Velká voda řádila i ve F-M, město řeší následky
Velká voda se převalila i přes Frýdek-Místek. Díky vodní nádrži Šance ale nebyly následky katastrofální. Město řeší hlavně odklízení povodňového odpadu z cyklostezky a zatopené kolektory. Evakuace obyvatel nutná nebyla.
Rozbouřená řeka Ostravice se o víkendu pořádně prohnala korytem ve Frýdku-Místku. Postupně dosáhla 3. stupně povodňové aktivity a na některých místech se také vylila z břehů. Naštěstí ale napáchala jen minimální škody.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Povodně, které zasáhly Moravskoslezský kraj neměly tak drastický dopad na Frýdek-Místek jako se předpokládalo. Jsem rád, že krizový štáb při svém nočním jednání nemusel nakonec rozhodovat o evakuaci osob a nedošlo k přelití řeky Ostravice. Velký podíl na tom má i vodní dílo Šance, které zadrželo tu přívalovou vodu. Bohužel třeba kolegové v Opavě s nedostavěnou přehradou toto štěstí neměli."
Voda zaplavila částečně cyklostezku a rozlila se do ulice Míru.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nejhorší situace byla v domově se zvláštním režimem Přístav, který spravuje Armáda spásy, tam se dostala voda do sklepa, kdy roztrhla spodní voda podlahu. Nicméně ihned jsme tuto situaci řešili s hasiči. Dalším problémem, který nastal, tak byl u domova pro seniory na 28. říjnu, který se nachází v blízkosti Ostravice. Naštěstí tam se dostala spodní voda jenom do suterénu. Byly to asi 2 centimetry vody."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vyhodnocujeme tu situaci a jsem rád, že jsme pojmenovali přesně dvě kritická místa, která znamenala pro Frýdek-Místek problém. A to jsou vody z Panských Nových Dvorů, které neodtékaly do zatrubněných potoků a způsobily nám problémy na sídlišti Slezská s kolektory společnosti DISTEP, která distribuuje teplo a vodu, takže jsme čerpali. Nicméně nedošlo k zásadním škodám. A druhý problém způsobuje průtah městem, Rubikova křižovatka, která opět není v majetku města. Nicméně tam je nedostatečná kanalizace, která neodvádí vodu."
Město se na situaci dopředu preventivně připravovalo. Pravidelně zasedal krizový štáb, který ještě nyní řeší odstraňování posledních následků.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jinak nabízíme pomoc občanům, zřídili jsme místa s kontejnery, které byly zasaženy a jsme připraveni podle potřeb nadále reagovat na výzvu občanů a věřím, že v brzké době zprovozníme všechny lávky, cyklostezky a vše, co bylo vodou zasaženo."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych opravdu poděkovat záchrannému systému v našem kraji, tedy hasičům, policistům, záchranářům, kteří opravdu odvedli a odvádějí nadále kus dobré práce. Za tom jim patří velké poděkování."
V sobotu večer vypadalo téměř 200 trafostanic a ve městě nešel proud. Během neděle ale postupně energetici dodávky obnovovali.
---
18 učeben na ZŠ ve F-M získá technologii 3D reality
Školáci z devíti městských základek ve Frýdku-Místku se budou vzdělávat v nových 3D učebnách. Radnice vybaví technologiemi celkem 18 učeben. Půjde o základní školy, které mají 2. vzdělávací stupeň. Zároveň se na školách sjednotí vybavení a výuku bude možné i sdílet s jinými školami.
Frýdek-Místek uspěl v žádosti o dotační projekt v rámci integrovaných teritoriálních investic. Ten umožňuje získat až 35 milionů korun na vybavení základních škol moderními technologiemi.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Projekt Frýdek-Místek ve 3D realitě, který má pomoci našim základním školám, je projekt, který vznikal velmi dlouho. Podařilo se nám na něj získat dotaci, která pokryje podstatnou část, těch mnoha desítek milionů, které bude stát. A je to projekt, který vybaví všechny základní školy, které mají druhý stupeň ve Frýdku-Místku, moderními 3D učebnami s veškerým vybavením, které jsou uzpůsobeny přesně pro potřeby konkrétních škol."
