Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město dá nemocnici milion korun na novou sanitku
  • TIC vyráží v létě mezi turisty do terénu
  • Proč? Protože Karel Loprais, výstava o životě i kariéře

Město dá nemocnici milion korun na novou sanitku

Frýdek-Místek dá nemocnici příspěvek 1 milion korun na novou sanitku. Původně chtěla nemocnice použít peníze pro nákup polohovatelných lůžek, ale nakonec žádost o dotaci přehodnotila a změnila. Jediná sanitka najezdí v nemocnici průměrně 200 tisíc kilometrů ročně, je tak potřeba vozový park zhruba po třech letech obměňovat.

Krajská Nemocnice ve Frýdku-Místku plánuje pořízení nové převozové sanitky. Peníze na ni dostane od města, které nemocnici pravidelně podporuje.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My máme s městem podepsanou smlouvu o spolupráci a město nám díky té smlouvě ročně posílá cirka jeden milion právě na investice, které nemocnice potřebuje. My jsme zvažovali mezi dvěma využitími. Jedno bylo pořízení lůžek pro následnou péči a jedna byla sanitka. Ta sanitka je teď akutnější."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na posledním zastupitelstvu jsme schválili změnu účelu dotace pro frýdeckou nemocnici. Původně chtěla nemocnice nakoupit za peníze od města polohovatelná lůžka. Nicméně během covidu se ty potřeby nemocnice změnily a nemocnice požádala o to, aby mohla nakoupit za tyto peníze sanitní vůz."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My najezdíme ročně kolem 200 tisíc kilometrů tou jednou sanitkou, takže ona má životnost necelé tři roky. Kolem dvou a půl roku, takže my ty sanitky máme opravdu jako spotřební zboží. Takže v nemocnici jich je potřeba pořád."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město s nemocnicí spolupracuje dlouhodobě a tyto dotace probíhají v rámci programu Pomáháme se vám uzdravit."

Nově vyráběné sanitky jsou už dnes osazeny motorem splňujícím emisní normu Euro 6. Zároveň bývají plně klimatizované a uvnitř mnohem prostornější než starší sanitky. Navíc umožňují pohodlnější přístup zejména pro seniory nebo zraněné osoby. Což pacienti určitě ocení.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Sanitkami převážíme pacienty třeba na dialýzu, to znamená každý den jsou v permanenci a každý den ošetříme nějakých 40 až 65 lidí na dialýze, samozřejmě poté převážíme pacienty, kteří jsou po traumatech a převážíme je domů, protože my nejsme záchranná služba, ale zajišťujeme sekundární převozy."

V současné době používá Nemocnice ve Frýdku-Místku 5 převozových sanitek, které jsou denně v terénu.

---

TIC vyráží v létě mezi turisty do terénu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek vyrazilo opět mezi turisty do terénu. Po městě, po Olešné i po různých turisticky významných okolních místech bude jezdit čtveřice informátorek na kolech, které budou lidem poskytovat informace o akcích, případně jim nabídnou mapy turistických, či cyklo tras.

Informátorky na kolech v zelených tričkách s označením „I“ na zádech. Jsou vybavené všemi důležitými informacemi a v létě pravidelně objíždějí různá turistická místa.

Monika Šimíková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "My pojedeme tu trasu na kolech a když uvidíme někoho, kdo bude mít zájem o letáček nebo o nějakou akci, zastavíme, nabídneme, popovídáme si s nimi a pojedeme zase dál."

Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "V případě, že by někdo měl zájem z uživatelů města, tak můžou nás i zastavit, když je nezastavíme my. A mohou se na cokoliv zeptat.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Mobilní informační servis se nám v předchozích letech osvědčil. Spokojenost je na obou stranách, proto vyrážíme do ulic města a Beskyd již šestou turistickou sezonu. Tuto službu nabízíme především těm návštěvníkům, kteří by si cestu do informačního centra z nějakého důvodu nenašli."

Na některých místech najdete také přímo informační stánky Turistického informačního centra. Na kolech budou informátorky jezdit až do konce srpna.

Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "My jsme najeli třeba včera 40 kilometrů a nejezdíme vždycky spolu. Jsme tam 4 brigádnice, které se střídáme a různě ty dvojice kombinujeme."

Monika Šimíková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "Určitě víme, že pojedeme třeba do Arboreta, všechny parky tady po městě, přehrada Baška."

Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "Vozíme se sebou různé letáčky, kde jsou napsané akce, které budou tady ve Frýdku-Místku nebo v Beskydech celkově, různé mapy, kdyby někdo potřeboval, cyklistické mapy."

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "V letošním roce se dá očekávat zvýšený zájem o kempování, proto jsme se rozhodli přiblížit informace právě těmto návštěvníkům Olešné. Resort Olešná je oblíbenou lokalitou i jednodenních návštěvníků, takže také oni mohou naši službu využít. Jsme přesvědčeni, že tato služba bude přínosem a že se do Frýdku-Místku, tedy na Olešnou, budou návštěvníci rádi vracet."

Revírem informátorek na kolech budou ulice Frýdku-Místku, již zmiňovaná rekreační oblast Olešná, lokalita Chaty Prašivá, a také Gruň ve Starých Hamrech, kde budou moci turisté získat díky prezentačnímu stanu širší spektrum informací.

---

Proč? Protože Karel Loprais, výstava o životě i kariéře

Šestkrát vyhrál slavný automobilový závod Rally Dakar. Slavný český Tuareg z Frenštátu, kdo jiný než Karel Loprais. Jaký byl jeho osobní život i profesní kariéra? To se dozvíte, když vyrazíte na unikátní a úplně první výstavu svého druhu, která probíhá až do září v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Proč? Protože Karel Loprais. To je název mimořádné výstavy, ze které byl překvapený i samotný automobilový závodník. Nikdy totiž přímo o jeho životě žádné výstavy ještě nebyly. A i on sám se jim v minulosti bránil.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Výsledek je nádherný, protože se jí podařilo dát dohromady všechny věci, které se podařilo nashromáždit. Ono toho bylo daleko víc a bylo to třeba soustředit, vybrat a umístit. Potom samozřejmě to je taky práce pána v muzeu, který to měl na starosti, to se mu taky povedlo."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Je to počin a takový záměr právě kurátorky výstavy paní Gabriely Daniszové. Kterou a okruh jejich blízkých přátel a blízkých přátel pana Lopraise napadlo, že mu tuto výstavu uspořádají. Ta myšlenka už padla v roce 2019, kdy pan Loprais slavil 70 let, a tak nějak se pomalu začaly sbírat různé materiály, fotografie a začalo se to řešit. No a jako prostor pro tu výstavu si vybrali Muzeum Beskyd, tedy frýdecký zámek."

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Vždycky byly udělané výstavy pouze o jeho výsledcích, o Dakaru, o jeho autech. A já jsem chtěla ukázat, že je také člověk a člověk s ryzím charakterem."

Výstava je koncipována do třech místností, kdy první z nich je zaměřena na osobní život slavného závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Jsou tam různé rodinné fotografie z jeho dětství, dospívání i ze současnosti. Dále tam jsou různé fotografie se známými osobnostmi, ať již ze zahraničí nebo s českými. Například tam jsou zajímavé fotky s panem Bolkem Polívkou, s bývalým prezidentem Václavem Havlem nebo s paní Danou Zátopkovou."

Právě ono soukromí, které málokdo zná patří mezi největší a nejzajímavější taháky výstavy.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: " Těch příběhů za přípravu té výstavy jsem vyslechla mnoho a některé vůbec neznáme, nevíme. Protože pak Karel Loprais je introvert, takže dvě věty dohromady, to už na něho moc, ale ty příběhy jsou moc krásné, takže určitě ty příběhy a poté si myslím, že také ty úspěchy, které jsou tam vidět."

