Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Nový areál Marlenky zapadne do městského panoramatu
  • Frýdek-Místek navrátil život tůním ve Frýdeckém lese
  • Český dům po dohodě opustili poslední nájemníci

Nový areál Marlenky zapadne do městského panoramatu

Společnost Marlenka usilovně pracuje na přípravě výstavby nového areálu v areálu bývalé Lembergerovy textilky. Po řadě jednání se dohodla s městem na zástavbě, která bude v souladu s územním plánem i městským urbanismem.

Přípravy rekonstrukce zámečku a výstavby továrny výrobce medových dortů v Hálkově ulici ve Frýdku-Místku jsou v plném proudu. O podobě zástavby investor jednal i s městem.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Na první studii byly o něco vyšší sklady a tak dál. My jsme to snížili, trošku i posunuli dál od rodinných domů, od bydlení. To bude trvat ještě tak možná dva roky, než začneme stavbu. Nevím, jak dlouho bude trvat stavební povolení."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Georg Avetisjan a jeho firma Marlenka chce ve městě investovat více než tři a půl miliardy. A to je samozřejmě velmi zajímavé pro rozvoj města, pro zaměstnanost a tak dále. Ale zároveň je to investor, který s městem spolupracuje a koordinuje ty kroky. A tady je velmi důležité, že se nám podařilo vyladit tu budoucí investici tak, aby co nejméně zatěžovala okolí. Aby byla šetrná k občanům, kteří tady bydlí."

Výsledná podoba továrny zapadne do městského panoramatu. Maximální výška bude 22,8 metru, což souzní s územním plánem a požadavky města.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta investice se tady zmenšila i prostorově, že nebude dosahovat výšky, kterou původně měla mít. Bude odstoupena od Hálkovy ulice. A i ta fasáda a to, jak bude vypadat ta budova, bude respektovat to okolí. A to si myslím je velmi důležité. A my se budeme snažit obecně se všemi, které vítáme ve městě jako investory, být v tomhle kontaktu. A vážíme si všech, kteří respektují nějaké regulativy a chtějí být opravdu patrioty. Což pan Avetisjan zcela jistě je, protože v jiných městech měl nabídky, které byly mnohem levnější. Nebo mohl získat pozemky za mnohem výhodnější cenu. A rozhodl se pro to, že bude dále investovat ve Frýdku Místku."

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Dostal jsem hodně zajímavé nabídky. Z Ostravy, konkrétně v mošnovské průmyslové části. Z Karviné, v samém centru. Čtyřikrát až pětkrát levnější pozemky. Ale já jsem chtěl ve Frýdku zůstat, aby Marlenka patřila Frýdku a dělala čest Frýdku-Místku."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ono ještě předtím, než pan Avetisjan koupil tento areál, tak došlo k úpravám v územním plánu. Který omezil to, co tady je možné. Protože původně tady byl těžký průmysl. A tady opravdu mohlo vzniknout cokoliv. Od logistického centra po těžkou výrobu, kde by jezdily stovky kamionů. Což teď se nestane."

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "My tady ty cesty budeme upravovat. Ve vrchní části otevřeme další cestu se semaforem. A tady rozšíříme vchod do areálu, aby byl více volnější. Kamiony přijedou a otočí se, jednosměrka tady prakticky bude."

Kromě nových výrobních hal a skladů chce investor navrátit zámečku v popředí původní podobu.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Dole bude taková kavárnička, možná s malou restaurací. Naše firemní prodejna s ještě lepším velkým designem. A potom bude ta nej pecka, jak říkáme, to bude krásné interaktivní muzeum. S celou historií od Lembergerů, něco málo tam bude Slezan a potom Marlenka. Od začátku doposud. A naproti je park, který taky vidíte, v jakém je stavu. Tam bude krásný městský park pro veřejnost. Aby lidé normálně tady mohli."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My celkově ty bývalé textilní areály chceme oživit tímhle způsobem. Aby tam vznikla kombinace jak výroby, tak bydlení, služeb, rekreačních zón. A myslím si, že tady se to daří. A já věřím, že i ostatní areály podobným způsobem ožijí."

Do zahájení stavby poslouží areál k pořádání hudebního festivalu FM City Fest. Zatím se vyčistila plocha a odstranil komín, který bránil ve výhledu na baziliku.

---

Frýdek-Místek navrátil život tůním ve Frýdeckém lese

Frýdek-Místek obnovil tůně na Bílém potoku ve Frýdeckém lese a zvelebil jejich okolí. Úpravami došlo k vytvoření biotopu pro živočichy a rostliny. Zkultivované místo nyní láká k procházkám i k posezení v lese.

