Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Vznik zubní pohotovosti ve F-M se komplikuje
  • S prezidentskými volbami letos pomáhají i hasiči
  • V křížovém podchodu v Místku už je nové piano

Vznik zubní pohotovosti ve F-M se komplikuje

Frýdek-Místek dal milion korun na podporu platů stomatologů, kteří by pracovali na zubní pohotovosti. Nemocnice ale peníze nepřijme. Vidí v tom totiž riziko protestu lékařů na jiných pohotovostech, kteří by paralelně sloužili za menší peníze. Jednání o vzniku zubní pohotovosti se tak komplikují.

Frýdek-Místek usiloval o to, aby byla už letos zřízena ve městě zubní pohotovost. Mělo to být v nemocnici, která na to má ideální prostory.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já osobně jsem se účastnil řady jednání a z pohledu města jsme dosáhli maxima možného, co nám umožňuje zákon. My jsme dospěli k dohodě se stomatology. Dohodli jsme se na dokrytí provozních nákladů se stomatology tak, aby zubní pohotovost byla obnovena. A v rozpočtu města jsme schválili rezervu ve výši jednoho milionu korun na podporu zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku v délce jednoho roku, každého jednoho roku."

Nyní ale přišla z Moravskoslezského kraje zpráva, že nemocnice tyto peníze nepřijme. Důvodem má být příliš vysoké navýšení odměn pro lékaře. To by mohlo způsobit problém u dalších pohotovostí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zubní LPS můžeme provozovat, můžeme ji provozovat za standardních podmínek daných krajem. To jsou podmínky hlavně finanční. 800 korun za hodinu lékaře a 300 korun za hodinu práce sestry. Ale budeme ji provozovat za těchto standardních podmínek. Město se domluvilo se zubaři a se zástupci stomatologické komory tady ve Frýdku-Místku na tom, že bude platit částku výrazně vyšší a doplácet ji. To znamená částku 2 000 korun na hodinu za práci lékaře. A pro nás by to znamenalo, a nejenom pro nás, už mám informace i z jiných okresů, že by v tom případě skončila LPS i v jiných okresech, protože za ty standardní ceny, které jsou placeny, tak by lékaři tu službu nesloužili. Současně s tím nesouhlasím ani já, protože bychom platili výrazně více a museli bychom to platit my jako nemocnice."

Město argumentuje tím, že dosáhlo pouze dohody se stomatology, za které by byli ochotni lékaři na pohotovostech sloužit mimo běžnou pracovní dobu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já pouze pevně věřím, že kraj má scénář a strategii, jakým způsobem dosáhnout toho, aby zubní pohotovost byla ve Frýdku-Místku zprovozněna. My jsme nadále připraveni jako město podpořit tuto zubní pohotovost. Budeme klidně hledat nové způsoby, jak ty finance uvolnit, případně, jakými financemi chod té zubní pohotovosti podpořit. A samozřejmě podpoříme veškeré kroky, které povedou k jejímu otevření."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě je tady možnost, pokud to město chce za těchto podmínek realizovat, to realizovat u některých lékařů stomatologů, kde by ta LPS byla. Nebo přímo na magistrátu nebo někde zřídit ambulanci pohotovostní a tam potom si to provozovat sami."

Kraj zatím chystá alespoň zřízení třetího zubařského křesla v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Chce tím alespoň trochu odlehčit přetíženým pohotovostem a problému s nedostatkem zubařů.

---

S prezidentskými volbami letos pomáhají i hasiči

Prezidentské volby provází komplikace s nemocností u členů volebních komisí. Letos se navíc kvůli aktivaci zákona o zvláštním způsobu hlasování, podílí na volbách i hasiči. Poskytli stany pro volbu lidem v karanténě. Ti už mohli odvolit ve středu.

Připravit volby není vůbec jednoduché. Vyžaduje to několikaměsíční práci a ve finále také zajištění, aby vše proběhlo podle zákona.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek má zhruba 57 volebních okrsků v sedmi městských částech. Je to obrovsky organizačně a logisticky náročný projekt, kdy u každé volby pracujeme zhruba necelé dva měsíce před volbami, abychom opravdu zabezpečili kompletní volby."

V prvním kole prezidentských voleb se vybírá z osmi kandidátů. Hlasovacích lístků je ale devět, protože jeden kandidát odstoupil na poslední chvíli. Volební komise lístek nemůže vyjmout, ale voliče na to upozorní.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Hlas je neplatný, pokud vhodí do obálky neplatného kandidáta. Pokud jsou tam dva kandidáti, pokud je ten kandidát přetržený anebo v té hlasovací obálce není nic. Popřípadě je tam něco jiného než hlasovací lístek."