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Je tam spousty fotek, které jsou třeba z mého mládí a rodinné s bratry. Je toho všeho chuť a kdo má trochu zájem, jak Dakar vypadal nebo o tom něco ví, tak se tam může dočíst o spoustě věcí."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Zároveň je tam taková perlička. Mohou se tam návštěvníci podívat na recept na legendární bábovku paní Lopraisové, která vždycky tuto tvarohovou bábovku pekla panu Lopraisovi, když jel právě na závody."

Druhá výstavní místnost už je věnována spíše profesní dráze závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci se tady mohou dozvědět různé perličky ze závodů. Jsou tady různé fotografie, různé například pomačkané dveře, historky z různých nehod a také tady máme takové africké masky, což jsou suvenýry, které si pan Loprais právě vozil z toho Dakaru, a které on sbírá."

Třetí a poslední místnost propaguje samotný Dakar. Jsou zde různé knihy, novinové články i modely aut.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Nejlepší určitě byl Hasičák, čtyřkolka, se kterým jsme dosáhli nejlepších umístění. Byli jsme na šestém místě v celkovém pořadí auto-kamion. A pak ještě čtyřkolka Puma, se kterou jsme absolvovali Dakar čtyřikrát a třikrát se nám podařilo vyhrát a jedou být druzí. Takže to je jednoznačně nejlepší auto. To je teď v současnosti umístěné v Národním technickém muzeu."

Každý, kdo se na výstavu přijde podívat, se může zapsat do návštěvní knihy, pan Karel Loprais ji totiž dostane na památku.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Předpokládám, že spousta rodičů vyprávělo dětem o Dakaru, jak to bylo, kdo jezdil, kdo je Karel Loprais. Tak bych byla velice ráda, když se té výstavy zúčastní, když se nám zapíšou do té návštěvní knihy. Takže bych byla ráda, kdyby tam měl spousty krásných vzkazů."

V muzeu je zároveň k prodeji obnovené vydaní knihy Tuareg z Frenštátu, která byla doplněna o nové zážitky a fotografie.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
12. července 2021, 16:30

Město dá nemocnici milion korun na novou sanitku

Frýdek-Místek dá nemocnici příspěvek 1 milion korun na novou sanitku. Původně chtěla nemocnice použít peníze pro nákup polohovatelných lůžek, ale nakonec žádost o dotaci přehodnotila a změnila. Jediná sanitka najezdí v nemocnici průměrně 200 tisíc kilometrů ročně, je tak potřeba vozový park zhruba po třech letech obměňovat.

Krajská Nemocnice ve Frýdku-Místku plánuje pořízení nové převozové sanitky. Peníze na ni dostane od města, které nemocnici pravidelně podporuje.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My máme s městem podepsanou smlouvu o spolupráci a město nám díky té smlouvě ročně posílá cirka jeden milion právě na investice, které nemocnice potřebuje. My jsme zvažovali mezi dvěma využitími. Jedno bylo pořízení lůžek pro následnou péči a jedna byla sanitka. Ta sanitka je teď akutnější."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na posledním zastupitelstvu jsme schválili změnu účelu dotace pro frýdeckou nemocnici. Původně chtěla nemocnice nakoupit za peníze od města polohovatelná lůžka. Nicméně během covidu se ty potřeby nemocnice změnily a nemocnice požádala o to, aby mohla nakoupit za tyto peníze sanitní vůz."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My najezdíme ročně kolem 200 tisíc kilometrů tou jednou sanitkou, takže ona má životnost necelé tři roky. Kolem dvou a půl roku, takže my ty sanitky máme opravdu jako spotřební zboží. Takže v nemocnici jich je potřeba pořád."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město s nemocnicí spolupracuje dlouhodobě a tyto dotace probíhají v rámci programu Pomáháme se vám uzdravit."

