Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Děti se učily správně pečovat o pejsky
  • Ve městě probíhá úklid vnitrobloků
  • FM CITY FEST letos zažije největší ročník

Děti se učily správně pečovat o pejsky

Jak se správně starat o pejska? A co všechno se s ním dá dělat? Nejen to se dozvěděly děti v rámci jednoho z programů akce Prázdniny ve městě, které pravidelně každý rok pořádá Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku. Letos je pro děti v plánu celkem 57 akcí.

Pes je nejlepší přítel člověka. Je třeba ho ale dobře vycvičit, správně se o něj starat a hezky se k němu chovat. To se dozvěděly i děti ve Frýdku-Místku, které se zúčastnily akce Den se psem.

Anketa: 1.) "Nejvíce jsme se naučili, jak se starat o pejska. Co si pro něj máme připravit, když si ho dovezeme z útulku a další takové věci. Třeba, odkud je lepší si ho koupit a jak se o něj starat a jak si s ním hrát." 2.) "Vyplňovali jsme třeba kvíz o plemenech a učili jsme se i části těla. Taky jsme se seznamovali s různými typy hřebenů a pak jsme používali i tu čichací dečku."

Akce byla součástí programu Prázdniny ve městě. Pro děti ji připravilo Středisko volného času Klíč ve spolupráci s cvičitelkou psů.

Veronika Nováková, cvičitelka psů: "Pro děti jsem připravila výřez psích sportů. Jak se má pečovat o psy, jak vypadá den se psem. Aby věděli, že pes je stvoření, o které se musejí starat. Že se každý den krmí, že se má česat, že se psem se dá vlastně vytvářet plno aktivit a že to vlastně není jenom tvor, který leží doma na zahradě a že ho můžou zapojit do každodenního života, chodu, že to super parťák na všechno."

Anketa: 3.) "Jak házet frisbee, naučili jsme se tady házet pejskovi frisbee."  – Co se ti nejvíc líbilo? – "Jak jsme házeli pejskovi frisbee a back a cik." 4.) "Házeli jsme fresbee i do koše a tak. Házeli jsme pejskovi frisbee, různé cviky, česali jsme pejska a nejvíc mě bavilo asi házet pejskovi frisbee."

Veronika Nováková, cvičitelka psů: "Jsme zvolili sport dog frisbee, kdy se děti prvně naučily, jak házet talíř a pak si všichni mohli vyzkoušet nějaké základní věci. Hodit talíř pejskovi, nějaký ten základní trik. Ať zjistí, co a jak se s tím pejskem dá dělat a jak fungovat."

Centrum volného času si na letošní prázdniny připravilo pro děti 57 akcí.

Kamila Sikorová, pedagog volného času SVČ Klíč F-M: "Z akcí, které nás teď čekají, tak bude například párová akrobacie pro děti, kde si vyzkouší gymnastické prvky. Dále nás čeká Nerfkový turnaj a spousty výtvarných technik, budou navlékat korálky."

Ve spolupráci se strážníky absolvují děti také výuku na dopravním hřišti a s hasiči se podívají na hasičskou zbrojnici.

Kamila Sikorová, pedagog volného času SVČ Klíč F-M: "Mohou se přihlašovat děti od šesti do patnácti let. Některé akce se musí vlivem podmínek, které jsou teď nastavené, přihlašovat předem. Některé jsou volně přístupné."

Kromě jednodenních akcí z programu Prázdniny ve městě, probíhá také celá řada příměstských i pobytových táborů. Na některé lze ještě děti dodatečně přihlásit. Podrobnosti najdete na webu střediska volného času.

---

Ve městě probíhá úklid vnitrobloků

Kompletní a důsledná očista chodníků i komunikací. Na tom právě ve Frýdku-Místku intenzivně pracují zaměstnanci technických služeb. Tam, kde to nejde strojem, tak musejí zabrat manuálně. Hotovo by mělo být do konce léta.

Lopaty a smetáky v akci. Poctivá ruční práce. Tak aktuálně na některých místech ve Frýdku-Místku probíhá čištění vnitrobloků.

Anketa pracovníci: 1.) "Náročné to je na ruce hlavně a uděláme toho dost, musíme." 2.) "Někdy je to náročnější, někdy ne. Záleží podle toho, jak to jde. Jak je to všude zarostlé a tak. A jinak jako dá se to."

Petr Dunát, řidič TS F-M: "Začínáme v šest hodin ráno, kdy začíná pracovní doba. Zhruba od půl sedmé jsme na tom pracovišti, kde nám mistrová nebo mistr určí, kde budeme dělat. Do těch 10. hodin, pak je ta svačina a o půl druhé se končí."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Naši zaměstnanci Provozu komunikace, již v měsíci červnu ukončili tradiční jarní úklid na území celého města. S tím, že v těch prázdninových měsících v posledních třech letech provádíme očistu i vnitrobloků. Ty práce spočívají v tom, že se odplevelují a oddrnují chodníky a obslužné komunikace. Tam, kde se dostaneme strojním zametačem, tak probíhá strojní čištění. Tam, kde se zametač nedostane, tak jsou ty plochy zameteny ručně."

