Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město se zapojilo do projektu na měření emisí
  • Probíhá kácení a ořezy suchých a nemocných stromů
  • Organizace žádají peníze na zdravotnické projekty

Město se zapojilo do projektu na měření emisí

Frýdek-Místek se zapojil do speciálního projektu na měření emisí CLAIRO. Jeho data poslouží po několikaměsíčním výzkumu k výběru vhodné zeleně, která dokáže pohlcovat škodliviny v ovzduší. Emise měří soběstačné malé stanice, které jsou rozmístěny na třech místech ve městě.

Malá krabička plná čidel, která je napájena solárním panelem. Na první pohled relativně jednoduché zařízení, které zpracovává důležitá data pro unikátní výzkum v projektu CLAIRO.

Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Uvnitř jsou prachoměr, senzor pro měření ozónu, senzor pro měření oxidu dusíku, mikropočítač, který vlastně řídí celý ten systém a odesílá data online vlastně na web na internet a pak tam jsou ještě další speciální čidla na organické látky."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Z těchto měřících stanic se získaná data vyhodnocují a budeme zjišťovat jaký vliv má například doprava na průtahu městem, případně lokální topeniště, protože ty tři měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech právě podle toho způsobu znečištění."

Měřící stanice jsou v lokalitě Panských Nových Dvorů na ulici Spojovací a z pohledu měření emisí z dopravy na Hlavní třídě v blízkosti základní umělecké školy a u magistrátu na křižovatce ulic Revoluční a Bruzovská.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednoznačně tím, že město Frýdek-Místek je tranzitní, tak tady probíhá velká doprava mezi Olomoucí a Polskem a potom i mezi Ostravou a Frýdlantem, tak my poměrně trpíme velkými zplodinami z automobilové dopravy, které nejsou zaviněny naší vlastní dopravou, takže my budeme očekávat výsledky."

Projekt CLAIRO je projekt Evropské unie, který je řízen přímo z francouzského Nice a pracují na něm vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, Vysoké školy báňské v Ostravě a ze Slezské univerzity v Opavě. Společně testují zeleň, která dokáže pohlcovat a snižovat škodliviny v ovzduší.

Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Slezská univerzita vybrala vhodnou zeleň, která bude prosperovat ve stresujícím prostředí, která navíc má maximální čistící schopnost. Olomoucká univerzita Palackého přišla s tím systémem, jak pečovat o takové rostliny no a Vysoká škola Báňská technologií senzorů ty lokality monitoruje."

Měření by mělo být podle tvůrců ukončeno v červnu, tak aby byly k dispozici údaje jak ze zimního, tak z letního období.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jakmile budeme mít ta data k dispozici, tak na základě těch výstupů budeme mít i doporučení, kde máme vysadit další typ zeleně, například izolační zeleň, abychom zajistili co nejvyšší snížení exhalací a následného šíření nekvalitního vzduchu ve městě Frýdku-Místku."

Projekt byl zahájen v roce 2018 a ukončen bude příští rok. Zapojila se do něj města Ostrava, Opava, Třinec, Frýdek-Místek a Karviná. Měřit by se také mělo v Havířově a Rychvaldu.

---

Probíhá kácení a ořezy suchých a nemocných stromů

Suché a nemocné stromy jdou v tomto období doslova ve velkém k zemi. Pracuje se zásadně, pokud to počasí dovolí. Kvůli technice totiž nesmí být velký mráz. Ve Frýdku-Místku provádí kácení nebezpečných stromů kromě města také Povodí Odry kolem řeky Ostravice.

Desítky let stará vrba ve vnitrobloku u Mateřské školy Naděje ve Frýdku-Místku šla k zemi. Prodělala už řadu ozdravných řezů a poslední tahové zkoušky ukázaly, že už může být svému okolí nebezpečná. V období vegetačního klidu od listopadu do března probíhá ve městě masivní kácení a ořezy stromů i keřů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Jedná se o stromy, které jsou jednak suché, které jsou nakaženy dřevokaznými houbami, které jsou i polámané od různých klimatických vlivů, ať už to jsou větry, případně nějaké sněhové nebo dešťové přeháňky. My v současné době zhruba od toho února provádíme docela masivní ořezy stromů, které jsou napadené jmelím, to znamená zase jedná se o stromy, které jsou vysušovány touto nákazou."

