Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • MŠ Pohádka na Gogolově má novou elektroinstalaci
  • Sezonu farmářských trhů uzavře Zabijačka
  • Do finále Beskydského Slavíka postoupilo 11 nejlepších zpěváků

MŠ Pohádka na Gogolově má novou elektroinstalaci

Mateřská škola Pohádka v Gogolově ulici ve Frýdku-Místku už funguje v plném režimu. Má za sebou náročnou rekonstrukci elektroinstalace, která částečně omezila provoz. Trvala čtyři měsíce a městkou pokladnu vyšla na 3,3 miliony korun.

Mateřská školka Pohádka v Gogolově ulici ve Frýdku-Místku zvýšila svou bezpečnost i standard. Pomohla k tomu řada úprav v rámci nové elektroinstalace.

Soňa Bystroňová, ředitelka MŠ Pohádka: "Celkově požární hlásiče, nová světla, nová elektra, nové zásuvky, napojení na internet. Máme tady kamerový systém pro paní učitelky ve třídách, takže mohou vidět, kdo nám zrovna přichází. Je to propojeno s čipovým systémem, takže zabezpečovací systém. Je úplně všechno v pořádku. Dále potom podhledy nové v chodbičkách, všechno toto bylo nově nainstalováno."

Dříve tady měli problémy, kdy jim při zapojení více elektrospotřebičů vypadávaly pojistky. To už se rozhodně dít nebude. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla ve třech pavilonech i ve spojovacím krčku. Čtyři měsíce zde měli omezený provoz.

Soňa Bystroňová, ředitelka MŠ Pohádka: "Vzhledem k tomu, že nám rekonstrukce zasáhla do školního roku, tak byla organizace velmi náročná. Nicméně bych chtěla poděkovat městu Frýdek-Místek za to, že se tato rekonstrukce realizovala. Dále bych chtěla poděkovat firmě GB elektroservis, která se o tuto rekonstrukci postarala. Děkuji také všem rodičům, kteří byli velmi vstřícní a odhlašovali nám děti v době školního roku tak, abychom zvládali provoz na jedné školičce. Ale úplně to největší poděkování patří všem zaměstnancům Mateřské školy Pohádka za to, že ve svém volnu tady chodili uklízet."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Po několika peripetiích s výběrem dodavatele byla konečně úspěšně dokončena rekonstrukce elektroinstalace ve školce. A myslím si, že tato oprava velmi usnadní činnost zaměstnancům a v této situaci bych chtěl i poděkovat všem, kteří ve školce pracují, protože taková rekonstrukce vyžaduje velmi velké nasazení všech. A myslím si, že výsledek a ta práce, kterou odvedli, nejenom dodavatelská firma, ale i oni, si zaslouží pochvalu. Takže bych chtěl poděkovat a přeji všech dětem, rodičům i zaměstnancům, aby se jim ve školce nadále líbilo."

Město dlouhodobě věnuje pozornost úrovni svých mateřských i základních škol. Aktuální rekonstrukce v Mateřské škole Pohádka vyšla na 3,3 miliony korun.

---

Sezonu farmářských trhů uzavře Zabijačka

Další ročník oblíbených Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku je u svého konce. Dvanáctá sezona tradiční akce přinesla novinku v podobě prodloužení doby konání. Přibylo i několik speciálních sobotních akcí. Tou poslední bude 19. listopadu tradiční Zabijačka.

Beskydské farmářské trhy si vybudovaly ve Frýdku-Místku velmi dobrou pověst. Lidé zde najdou regionální pěstitele, farmáře i drobné řemeslníky. Některým z nich právě farmářské trhy pomohly rozběhnout jejich podnikání. Jsou tradičně oblíbené a hojně navštěvované.

Anketa: 1.) "Jako vždycky dobré, nakoupíme tady nějaké ty výrobky a pohoda." 2.) "Jsme tady velice krátce, ale zatím pěkné." 3.) "Jo, máte to pěkné, líbí se mi tady."

Letošní dvanáctá sezóna přinesla několik novinek. Jednou z nich bylo prodloužení doby konání. Lidé tak mohli nakupovat pravidelně každý čtvrtek až do 16:00 hodin odpoledne. Ale vždy pouze do vyprodání zásob. Navíc bylo přidáno několik sobotních termínů s tematickými akcemi. Nyní se sezona trhů chystá na ukončení.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Letošní sezona Beskydských farmářských trhl byla určitě úspěšná. Lidé navštěvovali farmářské trhy, prodloužila se jejich provozní doba. Nicméně teď už bude vrcholit, a to Zabijačkou. 19. 11. na náměstí proběhne tradiční program Beskydské farmářské trhy a k tomu bude zabijačka. Takže určitě všichni se můžete toto vyvrcholení navštívit, podívat se na jedno z těch nejstarších řemesel, které se u nás v Česku dělá, a to jsou zabijačky. Takže lidé uvidí v akci řezníka, který bude to prase zpracovávat, bude o tom určitě i povídat, takže se lidé mohou na to podívat."

