Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Zastupitelé prošli před zasedáním testováním
  • Nové vedení města chce ztransparentnit chod úřadu

Zastupitelé prošli před zasedáním testováním

Zasedání zastupitelstva ve Frýdku-Místku probíhalo za mimořádných opatření. Zastupitelé před zasedáním podstoupili antigenní test na koronavirus, aby se maximálně vyloučilo riziko přenosu nemoci. V zasedacím sále zastupitelstva totiž sedí všichni poměrně blízko sebe.

Školící místnost přímo v budově magistrátu ve Frýdku-Místku byla už před několika týdny určena pro pravidelné testování zaměstnanců. Jednou týdně se tady testují úředníci antigenními testy. Kvůli zasedání zastupitelstva bylo rozhodnuto také o mimořádném opatření v podobě testování samotných zastupitelů. Postupně tak už od rána přicházeli na test a zhruba do patnácti minut se dozvěděli výsledek.

Richard Žabka, zastupitel: "Byl to můj první test vůbec, ještě jsem nebyl testovaný. Nebylo to zas tak nepříjemné, musím říct, že je důležité, aby to testování nějakým způsobem probíhalo, abychom věděli, jestli mezi sebou jsme pozitivní nebo ne."

Petr Kozák; zastupitel, lékař: "Já si myslím, že je to velice důležitá věc v šíření koronaviru, protože v poslední době dochází k tomu, že spousta lidí je asymptomatických, to znamená, že nemá žádné příznaky, a přitom velice roznáší tuto chorobu. Tudíž z tohoto důvodu provádění antigenních testů je velmi důležité."

Zastupitele testoval stejný tým z Nemocnice ve Frýdku-Místku, který má na starosti i testování zaměstnanců. Po několika výrazných záchytech během prvních testovacích dní už tolik nakažených naštěstí neevidují.

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Děláme testování pořád Ag testem. Třeba minulý týden v úterý bylo 169 lidí otestováno, jeden záchyt. Ve čtvrtek bylo 128 lidí otestováno, byl jeden záchyt. Dneska děláme od půl sedmé a máme 70 lidí otestováno, zatím bez záchytu. Myslím si, že je to jako výborná bilance a i dobrý výsledek pro ty lidi, kteří to slyší a mohou opravdu věřit tomu, že to má smysl."

Co se týče právě zastupitelů, tak všichni testovaní byli negativní. Zasedání tak mohlo normálně v 8. hodin začít. Pouze dva ze zastupitelů byli v domácí karanténě, ale těm bylo umožněno se do jednání připojit a následně hlasovat elektronickou formou.

---

Nové vedení města chce ztransparentnit chod úřadu

Důkladná inventura a transparentnost úřadu. To jsou představy o prvních krocích nového vedení Frýdku-Místku. Lidé se podle nového primátora Petra Korče rozhodně nemusejí bát razantních změn. Plán je navázat na to, co funguje správně a dál město ještě více rozvíjet.

S vysokými funkcemi přichází také velká zodpovědnost. Nová trojkoalice hnutí Naše město, Pirátů a hnutí ANO sestavila přesně většinu 22 zastupitelů. Jaké budou tedy jejich další plány?

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek má nemálo bolestí, ale myslím si, že tím hlavním bodem bude nějakým způsobem konsolidovat hospodaření a majetek města, protože město vlastní obrovské množství majetku, který vyžaduje velké investice a my budeme muset provést nějakou inventuru a určitě se budeme snažit i nějakým způsobem více ztransparentnit fungování toho úřadu."

Primátor, noví náměstci i radní si mezi sebou v některých případech velmi výrazně přeskládali kompetence.

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "Opravdu jsme zvažovali, kdo je na co vhodný, i když samozřejmě primátorem se nikdo nerodí anebo náměstkem se nikdo nerodí, takže pro každého z nás to bude velká životní výzva, ale já si myslím, že ta kombinace toho, že v radě zůstávají členové, kteří mají zkušenost nebo naopak se tam vrací někteří náměstci, kteří mají velkou zkušenost z řízení úřadů nebo magistrátu, tak ta kombinace by mohla přinést zajímavou změnu."

Jakub Tichý, nový neuvolněný radní: "Máme dva náměstky, kdy spadá pod nás doprava, životní prostředí a taky digitalizace, což je naše velké téma. Stejně jako kultura a památková péče. Takže když to mám shrnout, tak věřím, že se hodně budeme věnovat veřejnému prostoru, budeme se věnovat dopravní situaci, budeme se věnovat digitalizaci a komunikaci, jednak uvnitř města i jednak směrem ven."

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku: "Občané se nemusejí bát, že by přišla nějaká razantní změna. Je spousty věcí, které jsou nastavené správně a my nebudeme takzvaně bourat mosty, ale chceme navázat, pokračovat a rozvíjet to město dál. Pokud nám budou přát i voliči a občané města, tak bychom v té práci pokračovali i přes hranici toho volebního období, protože jsme si ověřili, že je možné spolupracovat lidsky napříč politickým spektrem."

Nová koalice věří, že jim spolupráce bude fungovat.

---Mohlo by Vás také zajímat