Město se nejprve snaží stromy ořezávat, ale pokud je napadení příliš veliké, je třeba stromy pokácet. Nejčastěji jde o lípy, topoly a javory.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V současné době asi ta největší akce bude v Parku Bedřicha Smetany, kde se jedná o zhruba 122 stromů, na sídlišti Kolaříkovo to je 43 stromů, na Bezručově sídlišti 20 stromů, v Koloredovském parku 17 stromů."

Práce by měly probíhat prakticky až do konce března. Záleží ale na počasí. Pokud by sněžilo, pracovníci budou muset odklízet sníh, stejně tak není možné pracovat ve velmi nízkých teplotách.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Chci upozornit občany, že teď v těchto mrazivých dnech, kdy ta teplota klesla k mínus deseti, tak jelikož se provádí za pomoci hydraulických plošin nebo montážních plošin, tak ty hydraulické systémy zase z hlediska bezpečnosti nedovolují tu práci při tak nízkých teplotách, takže se může stát, že třeba dva, tři dny tam zaměstnanci nejsou, tak aby nebyli překvapeni, že se to dělá nějak chaoticky nebo nesystémově."

Likvidaci suchých a provozně nebezpečných stromů neprovádí jen město Frýdek-Místek, ale tento týden se do něj pustilo i Povodí Odry kolem řeky Ostravice.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Celkem bylo odstraněno 23 kusů stromů, které se nacházely na levobřežní protipovodňové hrázi. Jednalo se o stromy, které díky svému špatnému zdravotnímu stavu ohrožovaly cyklisty a chodce na cyklostezce, která vede po koruně hráze. Kácení bylo provedeno po dlouhodobém sledování stavu stromů a projednáno s odborem životního prostředí Magistrátu města Frýdek-Místek. V současnosti probíhá odstraňování dřevní hmoty po provedeném ukončeném kácení."

Vykácené stromy jsou pravidelně nahrazovány vysazováním nových stromů.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V místech, kde Povodí Odry kácí stromy, tedy na protipovodňových hrázích, není možné podle současné legislativy vysazovat nové stromy. Jedná se o tzv ochranné pásmo. Nicméně to neznamená, že se za vykácené stromy nevysadí stromy nové."

Vysazovat se ale budou na jiných k tomu vhodných místech, která vytipují pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství. Nejčastěji například v Sadech Bedřicha Smetany.

---

Organizace žádají peníze na zdravotnické projekty

ADRA Frýdek-Místek i v letošním roce rozjíždí projekty, které pomáhají rodinám autistických dětí. Podobné projekty z oblasti zdravotnictví fungují i v dalších organizacích, jako je například Charita nebo Český červený kříž. Tradičně jako každý rok žádají tyto organizace město o důležitou finanční podporu.

Jednou z oblastí, které se ADRA Frýdek-Místek věnuje je podpora rodin dětí s poruchou autistického spektra. Do tohoto projektu se pustili před třemi lety a stále nabývá na síle.

Petr Adamus, zástupce vedoucího, DC ADRA Frýdek-Místek: "Musíme v tuto chvíli odříkat zájemce o tyto aktivity, protože nemáme na to kapacity v tuto chvíli. Ta podpora je pro nás důležitá, protože cílem toho programu je ulehčit těm rodinám dětí s autismem, tu tíživou situaci, kterou mnozí prožívají."

Proto už tradičně, podobně jako další organizace, požádala město finanční podporu, kterou už probrala rada a dále o ní budou rozhodovat zastupitelé.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města na své 70. schůzi doporučila schválit zastupitelstvu dotace z programu na Podporu projektů ve zdravotnictví, a to v celkové výši 500 tisíc korun. Nejvyšší částku ve výši 200 tisíc korun získá ADRA, a to na úhradu nákladů projektu informační a podpůrné centrum pro rodiny s dětmi s autismem."

