Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Staň se certifikovaným pečovatelem v záloze za 8 hodin
  • Basketbalovou halu pomáhají stavět i trenéři
  • Město letos vysadí na 300 stromů a 1 500 keřů

Staň se certifikovaným pečovatelem v záloze za 8 hodin

Pečovatelem v záloze snadno a relativně rychle. Mimořádný speciální kurz rozjíždí v těchto dnech i Český červený kříž ve Frýdku-Místku. Město tento nápad vítá a podporuje. Lidé se na jednodenním kurzu naučí kompletní péči o osobu na lůžku a mohou tak jít například rovnou pomoci do nemocnice nebo do sociálních zařízení.

Nejen nemocní vyžadují péči a kapacity zdravotního a sociálního systému nestačí. Proto přišel Český červený kříž s nápadem, jak pomoci. Každý, kdo má zájem se může nechat vyškolit na pečovatele.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Červený kříž Frýdek-Místek se zapojil do oficiální kampaně „Pomáhat a pečovat“. Je to kurz pro dobrovolníky, je to Pečovatel v záloze nebo Moderní ošetřovatelství v praxi."

Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Jak ten kurz bude probíhat? Nepočítejte s tím, ti dobrovolníci, kteří se na to nahlásí, že budou mít nějakou teorii, opravdu bude všechno praxe, praxe, praxe. Jde o to, když ten dobrovolník přijde za klientem, aby tomu človíčkovi dokázal pomoct, s tím, že když to bude imobilní člověk, ukázat, jak se polohuje lůžko, jak ho ošetřit, jak mu pomoct oběd sníst, když nebude moci sám, okoupat ho."

Kurzy by měly být zcela zdarma pro maximálně 9 dobrovolníků, kteří by měli odejít z jednoho kuru vyškoleni za 8 hodin.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Kurzy budou probíhat vlastně tady na sídle oblastního spolku a termíny už máme přímo na centrálním registru, kde se dobrovolníci již přihlašují. V listopadu máme už vyhlášených 6 termínů a už je to z 50 procent obsazeno."

Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Hlásí se ze všech věkových kategorií, teďka mě hodně překvapilo, že se k nám hlásí policisté, kteří mají třeba volno, nejsou v práci, takže chtějí ve svém volném čase pomáhat. Dobrovolní hasiči, ale většinou zatím velí tomu ženy."

Kurzy by mohlo projít až 150 lidí

Zájemci se prakticky seznámí s jednoduchými zásadami péče o člověka na lůžku a hlavně, jak s ním taky správně komunikovat.

Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Pokud přijde dobrovolník, který bude jenom mlčet, tak my ho to pokusíme se naučit. Samozřejmě to osvědčení, které oni dostávají, ten certifikát, že absolvovali tohle školení, nemusí dostat každý. Není to pro každého, někdo zjistí tady, že opravdu nemá na to, pacienta okoupat, vzdá to, klidně, není problém."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Odhaduji, že školením projde okolo 150 lidí v listopadových, ale i následujících termínech, takže město bude mít postupně v záloze potřebný ošetřovatelský personál."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Je vlastně centrální registr, takže i potom podle toho, kteří jsou dobrovolníci vyškolení, takže si můžeme celkově vlastně ty místa obsazovat, kde bude možné."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na tomto projektu se mi líbí i to, že absolventi kurzu nemusejí pomáhat přímo v nemocnicích, či domovech pro seniory, ale mohou se díky tomuto kurzu naučit ošetřovat své blízké doma, protože každé obsazené lůžko je totiž zbytečné, ve chvíli, kdy se třeba o babičku, která nemusí být nutně hospitalizovaná v nemocnici, dokáže postarat rodina doma."

Podrobnosti o přihlášce do kurzu najdete na oficiálních stránkách Českého červeného kříže.

---

Basketbalovou halu pomáhají stavět i trenéři

Nemůžou trénovat děti basketbal, tak pomáhají na stavbě. Parta trenérů klubu Basketpoint Frýdek-Místek přidala během obou nouzových stavů ruce k dílu a společnými silami pomáhají dokončit úplně novou unikátní sportovní halu, ve které budou snad už brzy vychovávat budoucí sportovní talenty.

