Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Staňte se Pečovatelem v záloze, kurzy ČČK pokračují
  • Tříkrálová sbírka letos probíhá hlavně bezhotovostně
  • Město lidem pronajme minizahrádky na sídlištích

Staňte se Pečovatelem v záloze, kurzy ČČK pokračují

Kurzy pečovatelů v záloze pokračují i letošní rok. Český červený kříž Frýdek-Místek už vyškolil na stovku zájemců a na celý leden vypsal další termíny. Kurzem projdete za 8 hodin a rovnou se můžete zaregistrovat přímo u dobrovolnické organizace ADRA, která koordinuje dobrovolníky v zařízeních, kde je to potřeba.

V listopadu rozjel Český kříž napříč celou republikou kurzy Pečovatelů v záloze. Ve Frýdku-Místku se přihlásily desítky lidí z různých profesí, kteří chtěli pomoct, tam kde je to potřeba.

Gabriela Moldřiková, účastnice kurz: "Normálně pracuji v hotelu, na recepci v hotelu, na recepci hotelu a přivedlo mě, prostě udělat něco dobrého pro okolí, když bude možnost."

David Stibor, účastník kurzu: "Pracuji v GO Steel Frýdek-Místek jako dělník, no a tady mě přivedlo, že bych rád pomáhal, protože je taková doba, že je málo lidí, a kdy je ten čas, tak je třeba pomoct. Nevím, kdy to budu potřebovat já."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Účastníci kurzu se zúčastňují tohoto školení jak z důvodů, že chtějí pomoct jak v sociálních zařízeních, domovech důchodců, ale také i pro vlastní potřebu a pro vlastní rodinu. Měli jsme tady jednu paní, která měla 70 let a starala se o svoji devadesátiletou maminku, což bylo velice hezké."

Účastníky kurzu čeká hlavně poctivá praxe. Naučí se, jak správně manipulovat s člověkem na lůžku, jak mu provézt hygienu, převléct postel a mnoho dalšího. Kurzy trvají osm hodin a jsou zcela zdarma.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Probíhaly jak v listopadu, tak v prosinci, bylo vyhlášeno dvanáct termínů a bylo vyškolených cca 100 osob. Samozřejmě, že pokračujeme i v letošním roce. Máme vyhlášeny zatím termíny na leden a podle zájmu budeme vyhlašovat termíny dál."

Český červený kříž se spojil s dobrovolnickou organizací ADRA, která má v rámci projektu #bosmepartyja v Moravskoslezském kraji na starosti organizování pomoci dobrovolníků.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Oslovili jsme je, a nakonec vznikla významná spolupráce, která posouvá i to naše vysílání dobrovolníků o level výš a myslíme si, že ta spolupráce bude vynikající, protože Červený kříž vyškolí dobrovolníky pro tu přímou péči a my jsme schopni se o ty dobrovolníky dál starat."

Lidé se tak mohou v kurzech rovnou zaregistrovat přímo pod ADRU a ta pro ně může najít vhodná zařízení, kde by mohli pomáhat.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Na školení dobrovolníků Českého červeného kříže přichází náš zaměstnance, který v podstatě se seznámí s těmi dobrovolníky a vezme si na ně kontakt, také je doškolíme v rámci toho našeho programu a vysíláme ty dobrovolníky do organizací, kde potřebují právě do té přímé péče."

ADRA zajistí také dobrovolníkům kompletní servis spojený s evidenční administrativou, navíc zůstanou v databázi a ADRA jim v budoucnu může nabídnout i další možnosti, kde a jak pomáhat potřebným.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My je také evidujeme, jejich hodiny, jejich docházku, chceme se starat také o to, kdyby potřebovali nějakou psychologickou pomoc, tak máme na to procesy, jak těm dobrovolníkům pomoct a jak s nimi dále pracovat."

Kurzy pečovatelů v záloze podpořilo i město Frýdek-Místek částkou 50 tisíc korun. Každý, kdo by měl ještě zájem kurz absolvovat se může jednoduše přihlásit přes centrální web Českého červeného kříže.

---

Tříkrálová sbírka letos probíhá hlavně bezhotovostně

Tři králové letos bohužel do ulic nevyšli. Ale o tradiční sbírku lidé rozhodně nepřijdou. Přesunula se totiž hlavně na internet. Zájemci mohou také přispět bezhotovostně formou převodu na účet, ale ve městech se najdou i fyzické kasičky. Například ve Frýdku-Místku na magistrátu, v budově charity a podobně.

Tři krále letos hlídá PES. A protože je na nejvyšším pátém stupni, tak bohužel nemohli koledníci vyjít do ulic. Rozhodně to ale neznamená, že by se nekonala ani významná Tříkrálová sbírka, pouze dostala moderní rozměr.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "My jsme uzpůsobili trošičku ten model koledy a jedna možnost, jak se zapojit do tříkrálové sbírky nebo prožít tříkrálovou sbírku je prostřednictvím webových stránek na je natočena online koleda, je možné přispět přes platební bránu do online kasičky. Stejně tak je možné ten příspěvek tříkrálový zaslat přímo pod variabilním symbolem 77708004 přímo Charitě Frýdek-Místek."

