Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Dům včelařů v Chlebovicích dostane úplně novou střechu
  • MHD čeká pozitivní změna přepravních podmínek
  • Mohou se kolem Olešné vyskytovat zmije?

Dům včelařů v Chlebovicích dostane úplně novou střechu

Dům včelařů v Chlebovicích čeká velká rekonstrukce. Historická budova, ve které je zároveň včelařské muzeum dostane úplně novou střechu. Původní eternit už je nevyhovující a bohužel pod něj dost zatéká. Nová krytina bude z přírodní břidlice.

Dům včelařů, nádherná budova, která je dnes zapsaná jako národní kulturní památka. Starají se o ni místní včelaři a její součástí je včelařský naučný areál. Budova se opět po letech dočká důležité rekonstrukce.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Tahle budova je starobylé fojtství, které spadalo kdysi pod Hukvaldské panství. Je z 18. století a v podstatě v devadesátých letech vypadala, že půjde dolů. Jenom Chlebovičtí občané a potom i včelaři, se do toho pustili, že by rádi spravili tuto budovu. Tak za pomoci okresních financí se budova zrekonstruovala. V současné době jsme po třech rekonstrukcích a co jediné zbývá, tak je ta střecha, která je plánována teď v rámci města opravit."

Pozdně barokní budovu fojtství postavil František Žáček v letech 1739 až 1743. První zmínky o samotném fojtství, které tady původně bylo, se přitom dokladují už roku 1326. Ve včelím domě se nachází včelařské muzeum a původní eternitová střecha už rekonstrukci opravdu potřebuje.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Hodně tam zatéká přes tu střechu už. Vždycky se to trošičku opraví, ale to musí celkově dostat nový plášť, protože je tam spoustu exponátů cenných a je to škoda, aby ty exponáty trpěly. Je to krásná historická budova, musím říct, že je to jedno údajně z nejzachovalejších fojtství v kraji a ta střecha tomu dodá takový jiný šmrnc a jestli to má být materiál z břidlice, tak to bude něco úžasného."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Součástí prací bude také zesílení krovu oprava nadstřešní části komínů. Nový bude hromosvod i uzemnění. Objekt bude mít také poplachový požární systém. Bezdrátová detekční čidla kouře budou napojená na nově osazený rozvaděč a budou opatřena funkcí přenosu signálu na mobilní telefon."

Opravu bude v plném rozsahu financovat město Frýdek-Místek. Během srpna se na ni musí muzeum připravit a stavební práce by měly začít v září.

---

MHD čeká pozitivní změna přepravních podmínek

Na konci srpna začnou platit nové přepravní podmínky v MHD Frýdek-Místek. Pro cestující se nic dramatického nezmění, ale přibude pozitivní novinka. Zaplatit jízdné totiž půjde také mobilní aplikací ODISapka. MHD Frýdek-Místek navíc chystá do budoucna i další novinky.

Pokud máte trvalé bydliště ve Frýdku-Místku, jezdíte městskou hromadnou dopravou zdarma. Stejnou výhodu mají i obyvatelé obcí, kam MHD zajíždí. Kdo ale přijede do města jako návštěvník nebo každý, kdo nemá vyřízený kupon na přepravu zdarma musí za jízdné zaplatit.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Odbavování cestujících funguje na několika principech. Jednak hotovost, která se ale výrazně eliminuje, dále odbavení ODIS kartou, což je velká míra cestujících, protože vlastně na ODIS kartách jsou nahrané takzvané zdarma kupóny."

