Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • CENY STARŠÍCH BYTŮ V MSK MEZIROČNĚ VZROSTLY NEJVÍCE ZE VŠECH KRAJŮ
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ OTEVŘELI KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • U DOBRÉ (F-M) RÁNO ZEMŘELA MLADÁ ŘIDIČKA PO STŘETU S NÁKLADNÍM AUTEM
  • KARVINÁ CHYSTÁ PROMĚNU AREÁLU LODIČKY V PARKU BOŽENY NĚMCOVÉ
  • FRÝDEK-MÍSTEK PŘIPRAVUJE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ NA ČESKÝ DŮM
  • OBVOD SLEZSKÁ OSTRAVA SHÁNÍ VYUŽITÍ PRO BUDOVU NA CHITTUSSIHO ULICI
  • PODLE POVODÍ ODRY BYL BŘEZEN Z HYDROLOGICKÉHO POHLEDU SPÍŠE PODPRŮMĚRNÝ
  • REVOLUTION TRAIN JE V MS KRAJI, PRVNÍ ZASTÁVKOU BYLA STUDÉNKA
  • MENSTRUAČNÍ VLOŽKY JSOU DOSTUPNÉ NA VŠECH OSTRAVSKÝCH ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH
  • TĚRLIČTÍ ODMÍTAJÍ STAVBU OBCHVATU S TUNELEM, KTERÝ DO OBCE PŘIVEDE KAMIONY
  • PRI NOČNÍM POŽÁRU BÝV. BISTRA BEDŘICH V OSTRAVĚ-PŘÍVOZE NEBYL NIKDO ZRANĚN
  • V OSTRAVĚ-HRABOVÉ VZNIKÁ MOKŘAD S TŮNĚMI
  • HASIČI Z JABLUNKOVA OSLAVILI 30 LET ČINNOSTI JEDNOTKY JPO II
  • VENKOVNÍ BAZÉN V NOVÉM JIČÍNĚ DOSLOUŽIL, KVŮLI REKONSTRUKCI V LÉTĚ NEOTEVŘE
  • CYKLISTICKÝ ZÁVOD PORUBAJK MĚNÍ START. ZAČÍNÁ SE NA ALŠOVĚ NÁMĚSTÍ
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Maškarní karneval opět spojil lidi s handicapem

      Lidový dům ve Frýdku-Místku se proměnil v barevnou taneční scénu. Pátý ročník maškarního karnevalu pro lidi se zdravotním postižením přilákal 120 účastníků z celého kraje. Akce handicapovaným umožňuje setkávání, zábavu i radost ze společnosti ostatních.

      Hudba hraje na plné obrátky a parket je plný tanečníků v různorodých maskách. Ve Frýdku-Místku proběhl další ročník karnevalu pro lidi se zdravotním postižením a atmosféra byla plná radosti.

      Anketa: 1.) „Daří se dobře, tančím dobře a za chvilku budu asi unavený, ale to nevadí.“

      Anketa: 2.) Jak se bavíte? - „Skvěle, úžasně.“ - Za koho jste přišel oblečený? - „Za Míšu Pomáhá.“

      Anketa: 3.) „Užívám si dobře, užívám si s přáteli, například teď, když Míša pomáhá a chodím do Ostravy, klub Čmeláček.“ - Jaký kostým sis zvolila? - „Já jsem si zvolila letušku.“

      Radim Kalvoda, organizace Míša pomáhá: „Chodíme sem už pravidelně asi čtvrtý rok, moc se nám to tady líbí, a to je všechno.“ - A to jste se i vy náležitě oblékl? - „Ano, aby nechladlo partnerům, tak jsem se taky oblékl.“

      Jana Kohutová, organizátorka akce: „Je to karneval pro zdravotně postižené. Děláme tu akci pro celý Moravskoslezský kraj. Protože ti lidé jsou v různých klubech, oni se znají, ale nemají prostor se úplně setkávat na takových akcích. Takže jsme vymysleli karneval a potom v létě máme havajský ples. Jak vidíte, všichni se baví úžasně, mají krásné masky, za to jsme strašně vděční. Je to 5. ročník karnevalový.“

      Letošního ročníku se zúčastnilo kolem 120 lidí z přibližně patnácti klubů z celého Moravskoslezského kraje.

