Stáhnout video

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město opravuje školy i budovu magistrátu
  • MHD Frýdek-Místek by mohla do Janovic jezdit i o víkendu
  • Na podporu sociálních služeb by mělo jít 12 milionů korun

Město opravuje školy i budovu magistrátu

Budovu magistrátu na Radniční ulici ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Velkou úpravou projde přízemí, kde má vzniknout plnohodnotná podatelna, pokladny, ale také informace. Stavební práce jsou také na programu v mateřských a základních školách.

Během prázdnin se podařilo naplánovat rozsáhlý boom důležitých stavebních prací. Velkou přeměnou projde například vstupní prostor do budovy magistrátu na ulici Radniční ve Frýdku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Přeměnou projde uvolněný prostor po Komerční bance v přízemí budovy. Vznikne z něj prostorný vestibul, ve kterém budou umístěna pracoviště rychloobrátkových agend – tedy pokladny a Czech Point, ale taky informace a podatelna, které jsou nyní ve stísněných a pro klienty nevyhovujících prostorách. Vše doplní vyvolávací systém a přívětivý čekací prostor."

Cílem je nabídnout vyšší komfort návštěvníkům a klientům magistrátu, kteří si zde přijdou vyřídit své záležitosti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Práce na přestavbě budou probíhat za plného provozu magistrátu. Spojeny budou jak se zvýšenou hlučností, tak i prašností, návštěvníci magistrátu by s tím měli počítat."

Pracovat by se mělo už během srpna. Stejně tak se rozjely opravy školských zařízení. Mateřská škola Beruška na ulici Olbrachtova dostane nový plot, včetně jeho podezdívky. Budovu Základní a mateřské školy ve Skalici čeká hydroizolace spodní části budovy a také zateplení.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ F-M Skalice: "Naplánovaná je rekonstrukce ve třech fázích, kdy v první fázi by měla být udělaná hydroizolace a vzduchotechnika, protože budova školy se nachází ve svahu a školní jídelna a jedno oddělení mateřské školy je v přízemním podlaží, kdy opravdu tam ta vlhkost byla dost veliká."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Práce budou kromě sanace zdiva a drenáže objektu zahrnovat také opravy dešťových svodů a kanalizace a odvodnění anglických dvorků. Součástí bude montáž vzduchotechniky, pořízení akumulačních nádrží na dešťovou vodu a kompletní zateplení fasády."

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ F-M Skalice: "V letošním roce by se měla udělat ta hydroizolace a vzduchotechnika, aby se zajistilo odsávání z kuchyně, s tím, že musí to být zhotoveno alespoň ta část školní jídelna a školní kuchyň do 26. srpna, abychom mohli normálně začít provoz od 1. září."

Škola pak bude mít zhruba měsíc přesunutý provoz jedné části mateřské školy do náhradních prostor. V příštím roce by pak měla pokračovat ve zbylých etapách rekonstrukce.

---

MHD Frýdek-Místek by mohla do Janovic jezdit i o víkendu

Z Frýdku-Místku by se v rámci MHD mohlo jezdit do Janovic zdarma i o víkendu. Autobus zatím jezdí totiž jen přes týden. Magistrát bude o rozšíření jednat se všemi obcemi, kterými současná linka běžně projíždí. Pokud se podaří vyjednat podmínky provozu, jezdit by se mohlo začít od nového jízdního řádu.

Linka číslo 14 je jediným spojem, který v rámci městské hromadné dopravy jezdí přes týden až do Janovic. Cestující se tak mohou svézt na základě splnění podmínek přepravy zcela zdarma. Jenže o víkendu tento autobus nejezdí. Magistrát spolu s vedením Janovic nově uvažuje, že by se to mohlo změnit.

Anketa: 1.) "No určitě by to bylo dobré, protože musíme využívat auta nebo tak různé jiné spoje a tohle by bylo určitě výhodné." 2.) "Určitě ano, protože tady se fakt nedá dostat o víkendu. Jezdím tady za dcerou a musela bych vlakem, pak vybírat, takže stoprocentně jsem pro."

Městská hromadná doprava je v rámci Frýdku-Místku aktuálně zdarma už v 19 obcích, podmínkou je mít nahraný roční kupon na kartě ODIS.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vedení Janovic hodlá přidat víkendové spoje, což ale znamená vyjednat podmínky se všemi dotčenými obcemi, kterými daná linka projíždí. Navýšení spojů by totiž znamenalo pro všechny dotčené obce taky navýšení výdajů na provoz linky. Město je jednáním otevřené a schválilo záměr rozšířit obslužnost Janovic i na víkendy. Předpokládáme, že spoje by využívali i občané města."