Charita se tak snažila i přes přenesení do online prostoru zachovat maximum toho, co běžně tříkrálová sbírka lidem nabízí.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Kromě koledy a koledování, které si mohou lidé pustit a takhle ty koledníky pustit k sobě přes monitor, je možné si stáhnout nálepky, je možné si objednat křídy a podobně tak, aby maximum toho bylo zachováno i při těch opatřeních, které jsou v platnosti."

Přesto mysleli tvůrci letošní sbírky také na starší, kteří by rádi přispěli, ale neovládají tak dobře internet. Kromě primární online sbírky najdou lidé kasičky také na mnoha místech ve městě, například v kostelech.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Protože pro velkou část dárců tříkrálové sbírky to není úplně preferovaná forma, tak jsme rozmístili a stále ještě rozmísťujeme, protože ta síť se rozšiřuje statické pokladničky, které jsou k nalezení třeba tady jsme viděli teď po cestě v charitních zařízeních, obecní úřady, kostely, často lékárny a podobně."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bohužel letos neuvidíme kvůli vládním opatřením koledující tři krále v ulicích. Na tradiční sbírku, která se koná každoročně, se dá přispět buď online, ale také do kasiček, které jsou umístěny na některých místech ve městě. Jedním z takových míst jsou právě informace Magistrátu ve Frýdku-Místku na ulici Radniční."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "V rámci Charity Frýdek-Místek jich máme přes 70 v terénu a ten jejich seznam je na našich webových stránkách, kde podle jednotlivých obcích je možné najít, kde tříkrálová kasička je a pokud někdo má ten zájem se zapojit do tříkrálové sbírky, tak ten příspěvek tam může fyzicky vhodit. A i takto si tu koledu prožít."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Moc prosím všechny, kteří mají tu možnost a mohou dle svých možností přispět. Pomůžete tím dobré věci, zejména uživatelům Charity Frýdek-Místek, což jsou senioři, zdravotně, ale i duševně nemocní spoluobčané Frýdku-Místku."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Statické pokladničky budou venku do 24. ledna a online koleda, ta bezhotovostní forma bude fungovat do konce dubna."

Tříkrálová sbírka je největší sbírkovou akcí v České republice a v celostátním měřítku probíhá od roku 2001, loni se v Česku vybralo přes rekordních 119 milionů korun.

---

Město lidem pronajme minizahrádky na sídlištích

Zelenina nebo květiny z vlastní zahrádky na sídlišti. Ojedinělý projekt, který chce tento rok odstartovat ve městě magistrát. Lidé by si mohli za 400 nebo 800 korun pronajmout vlastní minizahrádku. Zatím jsou vytipovány čtyři lokality, ve kterých by měl být projekt letos na jaře odstartován.

Drobná zelenina, ovoce nebo například květiny. To by si letos mohli vypěstovat lidé sami přímo na sídlištích. Frýdek-Místek totiž chystá pilotní projekt minizahrádek ve formě zvýšeného záhonu v sídlištní zástavbě.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Počítáme s tím, že bychom v roce 2021 nabídli občanům možnost pronajmout si takzvanou minizahrádku. Ten pojem může být sice do určité míry zavádějící, ale jde o to, aby si občané mohli vypěstovat drobné výpěstky, pokud nemají jinou možnost. Po určité době vyhodnotíme, jestli to má nebo nemá smysl a uvidíme, jestli v tom budeme pokračovat i v dalších obdobích."

Minizahrádky budou mít dvě podoby. Čtvercovou o rozměru jeden krát jeden metr s výškou přes půl metru by si mohli lidé pronajmout za 400 korun na rok. Druhou obdélníkovou o rozměru jeden krát dva metry pak za 800 korun.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou vytipovány čtyři lokality na základě doporučení odboru životního prostředí a jak říkám, podle zájmu uvidíme, zda se ty lokality budou nebo nebudou rozšiřovat."

Umístěny by mohly být prozatím na sídlišti Kolaříkovo mezi valy a panelovými domy na ulici Marie Majerové, na Staré Rivieře za řadovými domy poblíž křížení ulic 28. října a Ke Splavu, za obytnými domy Nad Stadionem a na začátku Sídliště Slezská ve vnitrobloku ulic Viléma Závady, Josefa Kavky a Pekařská. Vzniknout ale mohou i v dalších lokalitách, pokud o ně lidé projeví zájem.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zájemci se mohou hlásit odboru správy obecního majetku, klidně i telefonicky, mailem a zaměstnanci na správě obecního majetku je potom nasměrují a budou je instruovat, jak v této věci dále postupovat."

S nájemci bude uzavřena nájemní smlouva na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou. Jednou z podmínek pro umístění minizahrádky v bezprostřední blízkosti obytných domů, téměř pod jejich okny, je také souhlas nadpoloviční většiny obyvatel domu. Magistrát na projekt vyčlenil 300 tisíc korun, za které může být po městě nainstalováno až šedesát čtvercových minizahrádek.

---Mohlo by Vás také zajímat