Ve volebních komisích musí být ze zákona minimálně 5 lidí. Stavy ale nyní komplikují nejen nemocnosti.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Máme opět zaplněné volební komise, ale postupně ti jednotliví členové odříkají ze dvou důvodů. Buď jsou nemocní, protože je opravdu chřipková epidemie teď velká nebo dostali vánoční dárek, kdy mají v tomto období nějaký pobyt, který musí absolvovat, který je zaplacený, takže odřeknou to členství v té okrskové volební komisi. Takže v případě, že tam není 5 členů, tak my dodelegováváme, aby byl opravdu minimální počet 5 členů okrskové volební komise."

Pro některé obyvatele už začaly volby ve středu.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Na prezidentských volbách byl aktivován zákon o zvláštním způsobu hlasování. To znamená všichni lidé, kteří mají karanténu kvůli covidu, tak automaticky mohou volit dneska v drive-inech, to znamená z auta. Zítra a pozítří mohou volit v pobytových zařízeních a v pátek budou volit i ti, kteří se přihlásili i z domovů."

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči poskytli pro potřeby voleb 6 nafukovacích stanů. V každém okresním městě jeden. Ten stan je vybavený osvětlením, vytápěním, jsou tam sedací sety a jsou tady i dva hasiči pro případný servis toho stanu. Ty stany standardně využíváme jako týlové zajištění jednotek třeba při dlouhotrvajících zásazích nebo cvičeních. Je možné je nasadit i v případě nějaké krátkodobé evakuace."

Ve Frýdku-Místku přijelo do stanů odvolit 6 lidí. V celém kraji to bylo dohromady 20 lidí, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. A například v Bruntálu nepřijel nikdo.

---

V křížovém podchodu v Místku už je nové piano

Příběh piana v křížovém podchodu ve Frýdku-Místku, které zničil vandal, má dobrý konec. I když muselo být odvezeno na skládku, po události se ozvala řada zájemců, kteří se rozhodli darovat do podchodu piano nové. To už tam stojí a Kultura F-M řeší, kam umístí ještě další z došlých darů.

27letý muž pravděpodobně pod vlivem drog se zřejmě rozhodl, že zničí vše, co mu přijde do cesty. Bohužel narazil i na oblíbené piano v křížovém podchodu ve Frýdku-Místku. Celé ho převrátil a tím i neopravitelně zničil.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl velmi poděkovat městské policii, která byla velmi akční, a i díky městskému kamerovému systému byl pachatel ihned dopaden a předán státní policii."

Škoda je přes 18 tisíc korun, případ tak bude kvalifikován jako trestný čin. Když tato událost obletěla média, zvedla se neuvěřitelná vlna pomoci od veřejnosti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já v této souvislosti musím říct, že jsem velmi mile překvapen a v podstatě nadšen reakcí veřejnosti, kterou jsme oslovili s žádostí, že bychom rádi umístili nové piano do toho podchodu. A sešlo se nám během velmi krátké doby více než 10 nabídek klavírů a pianin, které bychom tam mohli umístit. Takže za to bych chtěl velmi poděkovat. A je to známka toho, že lidem není lhostejné, jak vypadá veřejný prostor a záleží jim na tom, jak vypadá jejich město."

Nové piano bylo nainstalováno v pondělí 9. ledna a opět může dělat radost kolemjdoucím v podchodu.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Ty nabídky byly tak hojné, že samozřejmě teďka je rozpracována úvaha, kam umístit další piano ve městě. A rozhodně jedno z nich bude využito také pro účely nové hudební školy, která se otevírá tady v Národním domě. Takže tam určitě všem dárcům moc děkujeme. A budeme se případně těšit, když se ozve ještě někdo další. Víme také o hodně lidech, kteří případně nemají finanční prostředky na to, aby pořídili piano svým dětem. A jsme schopni zprostředkovat takovým způsobem třeba předání či darování piana potřebným lidem."

Projekt veřejných pian funguje ve městě od roku 2015, kdy bylo umístěno první piano do podchodu u nádraží. Do křížového podchodu pak bylo další přidáno v roce 2018.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Od té doby fungují obě dvě piana s tím, že je pravidelně udržujeme, chodí nám tam ladič, vždycky v kvartále zkontrolovat, zda je všechno v pořádku. Samozřejmě dbáme také na případné poznámky veřejnosti, když si někdo všimne, že s nějakým pianem není něco v pořádku. Tak samozřejmě jdeme zkontrolovat. Jsme rádi, že ta piana jsou využívána. Víme minimálně o několika hudebnících, kteří chodí hrát i pravidelně a zlepšují tak snad náladu a nějakou atmosféru ve městě."

