Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Studentky lékařských fakult pomáhají v nemocnici
  • Sociální zařízení se připravují na plošné testování
  • Studentky zdravotnické školy pomůžou v domově pro seniory

Studentky lékařských fakult pomáhají v nemocnici

„Je to hodně psychicky i fyzicky náročné, pacienti jsou ve vážném stavu.“ Říkají o práci přímo na infekčním oddělení studentky z lékařských fakult. Dobrovolně se přihlásily na výzvu Nemocnice ve Frýdku-Místku, protože chtěly v této nelehké době pomoct. Nemocnice nabrala už na 60 dobrovolníků, má totiž kvůli koronaviru výpadek desítek zaměstnanců.

Kateřina Frantová studuje na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové obor všeobecná sestra, jako dobrovolnice se do nemocnice ve Frýdku-Místku přihlásila už v březnu.

Kateřina Frantová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy: "Začalo to tím, že mám kamaráda doktora na ortopedii, kterému jsem už v březnu nabídla výpomoci tady v nemocnici, protože byly zavřené školy. Takže od března jsem pomáhala na ortopedii a teď před těmi třemi týdny nás přesunuli tady na výpomoc."

Podobnou zkušenost má i Barbora Sovadníková, která studuje lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Já už jsem sestra a jsem tu už od března, já jsem ze zdravky a chtěla jsem jít prostě někam pomoct a v Ostravě nebrali, já jsem z Ostravy."

Nemocnice má kvůli koronaviru mimo službu skoro 5 desítek zaměstnanců, téměř 80 lidí už zaplnilo tři infekční jednotky a nemocnice tak musela vytvořit další. Pomoc mladých zdravotníků je tak pro ni nesmírně důležitá.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsme velmi rádi, že se nám přihlásili studenti na naši výzvu, která byla na pomoc. Byli to studenti, kteří nám už pomáhali na jaře, ale jsou to studenti i noví ze zdravotnických škol a mimo to máme i nezdravotnické pomocníky v podstatě."

Kateřina Frantová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy: "Jako studenti jsme většinou nasazeni třeba jako ošetřovatelé tady na výpomoc, pomáháme s celkovou péčí o pacienta, pomáháme s hygienou, stravou, v rámci toho, že nám to třeba uznávají i do praxe, tak třeba ty sestry nám kolikrát i umožní si vyzkoušet nějaké výkony, abychom se hodně naučili, takže je to úplně skvělé i pro nás do praktické zkušenosti."

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Je to hrozně velká zkušenost, naučila jsem se toho hrozně moc, pustili mě k věcem, ke kterým jsem se v životě předtím nedostala."

Studentky ale shodně dodávají, že starat se o pacienty, kteří leží v nemocnici rozhodně není jednoduché.

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Je to hodně psychicky náročné, já si pamatuju ze začátku, že jsem jezdila domů třeba s brekem, že se to fakt nezvládalo a teď už je to lepší jako pro mě fyzicky i psychicky."

Kateřina Frantová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy: "Je to často těžké, co si budem. Jako ti pacienti taky nejsou úplně v jednoduchém stavu, to onemocnění není jednoduché, ale zase člověk prostě pokud to chce dělat, tak to zvládá a mě to třeba jako nevadí no, mě to baví, takže zatím je to dobré."

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Jsou to pacienti ve vážném stavu a jde to poznat, že to je právě kvůli tomu tak náročné. Ti lidi jsou hodně tak psychicky z toho takoví vydeptaní, jakože je těžké jim to vysvětlit, aby prostě nebyli nervózní, aby nebrečeli, že vůbec jako jsou pozitivní."

Nemocnice zatím přijala zhruba 60 dobrovolníků.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme samozřejmě rádi, že se nám přihlásilo tolik dobrovolníků, studentů, z řad středních škol i vysokých škol a za to jim moc děkujeme."

Přihlásili se také lidé, kteří nemají zdravotnické vzdělání nebo zkušenosti, ty nemocnice využila například na triáži a v jiných nezdravotnických oblastech. Přesto stále platí, že kdyby měl kdokoliv zájem pomoct, může se přihlásit.

---

Sociální zařízení se připravují na plošné testování

Uživatelé a zaměstnanci všech sociálních služeb budou muset projít celoplošným testováním. Na přelomu měsíce o tom rozhodla vláda. Sociální zařízení ve městě v současnosti kvůli nákazám mezi klienty i zaměstnanci procházejí testováním od hygieny a zároveň čekají na další testovací sady antigenních testů, které dodá stát.

