Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Vítání občánků na frýdeckém zámku je zpátky
  • Předzahrádky u podniků mohou mít otevřeno do 23:00
  • Magistrát otevřel nové klientské centrum

Vítání občánků na frýdeckém zámku je zpátky

Vítání občánků je slavnostní událostí pro rodiče i zástupce města. Po další několikaměsíční přestávce z důvodů omezení kvůli koronaviru se tento obřad zase vrátil do programu i ve Frýdku-Místku. Město během prvního vítání přivítalo desítky dětí.

Rytířský sál frýdeckého zámku opět ožil vítáním občánků. Město po dlouhé pauze obřad znovu obnovilo a v minulém týdnu hned ve dvou dnech přivítalo desítky dětí. I nyní to už v některých případech nebyla jen malá nemluvňata spící v peřince. Některé děti už zvědavě chodily po sálu a zkoumaly okolí. Rodiče a příbuzní byli přesto velmi rádi, že mohli vítání absolvovat.

Anketa: 1.) "Máme Kristiánka, Kristiánek bude mít za chvíli 7 měsíců, takže jsme nečekali zas tak dlouho na to vítání a jsme s ním spokojeni. Je to krásná událost, hlavně pro tady malého, protože já i tady můj partner jsme byli oba vítáni tady ve Frýdku, takže je to pěkná tradice, kterou jsem ráda, že se drží i tady u našeho syna."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vítání občánků bylo skvělé, určitě jsme si ho užili, připraveno to bylo excelentně a doufáme, že budeme vítat čím dál tím více občanů."

Anketa: 2.) "Akorát byla dopravní špička, tak jsme to tak tak nakonec stihnuli, ale všechno bylo v pohodě. Malý to zvládl, takže bylo to pro změnu takové příjemné poté koronavirové době, takže myslím, že super."

Běžně se vítání koná jednou za měsíc, v minulém roce bylo přerušeno na jaře a obnoveno zase v září, kdy proběhly hned čtyři termíny. Za pár měsíců poté bylo ale kvůli novým omezením opět až doteď zastaveno.

Anketa: 3.) "My jsme čekali skoro, no víc jak půl roku, ale bylo to hodně dojemné. Já teď brečím, takže hodně dojemné. 4.) "V pořádku, dobré, pěkné." 5.) "Bylo to pěkné, určitě jsme chtěli uvítat tady nového človíčka do Frýdku-Místku. Máme iniciály miminka FM, Filip Müller, tak prostě je symbolické FM Frýdek-Místek."

Tomáš Chlebek, zastupitel Frýdku-Místku: "Vítání občánků většinou probíhá tak, že se rodiče podepisují do pamětní knihy, maminky dostanou pěknou kytičku a děti dostanou knížku na památku."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Příchod potomka do rodiny je to nejkrásnější, co můžeme zažít a já jsem rád, že odchází ta strašlivá doba, kdy jsme nemohli uvítat nové občany města Frýdku-Místku a jsem moc rád, že jsme se dneska sešli a mohli jsme tuhle tu slavnostní chvíli prožít společně s rodiči i s dětmi."

V loňském roce bylo slavnostně přivítáno 285 občánků. Rodiče jsou zváni na obřad minimálně dva týdny před termínem, kdyby jim nevyhovoval, dá se po domluvě přesunout.

---

Předzahrádky u podniků mohou mít otevřeno do 23:00

Na předzahrádkách u restaurací ve Frýdku-Místku budou moci lidé sedět až do 23. hodin. Město se rozhodlo pomoci podnikům v nelehké době. S rozvolněním a příchodem teplých letních dní upravilo tržní řád a prodloužilo otevírací dobu předzahrádek.

Předzahrádky bývají v letních dnech vyhledávaným místem hostů různých podniků. Běžně by měly být ale pod 22. hodině kvůli nočnímu klidu uzavřené. Ve Frýdku-Místku se rozhodli provozovatelům podniků v této nelehké době pomoct a otevírací dobu prodloužili až do 23. hodiny. To uvítali hlavně hosté.

Anketa: 1.) "Mi to nevadí upřímně, souhlasím s tím." 2.) "Já myslím, že to je super, že to je příjemná změna v této otevírací době." 3.) "Já na to asi nemám žádný názor, já tady nebydlím, takže mě to určitě vadit nebude." 4.) "Já si myslím, že souhlasím, do 23. hodiny naprosto v pořádku."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města se operativně sešla ke změně tržního řádu, tak aby umožnila provoz předzahrádek a zahrádek do 23. hodin. Toto rozvolnění navazuje na dobu velikého klidu, takže si myslíme, že občané toto rozvolnění uvítají a budou využívat zahrádky do 23. hodin a budou zároveň dodržovat noční klid."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že právě nyní, kdy se ty restaurace otevřely, přicházejí teplé dny, tak všichni si chceme užít ten normální život a určitě všichni chceme být právě venku a já věřím, že se dají skloubit ty dva přístupy, že to můžeme udělat příjemně, kultivovaně, tolerantně a zároveň můžeme ten život nechat přirozeně běžet, takže jsem rád, že se nám to povedlo a podle prvních reakcí to je velmi kvitováno."

