Rozsvícení vánočního stromu přilákalo davy lidí
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu ve Frýdku-Místku si tradičně nenechaly ujít davy lidí. Zahájen tím byl i program Adventního městečka, které nabídne program až do 29. prosince. Chybět nebudou různá hudební vystoupení i pohádková představení pro děti.
Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku zaplnily v neděli odpoledne davy lidí. Tradičně se lidé přišli podívat na rozsvícení vánočního stromu a zahájení programu Adventního městečka.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek připravilo Adventní městečko tak, aby co nejvíce navazovalo na tradice. Tradiční rozsvícení vánočního stromu je vždy první adventní neděli. A i ten program, který na náměstí bude probíhat až do Štědrého dne, a i přes svátky, odpovídá té době ztišení, zklidnění a očekávání příchodu Krista."
Program adventních oslav zahájil Soubor lidových písní a tanců Ostravica.
Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Následně potom už bude probíhat každodenní program až do 23. prosince. Posléze navazujeme programem, který se nazývá Ještě to nekončí. A ten pokračuje potom od 27. do 29. prosince."
Samotné rozsvícení vánočního stromu přišlo na řadu v 16:45.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tradiční součástí vánočního času je i vánoční strom a tradičně i sbírka, která probíhá. A letos máme novinku, krásnou pokladničku, kterou vyrobily naše děti. Studenti Základní umělecké školy, kteří vyhráli soutěž, tak vyrobili návrh a potom Střední odborná škola udělala spolu se svými učiteli model, který opět dodělaly děti. A dneska se mnou byly na tom pódiu a společně jsme rozsvítili vánoční strom, pod kterým probíhá sbírka pro Azylový dům Sára pro matky s dětmi."
Autorky pokladničky: "Mega nádherné. Nám se to právě líbí a moc se to povedlo. A my bychom to nedokázali bez Moniky, ona to vymyslela. Takže děkujeme Monice."
Autorky pokladničky: "Já jsem prostě něco udělala, něco jsem vymyslela, tak jsem to nějak nastřihala a nalepila jsem to tam."
Autorky pokladničky: "Jsou tam vločky, které jsme malovali u nás na výtvarce."
Autorky pokladničky: "Bylo to takové sněhové a mají tam vločky. A to vymyslela i paní učitelka, jak to bude kreslené."
Každý den tak mohou lidé přijít na náměstí, přispět do kasičky, nasát atmosféru a užít si program adventního městečka. Nechybí stánky s tradičními výrobky i ukázky lidových řemesel.
Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Mezi další věci, které mohou lidé navštívit, patří kovářská školka. Tam se budou těšit zkušení kováři a můžete si samozřejmě něco zkusit sami vyrobit. Dále nás čeká bohatý program na pódiu, kde se vystřídají i známější jména, kromě místních. Z mešních kapel a umělců, což budou například Buty, Markéta Konvičková s kapelou a mnoho dalších."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Přeji všem lidem dobré vůle z Frýdku-Místku, aby si adventní čas užili, potkali se s přáteli a očekávali společně příchod Vánoc."
Podrobný program Adventního městečka najdou lidé na webových stránkách města nebo Kultury F-M.
---
Děti nazdobily vánoční stromečky před magistrátem
Hlavní budovu frýdecko-místeckého magistrátu opět krášlí vánoční stromečky. Radnice po loňském úspěchu projektu nabídla městským školám a školkám opět možnost si vyzdobit svůj smrček u vchodu do magistrátu. Zapojilo se 19 školských zařízení.
Před magistrátem ve Frýdku-Místku opět stojí malé vánoční stromečky. Smrčky v květináčích, které mohly podle své fantazie vyzdobit nejmenší děti.
Anketa děti: 1.) Co jste vyrobili za ozdoby? – "Vánoční stromek." – A jaké ozdoby jste na něj dávali? – "Šišku."
Anketa děti: 2.) "Trpaslíky, hvězdu. A potom ještě srdíčko."
Anketa děti: 3.) "Takové z toho, z takové hmoty." – A co konkrétně? – "Ze třpytek." – A kdo všechno to vyráběl? – "Všechny děti."
