Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • O proplácení obědů na školách už ve Frýdku-Místku požádali rodiče stovek dětí
  • Po novém roce začne rekonstrukce baziliky ve F-M
  • 36. ročník Hornické desítky přilákal stovky běžců

O proplácení obědů na školách už ve Frýdku-Místku požádali rodiče stovek dětí

Frýdek-Místek nově proplácí některým dětem obědy na základních školách. Podmínkou je, aby měli rodiče nárok na přídavek na dítě. Peníze za obědy pak dostanou přímo školní jídelny a děti tak mohou bezplatně na obědy. Do projektu už rodiče přihlásili stovky dětí.

Projekt příspěvky na obědy dostal ve Frýdku-Místku od listopadu zelenou. Už v průběhu října do něj rodiče začali hlásit své děti.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Příspěvky na obědy se vyvíjí dle našeho názoru dobře, protože již máme první informace ze škol. Do projektu se přihlásilo několik stovek dětí, což máme z toho obrovskou radost."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už v prvním měsíci máme informace, že opravdu se zapojují ty děti a rodiny masově. A to přesto, že ten projekt, možná i právě proto, že je konstruován jako zcela dobrovolný. Čili nikdo není nucen, není to nějaká povinnost. Je to skutečně na zvážení každé rodiny, zda chce, či nechce požádat. Ale opravdu myslím si, že to najelo velice dobře a jsme zatím spokojeni.

Městský projekt se od krajského a státního liší v tom, že je maximálně administrativně zjednodušený. Podmínkou je, aby děti na základních školách měly trvalé bydliště ve Frýdku-Místku a jejich rodiče na ně pobírali příspěvky.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Rodiny by měly vědět, že by si měly vyzkoušet přes kalkulačku, které jsou na internetu, zda mají nárok na přídavek na dítě. Protože spousta rodin si myslí, že se svým příjmem na to nedosáhne. Ale možná budou překvapeni, že na přídavek na dítě dosáhnou. Ono je to v tuto chvíli tak, že rodina musí přinést buďto čestné prohlášení do školy, že pobírá přídavek na dítě. Nebo potvrzení přímo z úřadu práce. Samozřejmě, pokud v průběhu roku někomu ten přídavek na dítě zamítnou, určitě to není důvod k vyloučení z projektu. Dál může být přihlášen do tohoto projektu, dítě dál může pobírat oběd. Protože víme, že příjmy se odvíjí i od peněz na Vánoce, kdy dostávají rodiče výplatu navíc. A v tom případě je jim zamítnut příspěvek na dítě. V tom případě určitě nebudeme nikoho vylučovat z tohoto důvodu z projektu."

Rodiče se nemusejí bát ani vyřazení z projektu kvůli dočasnému odebrání přídavku, který se například odvíjí i od vánočních prémií v rámci jejich příjmu. Město letos vyčlenilo na příspěvky na obědy 10 milionů korun. Příští rok počítá s částkou do 40 milionů korun. Peníze jdou přímo do školní jídelny a dítě tak nestojí oběd vůbec nic.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byly tam i určité obavy a požadavky ze strany opozice proti zneužívání těch peněz. Víme, že jsou případy, kdy se vyskytuje, že někteří lidé třeba mění stravenky i za jiné věci, než by měli. Ale tady je to projekt, kdy peníze skutečně tečou pouze mezi základní školou a městem. Tam tedy jakési zneužití je téměř vyloučeno. Je minimální. A je vázáno na skutečně odběr a konzumaci toho obědu, ale to už je pak zase řešeno dalším systémem, kdy rodiče by měli dbát na to, aby to dítě skutečně odhlásili. V případě, když dítě odhlášeno není, aby ten oběd skutečně zkonzumovalo. Pak nenastanou žádné problémy, a to dítě se může účastnit projektu bez jakýchkoliv problémů a nějakých sankcí, řekněme."

