Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Velkokapacitní očkovací centrum už je v provozu
  • Na úřad je teď nejlepší se raději objednat dopředu
  • Na návštěvu do domova seniorů pouze s testem

Velkokapacitní očkovací centrum už je v provozu

Velkokapacitní očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku už funguje. Díky dobré spolupráci magistrátu a Nemocnice ve Frýdku-Místku se ho podařilo otevřít s několikatýdenním předstihem. Zatím jede v testovacím režimu, kdy naočkuje zhruba 100 lidí denně. Během pár týdnů by se měla kapacita rozšířit až na desetinásobek.

V Národním domě ve Frýdku-Místku už panuje čilý očkovací ruch. Klienti přicházejí hlavním vchodem, kde je sestry třídí podle toho, jak jsou objednaní.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pokračují dál do čekárny, kde jim rozdáme podle jména a podle příchodu čísla, informované souhlasy, které vyplní a vakcinační listy. S vyplněnými formuláři je další zaměstnance odvádí na vakcinační centrum, popřípadě k lékaři."

Anketa: 1.) "Jsem ráda, že už budu očkovaná." 2.) "No já myslím, že to je dobré, ne."

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsou to starší lidi, jsou trpěliví a chápou, že je to první den, že se to rozbíhá. Po očkování čekají ještě dál v čekárně. V té čekárně jsou 15 až 20 minut, pokud nemají žádné problémy, tak je dalším zaměstnancem pacient odveden ven a může odejít."

Aktuálně se tady očkuje ve dvou vakcinačních místech, od příštího týdne už by měly být tři a jakmile se najede na plný režim, bude jich devět.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V každém je doktor, jsou tady zdravotní sestry, které dodala nemocnice. Těm bych chtěl velice poděkovat za ten přístup, protože nebýt Nemocnice ve Frýdku-Místku, tak se nám nepovede toto očkovací centrum v žádném případě zprovoznit. My jako magistrát jsme dodali nejenom prostory, ale i vybavení, dodali jsme zde zázemí, i ty stany a další věci. Vytvořili jsme zde zázemí pro ty samotné zdravotníky, doktory, sestry, protože se musejí taky někde převléknout a je třeba se o ně postarat."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Příští týden už bychom měli očkovat 300 nebo 400 občanů denně, 400 bude očkováno úterý, středa, čtvrtek, bude to už kombinace dvou vakcín, už se bude očkovat Pfizerem první dávka, Moderna druhá dávka, takže už to bude trošičku složitější logisticky. A pořád ještě pojedeme v těchto prostorech a ke konci března, v té třetí dekádě března už bychom se měli přesunout do vedlejšího sálu, kde bude devět očkovacích míst a pokud budeme mít dostatek vakcín, věřím, že ano, tak ta naše maximální kapacita bude 1000 lidí denně."

Zatím dobíhají očkování lidí starších osmdesáti let, ale postupně se přihlašují také sedmdesátníci.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek bude i nadále pomáhat s registrací seniorů na očkování proti Covidu. Do teď to bylo pro osoby starší osmdesáti let, nově od 1. 3. byl spuštěný systém i pro osoby sedmdesát a více let, tak budeme samozřejmě pomáhat i těmto seniorům. Do této chvíle jsme pomohli zhruba 140 seniorům osmdesáti let a výše."

Vzhledem ke kapacitě zrušila nemocnice očkovací centrum ve svém areálu a nyní se bude soustředit pouze na očkování v Národním domě. Kromě Frýdku-Místku už funguje i velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě na Černé louce a postupně přibývají další.

---

Na úřad je teď nejlepší se raději objednat dopředu

Koronavirus mezi zaměstnanci výrazně komplikuje provoz magistrátu ve Frýdku-Místku. Minulý týden byl uzavřen odbor obecního majetku a nyní se omezil chod dopravně správních agend i evidence obyvatel. Lidem se doporučuje, aby se na potřebnou návštěvu dopředu objednali.