Jaroslav Nitka, řezník Krkovička: "Musím říci, že samozřejmě z pohledu někoho, kdo chodívá na vesnické zabijačky, je ta zabijačka malinko jiná v tom, že to prasátko už přivezeme očištěné, oškrábané, vykuchané a tak dál. Abychom hned mohli pracovat, protože samozřejmě usmrcení živého tvora přímo na náměstí je zapovězeno, ale lidé se nemusejí o nic obávat, že by o nic přišli. Celou tu tradiční zabijačku spatří tak, jak se sluší a patří."

Lidé se o tomto řemesle dozví spousty zajímavostí. Zkušený řezník porazí ročně zhruba 60 vepřů, zaměřuje se ale i na další hospodářská zvířata.

Jaroslav Nitka, řezník Krkovička: "Kozy, ovečky, jalovice, býčky a tak dál. Ale pakliže hovoříme čistě o vepřových zabijačkách, kolem šedesáti do roka. S tím, že právě při různých příležitostech, především veřejných akcích, jako jsou tyto."

Letošní poslední Beskydské farmářské trhy s tradiční Zabijačkou odstartují na náměstí Svobody v sobotu v 8:00 hodin ráno.

---

Do finále Beskydského Slavíka postoupilo 11 nejlepších zpěváků

Beskydský Slavík se připravuje na velké finále. Do pěvecké soutěže pro nadějné talenty se přihlašují soutěžící z celého Moravskoslezského kraje. Zatím proběhly dva castingy v Ostravě a Frýdku-Místku, ze kterých vzešli budoucí finalisté.

Kino Nová Scéna Vlast ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm druhého castingu letošního ročníku Beskydského Slavíka. Předsálí zaplnily desítky soutěžících, kteří chtěli před porotou předvést ten nejlepší výkon.

Lucie Vlčková, porotkyně: "Mě strašně baví poslouchat spousty talentovaných lidí a je opravdu těžké vybrat těch deset nejlepších. Uvidíme, dneska se o to možná Poperem."

Petr Šuráň, porotce: "Je to těžké v tom rozhodování, ale krásné v tom, že se vždycky těšíme v tom, co nás překvapí a jaký výkon nás nějak oslní."

Kristýna Krajčová, porotkyně: "Já si myslím, že je to velká zkušenost si zazpívat na velkém pódiu před kamerami, před lidmi. Dá to člověku spousty zkušeností s vystupováním. Jestli má trému nebo nemá, tak si to pořádně vyzkouší."

Anketa soutěžící: 1.) - Jsi tu letos poprvé? – "No jsem tu poprvé." – A co budeš zpívat? – "Budu zpívat od Ivety Bartošové Portrét dneska." – Že zrovna ženskou písničku sis vybral? – "Mě se dobře zpívají výšky, tak právě proto." – Bojíš se třeba poroty? Nebo co čekáš, jak to dneska dopadne? – "Mám strach, protože já si vůbec nejsem jistý, jestli postoupím, ale jdu to zkusit, protože je to taková první zkušenost moje."

Anketa soutěžící: 2.) "Mám připravené dvě anglické písničky. Jedna se jmenuje Bad day a druhá je Hercules." – Hraješ dlouho na kytaru? – "Dva roky, já jsem se na ni naučil sám." – A čeho se bojíš nejvíc? – "Že zapomenu text."

Anketa soutěžící: 3.) "Já mám připravené dvě české písničky, Ewu Farnou Leporelo a Vodu živou od Anety Langerové." – A jak dlouho zpíváš? – "No, já zpívám odmala, většinou doma s rodinou nebo ve škole ve sboru."

Letos už soutěž probíhá posedmé a přihlásila se do ní téměř stovka zpěváků z různých míst celého kraje. Někteří navíc nejsou v soutěži poprvé.

Anketa Soutěžící: 4.) "Potřetí, protože první rok jsem postoupila do finále, kde jsem se neumístila. Druhý rok jsem se umístila druhá a letos jsem si řekla, že přijedu bojovat o to první místo."

Anketa soutěžící: 5.) "Moji rodiče vždycky říkají, že když nejsi nervózní, tak to neděláš správně. Takže jsem byl hodně nervózní. A jo, porota byla úplně super, jsou strašně sympatičtí a podle mě super všechno."

Kristýna Krajčová, porotkyně: "Beskydský Slavík je pěvecká soutěž pro všechny, kteří mají chuť zpívat ve věku od 13 do 26 let. A dalo by se říct, že se může přihlásit naprosto každý z celé České republiky."

Finále Beskydského Slavíka proběhne v sobotu 26. listopadu, opět ve frýdecko-místeckém kině Nová Scéna Vlast a bude přístupné veřejnosti. Postoupilo to něj 11 soutěžících.

---Mohlo by Vás také zajímat