Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Senior Taxi rozšiřuje místa, do kterých může zajíždět
  • Lidé se mohou vyjádřit k plánu cyklostezky na Rivieře
  • Bilance roku 2020 za úseky náměstka Karla Deutschera

Senior Taxi rozšiřuje místa, do kterých může zajíždět

Služba Senior Taxi se ve Frýdku-Místku nově rozšířila o další místa, do kterých bude zajíždět. Uživatelé si tak budou moci zajet například do lékárny, do klubu seniorů nebo na Aquapark a do dalších míst. Za uplynulý rok má za sebou Senior Taxi na více než 2000 jízd.

Jedna jízda za dvacet korun bývá pro seniory často k nezaplacení. Služba Senior taxi má ve Frýdku-Místku za sebou teprve rok fungování. Uživatelé si jí v průběhu minulého roku nemohli vynachválit.

Anketa: 1.) "Já dneska jedu poprvé a to jsem zvědavá, protože jedu k doktorovi Niklovi." 2.) "Podruhé jedu, je to výborné, protože sem tam občas se mi začne špatně chodit, jo a teď já nevím jak se tam dostanu. Dneska jsou rozkopané cesty všechny."

Robert Strnadel, řidič seniortaxi: "Máme objednávky, které nám chodí na služební telefon a vlastně nakládáme lidi prostě přesně v tu hodinu a minutu, kdy se objednali. Cíle jsou jasné, jako klasicky poliklinika, nemocnice, případně někdo na hřbitov, když potřebuje zavést nějaké květiny nebo tak."

Senioři starší sedmdesáti let mohou jezdit šestkrát do měsíce a za uplynulý rok si průkazku pro jízdu vyřídilo přes 1400 zájemců.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za toto období bylo přepraveno více než 2000 občanů Frýdku-Místku. Na základě ankety realizované v klubech seniorů bylo zjištěno, že občané města, kteří tuto službu využívají, tak žádají o rozšíření o jiná cílová místa a chtěli by tedy navýšit počet cílových míst ve městě."

Částečné rozšíření například o jízdy do knihoven už proběhlo v minulém roce. Nově město zvážilo další požadavky seniorů a od nového roku mohou tak jezdit senior taxíkem i do míst, kam to loni ještě nešlo.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se například o kontaktní místa energetických závodů, vodáren, plynáren, dále pak do lékáren, centra aktivních seniorů, centra pro zdravotně postižené, sídel klubu seniorů. Rovněž taxi pro seniory bude zajíždět i do Aquaparku na Olešné, který provozuje městská společnost Sportplex."

Průkaz seniora pro jízdu senior taxíkem získají zájemci zdarma na sociálním odboru magistrátu Frýdku-Místku.

---

Lidé se mohou vyjádřit k plánu cyklostezky na Rivieře

Frýdek-Místek uvažuje o vybudování cyklostezky přes sídliště Riviera. Zatím se připravuje studie, ke které se mohou díky online dotazníku vyjádřit i občané. Samotná realizace plánu bude ale záležet na tom, zda na něj magistrát najde v rozpočtu peníze.

Frýdek-Místek spravuje zhruba 20 kilometrů cyklostezek. Ty vedou kolem břehů řeky Ostravice, přehrady Olešná, ale také přes nejlidnatější sídliště Slezská ve Frýdku. V budoucnu by se možná mohla tato síť rozšířit o další cyklostezku přes nejzelenější sídliště Riviera v Místku.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se snažíme postupně přidávat a tu síť cyklostezek zlepšovat a vyšlo nám, že právě přes sídliště Riviera je to místo, odkud to napojení pro cyklisty není moc dobré a je v podstatě možné jenom po silnicích a my bychom rádi vybudovali cyklostezku kolem chodníku nebo v některých místech by se i křížil a hlavně by nám to umožnilo obyvatelům Riviery a přilehlých oblastí projet na kole směrem na cyklostezku kolem Ostravice a tím se napojit potom třeba do Beskyd."

Cyklostezka by měla odvézt cyklisty z frekventované komunikace Frýdlantská, nabídnout jim bezpečnou jízdu a spojení se sídlištěm.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Cílem nakonec je mít tu síť cyklostezek hustou, aby byly možnosti různé, když chci jet třeba do centra z té Riviery, když chci jet k vodě, aby byly tři, čtyři cyklostezky, kudy já se vydám a neohrozím chodce a zároveň se dostanu tam kam potřebuju, aniž by mě třeba ohrožovaly auta, jo, takže proto jsme vybrali jako první to napojení toho sídliště, protože tam je na to prostor a jde to realizovat za poměrně rozumné náklady."