Minulý týden začal magistrát ve Frýdku-Místku s pravidelným testováním svých zaměstnanců. Netrvalo dlouho a nákaza se začala objevovat u prvních úředníků. V návaznosti na to bylo zpočátku rozhodnuto o okamžitém uzavření celého odboru obecního majetku.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době je z 29 úředníků správy obecního majetku bylo pozitivně testováno 9, ale jsou tam ještě další, kteří jsou v karanténě, případně tam může hrát roli i nějaká nemocenská, ošetřování člena rodiny a podobné záležitosti."

Koronavirus později zasáhl i do fungování oddělení dopravně správních agend.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím na odboru dopravy to jsou spíš jednotky nemocných nebo ve stavu nemocných nebo v karanténě. Takže ať už na řidičských průkazech nebo na evidenci vozidel je to vždycky potom problém, s tím, že tady spadá pod nás docela velká spádová oblast a tím, jak dneska přes okresy se nemůže přejíždět, tak to přece jenom zasahuje do těch našich agend."

Podobná situace nastala i na oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů. V případě, že budete potřebovat jít na úřad něco vyřídit, bylo by dobré se dopředu objednat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Všem, kteří potřebují cokoliv vyřešit na magistrátu, případně jakémkoliv úřadu doporučuji nejprve se podívat na internetové stránky, najít tam kontaktní osobu, se kterou se to dá řešit a zavolat jí. Je totiž lepší se domluvit předem, protože se může stát, že stejná situace, která nastává i v jiných městech napříč Českou republikou, že určitá oddělení například se zavírají, protože ti zaměstnanci sami jsou nemocní, tak aby se nestalo, že přijde nějaký občan na magistrát a zjistí, že ho tam nikdo neobslouží, protože je zrovna třeba zavřeno, a to z toho důvodu, že máme nemocné zaměstnance."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Největší problém vůbec tady této nemoci je, že vy počítáte, že zítra otevřete přepážky, ale v momentě, kdy vám přijdou čtyři, pět lidí nakažených nebo se s někým potkají a jdou do karantény, tak v podstatě nemáte je kým nahradit a dochází k okamžitému uzavření a ten řidič, který se na to spoléhal, tak je potom nahraný."

Bez objednání přijme magistrát pouze občany, kteří přijdou řešit ztrátu nebo odcizení dokladů, což je většinou akutní záležitost. Město zároveň doufá, že právě testování úředníků pomůže udržet úřad v bezproblémovém chodu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musím říct, že z prvních výsledků víme, že například tento týden, kdy už opakujeme každý týden to testování, tak ze 140 testovaných v úterý byl pouze jeden jediný záchyt, takže je patrné, že to antigenní testování funguje a přináší to své výsledky."

Testování provádí úřad vždy v úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

---

Na návštěvu do domova seniorů pouze s testem

Domovy pro seniory ve Frýdku-Místku mají za sebou očkování a situace je v nich stabilní. Stále platí, že za klienty mohou osobně přijít příbuzní nebo i návštěvy. Podmínkou ale je, aby měli negativní test na koronavirus. V domově na ulici 28. října jim ho dokonce udělají na počkání.

Mezi lidmi se v poslední době mluví o tom, že klienty v domovech pro seniory stále není možné kvůli pandemii navštěvovat. Toto tvrzení je ale mylné. Ve Frýdku-Místku totiž návštěvy ke klientům mohou.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro návštěvy uživatelů v zařízeních sociálních služeb, tedy v domovech seniorů, domovech se zvláštním režimem a u odlehčovacích služeb v pobytové formě se aktuálně nic nemění. Tedy zůstává v platnosti, že návštěva se před zahájením návštěvy v domově podrobí antigennímu testování."

