Jarní úklid a blokové čištění jsou v plném proudu
Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.
Pravidelně každé úterý a čtvrtek se ve Frýdku-Místku provádí blokové čištění ulic.
Monika Legerská, mistr provozu komunikace, TS F-M: "Blokové čištění probíhá ráno od 8:00 hodin, kdy tady najede městská policie, naše technika. S tím, že většinou ruční úklid, který tady probíhá, oškrab chodníků, zametení v rozích, ten už tady bývá kolem 7:30 hodin, ale oficiálně blokovka začíná v 8:00 hodin."
Technickým službám asistují strážníci městské policie, kteří vypisují pokuty a nahrávají na kameru přesun vozidel, která nerespektují dopravní značení zákaz stání v době blokového čištění.
Monika Legerská, mistr provozu komunikace, TS F-M: "Dopravní značení na blokových čištěních se dává týden dopředu. S tím, že spousta občanů toto dopravní značení vůbec nerespektuje a zůstává zaparkováno na těch ulicích. Největší problém, co je, tak jsou zaparkovaná auta. Čekají do poslední chvíle ti lidé, jestli je odtáhneme, neodtáhneme."
V takovém případě zaplatí řidiči pokutu za zákaz parkování a také za odtah vozidla na jiné místo.
Monika Legerská, mistr provozu komunikace, TS F-M: "Blokové čištění se provádí v některých ulicích etapově, že se musí rozdělit na dvě, tři etapy. Protože buď je ta ulice dlouhá nebo je tam tolik parkovacích míst, že se to nedá udělat najednou. Není to s tím, že bychom to nezvládli my technicky, ale je to o tom, že ta auta nemají kde přeparkovat."
Na frekventovaných místech, jako je 8. pěší pluk, Sadová, Palackého nebo na parkovišti pod magistrátem se blokové čištění provádí o víkendu.
Monika Legerská, mistr provozu komunikace, TS F-M: "V letošním roce jsme zkusili najet na nový systém, který teď zkoušíme. Na některých ulicích se bude dělat jednou za dva roky. A tím pádem nám zůstanou volné termíny, které my využijeme na jiné ulice. Které doposud třeba byly čištěny jenom sporadicky. Ať se dostaneme ke kanálovým vpustím, do zákoutí, kde se není schopen dostat zametač v dnešní době."
Současně s blokovým čištěním probíhá ve městě také jarní úklid.
Monika Legerská, mistr provozu komunikace, TS F-M: " Pro letošní rok máme devět lidí. S tím, že ti se podílejí i na blokovém čištění. Mimo úterý a čtvrtek se pohybují v těch sídlištích, kde uklízejí vnitrobloky, uklízejí chodníky, kde se dostanou, kolem zaparkovaných aut. Ale s nějakým rozestupem, kde se dostanou. A pak se snažíme tam poslat ještě zametač za nimi, aby to umyl a bylo to co nejvíce čisté."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku—Místku: "Já bych chtěl poděkovat moc technickým službám, které každoročně se starají o jarní úklid. Po tom zimním období, velkým pomocníkem technickým službám je samočisticí stroj, který se osvědčil v minulém roce. Tento stroj využívají zejména k odstranění větších nečistot. Zbytků nějakého posypového materiálu po té zimní údržbě. No a co se týče těch pěších a historických zón, tak tam pomáhají vysavače."
Kompletní harmonogram blokového čištění a jarního úklidu najdou lidé na webu města.
---
Aktualizace žádostí o byty v Penzionu pro seniory
Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.
Odbor sociálních služeb ve Frýdku-Místku spustil v dubnu aktualizaci žádostí o přidělení bytů v Penzionu pro seniory v Lískovecké ulici.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ty žádosti aktualizují tak, že přijdou na odbor sociálních služeb na ulici Radniční 1149 a to až do 27. června, do kdy musí být ta aktualizace podána. Zájem o toto bydlení je mezi seniory velký. V současné době je v pořadníku zhruba 60 zájemců o bydlení na ulici Lískovecká."