Lidé se mohou vyjádřit v dotazníku

Trasa je naplánována od křížového podchodu U Vykopnutého kolem základní školy a bývalého střediska Jadran až k nábřeží Ostravice. Nyní se připravuje studie, do které se může se svými názory zapojit i veřejnost.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme vlastně zveřejnili dotazník a v dotazníku se mohou vyjádřit, na kolik je to pro ně zajímavé a popřípadě tam mohou napsat nějaké svoje další doporučení.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "My totiž jsme to připravovali ještě s kolegou vlastně z útvaru, kde jsme se shodli, že by bylo fajn do toho ty lidi zapojit, aby měli možnost ladit s námi ty detaily, protože my víme proč to tam chceme vést, myslíme si, že to je dobře vybráno, ale potřebujeme doladit prostě ty přechody, jestli tam má být bariéra, jestli tam má být jenom něco vyznačené nebo třeba barvu té cyklostezky, na které straně to má vést toho chodníku, pokud to vede u nějaké budovy, třeba, aby to neohrožovalo děti."

Dotazník najdete na webu města, na základě přímého odkazu se dá jednoduše sdílet, takže ho můžete přeposlat i svým známým.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Takže jsme sestavili zhruba 10 otázek, lidi můžou nám poslat a my je zároveň hned vyhodnotíme, budeme mít prostě koláčové grafy, kde uvidíme, kdo co chce a pošleme jim to zpátky, takže i lidé uvidí, co vlastně je převládající názor."

Kdy by se přesně mohla cyklostezka vybudovat, zatím není zcela jasné, záležet bude totiž na dostatku financí.

---

Bilance roku 2020 za úseky náměstka Karla Deutschera

Oprava Rubikovy křižovatky, sjezdů a nájezdů na estakádu, ale i náročná výstavba obchvatu nebo boj za bezplatnou dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku. To je jen malý výčet akcí, které se v oblasti dopravy ve městě letos podařily nebo dál probíhají. Za své úseky zhodnotil rok 2020 i náměstek Karel Deustcher.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten rok byl opravdu jedno velké překvapení. Já jsem si ten rok představoval úplně jinak a přišel Covid a přetočil všechno vzhůru nohama. Na druhou stranu spoustu věcí se povedlo, ten rok byl samozřejmě těžký i v rámci oprav, protože začíná tím, že probíhaly opravy v Lískovecké ulici."

Rubikova křižovatka

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokračovala oprava Rubikovy křižovatky, kdy my jsme vlastně nevěděli, kdy to přesně skončí a věděli jsme, že v létě začnou opravy nájezdů a sjezdů z estakády. Do toho probíhá výstavba obchvatu města Frýdku-Místku, takže to byl velmi náročný rok z pohledu koordinace. Určitě nejvýznamnější bylo ukončení opravy Rubikovy křižovatky, doufám, že už se k ní nebude muset 30 let nikdo vracet. Byla to opravdu křižovatka, která je uprostřed města. Ta oprava probíhala dva roky, takže já jsem rád, že to máme za sebou."

Boj za bezplatnou dálnici D56

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tíží nás samozřejmě doprava od Ostravy směrem do Frýdku-Místku. Tím, že dochází k přelévání dopravy z dálnice, lidé nechtějí platit dálniční známku a jezdí přes přilehlé obce, tak to zatěžuje nejenom ty přilehlé obce, ale nám ta doprava vjíždí do města v místech, kde je to úplně nečekané a na to ty tahy tam nejsou nachystány, takže to nás tíží. Tady se ta situace neustále vyvíjí jednáním s ministerstvem dopravy, a hlavně se všemi starosty a uvidíme, zda ministerstvo dopravy vyjde vstříc a nějakým způsobem na tu situaci zareaguje."

Komplikace v dopravě v roce 2021

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tady jsou velké opravy, které my úplně neovlivníme a to je výstavba obchvatu a my víme, že ty dopravní omezení přijdou ve směru od Příbora, bude další přepojování dopravy, bude to velmi bolestné pro občany Frýdku-Místku a na druhou stranu ta výstavba prostě musí probíhat, takže tu dopravu musí převést z těch míst, kde dneska se jezdí, aby tam ten obchvat vybudovali. Pak jsou tady opravy, které budou probíhat třeba z pozice ŘSD na estakádě, to znamená v roce 2021 se bude opravovat sjezd a nájezd od haly Polárka a to bude opětně řekněme taková rána pro dopravu ve městě. Bude opětně velmi zatížená spodní část ulice TGM, která to zase bude schytávat."

Přání do nového roku

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na druhou stranu to, co se povedlo, na co se těším, doufám, že už nabudeme pozemky u stadionu Slezan, budeme tam moct udělat pořádek, tak jak se to už podařilo u železničního přejezdu, takže chceme dál postupovat v nakreslení čas, kde kdo může chodit, kde kdo může parkovat. A celkově to místo pod estakádou zlidštit. Určitě chci popřát všem pevné zdraví, protože si to dneska o to víc uvědomujeme a samozřejmě chci popřát také všem štěstí a spokojenost, aby si ten rok 2021 pamatovali jako úspěšný."

---Mohlo by Vás také zajímat