Město bude hospodařit s částkou 1,6 miliardy korun
Frýdek-Místek bude letos hospodařit s částkou přesahující 1,6 miliardy korun. Propad příjmů oproti loňsku bude minimálně 58 milionů a je možné, že by mohl být vzhledem k pandemii koronaviru ještě vyšší. Magistrát proto začal už v loňském roce šetřit a letos rozhodně nechce omezovat důležité investice.
Jedním z nejdůležitějších bodů jednání posledního zastupitelstva Frýdku-Místku byl rozpočet na letošní rok. Po zhruba pětačtyřicetiminutové diskuzi návrh rozpočtu prošel.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme schválený rozpočet na rok 2021, počítáme s příjmy a výdaji ve výši zhruba 1,6 miliardy korun. Z toho financujeme celý chod města včetně školských zařízení, včetně sociálních služeb, městské policie, včetně oprav všech chodníků, silnic, investic a vlastně celého chodu města Frýdku-Místku."
Oproti loňskému roku zaznamenal rozpočet propad příjmů o 58 milionů korun. Důvodem jsou následky pandemie koronaviru, která výrazně ovlivnila i veřejné finance. Město se tak na situaci snažilo reagovat už v minulém roce a postupně se snažilo šetřit, kde se dá.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Výdaje na rok 2021 jsou většinou nižší pouze na běžné části výdajové, nikoliv na té investiční, protože chceme, aby město rostlo, aby se dělaly opravy, aby se stavěly nové budovy a nezastavili jsme se, proto jsme snížili výdaje na provozu, na provozu magistrátu, na provozu našich zařízení a dále jsme ponížili dotace. Všechny dotační programy byly poníženy o 10 procent, to znamená, jsme teďka na 90 procentech toho, co bylo předtím zvykem."
Z velkých investičních akcí se musí dodělat například kanalizace v okrajových částech města, která běží už třetím rokem.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Dále budeme rekonstruovat hasičskou zbrojnici na ulici Střelniční, protože ta již nevyhovuje standardům a naše jednotka sboru dobrovolných hasičů, která je téměř profesionální a má ze zákona povinnost během několika málo minut od momentu nahlášení vyrazit, tak potřebuje mít technické zázemí takové, aby to splnilo všechny standardy, takže v letošním roce chceme zahájit tuto investiční akci, která by měla pokračovat i do roku příštího."
Další podobnou investicí bude rekonstrukce budovy pro městskou policii na ulici Těšínská, kterou město získalo v minulých letech.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Musíme dokončit rekonstrukce magistrátu, které běží, a to jak na ulici Radniční 13, tak na ulici Radniční 1148, a to z toho důvodu, aby občané města, kteří budou potřebovat vyřídit jakékoliv záležitosti, hned při vstupu měli prostor, kde vyřídí drtivou většinu svých požadavků. Budeme samozřejmě pokračovat v rekonstrukcích bytových jednotek, stejně tak v sociálních službách, kdy rekonstruujeme například v penzionu Lískovecká jednotlivé bytové jednotky, dále chceme vybudovat tělocvičnu v Chlebovicích, která tam chybí."
Pro jistotu si město loni vzalo jako pojistku na financování většiny investičních akcí úvěr do výše 200 milionů korun, ze kterého plánuje letos čerpat 156 milionů. Celková zadluženost města pak bude v letošním roce dosahovat dohromady 365 milionů korun.
---
Nemocnice má nedostatek lůžek a shání dobrovolníky
Nedostatek lůžek, personálu i dobrovolníků. Situace, která opět velmi trápí Nemocnici ve Frýdku-Místku. Covidových pacientů totiž po Vánocích bohužel přibylo a vedení nemocnice muselo kraj žádat i o ventilátory navíc. Vidinu lepších zítřků vidí nemocnice alespoň v zahájení očkování zdravotníků.
Česká republika opět trhá smutné rekordy v denních nárůstech nakažených. Už překročily hranici sedmnácti tisíc. Problémy tak mají opět nemocnice, podobně jako ve Frýdku-Místku.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace je velmi vážná v nemocnici. Máme hospitalizovaných 127 pacientů, přes víkend jsme měli 114 příjmů interních, z toho 44 covidových, takže je vidět ten dopad rozvolnění před vánočními svátky. Ta nemocnost je opravdu velmi vysoká a očekáváme další nárůst pacientů v následujících čtrnácti dnech, který překoná určitě rekord, který jsme v nemocnici měli. Bohužel teda to bude smutný rekord."