MHD Frýdek-Místek se postupně nastavuje na celokrajský systém jízdného. Na konci srpna tak dojde k nové úpravě jízdních podmínek. Pro běžné cestující se naštěstí nic nezmění, právě naopak.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "MHD, kterou provozuje soukromá společnost ČSAD, je od nového roku součástí integrovaného dopravního systému MS kraje, tedy systému ODIS. Kromě sjednocení způsobu odbavování, kdy jsme si museli pořídit Odisky a následně nového číslování linek, přichází na řadu sjednocení přepravních podmínek. Ty začnou platit od 30. srpna a zahrnují i novinku v placení jízdného. Nově to bude možné i prostřednictvím mobilní aplikace ODISapka. Takže cestující si budou moci zakoupit elektronickou jízdenku a předložit ji ke kontrole řidiči zobrazenou v mobilním telefonu."

Aplikace se neustále vyvíjí a platí podobně jako ODISka v celém Moravskoslezském kraji.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Cestující si může stáhnout do chytrých telefonů aplikaci, přes kterou si přes bankovní kartu zaplatí jízdenku po celém kraji. S tím, že aplikace potom řidičům ukáže, jestliže je jízdenka platná, jak dlouho je platná, pro kolik cestujících platí a podobně."

Společnost 3ČSAD navíc uvažuje i o dalším způsobu, jak zjednodušit cestování městskou hromadnou dopravou.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Počítáme s tím, že do budoucna, obecně zase v rámci celého kraje, bychom dovybavili vozidla čtečkou QR kódů. S tím, že potom ta aplikace by fungovala tak, že by cestující pouze přiložil telefon k zařízení a zařízení by rozpoznalo platnou nebo neplatnou jízdenku. Abychom eliminovali zase ten kontakt řidičů s cestujícími a aby to odbavení proběhlo co nejplynuleji."

Z dalších plánovaných akcí v rámci MHD Frýdek-Místek je na stole diskuze o rozšíření jízdního řádu linky číslo 14, která jezdí přes týden do Janovic.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vedení Janovic hodlá přidat víkendové spoje, což ale znamená vyjednat podmínky se všemi dotčenými obcemi, kterými daná linka projíždí. Navýšení spojů by totiž znamenalo pro všechny dotčené obce taky navýšení výdajů na provoz linky. Město je jednáním otevřené a schválilo záměr rozšířit obslužnost Janovic i na víkendy."

Pokud se obce mezi sebou domluví, autobus začne jezdit o víkendu zřejmě v prosinci s novým jízdním řádem. MHD Frýdek-Místek aktuálně obsluhuje 19 okolních obcí.

---

Mohou se kolem Olešné vyskytovat zmije?

U přehrady Olešná se objevily zmije. Zpráva, která vyvolala před časem velký rozruch na sociálních sítích. Podle odborníků je ale možné, že si mohli lidé tohoto hada splést s užovkou hladkou. I tak by ale měli být při procházkách v přírodě opatrní.

Zmije obecná je nejrozšířenější suchozemský had na světě. Zároveň je téměř jediným jedovatým hadem v České republice. Nedávno se mezi lidmi objevila informace, že by se mohla vyskytovat u Olešné.

Anketa: 1.) "Tam na té druhé straně, že prý tu byly zmije, že prý tam našli tři, že prý to bylo aj vyfocené." 2.) "Jenom jsem četl, že se to tu vyskytuje někde na nějaké louce od Palkovic nebo od Kozlovic, někde tam v tom směru a jinak o tom nevím vůbec nic." 3.) "Je to fajn, hadi patří do přírody."

Podle odborníka z ostravské zoo je to ale velmi překvapivé, protože zmije žijí převážně ve vyšších polohách.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Minimální dokumentovaná výška je 400 až 450 metrů nad mořem, tam ty zmije jsou a pak čím výše, tím těch zmijí je více. Olešná má teda nadmořskou výšku zhruba těch 320 metrů nad mořem, tak to opravdu nenasvědčuje výskytu zmijí."

Lidé si navíc zmiji často pletou právě s užovkou hladkou.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Je trochu vzdáleně podobná zmiji, dokonce při uchopení je ještě kousavější, než zmije, i když je to naprosto neškodné kousnutí."