Z předchozího průzkumu vyplynulo, že 30 procent dětí nechodí ve Frýdku-Místku na obědy. Důvody mohou být různé.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem sama navštívila několik základních škol, kde jsem se ptala hlavně vedoucích školních jídelen. Ty důvody jsou různé, mohou to být finanční důvody nebo alergie na potraviny. Nebo ta rodina vaří doma. Myslíme si, že právě tento projekt může přilákat rodiny, které na to finančně nemají. Také nám jde o sociální vyloučení dětí. Protože děti by měly společně obědvat, když je to jedna třída, tak ať jsou skoro všechny. Pokud je to možné, tak aby se stravovaly společně. Aby společně trávily čas, aby nedocházelo k sociálnímu vyloučení. Víme, že od nového roku vláda schválila nový konsolidační balíček, který bude mít dopad hlavně střední třídu a nízkopříjmové občany, proto se snažíme, alespoň ve Frýdku-Místku touto formou pomoci našim občanům."

Autoři projektu nevylučují, že by se v budoucnu mohl rozšířit i na další skupiny dětí.

---

Po novém roce začne rekonstrukce baziliky ve F-M

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Největší práce čekají kryptu, která se má zpřístupnit veřejnosti. Při té příležitosti jsou naplánovány i další opravy. Bazilika se tak po Vánocích na dva a půl roku zcela uzavře.

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku má před začátkem velké rekonstrukce. Aktuálně probíhá finalizace projektové dokumentace.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ty opravy se budou týkat několika částí. Jednak teda krypty pod bazilikou, která bude kompletně rekonstruována, včetně ošetření těch ostatků pohřbených osob. A potom se bude týkat ta oprava varhan. Bude se to týkat restaurování kaple sv. Kříže. Bude se to týkat kompletní nové vnitřní výmalby, včetně obnovení mramorování soklu. A také elektroinstalace."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Posledním svátkem, který proběhne v otevřeném chrámu, budou Vánoce. A poté se bazilika na dva roky uzavře. A bude probíhat kompletní rekonstrukce interiéru. A zejména krypty, jejíž novou podobu ztvárnil architekt Marek Štěpán. Velmi známý, v podstatě světoznámý architekt, který se věnuje sakrálním stavbám."

Marek Štěpán, architekt: "Krypta a možnost pracovat v té bazilice a uvědomovat si předky a pratety, které tam chodily každý den. Je to na jiné úrovni."

V podzemí vznikne nový prostor, opraví se schody a odvětrávání, vznikne zázemí pro průvodce. Důraz je kladen hlavně na důstojné uložení všech ostatků.

Marek Štěpán, architekt: "Pozůstatky zakladatelů baziliky tam leží v jakési skleněné vitríně, kdy ta nedůstojnost toho současného stavu mě zaujala v tomto pohledu. Příběh poutníků, kteří tam leží, také."

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ta krypta není v takovém stavu, aby se dala zpřístupňovat. A je potom poměrně velká poptávka. Zájem turistů, kteří už dnes navštěvují tuto baziliku. A my chceme tu kryptu uvést do takového stavu, abychom tam běžně mohli návštěvníky pouštět."

Biskupství využije příležitosti a rovnou kompletně opraví také interiér baziliky, protože už je to potřeba. Například výmalba tady proběhla naposledy před čtyřiceti lety.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Předběžný rozpočet je v tuto chvíli na 48 milionech, celkových nákladů. Z čehož máme požádáno o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu, z Evropské unie. Která by měla krýt 70 procent těchto výdajů. A ještě budeme samozřejmě jednat se zástupci města a kraje o spolupodílu."

Bazilika by se poté měla návštěvníkům v nové podobě znovu otevřít v květnu roku 2026.

---

36. ročník Hornické desítky přilákal stovky běžců

O víkendu hostil Frýdek-Místek oblíbený běžecký závod Hornická desítka. Letošní 36. ročník zaznamenal účast stovek běžců všech věkových kategorií. Běžely se závody pro nejmenší i pro mládež, pro zdraví, závod mílařů a ten největší na deset kilometrů.

Frýdek-Místek zaplnily v sobotu stovky profesionálních i rekreačních běžců doslova z různých koutů České republiky, a dokonce i ze zahraničí. Konala se tady celodenní série závodů Hornická desítka.