Petr Adamus, zástupce vedoucího, DC ADRA Frýdek-Místek: "Rodiče mají možnost u nás v prostorech na Adře sdílet případně svoje tíživé situace, radit si vzájemně, a to je smyslem toho vzdělávání. Další z oblastí, kterou rozvíjíme, tak je taková informační podpora pro rodiny, kde je vlastně diagnostikován autismus u dětí čerstvě."

Kromě toho pořádá ADRA pro děti s autismem volnočasové aktivity, posílá dobrovolníky přímo do rodin, kteří tam pomáhají rodičům s péčí o děti.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Již v loňském roce jsme Adře stejnou částkou přispěli na program Podpora dětí s autismem a jejich rodin. Ve Frýdku-Místku žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchou autistického spektra, které jsou ve školním věku. Vím, že život pečujících rodin je výrazně omezen, a právě pro tyto rodiny je program určen."

Tento týden navíc ADRA otevírá další skupinku volnočasových aktivit pro předškolní děti s autismem.

Petr Adamus, zástupce vedoucího, ADRA Frýdek-Místek: "Bude to skupina šesti malých dětí, tedy s výrazným nízkofunkčním autismem, takže velmi náročná skupina. Takže z toho máme velkou radost, takže tam budeme vděčni, když město nám bude stále nakloněno."

Kromě ADRY žádaly o dotace také další organizace ve městě.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rovněž jsme z tohoto programu podpořili i mobilní hospicovou péči, a to Charitu Frýdek-Místek, částkou 100 tisíc korun, 40 tisíc korun získá spolek Andělé stromu života a 20 tisíc korun mobilní Hospic Ondrášek. Podpoříme i dva projekty Českého Červeného kříže, a to Oceňování, evidence a propagace bezpříspěvkového dárcovství krve a také projekt Humanitární jednotka."

Konečné slovo ve schvalování financí na všechny projekty bude mít ale až březnové zastupitelstvo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
11. února 2021, 16:40

Město se zapojilo do projektu na měření emisí

Frýdek-Místek se zapojil do speciálního projektu na měření emisí CLAIRO. Jeho data poslouží po několikaměsíčním výzkumu k výběru vhodné zeleně, která dokáže pohlcovat škodliviny v ovzduší. Emise měří soběstačné malé stanice, které jsou rozmístěny na třech místech ve městě.

Malá krabička plná čidel, která je napájena solárním panelem. Na první pohled relativně jednoduché zařízení, které zpracovává důležitá data pro unikátní výzkum v projektu CLAIRO.

Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Uvnitř jsou prachoměr, senzor pro měření ozónu, senzor pro měření oxidu dusíku, mikropočítač, který vlastně řídí celý ten systém a odesílá data online vlastně na web na internet a pak tam jsou ještě další speciální čidla na organické látky."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Z těchto měřících stanic se získaná data vyhodnocují a budeme zjišťovat jaký vliv má například doprava na průtahu městem, případně lokální topeniště, protože ty tři měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech právě podle toho způsobu znečištění."

Měřící stanice jsou v lokalitě Panských Nových Dvorů na ulici Spojovací a z pohledu měření emisí z dopravy na Hlavní třídě v blízkosti základní umělecké školy a u magistrátu na křižovatce ulic Revoluční a Bruzovská.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednoznačně tím, že město Frýdek-Místek je tranzitní, tak tady probíhá velká doprava mezi Olomoucí a Polskem a potom i mezi Ostravou a Frýdlantem, tak my poměrně trpíme velkými zplodinami z automobilové dopravy, které nejsou zaviněny naší vlastní dopravou, takže my budeme očekávat výsledky."

Projekt CLAIRO je projekt Evropské unie, který je řízen přímo z francouzského Nice a pracují na něm vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, Vysoké školy báňské v Ostravě a ze Slezské univerzity v Opavě. Společně testují zeleň, která dokáže pohlcovat a snižovat škodliviny v ovzduší.

Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Slezská univerzita vybrala vhodnou zeleň, která bude prosperovat ve stresujícím prostředí, která navíc má maximální čistící schopnost. Olomoucká univerzita Palackého přišla s tím systémem, jak pečovat o takové rostliny no a Vysoká škola Báňská technologií senzorů ty lokality monitoruje."

Měření by mělo být podle tvůrců ukončeno v červnu, tak aby byly k dispozici údaje jak ze zimního, tak z letního období.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jakmile budeme mít ta data k dispozici, tak na základě těch výstupů budeme mít i doporučení, kde máme vysadit další typ zeleně, například izolační zeleň, abychom zajistili co nejvyšší snížení exhalací a následného šíření nekvalitního vzduchu ve městě Frýdku-Místku."

Projekt byl zahájen v roce 2018 a ukončen bude příští rok. Zapojila se do něj města Ostrava, Opava, Třinec, Frýdek-Místek a Karviná. Měřit by se také mělo v Havířově a Rychvaldu.

---

Probíhá kácení a ořezy suchých a nemocných stromů

Suché a nemocné stromy jdou v tomto období doslova ve velkém k zemi. Pracuje se zásadně, pokud to počasí dovolí. Kvůli technice totiž nesmí být velký mráz. Ve Frýdku-Místku provádí kácení nebezpečných stromů kromě města také Povodí Odry kolem řeky Ostravice.

Desítky let stará vrba ve vnitrobloku u Mateřské školy Naděje ve Frýdku-Místku šla k zemi. Prodělala už řadu ozdravných řezů a poslední tahové zkoušky ukázaly, že už může být svému okolí nebezpečná. V období vegetačního klidu od listopadu do března probíhá ve městě masivní kácení a ořezy stromů i keřů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Jedná se o stromy, které jsou jednak suché, které jsou nakaženy dřevokaznými houbami, které jsou i polámané od různých klimatických vlivů, ať už to jsou větry, případně nějaké sněhové nebo dešťové přeháňky. My v současné době zhruba od toho února provádíme docela masivní ořezy stromů, které jsou napadené jmelím, to znamená zase jedná se o stromy, které jsou vysušovány touto nákazou."

Město se nejprve snaží stromy ořezávat, ale pokud je napadení příliš veliké, je třeba stromy pokácet. Nejčastěji jde o lípy, topoly a javory.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V současné době asi ta největší akce bude v Parku Bedřicha Smetany, kde se jedná o zhruba 122 stromů, na sídlišti Kolaříkovo to je 43 stromů, na Bezručově sídlišti 20 stromů, v Koloredovském parku 17 stromů."

Práce by měly probíhat prakticky až do konce března. Záleží ale na počasí. Pokud by sněžilo, pracovníci budou muset odklízet sníh, stejně tak není možné pracovat ve velmi nízkých teplotách.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Chci upozornit občany, že teď v těchto mrazivých dnech, kdy ta teplota klesla k mínus deseti, tak jelikož se provádí za pomoci hydraulických plošin nebo montážních plošin, tak ty hydraulické systémy zase z hlediska bezpečnosti nedovolují tu práci při tak nízkých teplotách, takže se může stát, že třeba dva, tři dny tam zaměstnanci nejsou, tak aby nebyli překvapeni, že se to dělá nějak chaoticky nebo nesystémově."

Likvidaci suchých a provozně nebezpečných stromů neprovádí jen město Frýdek-Místek, ale tento týden se do něj pustilo i Povodí Odry kolem řeky Ostravice.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Celkem bylo odstraněno 23 kusů stromů, které se nacházely na levobřežní protipovodňové hrázi. Jednalo se o stromy, které díky svému špatnému zdravotnímu stavu ohrožovaly cyklisty a chodce na cyklostezce, která vede po koruně hráze. Kácení bylo provedeno po dlouhodobém sledování stavu stromů a projednáno s odborem životního prostředí Magistrátu města Frýdek-Místek. V současnosti probíhá odstraňování dřevní hmoty po provedeném ukončeném kácení."