Během několika měsíců se z party trenérů stali doslova experti na stavební práce.

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Začali jsme vlastně od bednění pomáhat s betonováním, poté jsme přešli ke sbíječkám, následně jsme tady pomáhali dělat izolaci, dávat OSB desky a teď jsme se dostali k trošku specifičtější práci, což je vlastně podlaha a pokládání parket."

Marek Sochacki, trenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Máme to rozdělené, máme to pestré. V momentální situaci pomáháme tady na tvorbě palubovky a ty práce, které jsme tady dělali byli různorodé jo. Byly od těch nejmenších prací, to znamená různých čištění stropů, po nějaké úklidové práce a zkrátka tam, kde bylo třeba."

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Pro mě osobně je to úplně něco nového, protože v životě jsem nepracoval manuálně, takže alespoň se můžu přiučit něčemu novému, co třeba později využiju aj v domácnosti."

Práce vykonávají dobrovolně ve svém volném čase. Střídají se na dvě směny a nejsou jediní, kteří nabídli pomocnou ruku.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Dokonce se našla i jedna paní učitelka, která pomáhala u těžkých prací, ta byla nejšikovnější s lopatou a trenéři v březnu, dubnu vlastně dělali s pneumatickými kladivy, se sbíječkami, dělali fakt těžké práce."

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Aktuálně tady vlastně bývá 6 trenérů plus vlastně předseda klubu pan Navrátil a pomáhali nám tady vlastně aj rodiče i trenéři z jiných klubů SBŠ Ostrava, NH Ostrava, kdy nám vlastně pomáhali vyskladnit vlastně ty parkety, co jsou teďkom za námi, což bychom vlastně sami nezvládli."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Ostatní děti se nabízely a jejich rodiče, ale s ohledem na tu situaci, která je, že nesmí chodit do školy, tak mi to připadalo nevhodné a neangažovali jsme je. Je to strašná škoda, nabízeli se rodiče, nabízejí se přátelé, nabízejí se lidé, kteří ví co tady děláme, ale museli jsme to omezit proto, aby ti profíci, kteří tady pracují s tou podlahovou, což je nejpodstatnější část tady tohoto areálu, to je srdce všeho, na tom nám fakt strašně záleží, aby ti profíci náhodou někdo z nich neonemocněl, protože jinak bychom byli ztracení."

Výstavba haly je nápadem předsedy klubu Zdeňka Navrátila a v Česku bude unikátní, kopírovala totiž architekturu tělocvičen v japonských základních školách.

Michael Malysa, hlavní architekt: "Je to jedna hala pro dvě plnohodnotné basketbalové hřiště, takže myslím si, že taková tady moc není, že většinou jsou menší, jsou multifunkčnější, ale přímo pro ten basket je tím ta hala specifická."

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Osobně se těším strašně moc, protože mít vlastní zázemí, už se jinak pracuje, budou tady vlastně dva hlavní kurty, bude tady osmnáct košů."

Marek Sochacki, trenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Asi se shodneme všichni na tom, že to je něco, co nám přilnulo k srdci tahle basketbalová hala, takže na tom chceme mít nějakou ruku k dílu."

Stavba má vyjít na zhruba 71 milionů korun.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek na tuto halu přispěl jako jeden z prvních, konkrétně částku 17 milionů korun a zbytek peněz si sehnal spolek Basketpoint v čele s předsedou panem Navrátilem, kterému bych chtěl velmi poděkovat za to, v jak rychlé době stihl tuto halu vystavět a těším se, až tam naběhnou mladí sportovci."

Kvůli zhruba 30 milionové dotaci z ministerstva školství musí být větší část stavby hotová a zkolaudovaná do konce roku.

---

Město letos vysadí na 300 stromů a 1 500 keřů

Frýdek-Místek každoročně vysazuje stovky nových stromů a keřů, které zvyšují kvalitu životního prostředí. Letos má v plánu investovat do obnovy tohoto typu veřejné zeleně zhruba dva miliony korun. Oživí se například stromořadí na ulici Bruzovská nebo sídliště Československé armády.