Josef Nejezchleba, ředitel závodu: "Letošní ročník, já si myslím, že paráda. Počasí ideální, obrovské množství závodníků ve všech kategoriích. Jestliže jsme měli 800 dětí, 890 v Běhu pro zdraví, mílařů 150, teď máme 667 běžců na desítku. Co si víc přát."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že letošní Hornická desítka se velmi povedla, počasí přeje. Na závod nastoupilo 667 borců, ale co mi dělá ještě větší radost, jsou ty stovky a stovky dětí, které běžely v dopoledním programu a také obrovská účast při běhu pro zdraví, kdy běžely celé rodiny. A to žluté tsunami zaplavilo park u řeky, fantastické."

Josef Nejezchleba, ředitel závodu: "Mládež běhá 300 metrů, potom 800 metrů starší. Pak je Běh pro zdraví, kilometr parkem. Mílaři jsou 3,3 km okruh a pak je desítka. Certifikovaná desítka, takže běžci mohou jít na časy. Všichni účastníci, ti, kteří se nahlásí, i ti, co se nahlásí na místě, dostanou tričko závodu, dostanou pamětní medaili a samozřejmě potom se losuje tombola s krásnými cenami."

Desítku mezi muži i ženami ovládli běžci z Ukrajiny.

Nataliia Semenovych, Kyjev, 1. místo v kategorii žen: "Jsem poprvé na těchto závodech. Trasa byla moc dobrá. Myslela jsem si, že bude trochu těžká, protože jsem to slyšela od jiných závodníků. Ale fakt moc pěkná trasa. Jsem spokojená, běžela jsem rychle a nedělala žádné chyby. Děkuji organizátorům i všem, kteří nás na trati podporovali."

Náš Lukáš Chwistek zaostal za nejlepším běžcem o 12 vteřin.

Lukáš Chwistek, SSK Vítkovice, 2. místo, nejlepší Čech do 34 let: "Já jsem velmi spokojený, protože jsem osobák asi 30:14 a dneska jsem se soustředil na to, běžet co nejlepší výkon. A soustředil jsem se jenom na sebe. A v průběhu závodu jsem byl čtvrtý, potom třetí. A nakonec jsem dokázal předběhnout i druhého závodníka Sahajdu. A možná tohle mi právě vyneslo čas pod 30 minut. Že jsem se ještě hecl na posledním kilometru. A nakonec se mi to všechno povedlo. Tak, jak jsem přesně chtěl. S vítězem už jsem se setkal dvakrát. Jednou mě porazil, jednou jsem ho po porazil já. Dneska ale od začátku běžel sám. A kdyby někdo byl před ním, tak určitě běží kvalitnější čas. Ale nakonec to nebyl takový rozdíl. A ostatní závodníci byli také kvalitní. Protože tady byli 3 Češi, co mají těsně nad 30 minut."

Počasí nakonec nabídlo ideální podmínky pro vytrvalostní běžce.

Anketa závodníci: 1.) "Jsme tady poprvé a musím říct, že fakt super." – Odkud jste přijeli? Jaký byl průběh? – "Já jsem z Třince a kolega je z Karviné a tak jsme se nějak rozhodli, že tak z čista jasna, že poběžíme."

Anketa závodníci: 2.) "Já jsem tady poprvé, jsem z Karviné a jsem rád, že jsem to doběhl." – Máš nějakou zkušenost se závody? – "Určitě, já jsem bývalý atlet, takže po pár letech taková malinká vzpomínka na ty závody, to bylo fajn."

Anketa závodníci: 3.) "Obě dvě jsme z Havířova, můj je to první závod."

Anketa závodníci: 4.) "Můj asi pátý, ale krátký. Spíš víc běhám delší závody. Ale boží. Ve Frýdku jsme poprvé úplně a neskutečný závod, moc krásná trasa kolem vody, úžasné."

Anketa závodníci: 3.) "Já musím jenom souhlasit. Úplně super. Za mě na první zážitek úplně perfektní."