Zbyněk Šostý (NMFM), radní Frýdku-Místku: "Já jsem osobně velmi spokojen s tím, že se to podařilo vysoutěžit. A proběhne teď podpis smluv. A věřím, že od takového října začne postupné vybavování škol. V této souvislosti chci ale trochu upřesnit vyjádření, která byla doposud v médiích, že se nejedná jenom o 3D realitu, ale jedná se v podstatě o komplexní projekt, který řeší nejen ten hardware, ale řeší i zasíťování, konektivitu v těch školách."
Ve školách vznikne v nich 6 odborných učeben pro 15 žáků, 2 učebny pro 30 žáků a 10 mobilních učeben vždy pro 15 žáků. Od loňského roku se navíc už učitelé na práci s novými technologiemi připravují. Pomáhá jim spolupráce se středoškolskými kolegy.
Zbyněk Šostý (NMFM), radní Frýdku-Místku: "Odborníci navrhli typy učeben, vybavení a ti ředitelé, popřípadě koordinátoři ITC si dolaďovali, co sedí jejich podmínkám v dané škole a v jakém rozsahu se chtějí zapojit do tohoto projektu. Čili v tom měly všechny ty školy zelenou."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V těchto učebnách bude probíhat výuka i jiných předmětů. Takže já bych to přiblížil divákovi, tak žák se projde lidským srdcem, podívá se na Měsíc, projde se atomem. To jsou všechno věci, které my jako děti jsme nezažili. A myslím si, že to jsou metody, které posouvají možnosti vzdělávání a myslím si, že patří do škol 21. století."
Zbyněk Šostý (NMFM), radní Frýdku-Místku: "Z mé strany to byla veliká šance komplexně vyřešit problematiku škol, protože během toho roku v pozici radního jsem poznal, že vybavenost a infrastruktura v těch školách je velmi rozdílná. A někde, nechci říkat, prvobytně pospolná, ale třeba, když Wi-Fi není ve všech pavilonech, tak nemůžeme po těch školách chtít, aby využívali moderní technologie ve všech předmětech, nejen v informatice, ale i v tělesné výchově a podobně. Tak, jak to dělá běžný občan ve svém reálném životě."
Náklady na vybavení učeben, včetně propojení technologií, vyjdou na 30,5 milionu korun bez DPH. Školy, které nemají první stupeň a nebyly zařazeny do programu, mohou v případě zájmu moderní technologie sdílet a vybavené školy navštěvovat.
---
F-M pomáhá hledat pěstouny pro opuštěné děti
Frýdek-Místek hledá zájemce o pěstounskou péči. Cílem je zajistit plnohodnotný rodinný život dětem, které jsou opuštěné nebo z různých důvodů bez rodičů. Pěstouni mohou být i dočasní a starat se o děti různých věkových skupin.
V Moravskoslezském kraji žije přibližně 600 dětí, které nemohou vyrůstat ve své původní rodině. Napříč celým krajem se proto hledají zájemci, kteří by se stali alespoň pěstouny. Stejně tak je tomu i ve Frýdku-Místku.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V posledních letech se klade čím dál větší důraz na to, aby děti, jejichž rodiče se o ně nemohou, neumí nebo nechtějí starat, vyrůstaly v náhradní rodině. To je pro jejich vývoj to nejlepší. Město proto hledá pěstouny pro opuštěné, zanedbané či týrané děti. Cesta k pěstounství začíná právě u nás na magistrátu."
Eva Hrbáčková, vedoucí odboru sociálních služeb: "Každý, kdo by měl zájem stát se pěstounem nebo nabídnout svůj domov, srdce a lásku dítěti, tak má tu možnost obrátit se na úřad, který je v místě jeho bydliště. A tam sociální pracovnice mu podá buďto základní informace nebo už ho odkáže na obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde se podává žádost o náhradní rodinnou péči, o to stát se náhradním rodičem."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naše pracovnice náhradní rodinné péče vám zodpoví všechny dotazy, poradí, zajistí potřebné formuláře, navštíví vás ve vaší domácnosti, prostě pomohou se vším potřebným. Ve Frýdku-Místku a okolí v současné době prožívá své příběhy více než 150 dětí ve 130 nových domovech. Ale další desítky až stovky malých i větších dětí stále čekají na nový domov."
Schvalovací proces zájemců o pěstounství trvá maximálně 9 měsíců. Je potřeba totiž projít i přípravným kurzem. Pěstounem se mohou lidé stát dlouhodobým nebo i dočasným. Informace získají zájemci také na akcích, které se konají v průběhu roku na různých místech kraje.
---