F-M rozšíří úklid za stravenky pro lidi bez domova
Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.
Projekt Stravenka F-M zavedlo město Frýdek-Místek loni na podzim. Jeho cílem je rozumně pomoci lidem bez domova. Aby si osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného za odměnu.
Josef, dobrovolník na úklid: "Je to skvělá šance pro mě i pro moji přítelkyni, když to tak řeknu. Protože žijeme ve stanu." – Jak často chodíte? – "Co druhý týden." – A kde třeba už jste uklízel? Jak to ve městě vůbec vypadá z vašeho pohledu? – "Jako, teď je to pěknější, než to bylo dříve. A posledně jsme uklízeli na Beskydské, v parku. To je u Cihelní." – A jde to s těmi odpadky? – "Jo, jde to, nesmí se toho člověk bát."
Každý, kdo se zapojí do úklidu ve městě, dostane za hodinu práce stokorunovou stravenku.
Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Zájem se čím dál tím víc stupňuje. Řekl bych vám, že máme tak 15 lidí v daném určitém seznamu, kde máme tu evidenci. A pořád ti lidé přibývají. Dneska, než jsme vyšli, tak jsem měl minimálně 6 náhradníků, kteří by chtěli jít. Zájem je o to hodně veliký."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já tento projekt vnímám pozitivně. Stejně tak jako lidé bez domova vnímají tento projekt velmi pozitivně. A je to pro ně motivující. Protože za to, že tady uklízejí na veřejných místech, jako jsou parky, místa okolo řeky, tak dostávají za to stravenky, za které si koupí potom jídlo."
Běžně se uklízí jednou týdně zhruba dvě hodiny. Za tu dobu se nasbírá průměrně 5 až 6 pytlů odpadků. Město chce projekt rozšířit, aby mělo možnost pracovat více lidí bez domova.
Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Většinou se chodí uklízet to úterý. A je to tak, že oni ví a chodí se ptát. Před čtrnácti dny jsme měli takovou větší úklidovou akci, kde jsme měli těch lidí 15. Většinou to je tak na dvě hodiny, ale nasbírali za 4 hodiny 2,72 tun."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době město Frýdek-Místek podporuje tento projekt částkou 50 tisíc korun. A já budu se snažit, abychom na příští radě schválili navýšení částky na tento projekt. A bude to ve výši dalších 100 tisíc korun. Protože v současné době se uklízí jednou týdně. A díky tomuto navýšení bychom počet dnů zvýšili o jeden. Tedy by se uklízelo celkově dvakrát týdně."
Na projektu město spolupracuje se Slezskou diakonií, která lidem bez domova pomáhá. Stravenka za úklid funguje i v jiných městech kraje. Jako například v Českém Těšíně nebo v Ostravě-Vítkovicích.
---
Taneční orchestr ZUŠ F-M vyhrál krajskou soutěž
Na 300 žáků základních uměleckých škol z celého kraje soutěžilo v Havířově na postupové soutěži orchestrů. Absolutním vítězem se stal orchestr z Frýdku-Místku, který díky tomu postoupil do celostátního kola soutěže.
Krajské kolo soutěžní přehlídky tanečních orchestrů a jazzových souborů vyhlašuje ministerstvo školství. Pořadatelství získala Základní umělecká škola Leoše Janáčka v Havířově. Celkově přijelo 10 velkých orchestrů a 7 menších souborů Soutěž tak probíhala ve dvou sálech.
Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: "Letos jsme byli překvapení, kolik orchestrů se nakonec přihlásilo, protože kvůli covidu byl jeden ročník zrušen. Takže jsme sami byli v očekávání, kolik dětí přijede. A vzhledem k tomu, jaký mají program, tak si myslím, že zájem o hraní v různých komorních ansámblech, nebo v souborech i větších orchestrech je aktuálně velmi vysoký. Což nás moc těší.”
Do soutěže se vypravili také zástupci Základní umělecké školy Frýdek-Místek.
Radim Přidal, vedoucí pedagog ZUŠ Frýdek-Místek: "Bylo to spojení dvou školních kapel, které dlouhodobě fungují. Je to kapela Gataway a kapela Rumble. Ale kvůli regulím soutěže jsme je museli spojit do jedné."
