Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé přispěli na opravu věže kostela 313 tisíc korun
  • ADRA hledá dobrovolníky všech věkových kategorií
  • Projekt Podnikej F-M pomůže malým obchodníkům

Lidé přispěli na opravu věže kostela 313 tisíc korun

Ve Skalici u Frýdku-Místku se dokončuje oprava věže kostela svatého Martina. Lidé na ni ve sbírce Daruj F-M přispěli přes 313 tisíc korun. Dalších 200 tisíc pak dodalo město. Po dokončení oprav plánuje farnost uložit do věže poselství pro další generace, i fotografii symbolického šeku.

Přímo před opravovanou věží kostela svatého Martina ve Skalici u Frýdku-Místku se sešli zástupci města se zdejším farářem, aby mu předali šek na více než 513 tisíc korun. Peníze jsou ze sbírky Daruj F-M.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Jsme překvapený, částkou, která se vybrala. Takže všem dárcům děkuji."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Podařilo se nám opět dokončit další projekt z programu Daruj F-M. Dle mého názoru byl velmi úspěšný. Podařilo se vybrat přes 300 tisíc korun na kostel svatého Martina ve Skalici. Myslíme si, že projekty tohoto typu by určitě mohly pokračovat. Jejich příjem stále funguje, takže čekáme na další podněty a další projekty do programu Daruj F-M a budeme určitě v něm pokračovat."

Sbírka trvala přes půl roku. Město má pravidlo, že vybranou částku zdvojnásobí, nejvíce však ale přispěje 200 tisíc korun.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Projekt Daruj F-M, který město realizuje už delší dobu je zajímavý v tom, že ukazuje, jaký je skutečný zájem občanů o jednotlivé památky, o dominanty města. A jsem rád, že kostel ve Skalici je právě tím místem, kde i pana faráře příjemně překvapila ta částka, kterou se podařilo vybrat."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme si, že peníze byly využity na správný účel. Skaličané jsou zajisté rádi a těšíme se, že bude kostel zase opraven."

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Udělali jsme komplet novou věž. Od začátku, to znamená krovy, krytinu a omítky. Makovice bude zlatá a kříž bude opraven a zabezpečen. Jako hromosvod a tak dále."

Právě makovice se sundala z věže před měsícem a odhalila sto let staré dokumenty o předchozí rekonstrukci kostela s dalšími nejstaršími zápisy ze 40. let 18. století.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Budeme tam dávat originály zpátky. My jsme to připravili, zvětšili pro veřejnost, aby se na to mohla podívat. Něco o tom přečíst, takže jsou připravené dokumenty a zpátky originály se vrátí na to místo, kam patří."

Kromě původních dokumentů se přidají do makovice i ty z dnešní doby.

Paweł Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Máme tam nějaké dopisy, které připravujeme. Pár fotek z oprav a také fotka z předání šeku."

Oprava věže kostela, který příští rok oslaví 400 let, vyjde na více než 1 milion korun. Sbírka Daruj F-M aktuálně vybírá peníze na pořízení automobilů pro mobilní hospicovou službu Charity Frýdek-Místek a na záchranu stodoly ve Faunaparku.

---

ADRA hledá dobrovolníky všech věkových kategorií

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek hledá nové dobrovolníky. Přihlásit se může každý starší patnácti let a sám si následně vybrat, kde chce pomáhat. Dobrovolníci všeobecně chodí za dětmi nebo postiženými, ale hlavně za osamělými seniory, kterým dělají společnost a tím i velkou radost.

Jsem turistka, ochrupka, švadlenka, lysař, skautka. Ale také mnoho dalších, kteří mají jedno společné. Jsou dobrovolníci centra ADRA Frýdek-Místek. To teď jednoduchým videem motivuje další, aby se připojili a přišli pomáhat. Konečně se totiž naplno rozjely dobrovolnické programy.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Problém je, že v rámci toho omezení spousty dobrovolníků přestalo docházet a my potřebujeme nutně obsadit ta místa, která se nám ztratila tím, že jsme byli zavření."

Zájemci tak mohou chodit například za osamělými seniory a dělat jim radost.

Vladimír Walach, dobrovolník: "Bydlím v Dobraticích a dojíždím tu za Jardou každý týden. Prožíváme tak hodinu a půl spolu. Nejprve si vyprávíme, co prožil, přes týden. Mezitím si také voláme ještě."

Jaroslav Urbiš: "Povykládáme, pohrajeme dámu, tu už hrajeme 5 let. Je to takové nerozhodné, záleží na psychice. Jednou vyhraje ten, podruhé ten."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Nesmírně si vážíme toho, že ve Frýdku-Místku jich máme zatím dostatek. A tak se těšíme, že i po tom, kdy se chceme letos nějakým způsobem zase zviditelnit a ukázat lidem, co děláme. Že i pomocí toho videa, které jsme natočili, že se přihlásí noví dobrovolníci a že budou dělat radost spolu s námi."