Tento požadavek se nevztahuje na osoby, které absolvovaly nejpozději 48 hodin před zahájením návštěvy buď PCR test nebo antigenní test.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Například městský domov pro seniory na ulici 28. října umožňuje testování návštěvám přímo v tomto zařízení, a to na základě předchozího objednání."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Testujeme pondělí, středa, pátek. Testujeme vždy od 13. hodiny do 15. hodiny. Na testování je potřeba se telefonicky objednat. V rámci testovacího dne otestujeme celkem 20 osob. O testování je velký zájem, my proto žádáme rodinné účastníky, aby se třeba obrátili i na jiná odběrná místa. Stačí potom, když přijdou jen s tím potvrzením."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rovněž platí povinnost pro návštěvy používat respirátory minimálně FFP2 a to bez výdechového ventilu."

Od 1. března navíc platí povinnost nosit primárně respirátory a roušky na téměř všech veřejných místech. V obchodech a v MHD navíc platí povinnost mít jenom respirátor. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto rozhodlo, že tyto ochranné prostředky by měly osoby ohrožené chudobou dostat zdarma.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se o osoby, které mají nárok na sociální dávky, zejména pak dávky v hmotné nouzi. Jsou to tak osoby i rodiny v azylových domech nebo sociálně slabší senioři, či osoby bez domova. Těmto osobám budou respirátory a roušky vydávány ve výdejně potravinové a materiální pomoci a ulici Malý Koloredov."

Jan Savický, vedoucí střediska BETHEL, Slezská Diakonie: "My jsme dostali z Magistrátu města Frýdek-Místek 12 tisíc kusů, nějaké 2 tisíce už jsme vydali a teď komunikujeme s úřadem práce, kdy nám posílají lidi v hmotné nouzi, aby si mohli přijít pro ty roušky chirurgické nebo zdravotnické a systém vydávání je takový, že rodinám vydáváme 50 kusů, což je jedno balení a jednotlivcům po 15 kusech."

Aktuálně se čeká na dodávku respirátorů ze strany ministerstva, které zatím rozhodlo, že rozešle do celé země 3 miliony kusů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
04. března 2021, 16:45

Velkokapacitní očkovací centrum už je v provozu

Velkokapacitní očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku už funguje. Díky dobré spolupráci magistrátu a Nemocnice ve Frýdku-Místku se ho podařilo otevřít s několikatýdenním předstihem. Zatím jede v testovacím režimu, kdy naočkuje zhruba 100 lidí denně. Během pár týdnů by se měla kapacita rozšířit až na desetinásobek.

V Národním domě ve Frýdku-Místku už panuje čilý očkovací ruch. Klienti přicházejí hlavním vchodem, kde je sestry třídí podle toho, jak jsou objednaní.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pokračují dál do čekárny, kde jim rozdáme podle jména a podle příchodu čísla, informované souhlasy, které vyplní a vakcinační listy. S vyplněnými formuláři je další zaměstnance odvádí na vakcinační centrum, popřípadě k lékaři."

Anketa: 1.) "Jsem ráda, že už budu očkovaná." 2.) "No já myslím, že to je dobré, ne."

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsou to starší lidi, jsou trpěliví a chápou, že je to první den, že se to rozbíhá. Po očkování čekají ještě dál v čekárně. V té čekárně jsou 15 až 20 minut, pokud nemají žádné problémy, tak je dalším zaměstnancem pacient odveden ven a může odejít."