Šárka Nytrová, provozní Hospůdky u Toma: "Určitě nám to vyhovuje, že budeme moci mít otevřeno do 23. hodin, protože teď přes týden máme do 22. hodin a přes víkend do 23., ale lidé třeba, když je teplo, tak sedí třeba i déle, takže pro nás to je jedině plus."

Zvláště tady na Olešné prodloužená otevírací doba provozovatelům vyhovuje, protože tady většinou přes léto mají plno až do zavíračky.

Šárka Nytrová, provozní Hospůdky u Toma: "V létě je to podle kempu. Pokud je obsazený kemp, tak my také."

Na mnoho odvětví dopadla pandemie velmi těžce. A zvláště řada restaurací utrpěla velké ztráty. Některé dokonce definitivně ukončily provoz.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "My bychom tímto krokem rádi vyslali signál, že nám záleží na tom, jak funguje město, jak ta střední třída, drobní podnikatelé mají možnost ty ztráty, které se za nimi táhnou napravit a zároveň jak chceme být nápomocni tomu, aby se opravdu to město vrátilo k normálnímu přirozenému životu, dýchalo, žilo a lidé se bavili."

Hosté by ale měli myslet na to, že stále platí všeobecné nařízení o dodržování nočního klidu. V případě, že si někdo bude stěžovat na rušení, městská policie musí viníka tohoto přestupku vyřešit.

---

Magistrát otevřel nové klientské centrum

Všechny potřebné služby pro občany na jednom místě. Magistrát ve Frýdku-Místku otevřel nové klientské centrum v hlavní budově v Radniční ulici. Lidé zde najdou podatelnu, pokladny, služby Czech POINTu i agendy některých odborů.

Úplně nové prostory klientského centra v dubově Magistrátu ve Frýdku-Místku už plně slouží veřejnosti. Jednoduše si tady lidé vyřídí vše důležité, co potřebují.

Šárka Swiderová, mluvčí Frýdku-Místku: "Nové klientské centrum lidé najdou velice snadno, je přímo proti hlavnímu vchodu do magistrátní budovy v radniční ulici ve Frýdku. Dříve tady bývala banka v nájmu."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek chce být vstřícné ke svým občanům, a proto otevřelo toto nové kontaktní centrum, kde návštěvníci magistrátu naleznou na jednom místě pokladnu, Czech POINT a informační přepážku."

Šárka Swiderová, mluvčí Frýdku-Místku: "Je tady spousta služeb, které jsou orientovány na běžného občana, který sem přichází vyřídit si třeba živnostenský list nebo potřebuje výpis z rejstříku trestů, potřebuje výpis živnostenského rejstříku, chce si vyřídit některé další záležitosti, potřebuje zaplatit poplatky nebo zjistit, jestli má nedoplatky."

Kolik bylo dnes klientů? - A jsou takoví, co ještě nezaplatili za odpady a přišli takoví.

Původně byly tyto služby rozprostřeny po celém přízemí magistrátní budovy ve Frýdku, nyní už jsou soustředěny na jednom místě. Vyřizují se tady záležitosti pro všechny občany spadající pod ORP Frýdek-Místek

Šárka Swiderová, mluvčí Frýdku-Místku: "Je tady i poradna našeho finančního odboru, protože to je spousta agend, které jsou orientovány na občany. Je tady samozřejmě velká podatelna, pokladny jsou tady pro pohodlí lidí dvě a máme tady taky službu odboru vnitřních věcí."

Prostředí centra je pohodlné, samozřejmostí jsou bezbariérové přístupy k pokladně a podatelně nebo odpočinková zóna, která dříve chyběla.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Je to začátek změny, kdy bychom dál chtěli tento vstupní prostor propojit s vyvolávacím informačním systémem, který nakonec usnadní tu komunikaci a na jednom místě navede občany přesně tam, kam potřebují. Je to začátek procesu, který by měl občanům zpříjemnit život a komunikaci s úřadem."

Radnice do rekonstrukce prostor zatím investovala asi 7,5 milionu korun. Následovat bude druhá etapa, ve které bude nainstalován i vyvolávací systém. Klientské služby na druhé budově v Místku fungují samozřejmě beze změn.

---Mohlo by Vás také zajímat