Rozália Lukačová: "Já jsem ráda, že přijde někdo, jinak jsem sama, takže jsem ráda, když někdo přijde."

Marie Godišová, dobrovolnice: "Mě to nevadí, já jsem taky sama, takže jsem ráda, když za ní zajdu. Občas jak říkala, chodíme tady do parku, do Sokolovny."

Dobrovolníka může dělat téměř každý, bez ohledu na věk.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Co se týká věku dobrovolníků, tak samozřejmě ideální je více jak patnáct let. A potom pokud se člověk cítí fit a chce pomáhat, tak 101."

Pokud byste chtěli pomáhat, stačí se jednoduše přihlásit vyplněním formuláře na internetových stránkách dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek. Případně zavolat vedoucímu koordinátorovi nebo přijít na pobočku na Radniční ulici.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Budeme s ním mít přijímací pohovor a potom mu nabídneme ty možnosti, které máme. Kam by mohl docházet a za kým. Sám si může vybrat. Ta paleta je nepřeberná. Od dětí až po seniory, po zdravotně postižené, tam všude pomáháme."

Aktuálně pomáhá Adře přes 100 dobrovolníků. Běžný potřebný stav je přitom kolem 150.

---

Projekt Podnikej F-M pomůže malým obchodníkům

Drobní obchodníci se mohou přihlásit do nového projektu Frýdku-Místku s názvem Podnikej F-M. Naučí se tam správně cílit na své zákazníky, prezentovat na sociálních sítích nebo jak kreativně upravit výlohu. Celá akademie je pro ně zdarma a vychází z akce, která už funguje v Ostravě.

Poslední rok přinesl mnoho změn a nejinak je tomu i u nakupování. Lidé se naučili nakupovat on-line a tradiční kamenné prodejny se musí tomuto trendu přizpůsobit. Právě proto přichází Frýdek-Místek s iniciativou Podnikej F-M s aktivitami na podporu malých podnikatelů.

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Myslíme si, že pro město jsou tito lidé důležití, protože to je důvod, proč lidé chodí do města. Žijí tady, nakupují a chceme je podpořit. Zvláště ten poslední rok a půl byl pro ně velmi náročný."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Ve Frýdku začala nová iniciativa Podnikej FM. Začíná to akademií pro obchodníky, která bude trvat 3 měsíce. Začínáme v říjnu, s tím, že podobné projekty budou poté navazovat. Jedná se o podporu hlavně menších a středních podniků, které ji zajisté využijí. Bude se jednat o sadu seminářů se setkáváním a tak dále."

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Celý program Podnikej FM bude kombinací offlinového a onlinového světa, protože my jsme chtěli, aby ten program byl přizpůsobený tomu, že možná přijdou nějaká opatření. Takže budou tam onlinové workshopy, ale budou tam vlastně i offlinové naživo akce."

Inspiraci našel Frýdek-Místek v Ostravě, kde už podobná akademie funguje. Ta navazuje na tamní oblíbený projekt Sdílko Poruba, díky kterému dostali možnost se lidem prezentovat právě drobní obchodníci.

Kamila Smutná, organizátorka Akademie pro obchodníky: "Nákupní zvyklosti zákazníků se změnily a je potřeba na to pružně reagovat. Proto jsme přišli se sérií pěti seminářů, kdy budeme dávat tipy jak na facebookovou reklamu, jak se poprat se sociálními sítěmi, jak na grafiku a budeme tam mít i nějaká živá setkání."

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Očekáváme to, že místní podnikatelé získají podporu, že se budou lépe adaptovat na ten postcovidový stav a že se lépe naučí orientovat v online světě."

První úvodní setkání proběhne 19. října od 17 hodin ve foyer kina Vlast. Hosty budou místní podnikatelé, kteří se podělí o tipy a praktické zkušenosti a následovat bude společná diskuse o tom, co podnikatelé ve Frýdku-Místku potřebují.

Kamila Smutná, organizátorka Akademie pro obchodníky: "Celá akademie je zdarma, takže je otevřena všem malým obchodníkům, podnikatelům z Frýdku-Místku, ale i zájemcům o podnikání, kteří přemýšlíte nad tím, že byste nějaký podnikatelský nápad chtěli zrealizovat. Určitě se přihlaste, dáme vám tipy i jak na ten podnikatelský začátek."

Podrobnosti najdete na webu

---Mohlo by Vás také zajímat