Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město kácí provozně nebezpečné a odumřelé stromy
  • ADRA spustila tradiční vánoční akci "Dárek pro druhé"
  • Město má nový webový katalog sociálních služeb

Město kácí provozně nebezpečné a odumřelé stromy

Mohou se jevit jako zdravé, ale přesto jsou napadeny škůdci. Město Frýdek-Místek se opět pustilo do tradičního kácení stromů, které jsou nemocné nebo usychají. Kácí se na různých místech, především v parcích u chodníků a cest a podobně.

Motorové pily jsou teď slyšet na různých místech napříč Frýdkem-Místkem.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V Návaznosti na požadavky odboru životního prostředí jsme v průběhu měsíce prosince zahájili postupné kácení stromů na území města. Jedná se především o ty, které jsou uschlé, jsou napadeny nějakou hnilobou, houbami."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jedná se o dřeviny, které byly shledány nebezpečnými. Tyto stromy například, přesto, že vypadají venku zdravě, mají vevnitř ztrouchnivělinu, jsou mnohdy duté a například tahovými zkouškami nebo dendrologickým průzkumem byly označeny za nebezpečné a mohlo by hrozit například při prudším dešti nebo sněhové pokrývce, která by byla v koruně toho stromu, že by ten strom mohl spadnout na kolemjdoucí."

Kácet se bude mimo jiné v sadech Bedřicha Smetany, u řeky Ostravice, kde je spousta stromů napadených jmelím, které z nich vysává život a pak u nich dochází k jejich uschnutí a odumření. I když proti tomu město bojuje ořezy a postřiky, nacházejí se nejen v tomto parku, ale také jinde ve městě stromy, na kterých je jmelí rozšířeno natolik, že jim už nic nepomůže a musejí tak být pokáceny z důvodu nízké provozní bezpečnosti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "A právě, že chceme zabránit nebezpečnosti a chceme zajistit co největší bezpečí pro všechny občany Frýdku-Místku, tak pravidelně každým rokem vytipováváme bezpečné stromy a ty následně likvidujeme."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Do konce roku bychom chtěli zrealizovat zhruba 20 až 25 procent celkového objemu, s tím, že se bude pokračovat po novém roce prakticky až do konce měsíce března, kdy končí období vegetačního klidu."

Celkem budou vykáceny stromy v minimálně deseti lokalitách. Rozhodně na úkor těchto kroků ale město výsadbu stromů i obnovuje.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Odbor životního prostředí v návaznosti na vykácené stromy pak připravuje nějaký plán na další rok, kdy něco málo v jarním období, ale především v tom podzimním se začíná pak vysazovat jakoby náhradní výsadba, takže se postupně mapují lokality, kde by to mohlo, samozřejmě ta skladba těch stromů a v koordinaci s našimi pracovníky se pak realizuje samotný výběr těch stromů a následná výsadba."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V letošním roce je to 300 nových stromů, které jsme vysadili ve Frýdku-Místku, teď na podzim jich bylo více než 200 a zároveň vysazujeme i nové keře, protože nám záleží na tom, aby Frýdek-Místek bylo krásné zelené město."

Ve veřejné zeleni město vysazuje převážně stromy listnaté, které se v městském prostředí lépe adaptují a ve vyšší míře zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

---

ADRA spustila tradiční vánoční akci "Dárek pro druhé"

Darujte třeba jen drobný dárek těm, kteří to nejvíce potřebují. Sladkost, kosmetiku nebo například jen namalovaný obrázek. Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo tradiční vánoční projekt „Dárek pro druhé“. Po sesbírání a rozdělení dobrovolníci předají dárky především osamělým seniorům, ale i matkám samoživitelkám.

V dobrovolnickém centru ADRA Frýdek-Místek už se postupně připravují drobné dárkové tašky plné drobností, které rozhodně potěší každého obdarovaného.

Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "V rámci akce Dárek pro druhé jsme chtěli udělat radost prostřednictvím vánočního dárku právě osamělým vytipovaným osamělým seniorům, ať už to v domácnostech nebo seniorům, kteří jsou v domově pro seniory, ale za nimi žádná rodina nechodí, takže by žádný vánoční dáreček nedostali. Rovněž budeme dárečky dávat i vytipovaným pacientům v nemocnici, v hospici nebo třeba klientům v penzionu pro seniory a v domově Přístav a dárečky máme taky nachystané pro matky samoživitelky."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Tato akce probíhá už čtvrtým rokem, máme nesmírně dobrou zkušenost vlastně s tím, že lidí slyší na tu výzvu, že nám pomáhají, že na to reagují a že máme dostatek dárků k tomu, abychom mohli vlastně uspokojit ten zájem těch potřebných."

Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "Naším takovým asi přáním je, aby zapomněli alespoň na chvíli na takové ty starosti každodenního života a aby alespoň zažili Vánoce, tak jak by to mělo být, takže aby dostali alespoň jeden vánoční dáreček."

V minulém roce takto dobrovolníci z ADRY přinesli dárky přibližně dvěma stovkám osamělých lidí, kteří byli, byť jen za drobnosti, nesmírně vděční.

Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "Nyní čekáme zhruba podobný počet. Proto bychom chtěli vyzvat veřejnost, aby se do této akce zapojila a donesla nám nějaké dárečky. Ať už to vyrobené, což znamená nějaká přáníčka nebo nakreslený obrázek nebo dárečky zakoupené. Velmi vítané jsou sladkosti nebo třeba kosmetika, svíčky, prostě takové jenom drobnosti, my potom dárečky vlastně shromáždíme a rozdělíme podle zájmu."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Chtěl bych poděkovat i touto cestou všem občanům, kteří se zapojili do tohoto našeho projektu Dárek pro druhé, protože vlastně tím, že pomáhají druhým, pomáhají i sami sobě a já jsem za to rád, že to pochopili a že nás tímto způsobem podporují."

Dárky mohou lidé nosit do dobrovolnického centra ve Frýdku-Místku každý den od 9. do 16. hodiny, a to až do pátku 18. prosince. Je potřeba, aby byly nezabalené, pracovníci ADRY je totiž musejí roztřídit, aby každý z obdarovaných dostal dárky, pokud možno rovným dílem.

---

Město má nový webový katalog sociálních služeb

Snadná orientace, hledání a dostatek důležitých informací. To je nový katalog sociálních služeb, který najdete na webových stránkách města. Jeho tvorba vyšla na necelých 91 tisíc korun a skoro celý ho zaplatila evropská dotace.

Senioři, osoby se zdravotním postižením, sociálně vyloučené, či ohrožené nebo děti, rodina a mládež. Těm všem je určen zbrusu nový katalog sociálních služeb, který nabízí snadnější orientaci v oblasti nabídky sociálních služeb a navazujících aktivit ve Frýdku-Místku. Vytvořen byl v rámci projektu Zpracování koncepce sociálního bydlení pro období 2020 až 2025.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Webový katalog sociálních služeb naleznou zájemci na webových stránkách statutárního města Frýdek-Místek. Měl by přispět ke snadnější orientaci v oblasti aktuální nabídky sociálních služeb a navazujících aktivit, a tedy k řešení jejich nepříznivé situace. Zájemci v něm najdou také informace a kontakty na organizace, které sociální služby na území města nabízejí."

Na stránce je také sekce Bydlení, která je zaměřená především na sociální a dostupné bydlení. Uživatel zde nalezne seznam poskytovatelů a služeb zaměřených na bydlení, od azylových domů, přes noclehárny, domy na půl cesty a podobně, ale také kontakt na zaměstnance města pro případ, že se nachází v situaci bez bydlení nebo je přímo ohrožen ztrátou bydlení a potřebuje s touto situací pomoct.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při hledání požadované služby mohou zvolit takzvané filtrování, takže snadno a rychle najdou službu, kterou hledají. Filtry jsou rozděleny do čtyř základních oblastí. Službu mohou vyhledat podle cílové skupiny, formy poskytování, životní situace a druhu služby."

Forma poskytování služeb je rozdělena na pobytovou, ambulantní i terénní. Uživatel si tak zvolí, zda hledá službu, která mu bude poskytována v jeho domácím prostředí nebo za kterou bude docházet, případně službu s ubytováním. Pro vyhledání služby není nutné nastavit všechny filtry, zvlášť pokud si uživatel není jistý jejich výběrem.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Jako snadný filtr je jeví například filtr přes životní situace, kde nabízí se rozdělení podle situace, kterou ten uživatel právě řeší a potřebuje s ní nějakým způsobem pomoct. Například to může být například péče o blízkou osobu, ale taky třeba násilí nebo užívání návykových látek nebo výchova dětí. Takže přes tento filtr lze jednoduše tu žádanou službu vyhledat."

