Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Senioři oslavili svůj den divadelním představením
  • Děti se seznámily se zametačem a úklidem ve městě
  • Memorandum o spolupráci s Žilinou je podepsáno

Senioři oslavili svůj den divadelním představením

Senioři ve Frýdku-Místku dostali možnost oslavit Den seniorů s hercem Norbertem Lichým. Společně s dalšími členy Divadla Petra Bezruče totiž pro diváky odehrál divadelní představení Zdravý ne/mocný. Akce nadvakrát zaplnila frýdecko-místecké kino Vlast.

Bylo krátce před 13. hodinou, když se předsálí kina Vlast zaplnilo desítkami seniorů. Byli rádi, že mohli opět po dlouhé době do divadla. I když někteří to v respirátorech neměli jednoduché.

Anketa: 1.) "Tak těším se, těším. Netěším se, protože se mi špatně dýchá. Ale tak jinak, doufám, že se mi to bude líbit." 2.) "My chodíme do klubu důchodců. Tady máme vedoucího, nám sehnal ty lístky. Tak toho využijeme, proč ne? My chodíme na zájezdy, a tak. Máme všecko od šéfa." 3.) "Každý rok máme důchodci nějaké představení. Letos divadlo, tak doufejme, že to bude stejně pěkné, jako ty minulé pořady, co jsme měli."

V rámci Dne pro seniory byla připravena slavná francouzská Moliérova komedie Zdravý ne/mocný v podání ostravského Divadla Petra Bezruče v hlavní roli s Norbertem Lichým.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek dnes v kině Vlast pořádá divadelní představení pro seniory z městských klubů seniorů. Jde o patnáctý ročník této akce, který se koná u příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Koná se to po jednoleté odmlce, loni se žádné oslavy nekonaly kvůli koroně. Takže doufáme, že dnešní kulturní představení si senioři hezky užijí."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Je to první vlaštovka a my se budeme pravidelně setkávat a jsem rád, že už před pár dny se mi podařilo nastavit pravidelná setkávání v Centru aktivních seniorů, kde jsem se jako primátor se svými náměstky sešel s kluby seniorů a v této tradici budeme chtít pokračovat, abychom znali všechny problémy, které seniory ve městě Frýdku-Místku trápí."

Zástupci vedení města seniory také krátce pozdravili a promluvili právě o Centru aktivních seniorů, které ve městě funguje od roku 2018.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Dělali jsme to dva roky, předtím byl výběr vhodné lokality. Myslím, že jsme ji našli, z nějakých patnácti lokalit. Nakonec jsou dneska v centru blízko zdravotních zařízení, mají to velmi pohodlné, mají tam spousty učeben a mají místo, kde se mohou scházet. Mohou tam probíhat výuky a další volnočasové aktivity. Myslím si, že je to velmi oblíbené centrum a že jsou naši senioři spokojeni. Jsem rád, že jsme to pro ně mohli udělat, že takové místo existuje."

Představení o jednom velmi umanutém hypochondrovi odehrálo Divadlo Petra Bezruče pro další skupinu seniorů podruhé ještě v 17. hodin.

---

Děti se seznámily se zametačem a úklidem ve městě

Technické služby ve Frýdku-Místku seznamují děti z mateřinek s úklidem ve městě. Představí jim strojový zametač a nechají je symbolicky kleštěmi sbírat různé druhy odpadu. Tím děti zároveň motivují ke správnému třídění. Své vlastní vzdělávací programy mají v této oblasti i v mateřinkách.

Děti z mateřské školky Sněženka ve Frýdku-Místku se zájmem obdivovaly malý strojový zametač, který jim zaparkoval přímo na dvorku. Řidič dětem stroj kompletně ukázal a popsal.

Jaroslav Adolt, řidič zametacího vozu: "Povídání o zametači, ukázku v kabině, ať se podívají, jak to tam vypadá. Minule se ptaly, co všechno to dokáže posbírat a kolik toho se udělá za jeden den. Kolik jsem toho odvezl."

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Děti si mohou vejít do strojního zametače, seznámí se s tím, jak to funguje. Náš vyškolený pracovník jim tu práci ukáže. Děti pak dostanou i takové sběrací kleště, které používají naši zaměstnanci při sběru papírků a úklidových prací. Zhruba taková hodinka si myslím, že pro ty děti je to příjemné zpestření a samozřejmě pro nás i trošku ukázka toho, co na území města děláme."