Jaroslav Chlebek, ředitel Penzionu pro seniory F-M: "My nahlásíme na magistrát uvolněný byt, který zhruba do tří týdnů se vyčistí, vyklidí, vymaluje. A na základě toho nám z magistrátu přicházejí konkrétní lidé, kteří jsou v pořadníku. A my s nimi uzavíráme nájemní smlouvy."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se snažíme tady opravdu investovat. Během roku 2018 až 2021 probíhala výměna bytových jader a výměna kuchyňských koutů. Dále se tady investuje i do zeleně okolo penzionu. Uživatelé tady mají i venkovní posezení, workout, je tady i klub seniorů, který čítá zhruba 45 uživatelů, kde senioři provádějí společné aktivity."
Jaroslav Chlebek, ředitel Penzionu pro seniory F-M: "My jako příspěvková organizace máme tři registrované sociální služby. Máme tu jednotku domova pro seniory, kde je 14 lůžek, plus odlehčovací služba, kde jsou 4 lůžka a plus ještě poskytujeme terénní pečovatelskou službu v rámci tohoto objektu. Je tu 167 bytových jednotek, z toho je 132 jednopokojových bytů, 33 dvoupokojových a dva třípokojové byty. Průběžně se obsazují ty byty. Takže si myslím, že lidé se tady cítí spokojeně a mají tady své přirozené prostředí."
Kompletní rekonstrukce bytových jader, včetně kuchyňských linek a sporáků vyšla město na 44 milionů korun. Aktuálně má penzion v zásobníku investičních akcí také plán na rekonstrukci výtahů
---
Soutěž Podbeskydský ještěr hledala nejlepší cukráře
Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.
Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku pořádala 9. ročník soutěže Podbeskydský ještěr. Utkalo se tady dvanáct soutěžících z deseti středních škol z oboru Cukrář.
Anketa: 1.) "Zadání je jakékoliv, to si můžete vybrat. Já jsem si vybrala malování na dort, takže budu malovat." 2.) "Chystáme pro vás dortík s citrusovým a švestkovým korpusem a vínovým krémem."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Je to cukrářská soutěž pro žáky učilišť, kteří absolvují tříletý učební obor. A žáci mají možnost zde uplatnit svou fantazii. Jednak, co se týče korpusu, výzdoby a veškerého cukrářského umění, které se naučili."
Soutěžící měli doslova volnou ruku, co se týče výzdoby a korpusu. Dort musel být pouze do čtyř kilogramů a připravit ho museli v časovém limitu 5 hodin.
Eliška Dernerová, porotkyně: "Necháváme to volné téma, protože ta kreativita je potom zajímavá i pro nás. A hodnocení, na to máme přesně parametry. Je tam dána hmotnost, využití surovin, příchutě a hlavně to zpracování."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Hlavní cíl soutěže je žáky motivovat, aby ten obor, který se vyučí, tak u něj zůstali a dále rozvíjeli. Aby se mohli uplatnit nejen po vyučení a našli nějaké zaměstnání, které by jim odpovídalo a určitě se jim tam líbilo a zůstali u toho."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tato škola je v mnohém výjimečná, dělá spousty věcí, které jsou nadstandardní. A jedním z těch důkazů je právě tato soutěž, která přivede do města spousty šikovných lidí. A je to i o tom, že pokud my máme absolventy našich základních škol, víme o tom, že máme kvalitní střední vzdělávání u nás ve městě, tak bychom rádi, aby to využili i naši studenti a nemuseli jezdit na druhý konec republiky, protože víme, že máme to rodinné stříbro ve městě. A vždycky je dobré najít to kvalitní, co je i poblíž a nehledat za humny, protože často opravdu ta kvalita se skrývá doma."
Nejlepší dort nakonec připravila Lenka Šottlová ze Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec.
---