Zařízení se opět potýká s nedostatkem lůžek, které musí často řešit také přistýlkami.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My máme standardní ARO, počet lůžek máme 7, dneska máme 18 ventilovaných pacientů, 14 covidových, 4 necovidové. Já už jsem musel požádat i krizový štáb kraje o pomoc při zajištění dalších čtyř ventilátorů a dneska budu žádat o další 2 abychom měli k dispozici a dostaneme se na hranici dvaceti ventilových pacientů, což je trojnásobek standardní kapacity, a to už je asi naše hraniční schopnost."
Zhruba 100 zaměstnanců je aktuálně kvůli koronaviru na nemocenské což také komplikuje péči o pacienty. Stále se proto hledají dobrovolníci, kteří by mohli pomáhat. Velkým přínosem je nyní pro nemocnici alespoň armáda, aktuálně tam pomáhá 8 vojáků ze 43. výsadkového pluku Chrudim a jednotky se postupně střídají.
Martin Ogořalek, mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Hlavním úkolem vojáků je posílit zdravotnický personál frýdecké nemocnice při pomoci například s úklidem, přípravou stravy, dezinfekcí, ale také přímou péčí o pacienty. Nasazení armády v Nemocnici ve Frýdku-Místku je současně plánováno do 21. ledna. Toto datum může být prodlouženo s ohledem na aktuální situaci současné pandemie Covid-19. K dnešnímu dni má Armáda České republiky v devíti nemocnicích Moravskoslezského kraje nasazených celkem 69 vojáků, kteří absolvovali rozšířený kurz první pomoci."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Za týden, protože mají čtrnáctidenní cykly, tak ještě přijde pracovat dalších deset vojáků, takže to je velká pomoc, ale pokud by byli dobrovolníci z řad studentů těch zdravotnických škol, ať už středních nebo vysokých, tak bychom byli velmi rádi za pomoc."
V úterý už začala nemocnice s očkováním svých zaměstnanců, je dobrovolné a většina zdravotníků s ním souhlasila.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Musím říct, že z toho mám velkou radost, protože většina zaměstnanců se nechá očkovat, což jsem tak úplně nepočítal, takže i to je řekl bych určitý signál pro veřejnost, ať se nechá očkovat, protože to je dneska jediná cesta, jak se z toho chaosu, který je kolem nás a z toho co ten virus způsobuje, tak dostat ven."
V první várce by měli být všichni přihlášení zdravotníci proočkovaní do konce příštího týdne.
---
Město dá dotace na kultivované označení provozoven
Frýdek-Místek omezil reklamu v památkových zónách. Majitelé podniků teď musí případnou křiklavou reklamu předělat nebo z míst, kde nemá co dělat, úplně zrušit. Od města mohou ale dostat až 30 tisíc korun na nové označení.
Divoká reklama, barevné bannery na plotech a zábradlích, různé polepy na oknech nebo fasádách historických domů. V památkových zónách města už by měla taková reklama skončit.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Rada města na závěr loňského roku přijala nařízení, kterým omezuje reklamu v historickém jádru Frýdku a v historickém jádru Místku, v takzvaných památkových zónách. Je to z toho důvodu, že trend poslední doby je, aby nebyla křiklavá reklama na jednotlivých provozovnách, aby to bylo nějakým způsobem sjednoceno a unifikováno."
Příklad si vzalo město z Ostravy, která zavedla podobné nařízení už před rokem. Majitelé podniků ve Frýdku-Místku budou ale moci po městě žádat částečnou úhradu nákladů spojených s vytvořením nového kultivovaného označení.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dotace je určena na úhradu nákladů na návrh a grafické zpracování označení provozovny, jeho výrobu i konečnou instalaci. Maximální dotace na jeden projekt činí 50 procent z uznatelných nákladů, nejvýše pak 30 tisíc korun. Žádosti budou moci vlastníci a provozovatelé provozoven nacházejících se na území města podávat od 20. ledna do poloviny července."
Magistrát pracoval minulý rok na manuálu, který by měl podnikatelům také říct, jak mají správně podniky označit. Podrobnosti najdou na webu města.
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "By měly zajistit, že jednak se ty provozovny propagují, jednak ta reklama musí vždycky fungovat, ale jde o to, jak výrazná je a jak zatěžuje třeba i ty, na které necílit. Takže my se snažíme dostat to do rovnováhy, aby zároveň neobtěžovala a zároveň propagovala, proto hlavně jdeme pozitivní cestou motivace, a proto vypisujeme ten dotační program, který vlastně motivuje ty ne úplně dobře zpracované označení, aby se zlepšily a abychom prostě to měli hezčí."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Spustili jsme tento zkušební provoz, kdy podnikatelé mají přechodné období, během kterého musí své provozovny upravit a následně by ta estetika historického centra Frýdku-Místku měla být o poznání lepší."
Pro letošní rok je na dotační program „Reklama F-M – podpora a zřízení či obnovy označení provozoven“ vyčleněno z městského rozpočtu 300 tisíc korun.
---