Aktuálně se tady očkuje ve dvou vakcinačních místech, od příštího týdne už by měly být tři a jakmile se najede na plný režim, bude jich devět.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V každém je doktor, jsou tady zdravotní sestry, které dodala nemocnice. Těm bych chtěl velice poděkovat za ten přístup, protože nebýt Nemocnice ve Frýdku-Místku, tak se nám nepovede toto očkovací centrum v žádném případě zprovoznit. My jako magistrát jsme dodali nejenom prostory, ale i vybavení, dodali jsme zde zázemí, i ty stany a další věci. Vytvořili jsme zde zázemí pro ty samotné zdravotníky, doktory, sestry, protože se musejí taky někde převléknout a je třeba se o ně postarat."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Příští týden už bychom měli očkovat 300 nebo 400 občanů denně, 400 bude očkováno úterý, středa, čtvrtek, bude to už kombinace dvou vakcín, už se bude očkovat Pfizerem první dávka, Moderna druhá dávka, takže už to bude trošičku složitější logisticky. A pořád ještě pojedeme v těchto prostorech a ke konci března, v té třetí dekádě března už bychom se měli přesunout do vedlejšího sálu, kde bude devět očkovacích míst a pokud budeme mít dostatek vakcín, věřím, že ano, tak ta naše maximální kapacita bude 1000 lidí denně."

Zatím dobíhají očkování lidí starších osmdesáti let, ale postupně se přihlašují také sedmdesátníci.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek bude i nadále pomáhat s registrací seniorů na očkování proti Covidu. Do teď to bylo pro osoby starší osmdesáti let, nově od 1. 3. byl spuštěný systém i pro osoby sedmdesát a více let, tak budeme samozřejmě pomáhat i těmto seniorům. Do této chvíle jsme pomohli zhruba 140 seniorům osmdesáti let a výše."

Vzhledem ke kapacitě zrušila nemocnice očkovací centrum ve svém areálu a nyní se bude soustředit pouze na očkování v Národním domě. Kromě Frýdku-Místku už funguje i velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě na Černé louce a postupně přibývají další.

---

Na úřad je teď nejlepší se raději objednat dopředu

Koronavirus mezi zaměstnanci výrazně komplikuje provoz magistrátu ve Frýdku-Místku. Minulý týden byl uzavřen odbor obecního majetku a nyní se omezil chod dopravně správních agend i evidence obyvatel. Lidem se doporučuje, aby se na potřebnou návštěvu dopředu objednali.

Minulý týden začal magistrát ve Frýdku-Místku s pravidelným testováním svých zaměstnanců. Netrvalo dlouho a nákaza se začala objevovat u prvních úředníků. V návaznosti na to bylo zpočátku rozhodnuto o okamžitém uzavření celého odboru obecního majetku.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době je z 29 úředníků správy obecního majetku bylo pozitivně testováno 9, ale jsou tam ještě další, kteří jsou v karanténě, případně tam může hrát roli i nějaká nemocenská, ošetřování člena rodiny a podobné záležitosti."

Koronavirus později zasáhl i do fungování oddělení dopravně správních agend.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím na odboru dopravy to jsou spíš jednotky nemocných nebo ve stavu nemocných nebo v karanténě. Takže ať už na řidičských průkazech nebo na evidenci vozidel je to vždycky potom problém, s tím, že tady spadá pod nás docela velká spádová oblast a tím, jak dneska přes okresy se nemůže přejíždět, tak to přece jenom zasahuje do těch našich agend."

Podobná situace nastala i na oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů. V případě, že budete potřebovat jít na úřad něco vyřídit, bylo by dobré se dopředu objednat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Všem, kteří potřebují cokoliv vyřešit na magistrátu, případně jakémkoliv úřadu doporučuji nejprve se podívat na internetové stránky, najít tam kontaktní osobu, se kterou se to dá řešit a zavolat jí. Je totiž lepší se domluvit předem, protože se může stát, že stejná situace, která nastává i v jiných městech napříč Českou republikou, že určitá oddělení například se zavírají, protože ti zaměstnanci sami jsou nemocní, tak aby se nestalo, že přijde nějaký občan na magistrát a zjistí, že ho tam nikdo neobslouží, protože je zrovna třeba zavřeno, a to z toho důvodu, že máme nemocné zaměstnance."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Největší problém vůbec tady této nemoci je, že vy počítáte, že zítra otevřete přepážky, ale v momentě, kdy vám přijdou čtyři, pět lidí nakažených nebo se s někým potkají a jdou do karantény, tak v podstatě nemáte je kým nahradit a dochází k okamžitému uzavření a ten řidič, který se na to spoléhal, tak je potom nahraný."