Na jaře se sadily hlavně keře a jehličnany. Teď na podzim je vhodnější období pro výsadbu listnatých stromů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Naši zaměstnanci vysadili celkem 25 stromů převládaly tam okrasné jabloně, švestky, byl tam i nějaký dub, jírovec, jedle. Pokračovali jsme pak následně první týden v měsíci listopadu na sídlišti Kolaříkovo, kde jsme v rámci ukončené výstavby dětského hřiště realizovali výsadbu deseti stromů, plus 38 keřů vajgélií a následovala pak výsadba na území města."

Na ulici Bruzovská bude do konce roku obnoveno stromořadí, které bylo v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a město do něj nemohlo zasahovat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Začátkem roku jsme pozemky od úřadů získali do své správy a nyní je dáváme do pořádku. Většina stromů byla ve špatném stavu, hrozilo jejich vyvrácení, padání větví a podobně, proto byly vykáceny a místo nich budou nyní vysázeny na 3 desítky nových stromů, převážně vzrostlých habrů a březovců i hroznovitě kvetoucích štědřenců."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Sídliště Československé armády, tam bude 30 stromů, podél cyklostezky v Lysůvkách zhruba 15 stromů a bude taky dokončená renovace zeleně na centrálním pohřebišti na Panských Nových Dvorech, kde 20 zastaralých tújí, které byly vykáceny, budou nahrazeny kulovitými javory."

Město všeobecně vysazuje hlavně listnáče, které se lépe adaptují, ale také zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jehličnany se v nižších polohách a v rozpálených městech přizpůsobují mnohem hůře, navíc bývají také poškozovány, zejména v době dušiček a adventu se setkáváme s tím, že stromy mají ořezané nebo ulámané větve. Evidujeme i případy, kdy před Vánocemi měly stromky uřezané špičky nebo byly uřezány celé."

V loňském roce byly vysazeny na dvě stovky stromů a dva tisíce keřů. Letos to bude téměř tři sta stromů a tisíc pět set keřů za zhruba dva miliony korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
16. listopadu 2020, 16:30

Staň se certifikovaným pečovatelem v záloze za 8 hodin

Pečovatelem v záloze snadno a relativně rychle. Mimořádný speciální kurz rozjíždí v těchto dnech i Český červený kříž ve Frýdku-Místku. Město tento nápad vítá a podporuje. Lidé se na jednodenním kurzu naučí kompletní péči o osobu na lůžku a mohou tak jít například rovnou pomoci do nemocnice nebo do sociálních zařízení.

Nejen nemocní vyžadují péči a kapacity zdravotního a sociálního systému nestačí. Proto přišel Český červený kříž s nápadem, jak pomoci. Každý, kdo má zájem se může nechat vyškolit na pečovatele.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Červený kříž Frýdek-Místek se zapojil do oficiální kampaně „Pomáhat a pečovat“. Je to kurz pro dobrovolníky, je to Pečovatel v záloze nebo Moderní ošetřovatelství v praxi."

Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Jak ten kurz bude probíhat? Nepočítejte s tím, ti dobrovolníci, kteří se na to nahlásí, že budou mít nějakou teorii, opravdu bude všechno praxe, praxe, praxe. Jde o to, když ten dobrovolník přijde za klientem, aby tomu človíčkovi dokázal pomoct, s tím, že když to bude imobilní člověk, ukázat, jak se polohuje lůžko, jak ho ošetřit, jak mu pomoct oběd sníst, když nebude moci sám, okoupat ho."

Kurzy by měly být zcela zdarma pro maximálně 9 dobrovolníků, kteří by měli odejít z jednoho kuru vyškoleni za 8 hodin.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Kurzy budou probíhat vlastně tady na sídle oblastního spolku a termíny už máme přímo na centrálním registru, kde se dobrovolníci již přihlašují. V listopadu máme už vyhlášených 6 termínů a už je to z 50 procent obsazeno."

Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Hlásí se ze všech věkových kategorií, teďka mě hodně překvapilo, že se k nám hlásí policisté, kteří mají třeba volno, nejsou v práci, takže chtějí ve svém volném čase pomáhat. Dobrovolní hasiči, ale většinou zatím velí tomu ženy."

Kurzy by mohlo projít až 150 lidí

Zájemci se prakticky seznámí s jednoduchými zásadami péče o člověka na lůžku a hlavně, jak s ním taky správně komunikovat.

Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Pokud přijde dobrovolník, který bude jenom mlčet, tak my ho to pokusíme se naučit. Samozřejmě to osvědčení, které oni dostávají, ten certifikát, že absolvovali tohle školení, nemusí dostat každý. Není to pro každého, někdo zjistí tady, že opravdu nemá na to, pacienta okoupat, vzdá to, klidně, není problém."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Odhaduji, že školením projde okolo 150 lidí v listopadových, ale i následujících termínech, takže město bude mít postupně v záloze potřebný ošetřovatelský personál."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Je vlastně centrální registr, takže i potom podle toho, kteří jsou dobrovolníci vyškolení, takže si můžeme celkově vlastně ty místa obsazovat, kde bude možné."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na tomto projektu se mi líbí i to, že absolventi kurzu nemusejí pomáhat přímo v nemocnicích, či domovech pro seniory, ale mohou se díky tomuto kurzu naučit ošetřovat své blízké doma, protože každé obsazené lůžko je totiž zbytečné, ve chvíli, kdy se třeba o babičku, která nemusí být nutně hospitalizovaná v nemocnici, dokáže postarat rodina doma."

Podrobnosti o přihlášce do kurzu najdete na oficiálních stránkách Českého červeného kříže.

---

Basketbalovou halu pomáhají stavět i trenéři

Nemůžou trénovat děti basketbal, tak pomáhají na stavbě. Parta trenérů klubu Basketpoint Frýdek-Místek přidala během obou nouzových stavů ruce k dílu a společnými silami pomáhají dokončit úplně novou unikátní sportovní halu, ve které budou snad už brzy vychovávat budoucí sportovní talenty.

Během několika měsíců se z party trenérů stali doslova experti na stavební práce.

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Začali jsme vlastně od bednění pomáhat s betonováním, poté jsme přešli ke sbíječkám, následně jsme tady pomáhali dělat izolaci, dávat OSB desky a teď jsme se dostali k trošku specifičtější práci, což je vlastně podlaha a pokládání parket."

Marek Sochacki, trenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Máme to rozdělené, máme to pestré. V momentální situaci pomáháme tady na tvorbě palubovky a ty práce, které jsme tady dělali byli různorodé jo. Byly od těch nejmenších prací, to znamená různých čištění stropů, po nějaké úklidové práce a zkrátka tam, kde bylo třeba."

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Pro mě osobně je to úplně něco nového, protože v životě jsem nepracoval manuálně, takže alespoň se můžu přiučit něčemu novému, co třeba později využiju aj v domácnosti."

Práce vykonávají dobrovolně ve svém volném čase. Střídají se na dvě směny a nejsou jediní, kteří nabídli pomocnou ruku.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Dokonce se našla i jedna paní učitelka, která pomáhala u těžkých prací, ta byla nejšikovnější s lopatou a trenéři v březnu, dubnu vlastně dělali s pneumatickými kladivy, se sbíječkami, dělali fakt těžké práce."

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Aktuálně tady vlastně bývá 6 trenérů plus vlastně předseda klubu pan Navrátil a pomáhali nám tady vlastně aj rodiče i trenéři z jiných klubů SBŠ Ostrava, NH Ostrava, kdy nám vlastně pomáhali vyskladnit vlastně ty parkety, co jsou teďkom za námi, což bychom vlastně sami nezvládli."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Ostatní děti se nabízely a jejich rodiče, ale s ohledem na tu situaci, která je, že nesmí chodit do školy, tak mi to připadalo nevhodné a neangažovali jsme je. Je to strašná škoda, nabízeli se rodiče, nabízejí se přátelé, nabízejí se lidé, kteří ví co tady děláme, ale museli jsme to omezit proto, aby ti profíci, kteří tady pracují s tou podlahovou, což je nejpodstatnější část tady tohoto areálu, to je srdce všeho, na tom nám fakt strašně záleží, aby ti profíci náhodou někdo z nich neonemocněl, protože jinak bychom byli ztracení."