Veronika Pospíšilová, členka orchestru: "Já jsem spíše jako zpěvačka a v podstatě v té kapele se doprovázím. Dělám takovou tu menší práci, takové akordy a kytaře se věnuji asi čtyři roky a zpívám od malička od tří let a strašně mě to baví. Tady v té kapele je to úplně něco jiného, než zpívat a hrát sólo, protože máte kolem sebe ty lidi a je z toho úplně jiný pocit."
Tobiáš Korč, člen orchestru: "Já už hraji na kytaru sedm let. Začal jsem na klasickou kytaru a teď čtyři roky hraji na elektrickou a dost mě to baví. To, co teď držím v ruce ta kytara, tak taková zajímavost. Je to postavené třeba z trámu ze střechy ručně. Takovou kytaru neuvidíte. Dost mě to baví a mám to jako relax po škole a užívám si to."
Frýdecko-Místečtí svým výkonem porotu zcela ohromili a díky tomu se stali absolutními vítězi celé soutěže.
Radim Přidal, vedoucí pedagog ZUŠ Frýdek-Místek: "Hodnotím to velmi dobře. Ani to jinak hodnotit nemůžu, protože jednak žáci zahráli skvěle a dosáhli nejlepšího výsledku, kterého mohli. Určitě jsem rád, že populární hudba čím dál tím víc proniká na základní umělecké školy. A doufám, že to bude jenom podporováno."
Orchestr nyní čeká příprava na celostátní soutěž, která bude v Litvínově. A obě kapely hrají dál i mimo soutěže.
---
Akademie Podnikej F-M radí drobným obchodníkům
Vzdělávací akademie pro obchodníky Podnikej F-M radí už několik let drobným podnikatelům ve městě. Na posledním workshopu se zaměřila na to, jak správně vyzdobit výlohu nebo napsat poutavou ceduli. Sledovat moderní trendy je totiž podle odborníků velmi důležité.
Jak správně vyzdobit výlohu anebo napsat dostatečně zajímavou a poutavou ceduli. To byl námět dalšího workshopu vzdělávací akademie pro začínající i pokročilé drobné živnostníky Podnikej F-M ve Frýdku-Místku. Přednášky se ujaly zkušené místní grafičky.
Bára Vláčilová, grafička: "My jsme si pro workshop připravily tady ceduli. A ještě chceme všechny ty lidi, kteří přijdou, naučit úplně od začátku, co je důležité, abyste zvládl sám si udělat ceduli."
V oblasti výloh malých obchodů nejen ve Frýdku-Místku je stále co zlepšovat.
Bára Vláčilová, grafička: "Já sama za sebe si osobně myslím, že když máme třeba nějaký obchod, kde máme výlohu, je tam možnost nějak si to nadekorovat a popřípadě si dát ven i třeba nějaké áčko, tak tím můžeme oslovit zcela nové klienty."
V rámci poutavé reklamy s obchodníky v některých případech komunikuje i město. Jde o to, aby hlavně v historických památkových zónách nebyly například fasády domů označeny křiklavými bannery. Podnikatelé dokonce mohou žádat město o dotaci na správné označení. S tím tak jde ruku v ruce i vzdělávání v rámci akademie Podnikej F-M.
Bára Vláčilová, grafička: "Nejen to, mít to hezky nadepsané, ale obměňovat to. Aby se to rychle neokoukalo. A třeba ještě si myslím, že je fajn sledovat trendy ve světě."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Program Podnikej F-M je bezplatný vzdělávací program pro podnikatele a obchodníky z Frýdku-Místku. Tento program už běží od září loňského roku a potrvá do června letošního roku. S tím, že se jedná o semináře, workshopy, přednášky, které probíhají vždycky jednou za měsíc. Pod vedením zkušených lektorů. Tito lektoři radí podnikatelům, jak zefektivnit jejich podnikání. Dozví se tam cenné rady, tipy z oblasti marketingu a zároveň se tam mohou podnikatelé setkat s jinými podnikateli, takže probíhá vzájemná interakce."
Podnikej F-M běží ve městě už od roku 2021 a každoročně je o něj mezi obchodníky velký zájem.
---