4. listopadu mělo podle rozhodnutí vlády začít celoplošné testování ve všech sociálních zařízeních.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vláda České republiky na svém zasedání 30.10. rozhodla o testování všech uživatelů sociálních služeb, tedy jedná se o uživatele Domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem, ale také o uživatele, kteří jsou na odlehčovací službě v pobytové formě. Na pondělním zasedání vláda ještě vydala další usnesení, které se týká testování i zaměstnanců těchto zařízení. Budou se testovat zaměstnanci i pečovatelské služby a domácí péče.

Domov pro seniory Frýdek-Místek aktuálně bojuje s nákazou u téměř 20 ze 130 zaměstnanců. U klientů se po kompletním testování prokázala nemoc u více než čtyř desítek. Naštěstí mají většinou všichni mírný průběh onemocnění. Toto testování doposud zajišťovala hygiena, poslední fázi si ale musel domov zajistit sám.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Přišla zpráva, že budeme testování i v rámci pracovníků, tato žádost na tento počet testů ještě nepřišla, takže opravdu jsme v očekávání, zatím informace bližší nemáme, co vím z hygieny, tak zatím ani ona nedostala nějaké bližší instrukce, nejsou ještě naskladněny, takže očekáváme, že to opravdu bude až toho 11.11., někde okolo tohoto data."

Podle nařízení vlády by mělo být právě datum 11. listopadu nejzazším termínem pro začátek testování a testovat by se pak mělo každých 5 dní. Dá se ale předpokládat, že začátek nabere zpoždění, distribuce testů by měla probíhat teprve od pondělí.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Testovat se bude prostřednictvím antigenních testů, jejichž vyhodnocení je do 15 minut. Testy budou distribuovány do každého zařízení. Celkem na území našeho města bude otestováno 670 uživatelů a bezmála 500 zaměstnanců."

Charita Frýdek-Místek odhalila v Domově pokojného stáří při posledním plošném testování dvě třetiny pozitivních klientů i zaměstnanců. Nyní také čeká na další vývoj vzhledem k dalšímu nařízenému testování.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Se připravujeme na to, že se ta situace může opakovat, protože i v tomto případě většina těch klientů a zaměstnanců nevykazovala klinické příznaky, takže to byl takový trošku blesk z čistého nebe, že ten rozsah byl až tak velký."

Vláda také nařídila všem zaměstnancům v pobytových službách i pečovatelům, kteří chodí za klienty do domácností, nošení respirátorů typu FFP2.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jelikož spotřeba těchto ochranných pomůcek je obrovská a zařízení tolik respirátorů nemají, tak proběhne distribuce respirátorů FFP2 prostřednictvím Moravskoslezského kraje. Jen pro představu v celém Moravskoslezském kraji je měsíční spotřeba těchto respirátorů 360 tisíc kusů pro tyto zaměstnance."

Respirátory by měly být do zařízení dodány ze státních hmotných rezerv.

---

Studentky zdravotnické školy pomůžou v domově pro seniory

Personální podstav kvůli koronaviru ohrozil i Domov pro seniory ve Frýdku-Místku. Ten se tak rozhodl požádat Moravskoslezský kraj o pomoc v podobě dobrovolníků. Kraj eviduje zájemce, kteří chtějí pomáhat v sociálních službách. Do domova proto po dohodě poslal studentky místní střední zdravotnické školy.

Michaela Mužná coby středoškolačka původem z Hukvald nabídla svou pomoc dobrovolně už v březnu.

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Jak jsme se dozvěděli, že začal nějaký nouzový stav a jelikož víme, že koronavir převážně postihuje seniory, tak naše škola nám dala možnost se přihlásit jako dobrovolníci."

Přes půl roku nebylo služeb studentů potřeba, teď ale nově o jejich pomoc požádal Domov pro seniory ve Frýdku-Místku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My celou dobu spolupracujeme se Střední zdravotnickou školou tady ve Frýdku-Místku, zde pracují nebo praktikují její studenti. Máme vlastně zkušenost tím pádem s konkrétními studenty. Ti samí studenti jsou zároveň nahlášení právě do seznamu, který používá i kraj pro dobrovolnictví. Proto jsme neváhali a obrátili se na kraj a oslovili jsme ho s potřebou, že máme vlastně začínající personální problém v přímé ošetřovatelské péči u klientů."