Výstavba haly je nápadem předsedy klubu Zdeňka Navrátila a v Česku bude unikátní, kopírovala totiž architekturu tělocvičen v japonských základních školách.

Michael Malysa, hlavní architekt: "Je to jedna hala pro dvě plnohodnotné basketbalové hřiště, takže myslím si, že taková tady moc není, že většinou jsou menší, jsou multifunkčnější, ale přímo pro ten basket je tím ta hala specifická."

Robin Foniok, šéftrenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Osobně se těším strašně moc, protože mít vlastní zázemí, už se jinak pracuje, budou tady vlastně dva hlavní kurty, bude tady osmnáct košů."

Marek Sochacki, trenér mládeže, Basketpoint Frýdek-Místek: "Asi se shodneme všichni na tom, že to je něco, co nám přilnulo k srdci tahle basketbalová hala, takže na tom chceme mít nějakou ruku k dílu."

Stavba má vyjít na zhruba 71 milionů korun.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek na tuto halu přispěl jako jeden z prvních, konkrétně částku 17 milionů korun a zbytek peněz si sehnal spolek Basketpoint v čele s předsedou panem Navrátilem, kterému bych chtěl velmi poděkovat za to, v jak rychlé době stihl tuto halu vystavět a těším se, až tam naběhnou mladí sportovci."

Kvůli zhruba 30 milionové dotaci z ministerstva školství musí být větší část stavby hotová a zkolaudovaná do konce roku.

---

Město letos vysadí na 300 stromů a 1 500 keřů

Frýdek-Místek každoročně vysazuje stovky nových stromů a keřů, které zvyšují kvalitu životního prostředí. Letos má v plánu investovat do obnovy tohoto typu veřejné zeleně zhruba dva miliony korun. Oživí se například stromořadí na ulici Bruzovská nebo sídliště Československé armády.

Na jaře se sadily hlavně keře a jehličnany. Teď na podzim je vhodnější období pro výsadbu listnatých stromů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Naši zaměstnanci vysadili celkem 25 stromů převládaly tam okrasné jabloně, švestky, byl tam i nějaký dub, jírovec, jedle. Pokračovali jsme pak následně první týden v měsíci listopadu na sídlišti Kolaříkovo, kde jsme v rámci ukončené výstavby dětského hřiště realizovali výsadbu deseti stromů, plus 38 keřů vajgélií a následovala pak výsadba na území města."

Na ulici Bruzovská bude do konce roku obnoveno stromořadí, které bylo v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a město do něj nemohlo zasahovat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Začátkem roku jsme pozemky od úřadů získali do své správy a nyní je dáváme do pořádku. Většina stromů byla ve špatném stavu, hrozilo jejich vyvrácení, padání větví a podobně, proto byly vykáceny a místo nich budou nyní vysázeny na 3 desítky nových stromů, převážně vzrostlých habrů a březovců i hroznovitě kvetoucích štědřenců."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Sídliště Československé armády, tam bude 30 stromů, podél cyklostezky v Lysůvkách zhruba 15 stromů a bude taky dokončená renovace zeleně na centrálním pohřebišti na Panských Nových Dvorech, kde 20 zastaralých tújí, které byly vykáceny, budou nahrazeny kulovitými javory."

Město všeobecně vysazuje hlavně listnáče, které se lépe adaptují, ale také zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jehličnany se v nižších polohách a v rozpálených městech přizpůsobují mnohem hůře, navíc bývají také poškozovány, zejména v době dušiček a adventu se setkáváme s tím, že stromy mají ořezané nebo ulámané větve. Evidujeme i případy, kdy před Vánocemi měly stromky uřezané špičky nebo byly uřezány celé."

V loňském roce byly vysazeny na dvě stovky stromů a dva tisíce keřů. Letos to bude téměř tři sta stromů a tisíc pět set keřů za zhruba dva miliony korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-16-11-2020-16-31