Nově vyráběné sanitky jsou už dnes osazeny motorem splňujícím emisní normu Euro 6. Zároveň bývají plně klimatizované a uvnitř mnohem prostornější než starší sanitky. Navíc umožňují pohodlnější přístup zejména pro seniory nebo zraněné osoby. Což pacienti určitě ocení.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Sanitkami převážíme pacienty třeba na dialýzu, to znamená každý den jsou v permanenci a každý den ošetříme nějakých 40 až 65 lidí na dialýze, samozřejmě poté převážíme pacienty, kteří jsou po traumatech a převážíme je domů, protože my nejsme záchranná služba, ale zajišťujeme sekundární převozy."

V současné době používá Nemocnice ve Frýdku-Místku 5 převozových sanitek, které jsou denně v terénu.

---

TIC vyráží v létě mezi turisty do terénu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek vyrazilo opět mezi turisty do terénu. Po městě, po Olešné i po různých turisticky významných okolních místech bude jezdit čtveřice informátorek na kolech, které budou lidem poskytovat informace o akcích, případně jim nabídnou mapy turistických, či cyklo tras.

Informátorky na kolech v zelených tričkách s označením „I“ na zádech. Jsou vybavené všemi důležitými informacemi a v létě pravidelně objíždějí různá turistická místa.

Monika Šimíková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "My pojedeme tu trasu na kolech a když uvidíme někoho, kdo bude mít zájem o letáček nebo o nějakou akci, zastavíme, nabídneme, popovídáme si s nimi a pojedeme zase dál."

Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "V případě, že by někdo měl zájem z uživatelů města, tak můžou nás i zastavit, když je nezastavíme my. A mohou se na cokoliv zeptat.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Mobilní informační servis se nám v předchozích letech osvědčil. Spokojenost je na obou stranách, proto vyrážíme do ulic města a Beskyd již šestou turistickou sezonu. Tuto službu nabízíme především těm návštěvníkům, kteří by si cestu do informačního centra z nějakého důvodu nenašli."

Na některých místech najdete také přímo informační stánky Turistického informačního centra. Na kolech budou informátorky jezdit až do konce srpna.

Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "My jsme najeli třeba včera 40 kilometrů a nejezdíme vždycky spolu. Jsme tam 4 brigádnice, které se střídáme a různě ty dvojice kombinujeme."

Monika Šimíková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "Určitě víme, že pojedeme třeba do Arboreta, všechny parky tady po městě, přehrada Baška."

Petra Slavíčková, informátorka TIC Frýdek-Místek: "Vozíme se sebou různé letáčky, kde jsou napsané akce, které budou tady ve Frýdku-Místku nebo v Beskydech celkově, různé mapy, kdyby někdo potřeboval, cyklistické mapy."

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "V letošním roce se dá očekávat zvýšený zájem o kempování, proto jsme se rozhodli přiblížit informace právě těmto návštěvníkům Olešné. Resort Olešná je oblíbenou lokalitou i jednodenních návštěvníků, takže také oni mohou naši službu využít. Jsme přesvědčeni, že tato služba bude přínosem a že se do Frýdku-Místku, tedy na Olešnou, budou návštěvníci rádi vracet."

Revírem informátorek na kolech budou ulice Frýdku-Místku, již zmiňovaná rekreační oblast Olešná, lokalita Chaty Prašivá, a také Gruň ve Starých Hamrech, kde budou moci turisté získat díky prezentačnímu stanu širší spektrum informací.