Frýdek-Místek obnovil drobné rybníčky na horním toku Bílého potoka ve Frýdeckém lese. Revitalizace se dočkaly čtyři tůně a studánka.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/ODS), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V podstatě se jedná o to, že z té nejbližší tůně bylo prohloubeno dno, byly odtěženy sedimenty, došlo ke zpevnění hráze. Ostatní tři tůně prošly kompletním zásahem. Studánka byla obložena lomovým kamenem a PVC trubka byla nahrazena mosaznou. Došlo tak k evidentnímu a krásnému vytvoření místa pro odpočinek, ideálnímu domovu pro živočichy rostliny a samozřejmě pro místní obyvatele také ideální prostor na procházku, na pozorování přírody."

Stavební práce vyšly na zhruba 1,3 milionu korun, z toho přibližně 890 tisíc korun uhradily Norské fondy, přes 157 tisíc pak městu poskytl Státní fond životního prostředí.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/ODS), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se samozřejmě zaměřujeme na Frýdecký les, chtěli bychom po revitalizaci odpočinkového místa na Zátiší, které bylo v minulosti obnoveno, nyní po revitalizaci tůní také vybudovat ptačí stezku, lesopark, propojit naučné chodníky a pokud by se samozřejmě také podařilo, tak bychom byli rádi, kdyby se podařilo dopojit cyklostezku směrem do Sedlišť."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdecký les je cenné území pro město nejen z pohledu toho, že je opravdu součástí města. Zároveň je to biotop, kde se podařilo vrátit přirozenou faunu a floru. A daří se to i díky revitalizovaným tůním. A my o Frýdeckém lese uvažujeme i jako celku, který má být propojením Frýdku a Sedlišť budoucí cyklostezkou a zároveň chceme propojit i odpočinková místa Zátiší, hřiště pod Mámou, ale stále chceme zachovat přírodní ráz tohoto území, ale chceme ho zpřístupnit obyvatelům, protože ho mají opravdu na dosah."

Vznik tůněk se datuje do roku 1949. Vybudovali je místní rybáři. Až do 90. let minulého století byly využívány k odchovu pstružího plůdku, poté zde rybáři skončili a rybníčky postupně chátraly.

---

Český dům po dohodě opustili poslední nájemníci

Český dům ve Frýdku-Místku opustili poslední nájemníci. Ti museli vyklidit několik zabraných prostor včetně bývalého squashového hřiště, které chce město nabídnout k dalšímu využití. Technické služby pokračují v základních opravách a záchovných pracích. Do objektu už také nezatéká.

Když Frýdek-Místek v létě koupil Český dům, některé jeho prostory byly ještě pronajaty. Nyní už jsou vyklizeny. Ještě dobíhají pouze smlouvy na venkovní reklamní bannery.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Minulý týden jsme převzali poslední část Českého domu, která ještě byla v podstatě pronájmu jedné fyzické osoby, která po dohodě s námi urychlila ukončení nájmu a předala nám prostory, které teďka můžeme vidět za námi. Jsme velmi rádi, že tady nejsou žádné nadbytečné věci, protože původně tady bylo uskladněno spoustu věcí, což nájemce vyklidil, dodržel podmínky nájemní smlouvy. Takže to kvitujeme kladně."

Od prvních dnů převzetí domu začaly technické služby se záchovnými pracemi, vyklízením a nejdůležitější údržbou. Nyní se mohou pustit i do další části.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme tady vidět jednu raritu, je to squashové hřiště, které je v podstatě v těchto historických prostorách. Myslím si, že taková obdoba v České republice není a budeme teďka přemýšlet, co s tím. Jestli se to dá ještě někde použít nebo nějakým způsobem uplatnit. Kdyby měl někdo zájem, tak se na nás může v podstatě obrátit nebo na Technické služby a domluvit se s nimi na nějaké demontáži a případně za nějakou symbolickou cenu jako nějaký odprodej."

Celkově už jsou prostory domu téměř vyklizeny, likvidují se staré rozvody a nefunkční technická zařízení. Nejdůležitější také je, že do budovy už nikde nezatéká.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme pod kontrolou střechu, nezatéká. Teď jsme ve fázi kontroly a zprůchodnění kanálů všech dešťových vod a tak dále. Ať tady nejde voda, která je největším nepřítelem. A kvůli tomu ta devastace pokračuje strašně rychle. Jsme tady ještě v kontaktu se stavebně technickým průzkumem. S firmou, která zajišťuje statiku. To znamená, že budeme řešit drobné defekty na statice. A probíhá vyklízení a odstrojení od všech technologií. Bude tady pryč topení, vzduchotechnika, všechno to, co je staré, půjde pryč."