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Obecně rozšiřování dopravy kamkoliv na území mimo města je vždycky dohodou města s danou obcí. Zároveň ta dohoda musí být i o nějakém financování, protože doprava je v zásadě dotovaný projekt, čili pokud se obec s městem dohodne, tak není problém dopravu takto rozšířit. V Janovicích by se mohlo jednat o rozšíření dopravy o víkendech, protože stávající doprava je zajištěna víceméně příměstskou dopravou v běžném tarifu, přičemž kdyby zajíždělo MHD zdarma, tak už z logiky věci by cestující mohli využívat tohoto tarifu."

Dá se předpokládat, že víkendové linky zdarma by mohli využívat i turisté, protože ze zdejších Janovic vedou turistické stezky na Bašku i na Lysou horu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud s rozšířením obslužnosti budou souhlasit i další obce, kterými linka 14 projíždí, mohly by víkendové spoje do Janovic jezdit už od prosince, kdy se tradičně v celostátním měřítku mění jízdní řády."

MHD zdarma funguje ve Frýdku-Místku už od roku 2011.

---

Na podporu sociálních služeb by mělo jít 12 milionů korun

Frýdek-Místek výrazně podporuje poskytovatele sociálních služeb. Letos magistrát rozdělil mezi 36 žadatelů celkem 12 milionů korun. Stejná částka by měla jít mezi zájemce i příští rok. Peníze mají pomoct současné služby udržet a také Cílem je současné služby udržet a také podpořit případně nové.

Nízkoprahový klub Nezbeda letos otevřel už druhou pobočku na Husově ulici. Jeho asistenti tady pomáhají dětem z vyloučených sociálních lokalit.

Irena Pečinková, sociální asistent pro děti a mládež: "Mám z toho velkou radost, že to neskončilo, že to pokračuje a že je hodně lidí, kteří tu práci chtějí dělat a dokáží ji dělat srdcem."

Vzniku nového klubu spolu se zázemím pro terénní pracovníky služby Rebel napomohly nejen bývalé městské prostory, ale také dotace na podporu sociálních služeb, kterými město pomáhá jejich poskytovatelům.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V roce 2020 bylo rozděleno celkem 12 milionů a to mezi 36 žadatelů. Největší část získala Charita Frýdek-Místek, která provozuje například Dům pokojného stáří nebo také Oázu pokoje. Přes 2 miliony korun pak získala Slezská diakonie."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Pro rok 2020 jsme od statutárního města Frýdek-Místek dostali něco přes 4,5 milionu korun na realizaci sociálních služeb a ta částka je tak vysoká z jednoho prostého důvodu, protože Charita Frýdek-Místek je největším poskytovatelem sociálních služeb na území města Frýdku-Místku."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Účelem realizace programu je finanční podpora poskytovatelům registrovaných sociálních služeb, jejich potřebnost je určena ve střednědobém plánu sociálních služeb, a to na období 2020 až 2021. Důvodem podpory je udržení stávajících sociálních služeb a podpora nových sociálních služeb ve Frýdku-Místku."

Rada města schválila dotační podmínky a vyhlášení programu na podporu a rozvoj sociálních služeb i na příští rok.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro rok 2021 se předpokládá částka 12 milionů, což ale bude záviset na tom, v jaké výši bude schválen rozpočet města pro rok 2021. Lhůta pro podání žádosti je od 26. srpna do 18. září letošního roku."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Předpokládáme, že budeme žádat stejně jako letos, nebo teda stejně jako pro letošní rok, pro příští rok neplánujeme nějakou novou službu na území města Frýdku-Místku, protože ty dvě, tři, které vznikly letos, tak budeme chtít udržet, trochu stabilizovat, takže ta částka doufám bude zase vyšší než letos, protože těch lidí, kteří u nás pracují a pomáhají potřebným je stále víc a víc."

Charita Frýdek-Místek má na území města 12 registrovaných sociálních služeb, ve kterých pracuje 170 zaměstnanců a dalších několik desítek spolupracovníků a dobrovolníků.

---Mohlo by Vás také zajímat