Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Nepoučitelný recidivista. 22letý zloděj po propuštění okradl příbuzné a vyloupil chatu, kde našel jen pár piv
  • Výstavba obchvatu přepojí dopravu z D56 na nový most
  • Ve Skalici se montuje nové veřejné osvětlení
  • Kroužky pomáhají s přípravou na talentové zkoušky

Výstavba obchvatu přepojí dopravu z D56 na nový most

Řidiče jedoucí po dálnici D56 čeká výrazná změna v organizaci dopravy. Z důvodů výstavby obchvatu Frýdku-Místku dojde totiž k přepojení dálnice na nově vybudovaný most. Po něm se bude jezdit v obou směrech, tím pádem hrozí kvůli zúžení pruhů do jednoho, v každém směru, možné kolony na příjezdu i výjezdu z města.

Výstavba obchvatu Frýdku-Místku opět výrazně pokročila. Nyní se ale dostali stavbaři do fáze, že bude potřeba začít budovat mimoúrovňové křížení a napojení směrem na Olešnou. Chystá se proto přepojení dopravy na příjezdu a vjezdu dálnice D56.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "V místě připojení nové části dálnice na stávající úsek je provedena část dálnice, zároveň dálniční rampa, mimoúrovňová křižovatka Sviadnov a most číslo 205 na dálniční rampě. Předmětný most bude využit pro odklon dopravy mimo stávající D56."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tadyma budou jezdit vozidla do Frýdku-Místku a z Frýdku-Místku směr na Ostravu a tím dojde k uvolnění toho stávajícího připojení na ostravskou dálnici a stavba začne budovat právě velké odbočení směrem na Olešnou."

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Toto nové provedení dopravy je nutné pro vytvoření zhruba 400 metrů pravého jízdního pásu nové dálnice 56 a 200 metrů přiléhající dálniční rampy, které jsou navrženy v půdoryse současné dálnice D56. Došlo k přeložení veškerých dotčených sítí a zhruba kilometr dlouhý úsek protihlukových stěn bude chránit před hlukem především obec Sviadnov."

Tímto krokem se ale příjezd i výjezd z Frýdku-Místku zúží kvůli tomuto novému přemostění do jednoho pruhu v každém směru. To může znamenat menší dopravní komplikace.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme zvyklí, že tady jsou takzvané dva pruhy směrem z Frýdku-Místku do Ostravy a jeden pruh od Ostravy do Frýdku-Místku. Tím, že ten most samozřejmě není nafukovací, tak tady to bude ve tvaru 1+1, to znamená jeden směr na Ostravu nebo jeden pruh na Ostravu a jeden pruh z Ostravy, takže tady můžeme očekávat i mírné zpomalení dopravy."

Přepojení dopravy na tento most se připravuje na neděli, může se to ale ještě posunout.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to plně v kompetenci Ředitelství silnic a dálnic. My jsme se bavili o tom, že bychom byli rádi, aby zůstalo to napojení ve tvaru 2+1, ale stavbaři tvrdí, že to prostě jinak udělat nešlo. Chystá se ještě jednání s ŘSD, kde se o tom budeme bavit, jak dlouho to právě bude trvat."

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: 03 "Přesný termín převedení dopravy je ještě v jednání mezi Ředitelstvím silnic a dálnic, zhotovitelem a dotčenými orgány. Při jednání je uvažováno ještě v horizontu letošního roku a dílčí omezení potrvají do konce roku následujícího."

Řidiči by měli být přesto připravení na možné komplikace.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přesně tak, ať se řidiči nachystají, že tady v tom místě, navíc tím, že to bude novinka, se budou všichni rozhlížet, budou se dívat kolem sebe, takže tady bude pomalejší provoz."

První etapa obchvatu Frýdku-Místku by měla být hotová už za 13 měsíců. Druhá pak o půl roku později.

---

Ve Skalici se montuje nové veřejné osvětlení

Ve Skalici probíhá další etapa výměny veřejného osvětlení. Město by tam mělo do Vánoc vyměnit přes 220 svítidel. Původní jsou už totiž na pokraji životnosti. Nová technologie navíc zajistí nižší spotřebu elektřiny.

Moderní svítidla z LED technologií už několik týdnů postupně instalují pracovníci provozu veřejné osvětlení v místní části Skalice.

Radomír Pecka, vedoucí provozu veřejné osvětlení, TS F-M: "Jsou mnohem úspornější než původní svítidla, mají v podstatě večer nebo v noci, když se sníží intenzita dopravy, tak sníží i ten svůj příkon, takže jsou úsporné."