Město plánuje objekt přeměnit na volnočasové centrum pro děti, do kterého se má následně přemístit SVČ Klíč.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
14. listopadu 2024, 16:40

Nový areál Marlenky zapadne do městského panoramatu

Společnost Marlenka usilovně pracuje na přípravě výstavby nového areálu v areálu bývalé Lembergerovy textilky. Po řadě jednání se dohodla s městem na zástavbě, která bude v souladu s územním plánem i městským urbanismem.

Přípravy rekonstrukce zámečku a výstavby továrny výrobce medových dortů v Hálkově ulici ve Frýdku-Místku jsou v plném proudu. O podobě zástavby investor jednal i s městem.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Na první studii byly o něco vyšší sklady a tak dál. My jsme to snížili, trošku i posunuli dál od rodinných domů, od bydlení. To bude trvat ještě tak možná dva roky, než začneme stavbu. Nevím, jak dlouho bude trvat stavební povolení."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Georg Avetisjan a jeho firma Marlenka chce ve městě investovat více než tři a půl miliardy. A to je samozřejmě velmi zajímavé pro rozvoj města, pro zaměstnanost a tak dále. Ale zároveň je to investor, který s městem spolupracuje a koordinuje ty kroky. A tady je velmi důležité, že se nám podařilo vyladit tu budoucí investici tak, aby co nejméně zatěžovala okolí. Aby byla šetrná k občanům, kteří tady bydlí."

Výsledná podoba továrny zapadne do městského panoramatu. Maximální výška bude 22,8 metru, což souzní s územním plánem a požadavky města.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta investice se tady zmenšila i prostorově, že nebude dosahovat výšky, kterou původně měla mít. Bude odstoupena od Hálkovy ulice. A i ta fasáda a to, jak bude vypadat ta budova, bude respektovat to okolí. A to si myslím je velmi důležité. A my se budeme snažit obecně se všemi, které vítáme ve městě jako investory, být v tomhle kontaktu. A vážíme si všech, kteří respektují nějaké regulativy a chtějí být opravdu patrioty. Což pan Avetisjan zcela jistě je, protože v jiných městech měl nabídky, které byly mnohem levnější. Nebo mohl získat pozemky za mnohem výhodnější cenu. A rozhodl se pro to, že bude dále investovat ve Frýdku Místku."

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Dostal jsem hodně zajímavé nabídky. Z Ostravy, konkrétně v mošnovské průmyslové části. Z Karviné, v samém centru. Čtyřikrát až pětkrát levnější pozemky. Ale já jsem chtěl ve Frýdku zůstat, aby Marlenka patřila Frýdku a dělala čest Frýdku-Místku."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ono ještě předtím, než pan Avetisjan koupil tento areál, tak došlo k úpravám v územním plánu. Který omezil to, co tady je možné. Protože původně tady byl těžký průmysl. A tady opravdu mohlo vzniknout cokoliv. Od logistického centra po těžkou výrobu, kde by jezdily stovky kamionů. Což teď se nestane."

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "My tady ty cesty budeme upravovat. Ve vrchní části otevřeme další cestu se semaforem. A tady rozšíříme vchod do areálu, aby byl více volnější. Kamiony přijedou a otočí se, jednosměrka tady prakticky bude."

Kromě nových výrobních hal a skladů chce investor navrátit zámečku v popředí původní podobu.

Gevorg Avetisjan, majitel Marlenky: "Dole bude taková kavárnička, možná s malou restaurací. Naše firemní prodejna s ještě lepším velkým designem. A potom bude ta nej pecka, jak říkáme, to bude krásné interaktivní muzeum. S celou historií od Lembergerů, něco málo tam bude Slezan a potom Marlenka. Od začátku doposud. A naproti je park, který taky vidíte, v jakém je stavu. Tam bude krásný městský park pro veřejnost. Aby lidé normálně tady mohli."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My celkově ty bývalé textilní areály chceme oživit tímhle způsobem. Aby tam vznikla kombinace jak výroby, tak bydlení, služeb, rekreačních zón. A myslím si, že tady se to daří. A já věřím, že i ostatní areály podobným způsobem ožijí."

Do zahájení stavby poslouží areál k pořádání hudebního festivalu FM City Fest. Zatím se vyčistila plocha a odstranil komín, který bránil ve výhledu na baziliku.

---

Frýdek-Místek navrátil život tůním ve Frýdeckém lese

Frýdek-Místek obnovil tůně na Bílém potoku ve Frýdeckém lese a zvelebil jejich okolí. Úpravami došlo k vytvoření biotopu pro živočichy a rostliny. Zkultivované místo nyní láká k procházkám i k posezení v lese.

Frýdek-Místek obnovil drobné rybníčky na horním toku Bílého potoka ve Frýdeckém lese. Revitalizace se dočkaly čtyři tůně a studánka.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/ODS), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V podstatě se jedná o to, že z té nejbližší tůně bylo prohloubeno dno, byly odtěženy sedimenty, došlo ke zpevnění hráze. Ostatní tři tůně prošly kompletním zásahem. Studánka byla obložena lomovým kamenem a PVC trubka byla nahrazena mosaznou. Došlo tak k evidentnímu a krásnému vytvoření místa pro odpočinek, ideálnímu domovu pro živočichy rostliny a samozřejmě pro místní obyvatele také ideální prostor na procházku, na pozorování přírody."

Stavební práce vyšly na zhruba 1,3 milionu korun, z toho přibližně 890 tisíc korun uhradily Norské fondy, přes 157 tisíc pak městu poskytl Státní fond životního prostředí.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/ODS), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se samozřejmě zaměřujeme na Frýdecký les, chtěli bychom po revitalizaci odpočinkového místa na Zátiší, které bylo v minulosti obnoveno, nyní po revitalizaci tůní také vybudovat ptačí stezku, lesopark, propojit naučné chodníky a pokud by se samozřejmě také podařilo, tak bychom byli rádi, kdyby se podařilo dopojit cyklostezku směrem do Sedlišť."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdecký les je cenné území pro město nejen z pohledu toho, že je opravdu součástí města. Zároveň je to biotop, kde se podařilo vrátit přirozenou faunu a floru. A daří se to i díky revitalizovaným tůním. A my o Frýdeckém lese uvažujeme i jako celku, který má být propojením Frýdku a Sedlišť budoucí cyklostezkou a zároveň chceme propojit i odpočinková místa Zátiší, hřiště pod Mámou, ale stále chceme zachovat přírodní ráz tohoto území, ale chceme ho zpřístupnit obyvatelům, protože ho mají opravdu na dosah."

Vznik tůněk se datuje do roku 1949. Vybudovali je místní rybáři. Až do 90. let minulého století byly využívány k odchovu pstružího plůdku, poté zde rybáři skončili a rybníčky postupně chátraly.

---

Český dům po dohodě opustili poslední nájemníci

Český dům ve Frýdku-Místku opustili poslední nájemníci. Ti museli vyklidit několik zabraných prostor včetně bývalého squashového hřiště, které chce město nabídnout k dalšímu využití. Technické služby pokračují v základních opravách a záchovných pracích. Do objektu už také nezatéká.

Když Frýdek-Místek v létě koupil Český dům, některé jeho prostory byly ještě pronajaty. Nyní už jsou vyklizeny. Ještě dobíhají pouze smlouvy na venkovní reklamní bannery.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Minulý týden jsme převzali poslední část Českého domu, která ještě byla v podstatě pronájmu jedné fyzické osoby, která po dohodě s námi urychlila ukončení nájmu a předala nám prostory, které teďka můžeme vidět za námi. Jsme velmi rádi, že tady nejsou žádné nadbytečné věci, protože původně tady bylo uskladněno spoustu věcí, což nájemce vyklidil, dodržel podmínky nájemní smlouvy. Takže to kvitujeme kladně."

Od prvních dnů převzetí domu začaly technické služby se záchovnými pracemi, vyklízením a nejdůležitější údržbou. Nyní se mohou pustit i do další části.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme tady vidět jednu raritu, je to squashové hřiště, které je v podstatě v těchto historických prostorách. Myslím si, že taková obdoba v České republice není a budeme teďka přemýšlet, co s tím. Jestli se to dá ještě někde použít nebo nějakým způsobem uplatnit. Kdyby měl někdo zájem, tak se na nás může v podstatě obrátit nebo na Technické služby a domluvit se s nimi na nějaké demontáži a případně za nějakou symbolickou cenu jako nějaký odprodej."

Celkově už jsou prostory domu téměř vyklizeny, likvidují se staré rozvody a nefunkční technická zařízení. Nejdůležitější také je, že do budovy už nikde nezatéká.

Jiří Kajzar (NFMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme pod kontrolou střechu, nezatéká. Teď jsme ve fázi kontroly a zprůchodnění kanálů všech dešťových vod a tak dále. Ať tady nejde voda, která je největším nepřítelem. A kvůli tomu ta devastace pokračuje strašně rychle. Jsme tady ještě v kontaktu se stavebně technickým průzkumem. S firmou, která zajišťuje statiku. To znamená, že budeme řešit drobné defekty na statice. A probíhá vyklízení a odstrojení od všech technologií. Bude tady pryč topení, vzduchotechnika, všechno to, co je staré, půjde pryč."

Město plánuje objekt přeměnit na volnočasové centrum pro děti, do kterého se má následně přemístit SVČ Klíč.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-14-11-2024-16-44