Anketa: 1.) "Jsou tu užovky, ale zmije jsem neviděl." 2.) "Já jsem akorát, jak jsem byl támhle, tak tam jsem viděl užovku, jinak tu nic víc."

I tak by ale lidé měli být při procházkách v přírodě opatrní.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Jsou teraristé, kteří třeba některé hady rádi vypouštějí do přírody, což se může stát. Za to už nikdo ruku do ohně nedá a v takovém případě bych věřil, že pokud ta zmije se tam vyskytne, tak že to může být i takový nelegální výsadek ano, ale to by se muselo všechno prověřit."

A rozhodně se zmije mohou vyskytovat i kolem vody.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Ano, to je pravda, ona jako taková domněnka, že zmije má ráda suchá kamenitá místa není oprávněná. Zmije má ráda blízkost vody, ano."

Pokud se stane, že na ni narazíte, důležité je zachovat klid a odstup.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Pokud teda vysloveně na toho hada nešlápne nebo nesnaží se ho vzít do ruky, což had považuje za ohrožení, tak člověku nic nehrozí."

Anketa: 1.) "Né, nic, nechám ho odejít." 2.) "Obejdu ho, možná si ho vyfotím maximálně." 3.) "Jak ho neohrozím, tak on též nezaútočí, kdybych ho ohrozil, tak zaútočí, ta zmija, to je jasné." 4.) "Asi bych zůstal v klidu, asi bych ji neprovokoval."

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Pokud by teda zmije už někoho kousla při manipulaci, tak je naprosto perfektně prokázáno, že více než polovina těchto uštknutí je takzvaných suchých, to znamená, že zmije buď nepustí žádný jed a nebo jenom nepatrné množství."

Ohrožení mohou být ale alergici, děti nebo lidé s oslabenou imunitou. Za posledních několik desítek let u nás ale nikdo na zmijí uštknutí neumřel. Zatímco například na bodnutí hmyzem v Česku přijdou o život ročně až tři lidé.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
06. srpna 2020, 16:40

Dům včelařů v Chlebovicích dostane úplně novou střechu

Dům včelařů v Chlebovicích čeká velká rekonstrukce. Historická budova, ve které je zároveň včelařské muzeum dostane úplně novou střechu. Původní eternit už je nevyhovující a bohužel pod něj dost zatéká. Nová krytina bude z přírodní břidlice.

Dům včelařů, nádherná budova, která je dnes zapsaná jako národní kulturní památka. Starají se o ni místní včelaři a její součástí je včelařský naučný areál. Budova se opět po letech dočká důležité rekonstrukce.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Tahle budova je starobylé fojtství, které spadalo kdysi pod Hukvaldské panství. Je z 18. století a v podstatě v devadesátých letech vypadala, že půjde dolů. Jenom Chlebovičtí občané a potom i včelaři, se do toho pustili, že by rádi spravili tuto budovu. Tak za pomoci okresních financí se budova zrekonstruovala. V současné době jsme po třech rekonstrukcích a co jediné zbývá, tak je ta střecha, která je plánována teď v rámci města opravit."

Pozdně barokní budovu fojtství postavil František Žáček v letech 1739 až 1743. První zmínky o samotném fojtství, které tady původně bylo, se přitom dokladují už roku 1326. Ve včelím domě se nachází včelařské muzeum a původní eternitová střecha už rekonstrukci opravdu potřebuje.

Marie Knödlová, předsedkyně ZO Českého svazu včelařů Frýdek-Místek: "Hodně tam zatéká přes tu střechu už. Vždycky se to trošičku opraví, ale to musí celkově dostat nový plášť, protože je tam spoustu exponátů cenných a je to škoda, aby ty exponáty trpěly. Je to krásná historická budova, musím říct, že je to jedno údajně z nejzachovalejších fojtství v kraji a ta střecha tomu dodá takový jiný šmrnc a jestli to má být materiál z břidlice, tak to bude něco úžasného."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Součástí prací bude také zesílení krovu oprava nadstřešní části komínů. Nový bude hromosvod i uzemnění. Objekt bude mít také poplachový požární systém. Bezdrátová detekční čidla kouře budou napojená na nově osazený rozvaděč a budou opatřena funkcí přenosu signálu na mobilní telefon."

Opravu bude v plném rozsahu financovat město Frýdek-Místek. Během srpna se na ni musí muzeum připravit a stavební práce by měly začít v září.

---

MHD čeká pozitivní změna přepravních podmínek

Na konci srpna začnou platit nové přepravní podmínky v MHD Frýdek-Místek. Pro cestující se nic dramatického nezmění, ale přibude pozitivní novinka. Zaplatit jízdné totiž půjde také mobilní aplikací ODISapka. MHD Frýdek-Místek navíc chystá do budoucna i další novinky.

Pokud máte trvalé bydliště ve Frýdku-Místku, jezdíte městskou hromadnou dopravou zdarma. Stejnou výhodu mají i obyvatelé obcí, kam MHD zajíždí. Kdo ale přijede do města jako návštěvník nebo každý, kdo nemá vyřízený kupon na přepravu zdarma musí za jízdné zaplatit.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Odbavování cestujících funguje na několika principech. Jednak hotovost, která se ale výrazně eliminuje, dále odbavení ODIS kartou, což je velká míra cestujících, protože vlastně na ODIS kartách jsou nahrané takzvané zdarma kupóny."

MHD Frýdek-Místek se postupně nastavuje na celokrajský systém jízdného. Na konci srpna tak dojde k nové úpravě jízdních podmínek. Pro běžné cestující se naštěstí nic nezmění, právě naopak.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "MHD, kterou provozuje soukromá společnost ČSAD, je od nového roku součástí integrovaného dopravního systému MS kraje, tedy systému ODIS. Kromě sjednocení způsobu odbavování, kdy jsme si museli pořídit Odisky a následně nového číslování linek, přichází na řadu sjednocení přepravních podmínek. Ty začnou platit od 30. srpna a zahrnují i novinku v placení jízdného. Nově to bude možné i prostřednictvím mobilní aplikace ODISapka. Takže cestující si budou moci zakoupit elektronickou jízdenku a předložit ji ke kontrole řidiči zobrazenou v mobilním telefonu."

Aplikace se neustále vyvíjí a platí podobně jako ODISka v celém Moravskoslezském kraji.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Cestující si může stáhnout do chytrých telefonů aplikaci, přes kterou si přes bankovní kartu zaplatí jízdenku po celém kraji. S tím, že aplikace potom řidičům ukáže, jestliže je jízdenka platná, jak dlouho je platná, pro kolik cestujících platí a podobně."

Společnost 3ČSAD navíc uvažuje i o dalším způsobu, jak zjednodušit cestování městskou hromadnou dopravou.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Počítáme s tím, že do budoucna, obecně zase v rámci celého kraje, bychom dovybavili vozidla čtečkou QR kódů. S tím, že potom ta aplikace by fungovala tak, že by cestující pouze přiložil telefon k zařízení a zařízení by rozpoznalo platnou nebo neplatnou jízdenku. Abychom eliminovali zase ten kontakt řidičů s cestujícími a aby to odbavení proběhlo co nejplynuleji."

Z dalších plánovaných akcí v rámci MHD Frýdek-Místek je na stole diskuze o rozšíření jízdního řádu linky číslo 14, která jezdí přes týden do Janovic.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vedení Janovic hodlá přidat víkendové spoje, což ale znamená vyjednat podmínky se všemi dotčenými obcemi, kterými daná linka projíždí. Navýšení spojů by totiž znamenalo pro všechny dotčené obce taky navýšení výdajů na provoz linky. Město je jednáním otevřené a schválilo záměr rozšířit obslužnost Janovic i na víkendy."

Pokud se obce mezi sebou domluví, autobus začne jezdit o víkendu zřejmě v prosinci s novým jízdním řádem. MHD Frýdek-Místek aktuálně obsluhuje 19 okolních obcí.

---

Mohou se kolem Olešné vyskytovat zmije?

U přehrady Olešná se objevily zmije. Zpráva, která vyvolala před časem velký rozruch na sociálních sítích. Podle odborníků je ale možné, že si mohli lidé tohoto hada splést s užovkou hladkou. I tak by ale měli být při procházkách v přírodě opatrní.

Zmije obecná je nejrozšířenější suchozemský had na světě. Zároveň je téměř jediným jedovatým hadem v České republice. Nedávno se mezi lidmi objevila informace, že by se mohla vyskytovat u Olešné.

Anketa: 1.) "Tam na té druhé straně, že prý tu byly zmije, že prý tam našli tři, že prý to bylo aj vyfocené." 2.) "Jenom jsem četl, že se to tu vyskytuje někde na nějaké louce od Palkovic nebo od Kozlovic, někde tam v tom směru a jinak o tom nevím vůbec nic." 3.) "Je to fajn, hadi patří do přírody."

Podle odborníka z ostravské zoo je to ale velmi překvapivé, protože zmije žijí převážně ve vyšších polohách.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Minimální dokumentovaná výška je 400 až 450 metrů nad mořem, tam ty zmije jsou a pak čím výše, tím těch zmijí je více. Olešná má teda nadmořskou výšku zhruba těch 320 metrů nad mořem, tak to opravdu nenasvědčuje výskytu zmijí."

Lidé si navíc zmiji často pletou právě s užovkou hladkou.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Je trochu vzdáleně podobná zmiji, dokonce při uchopení je ještě kousavější, než zmije, i když je to naprosto neškodné kousnutí."

Anketa: 1.) "Jsou tu užovky, ale zmije jsem neviděl." 2.) "Já jsem akorát, jak jsem byl támhle, tak tam jsem viděl užovku, jinak tu nic víc."

I tak by ale lidé měli být při procházkách v přírodě opatrní.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Jsou teraristé, kteří třeba některé hady rádi vypouštějí do přírody, což se může stát. Za to už nikdo ruku do ohně nedá a v takovém případě bych věřil, že pokud ta zmije se tam vyskytne, tak že to může být i takový nelegální výsadek ano, ale to by se muselo všechno prověřit."

A rozhodně se zmije mohou vyskytovat i kolem vody.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Ano, to je pravda, ona jako taková domněnka, že zmije má ráda suchá kamenitá místa není oprávněná. Zmije má ráda blízkost vody, ano."

Pokud se stane, že na ni narazíte, důležité je zachovat klid a odstup.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Pokud teda vysloveně na toho hada nešlápne nebo nesnaží se ho vzít do ruky, což had považuje za ohrožení, tak člověku nic nehrozí."

Anketa: 1.) "Né, nic, nechám ho odejít." 2.) "Obejdu ho, možná si ho vyfotím maximálně." 3.) "Jak ho neohrozím, tak on též nezaútočí, kdybych ho ohrozil, tak zaútočí, ta zmija, to je jasné." 4.) "Asi bych zůstal v klidu, asi bych ji neprovokoval."

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Pokud by teda zmije už někoho kousla při manipulaci, tak je naprosto perfektně prokázáno, že více než polovina těchto uštknutí je takzvaných suchých, to znamená, že zmije buď nepustí žádný jed a nebo jenom nepatrné množství."

Ohrožení mohou být ale alergici, děti nebo lidé s oslabenou imunitou. Za posledních několik desítek let u nás ale nikdo na zmijí uštknutí neumřel. Zatímco například na bodnutí hmyzem v Česku přijdou o život ročně až tři lidé.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-06-08-2020-16-44