Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Významné osobnosti Frýdku-Místku získaly cenu města
  • Muzejní noc v Muzeu Beskyd nadchla návštěvníky
  • Faunapark bude plný inspirativní diskuze Sweetalks

Významné osobnosti Frýdku-Místku získaly cenu města

Ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže a dlouholetá kronikářka a zároveň významná osobnost frýdecko-místecké části Skalice. Dvě dámy, které získaly Cenu města za mimořádné počiny v oblasti záchrany lidských životů a v oblasti literární činnost, výchova a vzdělávání.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal dějištěm tradičního předávání Cen statutárního města Frýdku-Místku za rok 2021. Jako první převzala ocenění dlouholetá kronikářka místní části Skalice Věra Pánková.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Já jsem vlastně tu kroniku převzala po svém pradědečkovi, který začal v roce 1922 a do roku 1956 ji psal, krásným rukopisem. A protože zemřel a nedočkal se nového dílu, tak jsem to převzala jako dvacetiletá jeho pravnučka. No a cestou nejmenšího odporu, jako učitelka na dědině mi ta funkce zůstala až dodnes. Takže tu kroniku píšu 66 let."

Paní Pánková byla v minulosti také hlasatelkou skalického rozhlasu, knihovnice, zastupitelka, aktivní členka TJ Sokol i řady dalších organizací. Dodnes předsedá i Klubu seniorů.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Těch funkcí bylo hodně a na dědině kantor dělal skoro všechno. Takže všechny spolky, kromě hasičů, tam jsem teda nebyla. Ale cvičilo se v Sokole, hrálo se ochotnické divadlo, pěvecký sbor, cvičilo se, hrála jsem závodně volejbal."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to taková radost v životě zastupitele, když Cenu města Frýdku-Místku získá tak výjimečná žena, jako je paní Věra Pánková ze Skalice. Já vždycky, když navštěvuji její klub seniorů, který ona ve Skalici vede, tak je to opravdu velmi pozitivní zážitek. Ona je velmi energická, má šarm a já bych si přál, jestli se někdy dožiju takového věku, jako paní Pánková, tak bych chtěl mít tu energii, tu vitalitu a ten důvtip, jaký má ona."

Druhou oceněnou byla ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Stanovská, která bere cenu jako odměnu za humanitární a dobrovolnou týmovou práci.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Určitě jsem potěšena, že Červený kříž vůbec takové ocenění získává. Ta práce, kterou pro město tady děláme, že je za námi vidět. Je to práce týmová a můžu být ráda, že tomu velím." - Co nejtěžšího máte teďka za sebou? Případně co vás ještě čeká? - "Co nejtěžšího? Nejtěžšího máme asi covidovou dobu za sebou, doufám. Teďka nelehká situace s našimi Ukrajinci. Co nás čeká? Čeká nás oceňování dárců krve."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obě dámy znám i z dřívější doby. Pracovně jsme se potkali několikrát a myslím si, že letošní volba byla velmi správná. A obě dvě tyto dámy si tu cenu opravdu zaslouží."

Na Cenu města byly nominovány tři osobnosti. Třetí ocenění získá in memoriam hudebník David Stypka, a to přímo na jemu zasvěceném festivalu Sweetsen fest.

---

Muzejní noc v Muzeu Beskyd nadchla návštěvníky

Zámecký okruh, zajímavosti o vzniku Frýdku a Místku i propojení přírody a lidské činnosti v Beskydech. Nebo slavný brouk Pytlík očima entomologa. Muzeum Beskyd připravilo na letošní Muzejní noc bohatý program. Návštěvníci z něj byli nadšení.

Netradičně od 18. hodiny až do 23. hodiny večerní se návštěvníkům otevřelo v pátek 10. června Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku. V rámci Muzejní noci si mohli navíc zcela zdarma prohlédnout expozice a výstavy.

Anketa: 1.) "Já myslím, že jsem nadšená, pro děti je to přínosné. Vyzkoušeli si tam nějaké kvízy, takže se i něco naučily." 2.) "Mě se líbí hlavně ten tunel, jak tam byl ten netopýr." 3.) "Mě se líbí celá expozice. Já jsem tady poprvé a opravdu mě to zaujalo. Je to krásně uspořádané. A i pan průvodce, který nás provázel, tak nám řekl spoustu zajímavých věcí."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "V rámci Zámeckého okruhu si návštěvníci mohou prohlédnout zámecké interiéry, mohou navštívit vyhlídkovou věž gloriet. Podívají se do zámecké kaple svaté Barbory a na závěr jsme si pro ně netradičně připravili prohlídku zámeckého sklepa, kde se na ně bude těšit náš zámecký Herold. V rámci muzejní expozice Beskydy, příroda a lidé si projdou 18 místností a dozví se informace nejen z oblasti Beskyd, ale také z Pobeskydí."