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Přihlásilo se nás vlastně 8 a oni, kdyby potom měli nějaký nouzový stav o pracovníky, tak jsme jim měli jít pomoct. Zatím se to vyvíjelo tak na začátku, že nepotřebovali, ale nyní už vlastně potřebovali, takže naše seznamy těch, co jsme se přihlásili byly dány na kraj a kraj nás potom vlastně povolal."

Studentky naštěstí nejdou do neznámého prostředí. Domov pro seniory velmi dobře znají, protože v něm vykonávají běžně praxi.

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Do toho zařízení chodíme už na praxi už dva roky, chodí všichni, celá třída, ale ne všichni se tam jakoby přihlásili, takže tam známe pečovatelky, známe tam ty klienty, takže víme do čeho přímo jdeme, víme co tam budeme dělat, že vlastně budeme jim pomáhat s podáváním stravy, při přímé vlastně obslužné péči."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Mohli jsme dokonce vybírat ze jmenného seznamu, ze studentů, které opravdu známe a kteří tady praktikují. Zároveň jsme to ladili opravdu tak, abychom neměli příliš studentů, u kterých bychom nedokázali nějakým způsobem koučovat a organizovat v rámci provedení práce."

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Už máme vlastně ty zařízení, patra rozdělené a teď čekáme vlastně jenom na odezvu."

Před nástupem do zařízení musely studentky projít nejprve plnohodnotnými testy na koronavirus. S pomocí by měly začít v těchto dnech. Kromě nich pomáhají v domově ještě dva muži, které doporučila dobrovolnická organizace ADRA. Podobně využila služeb dobrovolníků i Charita Frýdek-Místek.

Martin Hořínek ředitel Charity Frýdek-Místek: "Fungují, jsme za ně hrozně moc rádi, stejně tak jako klobouk dolů před zaměstnanci našimi, ať už s těmi provozními, přímou péčí, vedením pobytovky, kteří se s tou situací dokázali excelentně poprat."

Celkově je zatím situace v sociálních zařízeních ve městě stabilizovaná.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
09. listopadu 2020, 16:35

Studentky lékařských fakult pomáhají v nemocnici

„Je to hodně psychicky i fyzicky náročné, pacienti jsou ve vážném stavu.“ Říkají o práci přímo na infekčním oddělení studentky z lékařských fakult. Dobrovolně se přihlásily na výzvu Nemocnice ve Frýdku-Místku, protože chtěly v této nelehké době pomoct. Nemocnice nabrala už na 60 dobrovolníků, má totiž kvůli koronaviru výpadek desítek zaměstnanců.

Kateřina Frantová studuje na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové obor všeobecná sestra, jako dobrovolnice se do nemocnice ve Frýdku-Místku přihlásila už v březnu.

Kateřina Frantová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy: "Začalo to tím, že mám kamaráda doktora na ortopedii, kterému jsem už v březnu nabídla výpomoci tady v nemocnici, protože byly zavřené školy. Takže od března jsem pomáhala na ortopedii a teď před těmi třemi týdny nás přesunuli tady na výpomoc."

Podobnou zkušenost má i Barbora Sovadníková, která studuje lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Já už jsem sestra a jsem tu už od března, já jsem ze zdravky a chtěla jsem jít prostě někam pomoct a v Ostravě nebrali, já jsem z Ostravy."

Nemocnice má kvůli koronaviru mimo službu skoro 5 desítek zaměstnanců, téměř 80 lidí už zaplnilo tři infekční jednotky a nemocnice tak musela vytvořit další. Pomoc mladých zdravotníků je tak pro ni nesmírně důležitá.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsme velmi rádi, že se nám přihlásili studenti na naši výzvu, která byla na pomoc. Byli to studenti, kteří nám už pomáhali na jaře, ale jsou to studenti i noví ze zdravotnických škol a mimo to máme i nezdravotnické pomocníky v podstatě."

Kateřina Frantová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy: "Jako studenti jsme většinou nasazeni třeba jako ošetřovatelé tady na výpomoc, pomáháme s celkovou péčí o pacienta, pomáháme s hygienou, stravou, v rámci toho, že nám to třeba uznávají i do praxe, tak třeba ty sestry nám kolikrát i umožní si vyzkoušet nějaké výkony, abychom se hodně naučili, takže je to úplně skvělé i pro nás do praktické zkušenosti."

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Je to hrozně velká zkušenost, naučila jsem se toho hrozně moc, pustili mě k věcem, ke kterým jsem se v životě předtím nedostala."

Studentky ale shodně dodávají, že starat se o pacienty, kteří leží v nemocnici rozhodně není jednoduché.

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Je to hodně psychicky náročné, já si pamatuju ze začátku, že jsem jezdila domů třeba s brekem, že se to fakt nezvládalo a teď už je to lepší jako pro mě fyzicky i psychicky."

Kateřina Frantová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy: "Je to často těžké, co si budem. Jako ti pacienti taky nejsou úplně v jednoduchém stavu, to onemocnění není jednoduché, ale zase člověk prostě pokud to chce dělat, tak to zvládá a mě to třeba jako nevadí no, mě to baví, takže zatím je to dobré."

Barbora Sovadníková, studentka Lékařské fakulty Univerzity Palackého: "Jsou to pacienti ve vážném stavu a jde to poznat, že to je právě kvůli tomu tak náročné. Ti lidi jsou hodně tak psychicky z toho takoví vydeptaní, jakože je těžké jim to vysvětlit, aby prostě nebyli nervózní, aby nebrečeli, že vůbec jako jsou pozitivní."

Nemocnice zatím přijala zhruba 60 dobrovolníků.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme samozřejmě rádi, že se nám přihlásilo tolik dobrovolníků, studentů, z řad středních škol i vysokých škol a za to jim moc děkujeme."

Přihlásili se také lidé, kteří nemají zdravotnické vzdělání nebo zkušenosti, ty nemocnice využila například na triáži a v jiných nezdravotnických oblastech. Přesto stále platí, že kdyby měl kdokoliv zájem pomoct, může se přihlásit.

---

Sociální zařízení se připravují na plošné testování

Uživatelé a zaměstnanci všech sociálních služeb budou muset projít celoplošným testováním. Na přelomu měsíce o tom rozhodla vláda. Sociální zařízení ve městě v současnosti kvůli nákazám mezi klienty i zaměstnanci procházejí testováním od hygieny a zároveň čekají na další testovací sady antigenních testů, které dodá stát.

4. listopadu mělo podle rozhodnutí vlády začít celoplošné testování ve všech sociálních zařízeních.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vláda České republiky na svém zasedání 30.10. rozhodla o testování všech uživatelů sociálních služeb, tedy jedná se o uživatele Domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem, ale také o uživatele, kteří jsou na odlehčovací službě v pobytové formě. Na pondělním zasedání vláda ještě vydala další usnesení, které se týká testování i zaměstnanců těchto zařízení. Budou se testovat zaměstnanci i pečovatelské služby a domácí péče.

Domov pro seniory Frýdek-Místek aktuálně bojuje s nákazou u téměř 20 ze 130 zaměstnanců. U klientů se po kompletním testování prokázala nemoc u více než čtyř desítek. Naštěstí mají většinou všichni mírný průběh onemocnění. Toto testování doposud zajišťovala hygiena, poslední fázi si ale musel domov zajistit sám.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Přišla zpráva, že budeme testování i v rámci pracovníků, tato žádost na tento počet testů ještě nepřišla, takže opravdu jsme v očekávání, zatím informace bližší nemáme, co vím z hygieny, tak zatím ani ona nedostala nějaké bližší instrukce, nejsou ještě naskladněny, takže očekáváme, že to opravdu bude až toho 11.11., někde okolo tohoto data."

Podle nařízení vlády by mělo být právě datum 11. listopadu nejzazším termínem pro začátek testování a testovat by se pak mělo každých 5 dní. Dá se ale předpokládat, že začátek nabere zpoždění, distribuce testů by měla probíhat teprve od pondělí.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Testovat se bude prostřednictvím antigenních testů, jejichž vyhodnocení je do 15 minut. Testy budou distribuovány do každého zařízení. Celkem na území našeho města bude otestováno 670 uživatelů a bezmála 500 zaměstnanců."