Případní další zájemci o darování piana se mohou ozvat přímo Kultuře F-M.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
12. ledna 2023, 16:40

Vznik zubní pohotovosti ve F-M se komplikuje

Frýdek-Místek dal milion korun na podporu platů stomatologů, kteří by pracovali na zubní pohotovosti. Nemocnice ale peníze nepřijme. Vidí v tom totiž riziko protestu lékařů na jiných pohotovostech, kteří by paralelně sloužili za menší peníze. Jednání o vzniku zubní pohotovosti se tak komplikují.

Frýdek-Místek usiloval o to, aby byla už letos zřízena ve městě zubní pohotovost. Mělo to být v nemocnici, která na to má ideální prostory.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já osobně jsem se účastnil řady jednání a z pohledu města jsme dosáhli maxima možného, co nám umožňuje zákon. My jsme dospěli k dohodě se stomatology. Dohodli jsme se na dokrytí provozních nákladů se stomatology tak, aby zubní pohotovost byla obnovena. A v rozpočtu města jsme schválili rezervu ve výši jednoho milionu korun na podporu zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku v délce jednoho roku, každého jednoho roku."

Nyní ale přišla z Moravskoslezského kraje zpráva, že nemocnice tyto peníze nepřijme. Důvodem má být příliš vysoké navýšení odměn pro lékaře. To by mohlo způsobit problém u dalších pohotovostí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zubní LPS můžeme provozovat, můžeme ji provozovat za standardních podmínek daných krajem. To jsou podmínky hlavně finanční. 800 korun za hodinu lékaře a 300 korun za hodinu práce sestry. Ale budeme ji provozovat za těchto standardních podmínek. Město se domluvilo se zubaři a se zástupci stomatologické komory tady ve Frýdku-Místku na tom, že bude platit částku výrazně vyšší a doplácet ji. To znamená částku 2 000 korun na hodinu za práci lékaře. A pro nás by to znamenalo, a nejenom pro nás, už mám informace i z jiných okresů, že by v tom případě skončila LPS i v jiných okresech, protože za ty standardní ceny, které jsou placeny, tak by lékaři tu službu nesloužili. Současně s tím nesouhlasím ani já, protože bychom platili výrazně více a museli bychom to platit my jako nemocnice."

Město argumentuje tím, že dosáhlo pouze dohody se stomatology, za které by byli ochotni lékaři na pohotovostech sloužit mimo běžnou pracovní dobu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já pouze pevně věřím, že kraj má scénář a strategii, jakým způsobem dosáhnout toho, aby zubní pohotovost byla ve Frýdku-Místku zprovozněna. My jsme nadále připraveni jako město podpořit tuto zubní pohotovost. Budeme klidně hledat nové způsoby, jak ty finance uvolnit, případně, jakými financemi chod té zubní pohotovosti podpořit. A samozřejmě podpoříme veškeré kroky, které povedou k jejímu otevření."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě je tady možnost, pokud to město chce za těchto podmínek realizovat, to realizovat u některých lékařů stomatologů, kde by ta LPS byla. Nebo přímo na magistrátu nebo někde zřídit ambulanci pohotovostní a tam potom si to provozovat sami."

Kraj zatím chystá alespoň zřízení třetího zubařského křesla v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Chce tím alespoň trochu odlehčit přetíženým pohotovostem a problému s nedostatkem zubařů.

---

S prezidentskými volbami letos pomáhají i hasiči

Prezidentské volby provází komplikace s nemocností u členů volebních komisí. Letos se navíc kvůli aktivaci zákona o zvláštním způsobu hlasování, podílí na volbách i hasiči. Poskytli stany pro volbu lidem v karanténě. Ti už mohli odvolit ve středu.

Připravit volby není vůbec jednoduché. Vyžaduje to několikaměsíční práci a ve finále také zajištění, aby vše proběhlo podle zákona.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek má zhruba 57 volebních okrsků v sedmi městských částech. Je to obrovsky organizačně a logisticky náročný projekt, kdy u každé volby pracujeme zhruba necelé dva měsíce před volbami, abychom opravdu zabezpečili kompletní volby."

V prvním kole prezidentských voleb se vybírá z osmi kandidátů. Hlasovacích lístků je ale devět, protože jeden kandidát odstoupil na poslední chvíli. Volební komise lístek nemůže vyjmout, ale voliče na to upozorní.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Hlas je neplatný, pokud vhodí do obálky neplatného kandidáta. Pokud jsou tam dva kandidáti, pokud je ten kandidát přetržený anebo v té hlasovací obálce není nic. Popřípadě je tam něco jiného než hlasovací lístek."