Anketa: 1.) "Bavilo mě tady toto sbírání." 2.) "Bavilo mě to." 3.) "Sbírání odpadků."

Technické služby přišly s nápadem uspořádat tento program pro děti už v roce 2019.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Mělo to docela velký ohlas, připravovali jsme si celý ten projekt na rok 2020, bohužel nám to pandemická situace nedovolila, takže letos je to víceméně taková obnovená premiéra. S tím, že jsme oslovili prakticky všechny mateřské školky na území města Frýdku-Místku. Byli jsme mile překvapeni, protože ten zájem je výborný."

Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Já si myslím, že je to určitě kladná věc a dětem to přináší i poznatky, aby věděly, co vlastně to obnáší udržovat ten pořádek ve městě. Protože dneska vidíme, že spousta lidí si klidně odhodí to smetí a vůbec jim nedochází, že je to zase další zbytečná práce pro někoho dalšího."

Mateřské školky mají také řadu vlastních projektů, kdy učí děti, jak správně třídit odpad.

Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Máme s nimi vždycky takovou týdenní činnost, kdy paní učitelka má pro ně připravené úkoly a vlastně se učí třídit odpad do těch správných popelnic. Nejenom, co vidí běžně každý den. Ten směsný odpad, ale i ty barevné popelnice, jako sklo, plasty, elektronika a v dnešní době i to oblečení."

Technické služby by chtěly do konce roku udělat ještě tak 5 podobných akcí v jiných školkách. Záležet bude ale na počasí.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Ty, na které letos nevyjde, tak budeme pokračovat v jarních měsících po dohodě s řediteli, případně s paní učitelkami. Naše společnost se snaží dlouhodobě komunikovat s místními školami a školkami. V nedávných letech jsme pořádali soutěže o nejhezčí vánoční strom, o nejhezčí květinový záhon, případně o výrobu nejhezčí ptačí budky."

Všechny projekty mají za cíl vést děti k ochraně přírody už od nejmladšího věku.

---

Memorandum o spolupráci s Žilinou je podepsáno

Města Frýdek-Místek a Žilina podepsala memorandum o spolupráci měst v kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2026. Mezinárodní projekt má název Žilina – Beskydy a je do něj zapojeno i polské město Bielsko-Biala.

Zástupci Frýdku-Místku v čele s primátorem přijeli na radnici v Žilině, aby s tamními představiteli prodiskutovali plány v oblasti kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2026. Frýdek-Místek se totiž rozhodl stát spolukandidátem. Návštěva měla také za cíl podpis memoranda o spolupráci obou měst. Žilinu kromě Frýdku-Místku podpoří i polské město Bielsko-Biala.

Peter Fiabáne, primátor Žiliny: "Velmi mě těší, že naším partnerským městem, s panem primátorem města Frýdek-Místek, jsme před pár minutami v prostorech radnice města Žilina podepsali společné memorandum, které blíže definuje naši spolupráci v rámci projektu Evropského hlavního města kultury 2026."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Město Frýdek-Místek a Žilina spolupracují již roky na přirozené bázi. A dnešní podpis memoranda je jen přirozeným vyvrcholením této spolupráce a dává oběma městům, společně s Bielsko-Bialou, všem třem městům, tomu trojúhelníku a Beskydám obrovskou šanci, aby celý ten region nějakým způsobem se nadýchl. A ta spolupráce, která je přirozená, dostala nový tah a otevřela nové možnosti."

Společný projekt dostal název Žilina – Beskydy. Zapojená města tvoří symbolický trojúhelník v Euroregionu Beskydy, který má zhruba 1,4 milionu obyvatel a obrovské množství turistických, kulturních a společenských možností.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Pokud mohu mluvit za Frýdek-Místek, tak jsem velice rád, že se tak stalo a přirozeně projekty, které ve Frýdku-Místku máme připravené, tímto memorandem dostávají energii a věřím, že přispějí k tomu, aby Žilina byla úspěšná ve své kandidatuře."

V případě úspěchu v kandidatuře se Frýdku-Místku otevřou nové možnosti v oblasti dalšího rozvoje kulturních aktivit ve městě. Předpokládá se také větší šance pro získání dotací na vytvoření kulturního centra, které má vzniknout rekonstrukcí a propojením Národního domu, Moravia Banky a stavby Nové scény podle návrhu architekty Evy Jiřičné se sálem pro 450 diváků. Všechny tři projekty totiž tvoří jeden funkční celek. V plánu je také řada dalších aktivit, které se postupně rozjíždějí.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry