Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Bytový dům na Anenské čeká oprava balkonů a zateplení
  • Zastupitelé mají za sebou náročné 19. zasedání
  • Modrá lávka v Riegrově ulici prochází rekonstrukcí

Bytový dům na Anenské čeká oprava balkonů a zateplení

Frýdek-Místek připravuje další velkou opravu bytového domu na Anenské. Po nedávné náročné výměně vnitřních rozvodů nyní přijde na řadu oprava balkonů a také zateplení. Rekonstrukce má začít v červenci a hotovo by mělo být v listopadu. Práce vyjdou na 29 milionů korun.

Frýdek-Místek postupně opravuje šestnáctipodlažní panelový dům v Anenské ulici. Na konci minulého roku byly za zhruba sedm milionů korun opraveny rozvody vody, odpadu a plynu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byla to úspěšná akce a tak, jak jsme občanům slíbili, tak jsme letos přistoupili k tomu, že opravíme balkony, které jsou v hrozném stavu. Snížíme energetickou náročnost toho objektu, to znamená, zateplíme celý venkovní plášť, včetně střechy i nové omítky a celkově zrevitalizujeme ten objekt tak, aby vypadal dobře, byl bezpečný a lidé ušetřili na topení."

Anketa: 1.) "Bude to v pořádku, protože ty balkony opravdu potřebují." 2.) "Trochu se toho bojíme, starší lidé jsou tady, to víte. Ale zase to budeme mít pěkné. Bude to lepší, když se to zateplí." – A v jakém stavu jsou podle vás ty balkony? – "No, v dezolátním. Já tady bydlím od začátku a je to 48 let a už to chce opravit." 3.) "Jistě, že to bude správné, protože ušetříme určitě ta ty energie. A když se opraví balkony, tak to je žádoucí, protože jsou ve špatném stavu."

Práce by měly začít 11. července a hotovo by mělo být do 8. listopadu. Harmonogram prací bude vyvěšen na vývěsce, ale o průběhu budou lidé ještě informováni také osobně.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude opět informativní schůzka, kolem 20. června, o tom ještě budeme informovat občany. Opět se sejdeme tady v Centru aktivních seniorů. Bude to zase v zasedací místnosti."

V rámci prací budou obyvatelé šedesáti bytů postupně omezeni v používání balkonů a měly by se také vyzdít meziokenní vložky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě to je opět náročné. Bude tam oprava těch balkonů, ty zase nebudou moci používat, bude to v letních dnech. Mohou tam být určité problémy, takže to chce jakýsi režim dohodnout o užívání. Nebude to úplně komfortní, ale za odměnu tady zase bude něco, co jim zvýší estetickou a technickou úroveň."

Předpokládaná cena prací podle projektové dokumentace by měla být zhruba 29 milionů korun. Městu se ale podařila získat dotace z ministerstva pro místní rozvoj, která má pokrýt 40 procent nákladů.

---

Zastupitelé mají za sebou náročné 19. zasedání

Snížení zadlužení města i další finanční podpora sociálních, sportovních a kulturních organizací. Také hledání cest pro zhodnocení financí. Nebo například schválení koncepce nakládání s bytovým fondem. Takový je výčet části důležitých bodů, které prošly druhým letošním zastupitelstvem ve Frýdku-Místku.

Zastupitelé Frýdku-Místku se ve středu 8. června sešli na svém v pořadí 19. zasedání. Začalo v 8:00 hodin ráno, a i s přestávkami trvalo zhruba 8,5 hodiny. Zpočátku se řešily hlavně finance města a různé dotace.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že byly schváleny všechny návrhy v oblasti sociální, sportovní a kulturní. Například můžu vypíchnout podporu taneční skupiny Funky Beat. Její podpora a cesty na Mistrovství Evropy, ze kterého jedno z jejich družstev přivezlo zlatou medaili."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byla schválena druhá změna, byl schválený závěrečný účet za minulý rok. Tam je možno říct, že jsme dosáhli nejvyšších příjmů. Zadlužení jsme snížili na 193 milionů, což je pozitivní zpráva. Snažíme se hledat úspory v běžných nákladech. Dále se snažíme zhodnocovat i dočasně volné prostředky města. Protože ne všechny prostředky je možné v daný okamžik proinvestovat anebo dát na různé běžné výdaje."