---

Proč? Protože Karel Loprais, výstava o životě i kariéře

Šestkrát vyhrál slavný automobilový závod Rally Dakar. Slavný český Tuareg z Frenštátu, kdo jiný než Karel Loprais. Jaký byl jeho osobní život i profesní kariéra? To se dozvíte, když vyrazíte na unikátní a úplně první výstavu svého druhu, která probíhá až do září v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Proč? Protože Karel Loprais. To je název mimořádné výstavy, ze které byl překvapený i samotný automobilový závodník. Nikdy totiž přímo o jeho životě žádné výstavy ještě nebyly. A i on sám se jim v minulosti bránil.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Výsledek je nádherný, protože se jí podařilo dát dohromady všechny věci, které se podařilo nashromáždit. Ono toho bylo daleko víc a bylo to třeba soustředit, vybrat a umístit. Potom samozřejmě to je taky práce pána v muzeu, který to měl na starosti, to se mu taky povedlo."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Je to počin a takový záměr právě kurátorky výstavy paní Gabriely Daniszové. Kterou a okruh jejich blízkých přátel a blízkých přátel pana Lopraise napadlo, že mu tuto výstavu uspořádají. Ta myšlenka už padla v roce 2019, kdy pan Loprais slavil 70 let, a tak nějak se pomalu začaly sbírat různé materiály, fotografie a začalo se to řešit. No a jako prostor pro tu výstavu si vybrali Muzeum Beskyd, tedy frýdecký zámek."

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Vždycky byly udělané výstavy pouze o jeho výsledcích, o Dakaru, o jeho autech. A já jsem chtěla ukázat, že je také člověk a člověk s ryzím charakterem."

Výstava je koncipována do třech místností, kdy první z nich je zaměřena na osobní život slavného závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Jsou tam různé rodinné fotografie z jeho dětství, dospívání i ze současnosti. Dále tam jsou různé fotografie se známými osobnostmi, ať již ze zahraničí nebo s českými. Například tam jsou zajímavé fotky s panem Bolkem Polívkou, s bývalým prezidentem Václavem Havlem nebo s paní Danou Zátopkovou."

Právě ono soukromí, které málokdo zná patří mezi největší a nejzajímavější taháky výstavy.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: " Těch příběhů za přípravu té výstavy jsem vyslechla mnoho a některé vůbec neznáme, nevíme. Protože pak Karel Loprais je introvert, takže dvě věty dohromady, to už na něho moc, ale ty příběhy jsou moc krásné, takže určitě ty příběhy a poté si myslím, že také ty úspěchy, které jsou tam vidět."

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Je tam spousty fotek, které jsou třeba z mého mládí a rodinné s bratry. Je toho všeho chuť a kdo má trochu zájem, jak Dakar vypadal nebo o tom něco ví, tak se tam může dočíst o spoustě věcí."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Zároveň je tam taková perlička. Mohou se tam návštěvníci podívat na recept na legendární bábovku paní Lopraisové, která vždycky tuto tvarohovou bábovku pekla panu Lopraisovi, když jel právě na závody."

Druhá výstavní místnost už je věnována spíše profesní dráze závodníka.

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Návštěvníci se tady mohou dozvědět různé perličky ze závodů. Jsou tady různé fotografie, různé například pomačkané dveře, historky z různých nehod a také tady máme takové africké masky, což jsou suvenýry, které si pan Loprais právě vozil z toho Dakaru, a které on sbírá."

Třetí a poslední místnost propaguje samotný Dakar. Jsou zde různé knihy, novinové články i modely aut.

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar: "Nejlepší určitě byl Hasičák, čtyřkolka, se kterým jsme dosáhli nejlepších umístění. Byli jsme na šestém místě v celkovém pořadí auto-kamion. A pak ještě čtyřkolka Puma, se kterou jsme absolvovali Dakar čtyřikrát a třikrát se nám podařilo vyhrát a jedou být druzí. Takže to je jednoznačně nejlepší auto. To je teď v současnosti umístěné v Národním technickém muzeu."

Každý, kdo se na výstavu přijde podívat, se může zapsat do návštěvní knihy, pan Karel Loprais ji totiž dostane na památku.

Gabriela Daniszová, kurátorka výstavy: "Předpokládám, že spousta rodičů vyprávělo dětem o Dakaru, jak to bylo, kdo jezdil, kdo je Karel Loprais. Tak bych byla velice ráda, když se té výstavy zúčastní, když se nám zapíšou do té návštěvní knihy. Takže bych byla ráda, kdyby tam měl spousty krásných vzkazů."

V muzeu je zároveň k prodeji obnovené vydaní knihy Tuareg z Frenštátu, která byla doplněna o nové zážitky a fotografie.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-12-07-2021-16-34