Vykácené stromy jsou pravidelně nahrazovány vysazováním nových stromů.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V místech, kde Povodí Odry kácí stromy, tedy na protipovodňových hrázích, není možné podle současné legislativy vysazovat nové stromy. Jedná se o tzv ochranné pásmo. Nicméně to neznamená, že se za vykácené stromy nevysadí stromy nové."

Vysazovat se ale budou na jiných k tomu vhodných místech, která vytipují pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství. Nejčastěji například v Sadech Bedřicha Smetany.

---

Organizace žádají peníze na zdravotnické projekty

ADRA Frýdek-Místek i v letošním roce rozjíždí projekty, které pomáhají rodinám autistických dětí. Podobné projekty z oblasti zdravotnictví fungují i v dalších organizacích, jako je například Charita nebo Český červený kříž. Tradičně jako každý rok žádají tyto organizace město o důležitou finanční podporu.

Jednou z oblastí, které se ADRA Frýdek-Místek věnuje je podpora rodin dětí s poruchou autistického spektra. Do tohoto projektu se pustili před třemi lety a stále nabývá na síle.

Petr Adamus, zástupce vedoucího, DC ADRA Frýdek-Místek: "Musíme v tuto chvíli odříkat zájemce o tyto aktivity, protože nemáme na to kapacity v tuto chvíli. Ta podpora je pro nás důležitá, protože cílem toho programu je ulehčit těm rodinám dětí s autismem, tu tíživou situaci, kterou mnozí prožívají."

Proto už tradičně, podobně jako další organizace, požádala město finanční podporu, kterou už probrala rada a dále o ní budou rozhodovat zastupitelé.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města na své 70. schůzi doporučila schválit zastupitelstvu dotace z programu na Podporu projektů ve zdravotnictví, a to v celkové výši 500 tisíc korun. Nejvyšší částku ve výši 200 tisíc korun získá ADRA, a to na úhradu nákladů projektu informační a podpůrné centrum pro rodiny s dětmi s autismem."

Petr Adamus, zástupce vedoucího, DC ADRA Frýdek-Místek: "Rodiče mají možnost u nás v prostorech na Adře sdílet případně svoje tíživé situace, radit si vzájemně, a to je smyslem toho vzdělávání. Další z oblastí, kterou rozvíjíme, tak je taková informační podpora pro rodiny, kde je vlastně diagnostikován autismus u dětí čerstvě."

Kromě toho pořádá ADRA pro děti s autismem volnočasové aktivity, posílá dobrovolníky přímo do rodin, kteří tam pomáhají rodičům s péčí o děti.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Již v loňském roce jsme Adře stejnou částkou přispěli na program Podpora dětí s autismem a jejich rodin. Ve Frýdku-Místku žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchou autistického spektra, které jsou ve školním věku. Vím, že život pečujících rodin je výrazně omezen, a právě pro tyto rodiny je program určen."

Tento týden navíc ADRA otevírá další skupinku volnočasových aktivit pro předškolní děti s autismem.

Petr Adamus, zástupce vedoucího, ADRA Frýdek-Místek: "Bude to skupina šesti malých dětí, tedy s výrazným nízkofunkčním autismem, takže velmi náročná skupina. Takže z toho máme velkou radost, takže tam budeme vděčni, když město nám bude stále nakloněno."

Kromě ADRY žádaly o dotace také další organizace ve městě.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rovněž jsme z tohoto programu podpořili i mobilní hospicovou péči, a to Charitu Frýdek-Místek, částkou 100 tisíc korun, 40 tisíc korun získá spolek Andělé stromu života a 20 tisíc korun mobilní Hospic Ondrášek. Podpoříme i dva projekty Českého Červeného kříže, a to Oceňování, evidence a propagace bezpříspěvkového dárcovství krve a také projekt Humanitární jednotka."

Konečné slovo ve schvalování financí na všechny projekty bude mít ale až březnové zastupitelstvo.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-11-02-2021-16-44