Petr Dunát, řidič TS F-M: Kolik toho tak nasbíráte? Kolik se toho vyveze? - "Jak kdy. Někdy je jedna multikára, někdy tři multikáry. Záleží, v jaké lokalitě se pohybujeme. Kolik kde toho je."

Protože práce navazují na jarní úklid, jede se podle podobného harmonogramu.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V tuto chvíli máme už udělanou očistu na sídlišti Anenská, v současné době jsou rozpracovány sídliště na Růžovém pahorku a na sídlišti Bezručovo. Práce by měly končit asi do konce prázdnin. S tím, že další sídliště, to znamená Nad Lipinou, K Hájku, ČSA, budou probíhat v průběhu těch červencových a srpnových týdnů."

Aktuální informace o tom, kde se zrovna pracovníci nacházejí i reakce na to, jak se vyvíjí klimatické podmínky, najdou lidé na webových stránkách technických služeb v sekci Týdenní plány.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Máme velmi dobré ohlasy na aktuální možnosti občanů reagovat na jakékoliv připomínky prostřednictvím našich webových stránek. Takže i v tomto případě se mohou obrátit, pokud jsou tam některá místa, která by si zasluhovala větší očistu. Nebo něco co, třeba naši zaměstnanci nevědomky opomenou, tak klidně ať se ozvou a budeme na to reagovat."

Kromě jarního úklidu a následného čištění vnitrobloků se provádí ve městě samozřejmě také pravidelný sběr odpadků.

---

FM CITY FEST letos zažije největší ročník

Několik desítek interpretů, nabitá divadelní scéna a zábava pro všechny generace. Takový má být letošní ročník FM CITY FESTu. Má jít o jeden z mála festivalů, který se uskuteční v plném rozsahu. Z léta byl proto raději přesunut do druhé poloviny září.

Znovu roztančíme celé město! Takový cíl si letos po roční pauze dali organizátoři oblíbeného a stále rostoucího festivalu FM CITY FEST. Pro jistotu ho raději přesunuli z léta na září.

Mirai Navrátil, spoluorganizátor festivalu: "Mělo to být 10. a 11. července a bude to 24. a 25. září. My věříme, že jo, počítáme s tím, všechno se chystá, všechno je v podstatě ready. Budeme jako jeden z mála festivalů, který má proběhnout v normálním původním provedení. Protože většina těch velkých festivalů tak nějak počítá spíš s tím příštím rokem a kapely si dělají své sólo koncerty a tak."

Desítky výrazných hudebních interpretů se představí na třech scénách.

Mirai Navrátil, spoluorganizátor festivalu: "Bude tam Divokej Bill, Rybičky 48, Pokáč, my jako Mirai, Ewa Farna, Ben Cristovao, Rytmus a spousta dalších. Bude tam třeba 40 až 50 interpretů."

Festival postupně roste a letos by měl být podle organizátorů doposud největší. V této míře ho plánují už třetím rokem.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Vstoupili do toho kulturního dění ve Frýdku-Místku takovým svěžím větrem a Frýdek-Místek tradičně bude pokračovat v podpoře této akce. Pro mě osobně je to velmi zajímavá situace, protože my se osobně s Miraiem známe roky a v okamžiku, kdy on začínal jako muzikant, tak já jsem začínal dělat první festival Sweetsen fest."

Mirai Navrátil, spoluorganizátor festivalu: "Kromě hudebního programu tam bude program i pro ty nejmladší. Pro všechny generace. Budou tam různé dětské zóny, simulátory. Bude tam i diskuzní scéna, kde budou standupisti, komici, budou tam i diskuze. Bubou tam umělci z Na stojáka, ty spousta lidí zná. Bude tam Zdeněk Izer a spousta dalších, takže nejenom ten hudební program."

Festival se bude tradičně konat v areálu bývalé textilky Slezan 08. Budova bývalé přádelny bratří Neumannů je hlavní dominantou celé akce.

Mirai Navrátil, spoluorganizátor festivalu: "Je to takový industriální historický areál. Myslím si, že to na každého dýchne torochu jako takové menší Colours."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že většina lidí se velmi těšila na to, až se uvolní opatření a budou moci navštívit své oblíbené akce. Já jsem osobně navštívil Muzikantské žně, kde bylo cítit, i když tam nebyly davy, že ta atmosféra byla velmi přátelská. Lidé byli vděční za to, že mají tu možnost něco zažít. Věřme tomu, že se situace nebude opět vyvíjet tak, aby měnila podmínky pořadatelům kulturních akcí."

Všechny zakoupené vstupenky na loňský termín FM CITY FESTu zůstávají v platnosti. Stejně tak je možné ještě sehnat lístky na nový termín.

---Mohlo by Vás také zajímat