      Jana Kohutová, organizátorka akce: „Pro tyto klienty je to akce velmi důležitá, aby se setkávali společně. Jsou všichni na stejné lodi, nikdo je nehodnotí, baví se. Jsou to kamarádi, kteří jeden chodí do jednoho klubu, druhý jinam, ale ví o sobě a tady se setkají a jsou spolu na plese a tancují.“

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Vidíte, že uživatelé jednotlivých zařízení, jako je například Handicap škola života, Žirafa a další zařízení ve městě, si dnešní den opravdu velmi užívají. A to je to hlavní. Číší z nich opravu pozitivní energie, skamarádí se tady s dalšími lidmi. A to nám jde, abychom i lidi se zdravotním postižením zapojili do běžného života.“

      Karneval ukázal, že má pevné místo v kalendáři akcí pro lidi se zdravotním postižením. Organizátoři už pomalu připravují letní havajský ples, který bude další příležitostí k setkání a společné zábavě.

      ---

      Studenti oboru Automechanik z MSK soutěžili ve F-M

      Výměna rozvodů, seřízení geometrie nebo poznávání jednotlivých automobilových dílů. Nejen to byly úkoly studentů v krajském kole soutěže Automechanik Junior 2025. Celkem museli projít osm stanovišť a dva nejlepší pojedou reprezentovat kraj do celostátního finále.

      14 nejlepších studentů z dvanácti škol poměřilo síly a zkušenosti v krajském kole soutěže automechaniků. Ta letos proběhla poprvé v nových dílnách Střední odborné školy Frýdek-Místek.

      Eduard Boščík, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SOŠ Frýdek-Místek: „Jedná se o třicátý ročník. Soutěž je rozdělená do tří částí. První je teoretická část, ve které žáci odpovídají na otázky z předmětů automobily, opravárenství a elektrotechnika. Druhou částí je praktická část, kde studenti plní různé úkoly. Máme osm stanovišť a jejich úkolem je například seřízení geometrie vozidla, výměna brzdových destiček, výměna rozvodového řemene a podobně."

      Na každou praktickou disciplínu měli soutěžící 20 minut. Pečlivě je přitom sledovali mistři odborného výcviku a za jednotlivé úkony jim dávali bodové hodnocení.

      Ondřej Michalisko, soutěžící, SOŠ Frýdek-Místek: „Já jsem absolvoval tu praktickou část. Skončil jsem u sedmého stanoviště, ještě mě čeká jedno. Je to férové, dá se to stihnout, takže si myslím, že dobré.“ - Co jsi právě dělal? Popiš nám to. - „Teďka jsem dělal rozvody na 1.9 TDI. Je to ve stojanu. Musí se sundat řemen, napínací kladka, zaaretovat čerpadlo, takže asi tak. Ne úplně všechno, protože to bychom tu byli dlouho.“ - Jak to šlo? - „Nevím, ale myslím, že dobře. Trochu mi problém dělalo čerpadlo, tak uvidíme u hodnocení.“ – Jaké máš plány do budoucna? - „Určitě bych si chtěl udělat maturitu. Chtěl bych jít na autotronika do Ostravy.“

      Vojtěch Čelka, soutěžící, Střední škola Odry: „Absolvoval jsem geometrii. Probíhalo to podle postupu, tak jak je dáno.“ - Viděli jsme práci s novou technologií. Jak to funguje? - „Ano, je to jedna z těch novějších technologií s kamerami na boku. Funguje to tak, že si dáte zrcadla na kola a kamery snímají jak zrcadla, tak druhou kameru, aby byly v ose. Podle úhlů, které se odrážejí zpátky, pak systém vyhodnocuje geometrii kola a jeho nastavení.“

      Třetí část soutěže byla poznávací. Na té bylo 12 stanovišť, které připravila každá zúčastněná škola.

      Eduard Boščík, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SOŠ Frýdek-Místek: „Žáci mají za úkol poznat komponenty z dané soustavy automobilu. Například zde vidíme soustavu klimatizace, kde žáci poznávají kompresor, chladivo a podobně.“

      Soutěž nakonec vyhrál Lukáš Kavuliak ze Střední školy Jablunkov, druhý byl domácí Ondřej Michalisko a třetí Jan Stuchlík ze Střední školy technické a dopravní, Ostrava-Vítkovice. Dva nejlepší postoupili do celostátního finále, které bude v dubnu v Mladé Boleslavi.

      ---

      Místecké náměstí ožije 22. 2. Masopustním jarmarkem

      Frýdek-Místek se opět připravuje na masopustní veselí. Každoroční Masopust zažijí lidé v sobotu na místeckém náměstí. Chybět nebude průvod masek, jarmark plný tradičních produktů a také doprovodný program. Například s tradiční prací a vyprávěním řezníka Krkovičky.

      Masopust, známý také jako fašank či ostatky, je období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou. Toto období je tradičně spojeno s oslavami, hodováním a průvody masek, které symbolizují rozloučení s časem hojnosti před nadcházejícím čtyřicetidenním půstem. Oslavou Masopustu tak ožije i Frýdek-Místek.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Rád bych touto cestou pozval občany Frýdku-Místku a blízkého okolí na tradiční masopustní jarmark, který pořádá město Frýdek-Místek ve spolupráci s Kulturou FM. Akce se uskuteční 22. února, což je sobota, v čase od 8:00 do 13:00 na náměstí Svobody v Místku.“

      Návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku stánků s tradičními zabijačkovými specialitami, regionálními produkty a rukodělnými výrobky. Program slibuje také řadu aktivit i pro děti.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: Kromě stánků se zabijačkovými specialitami a regionálními produkty se mohou návštěvníci těšit také na bohatý doprovodný program. Nebudou chybět kreativní stánky, tradiční masopustní průvod v maskách a dále jsou připraveny různé soutěže pro malé i velké návštěvníky. Pro děti jsou připraveny aktivity jako pouliční divadlo, kejklíři, vystoupení, hry a pohádky a mnoho dalšího.

      Masopustní průvod ‚okolo rynku‘ projde náměstím celkem třikrát, pokaždé s jiným vyvrcholením. Nejprve to bude tradiční vynášení prasátka s žalmy řezníka Krkovičky, další bude souzení kozla a v posledním sledu se bude vynášet basa a proběhne symbolické rozloučení s Masopustem.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: Pevně věřím, že si všichni návštěvníci všech věkových skupin najdou to své a tento hezký den plný lidových tradic a veselí si užijí. Vstupné na akci je samozřejmě zdarma.“

      Masopustní oslavy mají v českých zemích dlouhou tradici sahající až do 13. století. Během tohoto období se konaly bujaré slavnosti, tancovačky a hostiny, které měly zajistit hojnost a prosperitu v nadcházejícím roce.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Frýdeckomístecký expres
      17. února 2025, 16:30

      Maškarní karneval opět spojil lidi s handicapem

      Lidový dům ve Frýdku-Místku se proměnil v barevnou taneční scénu. Pátý ročník maškarního karnevalu pro lidi se zdravotním postižením přilákal 120 účastníků z celého kraje. Akce handicapovaným umožňuje setkávání, zábavu i radost ze společnosti ostatních.

      Hudba hraje na plné obrátky a parket je plný tanečníků v různorodých maskách. Ve Frýdku-Místku proběhl další ročník karnevalu pro lidi se zdravotním postižením a atmosféra byla plná radosti.

      Anketa: 1.) „Daří se dobře, tančím dobře a za chvilku budu asi unavený, ale to nevadí.“

      Anketa: 2.) Jak se bavíte? - „Skvěle, úžasně.“ - Za koho jste přišel oblečený? - „Za Míšu Pomáhá.“

      Anketa: 3.) „Užívám si dobře, užívám si s přáteli, například teď, když Míša pomáhá a chodím do Ostravy, klub Čmeláček.“ - Jaký kostým sis zvolila? - „Já jsem si zvolila letušku.“

      Radim Kalvoda, organizace Míša pomáhá: „Chodíme sem už pravidelně asi čtvrtý rok, moc se nám to tady líbí, a to je všechno.“ - A to jste se i vy náležitě oblékl? - „Ano, aby nechladlo partnerům, tak jsem se taky oblékl.“

      Jana Kohutová, organizátorka akce: „Je to karneval pro zdravotně postižené. Děláme tu akci pro celý Moravskoslezský kraj. Protože ti lidé jsou v různých klubech, oni se znají, ale nemají prostor se úplně setkávat na takových akcích. Takže jsme vymysleli karneval a potom v létě máme havajský ples. Jak vidíte, všichni se baví úžasně, mají krásné masky, za to jsme strašně vděční. Je to 5. ročník karnevalový.“

      Letošního ročníku se zúčastnilo kolem 120 lidí z přibližně patnácti klubů z celého Moravskoslezského kraje.

      Jana Kohutová, organizátorka akce: „Pro tyto klienty je to akce velmi důležitá, aby se setkávali společně. Jsou všichni na stejné lodi, nikdo je nehodnotí, baví se. Jsou to kamarádi, kteří jeden chodí do jednoho klubu, druhý jinam, ale ví o sobě a tady se setkají a jsou spolu na plese a tancují.“

      Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Vidíte, že uživatelé jednotlivých zařízení, jako je například Handicap škola života, Žirafa a další zařízení ve městě, si dnešní den opravdu velmi užívají. A to je to hlavní. Číší z nich opravu pozitivní energie, skamarádí se tady s dalšími lidmi. A to nám jde, abychom i lidi se zdravotním postižením zapojili do běžného života.“

      Karneval ukázal, že má pevné místo v kalendáři akcí pro lidi se zdravotním postižením. Organizátoři už pomalu připravují letní havajský ples, který bude další příležitostí k setkání a společné zábavě.

      ---

      Studenti oboru Automechanik z MSK soutěžili ve F-M

      Výměna rozvodů, seřízení geometrie nebo poznávání jednotlivých automobilových dílů. Nejen to byly úkoly studentů v krajském kole soutěže Automechanik Junior 2025. Celkem museli projít osm stanovišť a dva nejlepší pojedou reprezentovat kraj do celostátního finále.

      14 nejlepších studentů z dvanácti škol poměřilo síly a zkušenosti v krajském kole soutěže automechaniků. Ta letos proběhla poprvé v nových dílnách Střední odborné školy Frýdek-Místek.

      Eduard Boščík, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SOŠ Frýdek-Místek: „Jedná se o třicátý ročník. Soutěž je rozdělená do tří částí. První je teoretická část, ve které žáci odpovídají na otázky z předmětů automobily, opravárenství a elektrotechnika. Druhou částí je praktická část, kde studenti plní různé úkoly. Máme osm stanovišť a jejich úkolem je například seřízení geometrie vozidla, výměna brzdových destiček, výměna rozvodového řemene a podobně."

      Na každou praktickou disciplínu měli soutěžící 20 minut. Pečlivě je přitom sledovali mistři odborného výcviku a za jednotlivé úkony jim dávali bodové hodnocení.

      Ondřej Michalisko, soutěžící, SOŠ Frýdek-Místek: „Já jsem absolvoval tu praktickou část. Skončil jsem u sedmého stanoviště, ještě mě čeká jedno. Je to férové, dá se to stihnout, takže si myslím, že dobré.“ - Co jsi právě dělal? Popiš nám to. - „Teďka jsem dělal rozvody na 1.9 TDI. Je to ve stojanu. Musí se sundat řemen, napínací kladka, zaaretovat čerpadlo, takže asi tak. Ne úplně všechno, protože to bychom tu byli dlouho.“ - Jak to šlo? - „Nevím, ale myslím, že dobře. Trochu mi problém dělalo čerpadlo, tak uvidíme u hodnocení.“ – Jaké máš plány do budoucna? - „Určitě bych si chtěl udělat maturitu. Chtěl bych jít na autotronika do Ostravy.“

      Vojtěch Čelka, soutěžící, Střední škola Odry: „Absolvoval jsem geometrii. Probíhalo to podle postupu, tak jak je dáno.“ - Viděli jsme práci s novou technologií. Jak to funguje? - „Ano, je to jedna z těch novějších technologií s kamerami na boku. Funguje to tak, že si dáte zrcadla na kola a kamery snímají jak zrcadla, tak druhou kameru, aby byly v ose. Podle úhlů, které se odrážejí zpátky, pak systém vyhodnocuje geometrii kola a jeho nastavení.“

      Třetí část soutěže byla poznávací. Na té bylo 12 stanovišť, které připravila každá zúčastněná škola.

      Eduard Boščík, zástupce ředitele pro odborný výcvik, SOŠ Frýdek-Místek: „Žáci mají za úkol poznat komponenty z dané soustavy automobilu. Například zde vidíme soustavu klimatizace, kde žáci poznávají kompresor, chladivo a podobně.“

      Soutěž nakonec vyhrál Lukáš Kavuliak ze Střední školy Jablunkov, druhý byl domácí Ondřej Michalisko a třetí Jan Stuchlík ze Střední školy technické a dopravní, Ostrava-Vítkovice. Dva nejlepší postoupili do celostátního finále, které bude v dubnu v Mladé Boleslavi.

      ---

      Místecké náměstí ožije 22. 2. Masopustním jarmarkem

      Frýdek-Místek se opět připravuje na masopustní veselí. Každoroční Masopust zažijí lidé v sobotu na místeckém náměstí. Chybět nebude průvod masek, jarmark plný tradičních produktů a také doprovodný program. Například s tradiční prací a vyprávěním řezníka Krkovičky.

      Masopust, známý také jako fašank či ostatky, je období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou. Toto období je tradičně spojeno s oslavami, hodováním a průvody masek, které symbolizují rozloučení s časem hojnosti před nadcházejícím čtyřicetidenním půstem. Oslavou Masopustu tak ožije i Frýdek-Místek.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Rád bych touto cestou pozval občany Frýdku-Místku a blízkého okolí na tradiční masopustní jarmark, který pořádá město Frýdek-Místek ve spolupráci s Kulturou FM. Akce se uskuteční 22. února, což je sobota, v čase od 8:00 do 13:00 na náměstí Svobody v Místku.“

      Návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku stánků s tradičními zabijačkovými specialitami, regionálními produkty a rukodělnými výrobky. Program slibuje také řadu aktivit i pro děti.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: Kromě stánků se zabijačkovými specialitami a regionálními produkty se mohou návštěvníci těšit také na bohatý doprovodný program. Nebudou chybět kreativní stánky, tradiční masopustní průvod v maskách a dále jsou připraveny různé soutěže pro malé i velké návštěvníky. Pro děti jsou připraveny aktivity jako pouliční divadlo, kejklíři, vystoupení, hry a pohádky a mnoho dalšího.

      Masopustní průvod ‚okolo rynku‘ projde náměstím celkem třikrát, pokaždé s jiným vyvrcholením. Nejprve to bude tradiční vynášení prasátka s žalmy řezníka Krkovičky, další bude souzení kozla a v posledním sledu se bude vynášet basa a proběhne symbolické rozloučení s Masopustem.

      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: Pevně věřím, že si všichni návštěvníci všech věkových skupin najdou to své a tento hezký den plný lidových tradic a veselí si užijí. Vstupné na akci je samozřejmě zdarma.“

      Masopustní oslavy mají v českých zemích dlouhou tradici sahající až do 13. století. Během tohoto období se konaly bujaré slavnosti, tancovačky a hostiny, které měly zajistit hojnost a prosperitu v nadcházejícím roce.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-17-02-2025-16-34