Ve volebních komisích musí být ze zákona minimálně 5 lidí. Stavy ale nyní komplikují nejen nemocnosti.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Máme opět zaplněné volební komise, ale postupně ti jednotliví členové odříkají ze dvou důvodů. Buď jsou nemocní, protože je opravdu chřipková epidemie teď velká nebo dostali vánoční dárek, kdy mají v tomto období nějaký pobyt, který musí absolvovat, který je zaplacený, takže odřeknou to členství v té okrskové volební komisi. Takže v případě, že tam není 5 členů, tak my dodelegováváme, aby byl opravdu minimální počet 5 členů okrskové volební komise."

Pro některé obyvatele už začaly volby ve středu.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Na prezidentských volbách byl aktivován zákon o zvláštním způsobu hlasování. To znamená všichni lidé, kteří mají karanténu kvůli covidu, tak automaticky mohou volit dneska v drive-inech, to znamená z auta. Zítra a pozítří mohou volit v pobytových zařízeních a v pátek budou volit i ti, kteří se přihlásili i z domovů."

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči poskytli pro potřeby voleb 6 nafukovacích stanů. V každém okresním městě jeden. Ten stan je vybavený osvětlením, vytápěním, jsou tam sedací sety a jsou tady i dva hasiči pro případný servis toho stanu. Ty stany standardně využíváme jako týlové zajištění jednotek třeba při dlouhotrvajících zásazích nebo cvičeních. Je možné je nasadit i v případě nějaké krátkodobé evakuace."

Ve Frýdku-Místku přijelo do stanů odvolit 6 lidí. V celém kraji to bylo dohromady 20 lidí, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. A například v Bruntálu nepřijel nikdo.

---

V křížovém podchodu v Místku už je nové piano

Příběh piana v křížovém podchodu ve Frýdku-Místku, které zničil vandal, má dobrý konec. I když muselo být odvezeno na skládku, po události se ozvala řada zájemců, kteří se rozhodli darovat do podchodu piano nové. To už tam stojí a Kultura F-M řeší, kam umístí ještě další z došlých darů.

27letý muž pravděpodobně pod vlivem drog se zřejmě rozhodl, že zničí vše, co mu přijde do cesty. Bohužel narazil i na oblíbené piano v křížovém podchodu ve Frýdku-Místku. Celé ho převrátil a tím i neopravitelně zničil.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl velmi poděkovat městské policii, která byla velmi akční, a i díky městskému kamerovému systému byl pachatel ihned dopaden a předán státní policii."

Škoda je přes 18 tisíc korun, případ tak bude kvalifikován jako trestný čin. Když tato událost obletěla média, zvedla se neuvěřitelná vlna pomoci od veřejnosti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já v této souvislosti musím říct, že jsem velmi mile překvapen a v podstatě nadšen reakcí veřejnosti, kterou jsme oslovili s žádostí, že bychom rádi umístili nové piano do toho podchodu. A sešlo se nám během velmi krátké doby více než 10 nabídek klavírů a pianin, které bychom tam mohli umístit. Takže za to bych chtěl velmi poděkovat. A je to známka toho, že lidem není lhostejné, jak vypadá veřejný prostor a záleží jim na tom, jak vypadá jejich město."

Nové piano bylo nainstalováno v pondělí 9. ledna a opět může dělat radost kolemjdoucím v podchodu.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Ty nabídky byly tak hojné, že samozřejmě teďka je rozpracována úvaha, kam umístit další piano ve městě. A rozhodně jedno z nich bude využito také pro účely nové hudební školy, která se otevírá tady v Národním domě. Takže tam určitě všem dárcům moc děkujeme. A budeme se případně těšit, když se ozve ještě někdo další. Víme také o hodně lidech, kteří případně nemají finanční prostředky na to, aby pořídili piano svým dětem. A jsme schopni zprostředkovat takovým způsobem třeba předání či darování piana potřebným lidem."

Projekt veřejných pian funguje ve městě od roku 2015, kdy bylo umístěno první piano do podchodu u nádraží. Do křížového podchodu pak bylo další přidáno v roce 2018.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Od té doby fungují obě dvě piana s tím, že je pravidelně udržujeme, chodí nám tam ladič, vždycky v kvartále zkontrolovat, zda je všechno v pořádku. Samozřejmě dbáme také na případné poznámky veřejnosti, když si někdo všimne, že s nějakým pianem není něco v pořádku. Tak samozřejmě jdeme zkontrolovat. Jsme rádi, že ta piana jsou využívána. Víme minimálně o několika hudebnících, kteří chodí hrát i pravidelně a zlepšují tak snad náladu a nějakou atmosféru ve městě."

Případní další zájemci o darování piana se mohou ozvat přímo Kultuře F-M.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-12-01-2023-16-44