Původní osvětlení je už často na pokraji životnosti. Magistrát Frýdku-Místku ho proto nechává postupně od roku 2016 obnovovat ve městě i v jeho místních částech.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Konkrétně v roce 2016 to bylo prvních nějakých 20 světel na cyklostezkách, které se pak následně obměňovaly i v roce 17 a 18, takže během těch tří let zhruba 180 světel bylo vyměněno. V roce 17 jsme zahájili i výměnu i v místních částech města, to znamená v té první etapě to byla zhruba dvě třetiny ve Skalici, jedna třetina v Chlebovicích, v následujícím roku pak to byly všechny místní části s tím, že v loňském roce byla podstatná část vyměněna v Zelinkovicích, zhruba 110 svítidel."

Radomír Pecka, vedoucí provozu veřejné osvětlení, TS F-M: "Posádka za den vymění 10 až 15 světel, záleží podle složitosti montáže, jak je ten sloup složitý, jestli má přípojky nějaké nebo není."

Letos se dostalo právě na Skalici, výměna zdejšího veřejného osvětlení by se měla stihnout do Vánoc.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že v letošním roce vyšly i finance na Skalici a na výměnu veřejného osvětlení. Už to tam potřebovalo, každoročně se snažíme investovat do obnovy veřejného osvětlení a modernizace, protože to modernější veřejné osvětlení nám v podstatě šetří i elektrickou energii."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V řadě těch uzlech máme dvoustupňovou regulaci, takže my jsme dnes i v té spotřebě na velice nízké úrovni."

Celkem by se v místní části mělo nainstalovat dohromady přes 220 nových svítidel z LED diodové technologie.

---

Kroužky pomáhají s přípravou na talentové zkoušky

Omezení kurzů a kroužků může dostat některé děti do nepříjemné situace. Díky aktivitám ve Středisku volného času Klíč si totiž mohou například zdokonalovat své dovednosti v oblasti výtvarného umění. Kroužky jim tak pomáhají s přípravou na talentové zkoušky, důležitý je pro ně ale i kontakt s kamarády.

Téměř zaplněná třída mladých výtvarnic dává jasně znát, že kroužky bez ohledu na zaměření dětem ve Frýdku-Místku nesmírně chyběly. Jakmile byla možnost se vrátit a zase společně ve středisku volného času odpoledne tvořit, talentované slečny neváhaly a opět vyrazily na lekce.

Anketa: 1.) "Jsem ráda, protože tady mám hodně kamarádů a kreslení mi hodně chybělo." 2.) "Těšila jsem se, hodně, na kamarády hlavně." 3.) "Jsem ráda za to, že se to otevřelo, těšila jsem se tady, ale mrzí mě, že se to zase zavře."

Chvilkové rozvolnění přivítali i lektoři jednotlivých kroužků, kteří se na děti také velmi těšili.

Petra Kopčáková, vedoucí kroužku Paleta, SVČ Klíč F-M: "Je to určitě dobře, nicméně některé slečny se připravují na talentové zkoušky uměleckých škol a ten schodek jim určitě bude chybět, takže jsme rádi, že alespoň na chvilinku se to uvolnilo."

Kroužek Paleta určený zájemcům o výtvarnou tvorbu je věnovaný jednotlivým výtvarným technikám, kresbě, malbě a grafice s důrazem na získání uměleckých kompetencí pro rozvoj estetického vnímání.

Petra Kopčáková, vedoucí kroužku Paleta, SVČ Klíč F-M: "Zaměřujeme se na to, aby každá ta lekce měla svůj cíl, jde o to, aby se naučily děti pracovat s co nejvíce materiály a naučily se co nejvíce výtvarných technik. Zaměřujeme se na perspektivu, na věci, které potřebují k přijímacím zkouškám například. Dneska se slečny učí míchat akrylové barvy a používají je na plátno."

Některé mladé výtvarnice ještě na začátku neměly jasno, co z jejich obrazu vznikne, ale našly se například i takové, které se rozhodly, že to, co si v kroužku namalují, by chtěly dát někomu jako vánoční dárek.

Anketa: 1.) "Já bych chtěla vytvořit nějakou krajinu Mexika nebo Texasu a možná bych to chtěla dát babičce nebo rodině." 2.) "Já si to nechám doma v pokoji, asi to nikomu nedám." 3.) "Co to bude? Až to bude? To nevím, to z toho až po čase vznikne třeba." 4.) "Já maluju pozadí na nějakou zimní krajinu."

Středisko volného času Klíč rozjelo od pondělí 7. prosince za dodržení všech hygienických opatření řadu kroužků, které se téměř okamžitě začaly zaplňovat. V průběhu se muselo pravidelně dezinfikovat, všichni museli nosit roušky a v kroužku mohlo být maximálně 10 dětí plus lektor. Zaplněno bylo téměř všude, přechod do stupně čtyři protiepidemického systému, ale podobně jako u škol, středisko bohužel zase zavřel.

---Mohlo by Vás také zajímat