Tereza Klvaňová, učitelka MŠ Radost: "Přišli jsme nazdobit stromeček Mateřské školy Radost ve Frýdku-Místku. A vyráběli jsme ozdoby ze šišek, žaludů, aby byl stromeček přírodně nazdoben. A přišli jsme zdobit s předškolními dětmi." – Jak dlouho jste na tom pracovali? – "Asi 14 dní."
Ozdoby z papíru, zalaminované, z keramiky, ze dřeva nebo z přírodnin. Jedinou podmínkou bylo, aby byly odolné a vydržely počasí.
Ivana Zavadilová, učitelka MŠ Sněženka: "Jsme za Mateřské školky Sněženka. Jsme odloučené pracoviště na ulici 8. pěšího pluku. Jsme konkrétně třída Srdíčka, předškoláci a třeťáci. A z čeho jsme vyráběli? Je to samotvrdnoucí hmota, kdy děti si vyzkoušely válení v podstatě jakoby kuchyňské a pekařské dovednosti. Vykrájely, nechali jsme to usušit a pak to zdobily semínky, ozdobami, abychom i přispěli pro ptáčky, protože se to dá sníst potom ta semínka."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V minulých letech jsme vyzkoušeli změnit výzdobu magistrátu a nabídli jsme vánoční stromečky dětem z našich mateřských škol a mateřských školek. A tato akce se setkala s obrovským ohlasem. Líbí se to jak dětem, tak občanům. A proto v této tradici pokračujeme. A každá ze škol a školek si nazdobí jeden stromeček, který i po skončení Vánoc může vysadit na své zahradě. A myslím, že to je taková pěkná věc, která je opravdu příjemná pro děti i pro občany."
Do zdobení se zapojilo celkem 19 školských zařízení, hlavně mateřské školky.
---
Lidé bez domova mohou v noci využít teplou židli
Lidé bez domova ve Frýdku-Místku nemusí v zimě mrznout na ulici. V době, kdy teploty klesnou pod mínus 5 stupňů mohou využít služeb takzvaných teplých židlí. A to v Nízkoprahovém denním centru Bethel pro muže. A v Azylovém domě Sára pro ženy.
Zima bývá pravidelně velmi těžkým obdobím pro lidi bez domova. Většina z nich se snaží přespat, kde se dá. Ale využít mohou například i pomocnou ruku různých organizací ve Frýdku-Místku.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Neziskové organizace mají Azylový dům Sára a Bethel. Kde poskytují v době, kdy je zima, takzvanou teplou židli. Jedná se o službu, která je bezplatná. Sára do má od 1. listopadu do března. Azylový dům Bethel to má, když klesne teplota pod mínus 5 stupňů."
Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Aktuálně nabízíme možnost jednak teda klasických služeb, jako je denní centrum, kde mohou klienti zůstat přes den. Od 7:00 do 19:00 hodin. A pak i noclehárny. Ty od 19:00 do 7:00 hodin ráno. Ale v případě mrazivých nocí poskytujeme prostory denního centra při mínus pěti a méně."
Teplá židle znamená, že lidé na ní mohou v sedě přečkat noc. Pokud jich není moc vlezou se do místnosti, tak jim Bethel umožní si i lehnout.
Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel: "Co se týče azylového domu, tak je plný. I noclehárna dneska byla téměř plná. Jedno místo bylo volné. A pokud bude počasí takto pokračovat, tak se obáváme, že bude více zájemců."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Na území města Frýdku-Místku se pohybují desítky lidí bez domova. Samozřejmě v těchto zimních měsících jim pomáháme nejenom tou teplou židlí, ale také mají možnost z ADRA šatníku si vyzvednout nějaké oblečení teplé. Nebo Český červený kříž a také mají nárok na potravinovou pomoc, kterou dostávají."
Ve Frýdku-Místku se snaží problematiku bezdomovectví řešit. Nedávno pro ně vymysleli projekt Stravenka F-M.
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Lidé bez domova se mohou zapojit od úklidu města. A to jednou týdně, vždycky v úterý na dvě hodiny. Tento projekt je celkem úspěšný. V tomto týdnu uklízeli čtyři muži a dvě ženy."
Jiří Doležal, dobrovolník: "Určitě je to dobrá věc, že si lidé mohou přivydělat na jídlo a uklidí se město."
Za odvedenou práci dostanou účastníci projektu stravenky. Město letos vyčlenilo na projekt 50 tisíc korun. A chce v něm pokračovat i příští rok.
---