Město už v minulosti oznámilo, že oslovilo ověřené velké banky s žádostí o výhodné podmínky pro termínované vklady.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Výnos k 30. 6. by měl být přes 5,5 milionu korun, které jsme navrhli zapojit do rozpočtu. A to prošlo a bylo schváleno. To znamená, že se snažíme, jako všichni, bránit se proti inflaci a investovat co nejvíce prostředků do obnovy majetku a do nových věcí. Plníme to podle zásobníku, který je schválený a je to vidět na těch akcích, které běžně ukazujeme. Podařilo se dokončit knihovnu, pokračují práce na nové hasičárně, na budově městské policie, teď se dělá modrá lávka. To znamená, že to jsou všechno akce, které nyní probíhají. Samozřejmě technické služby dělají chodníky a cesty, taky podle harmonogramu."

V rámci dlouhých diskuzí se také řešila situace a vývoj jednání kolem poskytování akutní péče na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku. A došlo i na výměnu předsedy finančního výboru.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Samozřejmě byly schváleny všechny procesní věci, které připravujeme pravidelně na zastupitelstvo a nyní se již můžeme připravovat na poslední 20. zastupitelstvo, které proběhne před volbami, které budou na podzim 23. a 24. září tohoto roku."

Ze zastupitelstva vyplynula také informace, že ministerstvo vnitra vyslovilo určité obavy o platnosti kupní smlouvy k bývalému hotelu Centrum. Objektivně ale takové důvody může posoudit pouze soud. Podle katastru nemovitostí je ale už oficiálně majitelem hotelu městská společnost Distep. Věc se bude pravděpodobně ještě dále řešit.

---

Modrá lávka v Riegrově ulici prochází rekonstrukcí

Modrá lávka přes Ostravici v Riegrově ulici ve Frýdku-Místku už prochází opravou. Její povrch byl dlouho ve špatném stavu. Vlivem požáru na ní navíc vznikla v minulosti poměrně velká vypouklina. Práce by měly být hotové do konce srpna a vyjdou na dva miliony korun.

Hned na začátku června najely na lávku v Riegrově ulici ve Frýdku-Místku stroje a začalo odstraňování starého a zničeného asfaltu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lávka byla hodně let zanedbaná. Je poškozená požárem, kde ta ocelová konstrukce je tady vyboulená, jak můžete vidět. Bylo to největší úskalí pro chodce a pro cyklisty, překonat tady tuto část, která byla nebezpečná."

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Minimálně na koloběžce, cyklisté, maminky s kočárky, opravdu tady drkotali a hrozilo nebezpečí. Vymknutý kotník, cokoliv."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rozhodli jsme se co nejdříve k tomu, aby se opravila. Byla naplánována celková rekonstrukce, ale ta by byla zdlouhavá, protože jsou tady orgány, které se k tomu musí vyjádřit. Je to poměrně náročné. Takže jsme přistoupili k rekonstrukci. Naplánovaly ji technické služby, odstranily asfaltový povrch, zjišťuje se stav a rozsah poškození. Není to naštěstí tak hrozné, to znamená, že nyní se vyřízne asi od třetího pole celý tento plát. To znamená, celé se to vymění, popřípadě ty koncové části se přeplátují."

Do začátku opravy poškozených plátů a následné pokládky asfaltového povrchu bude lávka pro veřejnost průchozí. Zavřít by se měla na čtyři týdny od poloviny června do poloviny července. Nejbližší obchůzkou tak bude most na Hlavní třídě.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mělo by to být dokončeno do osmého měsíce s nákladem necelých dvou milionů korun. Nepředpokládáme žádné komplikace navíc. A nějaké nepředvídatelné události. Myslím si, že to bude přínosem pro všechny a postupně budeme takto odstraňovat veškeré problematické stavby a problémová místa ve městě."

Modrý most je frekventovanou spojnicí mezi Riegrovou ulicí v Místku a obchodním centrem, halou Polárka či Faunaparkem na frýdecké straně.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V našich plánech je to důležitá složka komunikační cesty mezi frýdeckým a místeckým náměstím, na které dlouhodobě pracujeme. Jedná se o to, aby člověk bezpečně pěšky došel bez ohrožení auty mezi Frýdkem a Místkem. Chceme dodělat potom Jižní Svahy, podchod, následně cesta kolem Faunaparku. Zde přes lávku a směrem přes Riegrovou na místecké náměstí."

Na lávce bude po opravě proveden i nátěr zábradlí a na její místecké části se úplně odstraní ještě poškozené betonové schodiště. Zůstane tam pouze to kovové a bezbariérový přístup.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry