Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město pořídilo záchrance přenosný ultrazvuk
  • V ulicích přibyly popelnice na použité jedlé oleje
  • Nemocnice získala akreditaci na léčbu endometriózy

Město pořídilo záchrance přenosný ultrazvuk

Město Frýdek-Místek pořídilo zdravotnické záchranné službě nový přenosný ultrazvuk. Frýdecko-místecká záchranka se tak stala třetí v kraji, která bude vozit v sanitním voze toto zařízení pro rychlou diagnostiku. Město na ni přispělo dotací 200 tisíc korun.

Špičkové zařízení, které dokáže velmi rychle odhalit zdravotní problém a urychlit poskytování přednemocniční neodkladné péče. To je malý a přenosný ultrazvuk. Nově ho darovalo město Frýdek-Místek zdejší záchranné službě.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Dar je pro nás velmi cenný. Bude to určitě zvýšení kvality péče o naše pacienty. Není to každodenní přístroj k použití, ale určitě máme závažné stavy, ke kterým se bude hodit. Jako například poranění hrudníku, krvácení do hrudníku, pneumotoraxy. Anebo potom taková záležitost, která by mohla být každodenní, ale není stěžejní. A to je vyhledávání a zajišťování žilní linky, když má pacient špatné žíly."

Moderní technologie pomůže předejít zbytečnému prodlení při určování diagnózy a významně přispět k úspěšné záchraně života nemocného či zraněného.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Díky tomu se zvýší úroveň péče o pacienty v našem městě. Město se tak podílí na záchraně životů. Jde o úplně novou spolupráci. Zatímco s nemocnicí město spolupracuje již dlouhá léta, tak se zdravotnickou záchrannou službou jsme tady tímto projektem navázali úplně novou spolupráci. Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli. Chtěl bych poděkovat i dobrovolným hasičům, konkrétně Zdeňku Blechovi, který nás na tuto myšlenku přivedl."

Zdeněk Blecha, dobrovolný hasič, zastupitel Frýdku-Místku/ANO/: "Je to bezva, protože šlo o jeden z prvních projektů nebo o takovou první myšlenku v rámci nové koalice. A jsem rád, že se to setkalo s podporou a podařilo se to dotáhnout do zdárného konce."

Přístroj pracuje na akumulátor, má dotykový displej a umožňuje přenos dat. Město na něj přispělo částkou 200 tisíc korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že bez ohledu na to, kdo je zřizovatelem záchranné služby, máme dobré vztahy i jako město a dotace, kterou jsme schválili na pořízení tohoto potřebného přístroje, určitě pomůže zejména občanům ve městě a v jeho okolí. A myslím si, že pokud máme tu možnost, tak bychom měli spolupracovat a měli hledat cesty, jak zejména tyto služby, které jsou opravdu důležité, počítají se v nich minuty, tak aby fungovaly opravdu perfektně."

Použití ultrazvukových přístrojů je cesta budoucnosti. U záchranných služeb se začínají tyto přístrojy objevovat v posledních pěti letech. A frýdecko-místecká záchranka se tak díky němu zařadí mezi nejmoderněji vybavené nejen v kraji, ale v celé republice.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "V kraji v současné době budeme mít teď tři přístroje. Doufejme, že v příštím roce ještě jeden koupíme nebo dva. Takže my víceméně ta vozidla, kde jsou lékaři, budou vybavena těmito přístroji. V tuto chvíli samozřejmě Frýdek je v čele. Opava, Frýdek a Ostrava jsme tyto první vlaštovky, které mají toto vybavení."

Letos zdravotníky čeká zaškolení a od Nového roku budou přístroj vozit v prvosledovém vozidle rendez-vous.

---

V ulicích přibyly popelnice na použité jedlé oleje

V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na použitý jedlý olej. Celkem 110 nádob rozmístila firma, která bude mít zároveň na starosti pravidelný svoz. Město za tuto službu zaplatí zhruba 57 tisíc korun ročně, pokud by se ale nasbíraly měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude svoz zdarma.

Klasická černá plastová popelnice s výrazným barevným poklopem. Jenže není na běžný odpad, ale na zbytky z jedlých olejů, které vám například doma zbydou po smažení či fritování. Jde o úplně novou službu svozu těchto olejů, kterou zavedlo město Frýdek-Místek.

Anketa: 1.) "Jo, je to dobré." 2.) "To vidím poprvé, já jsem si toho ještě ani nevšimla. To je teď nově. No je to super." 3.) "Je to v pořádku, já tam taky dávám. Sice minimálně nebo jsem sama, ale je to v pořádku, mě se líbí to třídění toho odpadu. Já to dělám, my to dodržujeme naše generace víte, ale mladí udělají jeden pytel a tam je všechno a hážou do černého."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme ve Frýdku-Místku už měli 10 nádob na použité jedlé oleje. A já jsem moc rád, že se nám s odborem životního prostředí podařilo ještě před Vánoci umístit dalších 100 nádob. Nyní jich tady máme 110."

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Město chce proto obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané města po možnosti třídit jedlé oleje dlouhodobě volali a pro nás ten benefit hlavně je, že se nám nezanáší kanalizace, nezacpává a oleje jsou v kanalizaci také živnou půdou pro potkany a podobné živočichy."

Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba zdůraznit, že sbíráme pouze jedlé oleje. Do nádob tedy v žádném případně nepatří oleje z aut nebo něco podobného. A ještě bych rád zdůraznil, že by oleje měly být v PET lahvích. Neměly by se dávat do skleněných nádob nebo kovových nebo do něčeho podobného."

Veškerý servis zajišťuje soukromá firma, město za tuto službu platí zhruba 57 tisíc korun ročně.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Mapu umístění těchto kontejnerů najdeme na webových stránkách tridimolej.cz. Zatím jsme domluvení, že se budou popelnice svážet jednou měsíčně s tím, že po novém roce situaci vyhodnotíme a uvidíme."

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "“Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt."

Pokud se podaří ve Frýdku-Místku nasbírat měsíčně zhruba 2 tuny olejů, bude služba zdarma.

---

Nemocnice získala akreditaci na léčbu endometriózy

Nemocnice ve Frýdku-Místku má první Centrum porodní asistence. To zajistí opět kvalitnější péči a přístup k rodičkám. Gynekologicko-porodní oddělení se navíc může pochlubit ještě další novinkou. Jako první v Moravskoslezském kraji získalo evropskou akreditaci pro léčbu endometriózy.

Gynekologicko-porodní oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku se v poslední době snaží držet krok s moderními trendy. Aktuálně se jim po dlouhé době podařilo získat evropskou akreditaci společnosti EuroEndoCer pro léčbu endometriózy.

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "S hrdostí můžeme říct, že jsme třetí centrum v republice, které tuto akreditaci obdrželo. A zároveň jsme první centrum v Moravskoslezském kraji, které tuto akreditaci dostalo. Je to obrovský benefit pro pacienty, protože pacientky mají garantován vysoký standard péče, protože součástí té akreditace je určitá spolupráce s ostatními kolegy. Jednak klasickými lékaři, jednak s kolegy, kteří se zabývají trošku alternativnější medicínou. I spolupráce s psychology a psychiatry, takže dalo by se říct, že pacienty u nás mají zajištěnou komplexní léčbu endometriózy, ať operačně nebo neoperačně."

Endometrióza je v populaci velice časté onemocnění. Trpí jím zhruba 10 procent žen ve fertilním věku. 

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Je to onemocnění, které omezuje ženu svými bolestmi, jednak v pracovním, osobním i partnerském životě. Spousta žen s endometriózou má problém s otěhotněním. Takže o tuto akreditaci jsme zažádali s cílem, abychom těmto ženám pomohli. Abychom jim zabezpečili rychlejší přístup k léčbě a lepší léčebné výsledky. Jednak ulevit od bolesti a jednak s otěhotněním."

Gynekologicko-porodnické oddělení navíc tento rok zavedlo řadu novinek. Spustilo například první Centrum porodní asistence.

Lucie Černá, porodní asistentka: "Cílem Centra porodní asistence je zkvalitnit přístup k rodičkám, protože my už delší dobu se snažíme respektovat jejich přání. Díky tomu jsme zjistili, že ty naše klienty touží po tom prožít porod v co nejmenším počtu lidí. A touží porod prožít jenom s tou porodní asistentkou. Takže cílem je zajistit té ženě a umožnit prožít fyziologický porod, ale zároveň i v bezpečí té naší porodnice."

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Jednak jsme zahájili zevní obraty konců pánevních. Takže klientky, které jsou těhotné a čekají miminko, které naléhá zadečkem, u nás mohou absolvovat zevní obrat. Tím pádem je tam větší pravděpodobnost, že se nám podaří miminko dostat na polohu hlavičkou a může rodit bezpečně i spontánně."

Lucie Černá, porodní asistentka: "Částečně se nám zvýšila kompetence, protože už v době studia jsme získaly kompetence, které jsme v praxi zatím nemohly rozvíjet. Ale díky Centru porodní asistence můžeme navíc například hodnotit kardiotokograf nebo případně ošetřovat porodní poranění."

Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "A současně jsme velice výrazně zkvalitnili stravu na oddělení, takže maminky po porodech mají více bílkovin, aby mohly mít lepší zahájení kojení a tím pádem, aby ta laktace probíhala tak, jak má."

Veškeré novinky najdete také na facebookovém a instragramovém profilu Porodnice Frýdek-Místek.

Lucie Černá, porodní asistentka: "A co se týče další péče, tak od letošního roku, od prázdnin, máme porodnickou vanu, do které můžeme odvádět porody. Vana je komfortní i v tom, že má světelné osvětlení, udržuje stálou teplotu vody a taky máme i soukromou porodní asistentku, která pracuje v naší porodnici a díky tomu ji ženy mohou oslovit už v době těhotenství a ona je provází i v době porodu. Případně, pokud mají zájem, i v období šestinedělí s ní mohou být ještě v kontaktu a konzultovat případně nějaké nejasnosti kolem ošetřování novorozence a dále. Pořádáme předporodní kurzy, které jsme ani nepřerušili v době lockdownu. Prováděli jsme je v online verzi a nadále v tom pokračujeme. Máme i interaktivní prohlídku na našich stránkách. Ženy, které se nechtějí zúčastnit kurzů, tak mohou navštívit naše stránky nemocnice, kde si to pustí v online verzi. Naše porodnice provádí ještě individuální konzultace. Žena se objedná, může s partnerem přijít, soukromá hodina s porodní asistentkou je o tom, že probírají porodní plán a průběh porodu, jaký si přejí zažít, prožít."

Porodnice také nabízí individuální konzultace, kdy porodní asistentka probere s rodičkou a jejím partnerem porodní plán, průběh porodu a další záležitosti.

---Mohlo by Vás také zajímat