Hornickou desítku si zaběhlo i plno dříve narozených závodníků. Nejstarším bylo 82 a 81 let.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
06. listopadu 2023, 16:30

O proplácení obědů na školách už ve Frýdku-Místku požádali rodiče stovek dětí

Frýdek-Místek nově proplácí některým dětem obědy na základních školách. Podmínkou je, aby měli rodiče nárok na přídavek na dítě. Peníze za obědy pak dostanou přímo školní jídelny a děti tak mohou bezplatně na obědy. Do projektu už rodiče přihlásili stovky dětí.

Projekt příspěvky na obědy dostal ve Frýdku-Místku od listopadu zelenou. Už v průběhu října do něj rodiče začali hlásit své děti.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Příspěvky na obědy se vyvíjí dle našeho názoru dobře, protože již máme první informace ze škol. Do projektu se přihlásilo několik stovek dětí, což máme z toho obrovskou radost."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už v prvním měsíci máme informace, že opravdu se zapojují ty děti a rodiny masově. A to přesto, že ten projekt, možná i právě proto, že je konstruován jako zcela dobrovolný. Čili nikdo není nucen, není to nějaká povinnost. Je to skutečně na zvážení každé rodiny, zda chce, či nechce požádat. Ale opravdu myslím si, že to najelo velice dobře a jsme zatím spokojeni.

Městský projekt se od krajského a státního liší v tom, že je maximálně administrativně zjednodušený. Podmínkou je, aby děti na základních školách měly trvalé bydliště ve Frýdku-Místku a jejich rodiče na ně pobírali příspěvky.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Rodiny by měly vědět, že by si měly vyzkoušet přes kalkulačku, které jsou na internetu, zda mají nárok na přídavek na dítě. Protože spousta rodin si myslí, že se svým příjmem na to nedosáhne. Ale možná budou překvapeni, že na přídavek na dítě dosáhnou. Ono je to v tuto chvíli tak, že rodina musí přinést buďto čestné prohlášení do školy, že pobírá přídavek na dítě. Nebo potvrzení přímo z úřadu práce. Samozřejmě, pokud v průběhu roku někomu ten přídavek na dítě zamítnou, určitě to není důvod k vyloučení z projektu. Dál může být přihlášen do tohoto projektu, dítě dál může pobírat oběd. Protože víme, že příjmy se odvíjí i od peněz na Vánoce, kdy dostávají rodiče výplatu navíc. A v tom případě je jim zamítnut příspěvek na dítě. V tom případě určitě nebudeme nikoho vylučovat z tohoto důvodu z projektu."

Rodiče se nemusejí bát ani vyřazení z projektu kvůli dočasnému odebrání přídavku, který se například odvíjí i od vánočních prémií v rámci jejich příjmu. Město letos vyčlenilo na příspěvky na obědy 10 milionů korun. Příští rok počítá s částkou do 40 milionů korun. Peníze jdou přímo do školní jídelny a dítě tak nestojí oběd vůbec nic.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byly tam i určité obavy a požadavky ze strany opozice proti zneužívání těch peněz. Víme, že jsou případy, kdy se vyskytuje, že někteří lidé třeba mění stravenky i za jiné věci, než by měli. Ale tady je to projekt, kdy peníze skutečně tečou pouze mezi základní školou a městem. Tam tedy jakési zneužití je téměř vyloučeno. Je minimální. A je vázáno na skutečně odběr a konzumaci toho obědu, ale to už je pak zase řešeno dalším systémem, kdy rodiče by měli dbát na to, aby to dítě skutečně odhlásili. V případě, když dítě odhlášeno není, aby ten oběd skutečně zkonzumovalo. Pak nenastanou žádné problémy, a to dítě se může účastnit projektu bez jakýchkoliv problémů a nějakých sankcí, řekněme."