Bez objednání přijme magistrát pouze občany, kteří přijdou řešit ztrátu nebo odcizení dokladů, což je většinou akutní záležitost. Město zároveň doufá, že právě testování úředníků pomůže udržet úřad v bezproblémovém chodu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musím říct, že z prvních výsledků víme, že například tento týden, kdy už opakujeme každý týden to testování, tak ze 140 testovaných v úterý byl pouze jeden jediný záchyt, takže je patrné, že to antigenní testování funguje a přináší to své výsledky."

Testování provádí úřad vždy v úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

---

Na návštěvu do domova seniorů pouze s testem

Domovy pro seniory ve Frýdku-Místku mají za sebou očkování a situace je v nich stabilní. Stále platí, že za klienty mohou osobně přijít příbuzní nebo i návštěvy. Podmínkou ale je, aby měli negativní test na koronavirus. V domově na ulici 28. října jim ho dokonce udělají na počkání.

Mezi lidmi se v poslední době mluví o tom, že klienty v domovech pro seniory stále není možné kvůli pandemii navštěvovat. Toto tvrzení je ale mylné. Ve Frýdku-Místku totiž návštěvy ke klientům mohou.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro návštěvy uživatelů v zařízeních sociálních služeb, tedy v domovech seniorů, domovech se zvláštním režimem a u odlehčovacích služeb v pobytové formě se aktuálně nic nemění. Tedy zůstává v platnosti, že návštěva se před zahájením návštěvy v domově podrobí antigennímu testování."

Tento požadavek se nevztahuje na osoby, které absolvovaly nejpozději 48 hodin před zahájením návštěvy buď PCR test nebo antigenní test.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Například městský domov pro seniory na ulici 28. října umožňuje testování návštěvám přímo v tomto zařízení, a to na základě předchozího objednání."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Testujeme pondělí, středa, pátek. Testujeme vždy od 13. hodiny do 15. hodiny. Na testování je potřeba se telefonicky objednat. V rámci testovacího dne otestujeme celkem 20 osob. O testování je velký zájem, my proto žádáme rodinné účastníky, aby se třeba obrátili i na jiná odběrná místa. Stačí potom, když přijdou jen s tím potvrzením."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rovněž platí povinnost pro návštěvy používat respirátory minimálně FFP2 a to bez výdechového ventilu."

Od 1. března navíc platí povinnost nosit primárně respirátory a roušky na téměř všech veřejných místech. V obchodech a v MHD navíc platí povinnost mít jenom respirátor. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto rozhodlo, že tyto ochranné prostředky by měly osoby ohrožené chudobou dostat zdarma.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se o osoby, které mají nárok na sociální dávky, zejména pak dávky v hmotné nouzi. Jsou to tak osoby i rodiny v azylových domech nebo sociálně slabší senioři, či osoby bez domova. Těmto osobám budou respirátory a roušky vydávány ve výdejně potravinové a materiální pomoci a ulici Malý Koloredov."

Jan Savický, vedoucí střediska BETHEL, Slezská Diakonie: "My jsme dostali z Magistrátu města Frýdek-Místek 12 tisíc kusů, nějaké 2 tisíce už jsme vydali a teď komunikujeme s úřadem práce, kdy nám posílají lidi v hmotné nouzi, aby si mohli přijít pro ty roušky chirurgické nebo zdravotnické a systém vydávání je takový, že rodinám vydáváme 50 kusů, což je jedno balení a jednotlivcům po 15 kusech."

Aktuálně se čeká na dodávku respirátorů ze strany ministerstva, které zatím rozhodlo, že rozešle do celé země 3 miliony kusů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-04-03-2021-16-46