Expozice Frýdek a Místek je věnována historii původně moravského Místku a slezského Frýdku.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Tady máme testament biskupa ze Šamburku, originál je Moravský zemský archiv Brno – 29. listopad 1267. Tady latinská formulace ve zkratkách a je tam zmínka o trhové vsi se čtyřiceti lány, to je asi 250 hektarů. Zhruba 300 obyvatel, to je předchůdce dneska vlastního Místku. A ta osada ležela na katastru, trať Lipina, na staříčském katastru."

Markéta Bednárková, Muzeum Beskyd: "Z krátkodobých výstav jsme si pro ně připravili výstavu Literáti zpod Beskyd anebo výstavu Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky Ondřeje Sekory očima entomologa."

Muzejní noc se koná vždy jednou ročně. Výstavy a expozice mohou zájemci navštívit i dle běžného programu Muzea Beskyd.

---

Faunapark bude plný inspirativní diskuze Sweetalks

Přednášky v podání například hokejového trenéra, elitního onkologa nebo pedagogů. Ale také zajímavé workshopy o vybavení sanitek, provádění dětí digitálním světem nebo o zdravém vaření. Takové bude setkání s mimořádnými osobnostmi na koferenci SWEETALKS, která proběhne v neděli rámci charitativního festivalu Sweetsen Fest ve Frýdku-Místku.

Stodola Faunaparku ve Frýdku-Místku se v neděli promění v zajímavý diskuzní panel. Proběhne tady totiž konference SWEETALKS, která by se dala přirovnat ke světovému TED Talks.

Radek Chrobák, organizátor konference SWEETALKS: "V čem je ta konference unikátní, je to, že jsme nezadávali žádné téma. Přišli jsme za řečníky a řekli jsme jim: „Mluvte 20 minut o tom, co je vašemu srdci blízké.“. A už necháváme zcela na nich to, s čím před těmi lidmi vystoupí."

V minulém prvním ročníku tak například hudebník Tomáš Kočko vůbec nemluvil o muzice, ale o svém putování po česko-polském pohraničí a hledání poutních míst. Letos bude zájemcům předávat zkušenosti 14 významných osobností.

Radek Chrobák, organizátor konference SWEETALKS: "Pozvali jsme například Lukáše Myšičku, což je fyzioterapeut. Vystoupí s příspěvkem Sportem ke zdraví. Pozvali jsme také Pavla Paláta, otce hokejisty Ondřeje Paláta, který je navíc také hokejovým trenérem a kdysi za dávných časů také zakladatelem turistického oddílu, který funguje dodnes. Dále tam máme třeba Jakuba Cveka, elitního doktora onkologa, který přijde s příspěvkem Medicína jako věda nebo umění?"

Pedagogové Monika a Tomáš Chrobákovi porovnají výuku dětí před padesáti lety s tou moderní. Po každém vystoupení bude desetiminutový prostor na dotazy. Souběžně s konferencí proběhnou v nedalekém Divadle D.N.A. také zajímavé interaktivní workshopy.

Radek Chrobák, organizátor konference SWEETALKS: "Jsou interaktivnější s těmi účastníky a delší, hodinového formátu. Máme tam třeba paní Denču, což je majitelka minirestaurace U Denči v Místku, která bude se věnovat zdravému vaření s účastníky. Také tam máme Markétu Ubíkovou s tématem Rodič jako průvodce digitálního světa dítěte, což si myslím, že je velké téma a málo se o něm mluví. Takže za mě si myslím, že velice záslužné. A potom Peťu Gaje, který je člen zdravotnické záchranné služby a provede účastníky vybavením sanitek a bude tam mít i několik přístrojů, aby účastníci poznali, jak probíhá ta následná péče o pacienta, který je akutní."

Start celé akce je v neděli v 10:00 hodin dopoledne a poslední přednášky budou v 15:00 hodin. SWEETALKS tak bude uzavírat víkendový benefiční festival Sweetsen Fest.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry