Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Participace pomůže i volnočasovému areálu a Rivieře
  • Město zažije kulturně bohatý adventní program
  • SVČ letos zavedlo kroužky programování pro nejmladší

Participace pomůže i volnočasovému areálu a Rivieře

Frýdek-Místek připravuje vznik nového volnočasového areálu v ulici 28. října. Jeho podobu řeší hlavně s veřejností. Dále chce také jednat s místními o proměně nevzhledných lokalit na sídlišti Riviera. Participace tak dál zůstává jako důležitá metoda komunikace s veřejností.

V rámci projektu participace se už ve Frýdku-Místku podařilo vyjednat přeměnu oblíbené lokality Zátiší. Tam už i začaly první práce. Paralelně se mezitím podařilo během letošního roku rozběhnout jednání o podobě budoucího volnočasového areálu v ulici 28. října.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tam už proběhlo několik setkání. Poslední setkání bylo takové bych řekl hodně vytížené, protože se tam dostavila početná skupina lezců. Ti přišli zase s návrhem obnovit lezeckou stěnu, ale ne tu původní, která tam byla taková gigantická, megalomanská, ale spíš v nějakém uměřeném měřítku, která by vyhovovala jejich zájmu. A my jsme řekli dobře, budeme o tom jednat. Takže oni by měli přijít s nějakým návrhem a my bychom ho tam potom zapracovali. Byl to jeden z takových největších požadavků nejpočetnější skupiny. Pak tam byly další návrhy. Od nějakých vodních prvků, byl tam stadion pro in-liny, ovál a další věci."

Všechny návrhy se aktuálně zpracovávají a výsledek návrhu by mohl být znám během prosince. Pak chce město udělat ještě další setkání a o definitivní podobě areálu by se mělo rozhodnout příští rok.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dále chceme pokračovat v té komunikaci s občany na téma Riviera. Jsou tam plochy, občané nás už upozorňovali, my o tom víme. Jsou tam takové ty staré asfalty, které prorůstají trávou. Chceme to také zkulturnit a chceme tam dát nějaké mini hřiště. Do té doby, než budou ty konečné projektové dokumentace hotovy, což bude trvat nějakou dobu. A dneska už je zřejmé, že občané tam přivítají cokoliv, co odstraní ten stávající stav. Takže tam budou ty věci, které jsou běžně na těch sídlištích. To znamená bude tam úprava plochy, bude tam hřiště, lavičky, pískoviště, a tak dále. Aby ty matky pro ty nejmenší děti měly nějaké vyžití."

Město už před časem oznámilo, že pokračuje s projektem všeobecné participace, který měl velký úspěch a k úpravě se vybralo právě Zátiší.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Pokračujeme s projektem Zapoj FM. Opět vyzýváme občany Frýdku-Místku, aby s námi spolupracovali. Tentokrát nemusejí vybírat lokalitu z předem vybraného seznamu míst, vybraného komisí odbornou. Ale mohou zasílat své tipy libovolně dle svého uvážení. A to do 15. prosince na email ."

Tuto agendu má na starosti hlavní architekta města, která bude působit v rámci investičního odboru a koordinovat tyto záměry, které se poté přetvoří do projektové dokumentace.

---

Město zažije kulturně bohatý adventní program

Obyvatele Frýdku-Místku čeká vánočně laděný měsíc. Radnice spolu s Kulturou FM připravila opět po covidové přestávce bohatý adventní program. Vše začne rozsvěcením vánočního stromku, nebudou chybět stánky na náměstí a také různá kulturní vystoupení.

První adventní neděle bude už 27. listopadu. V ten den se ve Frýdku-Místku v 16:00 hodin spustí už plnohodnotný adventní program.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "První adventní neděli bychom měli po setmění společně rozsvítit vánoční strom na místeckém náměstí. A budou zároveň i zahájeny předvánoční adventní trhy."

Během celého adventu bude každý den odpoledne připraven různý kulturní program.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Vystoupí například sbory a sborečky ZUŠ, folklorní dětské soubory, cimbálové muziky, vítězové Beskydského slavíka. Dále místní i vzdálenější kapely. Například tady místní legendární kapela Akuma. Lucie Redlová z Valašského Meziříčí."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Bude spousta atrakcí pro děti. Zvířátka, pošta, všechno, na co jsou lidé zvyklí. A věřím, že i ten program, který připravovala Kultura F-M, bude odpovídat tradicím."

Program pro děti začne 5. prosince Mikulášskou nadílkou a na každý víkend pak budou připravena divadelní představení.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Novinkou je Kovářská školka, kde si děti budou moci ukout svůj vlastní výrobek a také si ho odnést domů. Samozřejmě nebudou chybět takové ty tradiční věci, jako Ježíškova pošta, adventní dílny, zvířátka v ohrádce, kolotoč také bude."

V Sadech Bedřicha Smetany bude až do konce roku k vidění tradiční Stromový Betlém.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "V Sadech bude také Adventní putování za Ježíškem, to je taková tematická hra pro děti. Potom tady v kostelech v Místku a ve Frýdku budou probíhat adventní koncerty. Za všechny bych ráda pozvala na Českou mši vánoční, která bude tady v Místku v kostele svatého Jana a Pavla 22. 12., dále potom bude ještě tradiční festival adventních a vánočních zvyků Souznění."

Vánoční strom se bude na náměstí instalovat v pondělí 21. listopadu dopoledne a v týdnu pak budou děti zdobit malé stromečky před magistrátem.

---

SVČ letos zavedlo kroužky programování pro nejmladší

Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku připravilo letos úplně nový kroužek programování pro nejmladší. Zapojit se do něj mohou děti už od osmi let. Formou plnění úkolů v grafickém prostředí se jednoduše seznámí se základními principy programování.

Jsou ještě malí, ale jednou z nich možná vyrostou vážení programátoři. Tito školáci z Frýdku-Místku se rozhodli navštěvovat úplně nový kroužek programu Scratch.

Anketa: 1.) "Ještě jsem to nikdy nedělal, teď to dělám poprvé." – A proč ses dal na programování? – "Protože jsem si to chtěl zkusit a chtěl jsem se stát programátorem." 2.) "Nějaké zkušenosti s tím už mám, dělali jsme s tím ve škole. Neměl jsem co dělat nějaké dny, tak jsem si řekl, že budu chodit na kroužky." 3.) "Nemám zkušenosti." – A jaké to je zatím? – "Dobré."

David Plánička, vedoucí kroužku programování: "Některé děti už se s tím setkaly třeba na základních školách, takže to pro některé novinka není. U nás je to přímo novinka, začali jsme to nabízet v letošním roce poprvé. Je to taková varianta programování pro nejmenší nebo pro ty, kteří chtějí začínat s programováním."

Programováním se dnes na světě řídí téměř všechno. Pochopení psaného kódu může být ale velmi složité. Program Scratch je jednoduchá verze programování, kdy děti přímo vizuálně vidí, co dělají.

David Plánička, vedoucí kroužku programování: "Přes takové bloky skládají celý ten program a snaží se něco naprogramovat. Aktuálně pracujeme na nákupním seznamu, na receptu. Musí zjistit, na co ten recept je. Takže na to si přijdou sami a pomocí postavy sbírají různé suroviny, které se přičítají na seznam. Pak tam vidí všechno, co už sebrali a co ještě musí dosbírat."

Anketa: 4.)  "Já s tím mám zkušenosti ze školy a přivedlo mě sem, že mě to ve škole bavilo a zajímalo." – A co teď zrovna děláš? Na čem pracuješ? – "Teď na listu a vymýšlení, co ten recept může být." 5.) "Celkem mi to jde, bych řekl. A já tady jsem, protože táta říkal, jestli bych nechtěl do nějakého kroužku, tak jsem si vybral tady programování ve Scratchi a baví mě to. Je to zábava."

David Plánička, vedoucí kroužku programování: "Ten Scratch samotný je dobrý na rozvíjení logického myšlení a myšlení celkově, jak mají být věci postupně. Tím, že to vidí graficky, tak přesně si mohou říct, co se stane. Co bude výsledkem toho a logicky si domyslet, co musí udělat, aby se dostaly k cíli. Je to koncipováno tak, že já ukazuju základní program, který si mohou děti udělat. A podle toho pokračují dál, relativně samy. Samy si tvoří další struktury toho programu, aby došly k tomu výsledku. Samozřejmě, když třeba si s něčím neví rady, tak přijdu na pomoc."

Z pohodných kroužků nabízí Středisko volného času Klíč například ještě Programování Arduino, Python nebo Malí herní vývojáři.

---Mohlo by Vás také zajímat