Z předchozího průzkumu vyplynulo, že 30 procent dětí nechodí ve Frýdku-Místku na obědy. Důvody mohou být různé.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem sama navštívila několik základních škol, kde jsem se ptala hlavně vedoucích školních jídelen. Ty důvody jsou různé, mohou to být finanční důvody nebo alergie na potraviny. Nebo ta rodina vaří doma. Myslíme si, že právě tento projekt může přilákat rodiny, které na to finančně nemají. Také nám jde o sociální vyloučení dětí. Protože děti by měly společně obědvat, když je to jedna třída, tak ať jsou skoro všechny. Pokud je to možné, tak aby se stravovaly společně. Aby společně trávily čas, aby nedocházelo k sociálnímu vyloučení. Víme, že od nového roku vláda schválila nový konsolidační balíček, který bude mít dopad hlavně střední třídu a nízkopříjmové občany, proto se snažíme, alespoň ve Frýdku-Místku touto formou pomoci našim občanům."

Autoři projektu nevylučují, že by se v budoucnu mohl rozšířit i na další skupiny dětí.

---

Po novém roce začne rekonstrukce baziliky ve F-M

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Největší práce čekají kryptu, která se má zpřístupnit veřejnosti. Při té příležitosti jsou naplánovány i další opravy. Bazilika se tak po Vánocích na dva a půl roku zcela uzavře.

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku má před začátkem velké rekonstrukce. Aktuálně probíhá finalizace projektové dokumentace.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ty opravy se budou týkat několika částí. Jednak teda krypty pod bazilikou, která bude kompletně rekonstruována, včetně ošetření těch ostatků pohřbených osob. A potom se bude týkat ta oprava varhan. Bude se to týkat restaurování kaple sv. Kříže. Bude se to týkat kompletní nové vnitřní výmalby, včetně obnovení mramorování soklu. A také elektroinstalace."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Posledním svátkem, který proběhne v otevřeném chrámu, budou Vánoce. A poté se bazilika na dva roky uzavře. A bude probíhat kompletní rekonstrukce interiéru. A zejména krypty, jejíž novou podobu ztvárnil architekt Marek Štěpán. Velmi známý, v podstatě světoznámý architekt, který se věnuje sakrálním stavbám."

Marek Štěpán, architekt: "Krypta a možnost pracovat v té bazilice a uvědomovat si předky a pratety, které tam chodily každý den. Je to na jiné úrovni."

V podzemí vznikne nový prostor, opraví se schody a odvětrávání, vznikne zázemí pro průvodce. Důraz je kladen hlavně na důstojné uložení všech ostatků.

Marek Štěpán, architekt: "Pozůstatky zakladatelů baziliky tam leží v jakési skleněné vitríně, kdy ta nedůstojnost toho současného stavu mě zaujala v tomto pohledu. Příběh poutníků, kteří tam leží, také."

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ta krypta není v takovém stavu, aby se dala zpřístupňovat. A je potom poměrně velká poptávka. Zájem turistů, kteří už dnes navštěvují tuto baziliku. A my chceme tu kryptu uvést do takového stavu, abychom tam běžně mohli návštěvníky pouštět."

Biskupství využije příležitosti a rovnou kompletně opraví také interiér baziliky, protože už je to potřeba. Například výmalba tady proběhla naposledy před čtyřiceti lety.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Předběžný rozpočet je v tuto chvíli na 48 milionech, celkových nákladů. Z čehož máme požádáno o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu, z Evropské unie. Která by měla krýt 70 procent těchto výdajů. A ještě budeme samozřejmě jednat se zástupci města a kraje o spolupodílu."

Bazilika by se poté měla návštěvníkům v nové podobě znovu otevřít v květnu roku 2026.

---

36. ročník Hornické desítky přilákal stovky běžců

O víkendu hostil Frýdek-Místek oblíbený běžecký závod Hornická desítka. Letošní 36. ročník zaznamenal účast stovek běžců všech věkových kategorií. Běžely se závody pro nejmenší i pro mládež, pro zdraví, závod mílařů a ten největší na deset kilometrů.

Frýdek-Místek zaplnily v sobotu stovky profesionálních i rekreačních běžců doslova z různých koutů České republiky, a dokonce i ze zahraničí. Konala se tady celodenní série závodů Hornická desítka.

Josef Nejezchleba, ředitel závodu: "Letošní ročník, já si myslím, že paráda. Počasí ideální, obrovské množství závodníků ve všech kategoriích. Jestliže jsme měli 800 dětí, 890 v Běhu pro zdraví, mílařů 150, teď máme 667 běžců na desítku. Co si víc přát."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že letošní Hornická desítka se velmi povedla, počasí přeje. Na závod nastoupilo 667 borců, ale co mi dělá ještě větší radost, jsou ty stovky a stovky dětí, které běžely v dopoledním programu a také obrovská účast při běhu pro zdraví, kdy běžely celé rodiny. A to žluté tsunami zaplavilo park u řeky, fantastické."

Josef Nejezchleba, ředitel závodu: "Mládež běhá 300 metrů, potom 800 metrů starší. Pak je Běh pro zdraví, kilometr parkem. Mílaři jsou 3,3 km okruh a pak je desítka. Certifikovaná desítka, takže běžci mohou jít na časy. Všichni účastníci, ti, kteří se nahlásí, i ti, co se nahlásí na místě, dostanou tričko závodu, dostanou pamětní medaili a samozřejmě potom se losuje tombola s krásnými cenami."

Desítku mezi muži i ženami ovládli běžci z Ukrajiny.

Nataliia Semenovych, Kyjev, 1. místo v kategorii žen: "Jsem poprvé na těchto závodech. Trasa byla moc dobrá. Myslela jsem si, že bude trochu těžká, protože jsem to slyšela od jiných závodníků. Ale fakt moc pěkná trasa. Jsem spokojená, běžela jsem rychle a nedělala žádné chyby. Děkuji organizátorům i všem, kteří nás na trati podporovali."

Náš Lukáš Chwistek zaostal za nejlepším běžcem o 12 vteřin.

Lukáš Chwistek, SSK Vítkovice, 2. místo, nejlepší Čech do 34 let: "Já jsem velmi spokojený, protože jsem osobák asi 30:14 a dneska jsem se soustředil na to, běžet co nejlepší výkon. A soustředil jsem se jenom na sebe. A v průběhu závodu jsem byl čtvrtý, potom třetí. A nakonec jsem dokázal předběhnout i druhého závodníka Sahajdu. A možná tohle mi právě vyneslo čas pod 30 minut. Že jsem se ještě hecl na posledním kilometru. A nakonec se mi to všechno povedlo. Tak, jak jsem přesně chtěl. S vítězem už jsem se setkal dvakrát. Jednou mě porazil, jednou jsem ho po porazil já. Dneska ale od začátku běžel sám. A kdyby někdo byl před ním, tak určitě běží kvalitnější čas. Ale nakonec to nebyl takový rozdíl. A ostatní závodníci byli také kvalitní. Protože tady byli 3 Češi, co mají těsně nad 30 minut."

Počasí nakonec nabídlo ideální podmínky pro vytrvalostní běžce.

Anketa závodníci: 1.) "Jsme tady poprvé a musím říct, že fakt super." – Odkud jste přijeli? Jaký byl průběh? – "Já jsem z Třince a kolega je z Karviné a tak jsme se nějak rozhodli, že tak z čista jasna, že poběžíme."

Anketa závodníci: 2.) "Já jsem tady poprvé, jsem z Karviné a jsem rád, že jsem to doběhl." – Máš nějakou zkušenost se závody? – "Určitě, já jsem bývalý atlet, takže po pár letech taková malinká vzpomínka na ty závody, to bylo fajn."

Anketa závodníci: 3.) "Obě dvě jsme z Havířova, můj je to první závod."

Anketa závodníci: 4.) "Můj asi pátý, ale krátký. Spíš víc běhám delší závody. Ale boží. Ve Frýdku jsme poprvé úplně a neskutečný závod, moc krásná trasa kolem vody, úžasné."

Anketa závodníci: 3.) "Já musím jenom souhlasit. Úplně super. Za mě na první zážitek úplně perfektní."

Hornickou desítku si zaběhlo i plno dříve narozených závodníků. Nejstarším bylo 82 a 81 let.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-06-11-2023-16-34