Součástí stránky je také kalendář akcí, který bude zahrnovat akce připravované na území města, ať už bude jejich pořadatelem město nebo některá z organizací poskytujících sociální služby. Náklady na vytvoření webového katalogu sociálních služeb byly téměř 91 tisíc korun včetně DPH a z 95 procent je hradila evropská dotace z Operačního programu Zaměstnanost.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
03. prosince 2020, 16:40

Město kácí provozně nebezpečné a odumřelé stromy

Mohou se jevit jako zdravé, ale přesto jsou napadeny škůdci. Město Frýdek-Místek se opět pustilo do tradičního kácení stromů, které jsou nemocné nebo usychají. Kácí se na různých místech, především v parcích u chodníků a cest a podobně.

Motorové pily jsou teď slyšet na různých místech napříč Frýdkem-Místkem.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V Návaznosti na požadavky odboru životního prostředí jsme v průběhu měsíce prosince zahájili postupné kácení stromů na území města. Jedná se především o ty, které jsou uschlé, jsou napadeny nějakou hnilobou, houbami."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jedná se o dřeviny, které byly shledány nebezpečnými. Tyto stromy například, přesto, že vypadají venku zdravě, mají vevnitř ztrouchnivělinu, jsou mnohdy duté a například tahovými zkouškami nebo dendrologickým průzkumem byly označeny za nebezpečné a mohlo by hrozit například při prudším dešti nebo sněhové pokrývce, která by byla v koruně toho stromu, že by ten strom mohl spadnout na kolemjdoucí."

Kácet se bude mimo jiné v sadech Bedřicha Smetany, u řeky Ostravice, kde je spousta stromů napadených jmelím, které z nich vysává život a pak u nich dochází k jejich uschnutí a odumření. I když proti tomu město bojuje ořezy a postřiky, nacházejí se nejen v tomto parku, ale také jinde ve městě stromy, na kterých je jmelí rozšířeno natolik, že jim už nic nepomůže a musejí tak být pokáceny z důvodu nízké provozní bezpečnosti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "A právě, že chceme zabránit nebezpečnosti a chceme zajistit co největší bezpečí pro všechny občany Frýdku-Místku, tak pravidelně každým rokem vytipováváme bezpečné stromy a ty následně likvidujeme."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Do konce roku bychom chtěli zrealizovat zhruba 20 až 25 procent celkového objemu, s tím, že se bude pokračovat po novém roce prakticky až do konce měsíce března, kdy končí období vegetačního klidu."

Celkem budou vykáceny stromy v minimálně deseti lokalitách. Rozhodně na úkor těchto kroků ale město výsadbu stromů i obnovuje.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Odbor životního prostředí v návaznosti na vykácené stromy pak připravuje nějaký plán na další rok, kdy něco málo v jarním období, ale především v tom podzimním se začíná pak vysazovat jakoby náhradní výsadba, takže se postupně mapují lokality, kde by to mohlo, samozřejmě ta skladba těch stromů a v koordinaci s našimi pracovníky se pak realizuje samotný výběr těch stromů a následná výsadba."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V letošním roce je to 300 nových stromů, které jsme vysadili ve Frýdku-Místku, teď na podzim jich bylo více než 200 a zároveň vysazujeme i nové keře, protože nám záleží na tom, aby Frýdek-Místek bylo krásné zelené město."

Ve veřejné zeleni město vysazuje převážně stromy listnaté, které se v městském prostředí lépe adaptují a ve vyšší míře zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

---

ADRA spustila tradiční vánoční akci "Dárek pro druhé"

Darujte třeba jen drobný dárek těm, kteří to nejvíce potřebují. Sladkost, kosmetiku nebo například jen namalovaný obrázek. Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo tradiční vánoční projekt „Dárek pro druhé“. Po sesbírání a rozdělení dobrovolníci předají dárky především osamělým seniorům, ale i matkám samoživitelkám.

V dobrovolnickém centru ADRA Frýdek-Místek už se postupně připravují drobné dárkové tašky plné drobností, které rozhodně potěší každého obdarovaného.

Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "V rámci akce Dárek pro druhé jsme chtěli udělat radost prostřednictvím vánočního dárku právě osamělým vytipovaným osamělým seniorům, ať už to v domácnostech nebo seniorům, kteří jsou v domově pro seniory, ale za nimi žádná rodina nechodí, takže by žádný vánoční dáreček nedostali. Rovněž budeme dárečky dávat i vytipovaným pacientům v nemocnici, v hospici nebo třeba klientům v penzionu pro seniory a v domově Přístav a dárečky máme taky nachystané pro matky samoživitelky."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Tato akce probíhá už čtvrtým rokem, máme nesmírně dobrou zkušenost vlastně s tím, že lidí slyší na tu výzvu, že nám pomáhají, že na to reagují a že máme dostatek dárků k tomu, abychom mohli vlastně uspokojit ten zájem těch potřebných."

Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "Naším takovým asi přáním je, aby zapomněli alespoň na chvíli na takové ty starosti každodenního života a aby alespoň zažili Vánoce, tak jak by to mělo být, takže aby dostali alespoň jeden vánoční dáreček."

V minulém roce takto dobrovolníci z ADRY přinesli dárky přibližně dvěma stovkám osamělých lidí, kteří byli, byť jen za drobnosti, nesmírně vděční.

Gabriela Slívová, koordinátorka ADRA Frýdek-Místek: "Nyní čekáme zhruba podobný počet. Proto bychom chtěli vyzvat veřejnost, aby se do této akce zapojila a donesla nám nějaké dárečky. Ať už to vyrobené, což znamená nějaká přáníčka nebo nakreslený obrázek nebo dárečky zakoupené. Velmi vítané jsou sladkosti nebo třeba kosmetika, svíčky, prostě takové jenom drobnosti, my potom dárečky vlastně shromáždíme a rozdělíme podle zájmu."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Chtěl bych poděkovat i touto cestou všem občanům, kteří se zapojili do tohoto našeho projektu Dárek pro druhé, protože vlastně tím, že pomáhají druhým, pomáhají i sami sobě a já jsem za to rád, že to pochopili a že nás tímto způsobem podporují."

Dárky mohou lidé nosit do dobrovolnického centra ve Frýdku-Místku každý den od 9. do 16. hodiny, a to až do pátku 18. prosince. Je potřeba, aby byly nezabalené, pracovníci ADRY je totiž musejí roztřídit, aby každý z obdarovaných dostal dárky, pokud možno rovným dílem.

---

Město má nový webový katalog sociálních služeb

Snadná orientace, hledání a dostatek důležitých informací. To je nový katalog sociálních služeb, který najdete na webových stránkách města. Jeho tvorba vyšla na necelých 91 tisíc korun a skoro celý ho zaplatila evropská dotace.

Senioři, osoby se zdravotním postižením, sociálně vyloučené, či ohrožené nebo děti, rodina a mládež. Těm všem je určen zbrusu nový katalog sociálních služeb, který nabízí snadnější orientaci v oblasti nabídky sociálních služeb a navazujících aktivit ve Frýdku-Místku. Vytvořen byl v rámci projektu Zpracování koncepce sociálního bydlení pro období 2020 až 2025.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Webový katalog sociálních služeb naleznou zájemci na webových stránkách statutárního města Frýdek-Místek. Měl by přispět ke snadnější orientaci v oblasti aktuální nabídky sociálních služeb a navazujících aktivit, a tedy k řešení jejich nepříznivé situace. Zájemci v něm najdou také informace a kontakty na organizace, které sociální služby na území města nabízejí."

Na stránce je také sekce Bydlení, která je zaměřená především na sociální a dostupné bydlení. Uživatel zde nalezne seznam poskytovatelů a služeb zaměřených na bydlení, od azylových domů, přes noclehárny, domy na půl cesty a podobně, ale také kontakt na zaměstnance města pro případ, že se nachází v situaci bez bydlení nebo je přímo ohrožen ztrátou bydlení a potřebuje s touto situací pomoct.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při hledání požadované služby mohou zvolit takzvané filtrování, takže snadno a rychle najdou službu, kterou hledají. Filtry jsou rozděleny do čtyř základních oblastí. Službu mohou vyhledat podle cílové skupiny, formy poskytování, životní situace a druhu služby."

Forma poskytování služeb je rozdělena na pobytovou, ambulantní i terénní. Uživatel si tak zvolí, zda hledá službu, která mu bude poskytována v jeho domácím prostředí nebo za kterou bude docházet, případně službu s ubytováním. Pro vyhledání služby není nutné nastavit všechny filtry, zvlášť pokud si uživatel není jistý jejich výběrem.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Jako snadný filtr je jeví například filtr přes životní situace, kde nabízí se rozdělení podle situace, kterou ten uživatel právě řeší a potřebuje s ní nějakým způsobem pomoct. Například to může být například péče o blízkou osobu, ale taky třeba násilí nebo užívání návykových látek nebo výchova dětí. Takže přes tento filtr lze jednoduše tu žádanou službu vyhledat."

Součástí stránky je také kalendář akcí, který bude zahrnovat akce připravované na území města, ať už bude jejich pořadatelem město nebo některá z organizací poskytujících sociální služby. Náklady na vytvoření webového katalogu sociálních služeb byly téměř 91 tisíc korun včetně DPH a z 95 procent je hradila evropská dotace z Operačního programu Zaměstnanost.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-03-12-2020-16-44