Charita Frýdek-Místek odhalila v Domově pokojného stáří při posledním plošném testování dvě třetiny pozitivních klientů i zaměstnanců. Nyní také čeká na další vývoj vzhledem k dalšímu nařízenému testování.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Se připravujeme na to, že se ta situace může opakovat, protože i v tomto případě většina těch klientů a zaměstnanců nevykazovala klinické příznaky, takže to byl takový trošku blesk z čistého nebe, že ten rozsah byl až tak velký."

Vláda také nařídila všem zaměstnancům v pobytových službách i pečovatelům, kteří chodí za klienty do domácností, nošení respirátorů typu FFP2.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jelikož spotřeba těchto ochranných pomůcek je obrovská a zařízení tolik respirátorů nemají, tak proběhne distribuce respirátorů FFP2 prostřednictvím Moravskoslezského kraje. Jen pro představu v celém Moravskoslezském kraji je měsíční spotřeba těchto respirátorů 360 tisíc kusů pro tyto zaměstnance."

Respirátory by měly být do zařízení dodány ze státních hmotných rezerv.

---

Studentky zdravotnické školy pomůžou v domově pro seniory

Personální podstav kvůli koronaviru ohrozil i Domov pro seniory ve Frýdku-Místku. Ten se tak rozhodl požádat Moravskoslezský kraj o pomoc v podobě dobrovolníků. Kraj eviduje zájemce, kteří chtějí pomáhat v sociálních službách. Do domova proto po dohodě poslal studentky místní střední zdravotnické školy.

Michaela Mužná coby středoškolačka původem z Hukvald nabídla svou pomoc dobrovolně už v březnu.

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Jak jsme se dozvěděli, že začal nějaký nouzový stav a jelikož víme, že koronavir převážně postihuje seniory, tak naše škola nám dala možnost se přihlásit jako dobrovolníci."

Přes půl roku nebylo služeb studentů potřeba, teď ale nově o jejich pomoc požádal Domov pro seniory ve Frýdku-Místku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My celou dobu spolupracujeme se Střední zdravotnickou školou tady ve Frýdku-Místku, zde pracují nebo praktikují její studenti. Máme vlastně zkušenost tím pádem s konkrétními studenty. Ti samí studenti jsou zároveň nahlášení právě do seznamu, který používá i kraj pro dobrovolnictví. Proto jsme neváhali a obrátili se na kraj a oslovili jsme ho s potřebou, že máme vlastně začínající personální problém v přímé ošetřovatelské péči u klientů."

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Přihlásilo se nás vlastně 8 a oni, kdyby potom měli nějaký nouzový stav o pracovníky, tak jsme jim měli jít pomoct. Zatím se to vyvíjelo tak na začátku, že nepotřebovali, ale nyní už vlastně potřebovali, takže naše seznamy těch, co jsme se přihlásili byly dány na kraj a kraj nás potom vlastně povolal."

Studentky naštěstí nejdou do neznámého prostředí. Domov pro seniory velmi dobře znají, protože v něm vykonávají běžně praxi.

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Do toho zařízení chodíme už na praxi už dva roky, chodí všichni, celá třída, ale ne všichni se tam jakoby přihlásili, takže tam známe pečovatelky, známe tam ty klienty, takže víme do čeho přímo jdeme, víme co tam budeme dělat, že vlastně budeme jim pomáhat s podáváním stravy, při přímé vlastně obslužné péči."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Mohli jsme dokonce vybírat ze jmenného seznamu, ze studentů, které opravdu známe a kteří tady praktikují. Zároveň jsme to ladili opravdu tak, abychom neměli příliš studentů, u kterých bychom nedokázali nějakým způsobem koučovat a organizovat v rámci provedení práce."

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Už máme vlastně ty zařízení, patra rozdělené a teď čekáme vlastně jenom na odezvu."

Před nástupem do zařízení musely studentky projít nejprve plnohodnotnými testy na koronavirus. S pomocí by měly začít v těchto dnech. Kromě nich pomáhají v domově ještě dva muži, které doporučila dobrovolnická organizace ADRA. Podobně využila služeb dobrovolníků i Charita Frýdek-Místek.

Martin Hořínek ředitel Charity Frýdek-Místek: "Fungují, jsme za ně hrozně moc rádi, stejně tak jako klobouk dolů před zaměstnanci našimi, ať už s těmi provozními, přímou péčí, vedením pobytovky, kteří se s tou situací dokázali excelentně poprat."

Celkově je zatím situace v sociálních zařízeních ve městě stabilizovaná.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-09-11-2020-16-35