Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Oprava 158 bytů v penzionu pro seniory je hotová
  • Očkovací centrum se přestěhovalo do nemocnice
  • ADRA může využívat prostory Centra aktivních seniorů

Oprava 158 bytů v penzionu pro seniory je hotová

Závěrečnou část rozsáhlých oprav má za sebou penzion pro seniory na Lískovecké ulici. Rekonstrukce se postupně dotkla celkem dvou stovek nájemníků, kteří žili v nedůstojných podmínkách.

Kompletně nové koupelny i kuchyňské kouty čekaly po náročné rekonstrukci na uživatele penzionu pro seniory na Lískovecké ulici ve Frýdku-Místku.

Jiřina Janečková, klientka penzionu pro seniory: "No to se mě líbilo, já jsem spokojená a byla jsem od začátku, od 96 roku jsem tady a spokojená."

Jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje byly původně v zoufalém stavu a staly se terčem kritiky. Na staveniště se penzion změnil v polovině roku 2018. Řemeslníci v průběhu tří let odstranili celkem 158 umakartových bytových jader a vyzdili nová. Rekonstrukce byla rozdělena do čtyř etap.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Muselo se to dělat postupně. Senioři poté buď šli k rodině a nebo měli k dispozici pohotovostní byty, které jsme taky zřídili v roce 2018. Myslím si, že to je věc nezbytná. Ty podmínky, ve kterých oni žili, nebyly důstojné a já jsem rád, že se to podařilo v tom roce 2018 zrealizovat a rozjet do té dnešní podoby, do té etapy, která dneska vlastně končí."

Jaroslav Chlebek, ředitel Penzionu pro seniory F-M: "Náročné to bylo. Nejenom po té stránce stavební, ale hlavně i co se týče zajištění náhradního ubytování pro seniory, ale nakonec se nám to všechno podařilo a myslím si, že ten funkční prostor potřebný k zabezpečení činností, aby ten člověk si zašel na tu toaletu bezpečně, umyl se, osprchoval, že to teď ty nové koupelny plně splňují."

Kuchyně mají nové sporáky a digestoře. Nové jsou také rozvody elektřiny a odvětrávání koupelen.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Rekonstrukce zdejších bytových jader byla opravdu náročný projekt. Pro seniory není jednoduché se stěhovat. Navíc ještě dvakrát v měsíci, vystěhovat se do náhradního bytu, počkat na tu rekonstrukci a vrátit se zpátky. Je to opravdu složité. Tento projekt zásadním způsobem zvyšuje kvalitu, komfort toho bydlení tady v penzionu pro seniory a já bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že město se pouští i do investičních akcí, které nejsou náročné pouze finančně, ale jsou náročné i organizačně. A nejsou to jenom ty rychlé akce, které vypadají hezky, protože jsou stejně důležité. A za město chci říct, že určitě toto není poslední investiční akce tohoto typu a že je potřeba, aby město dělalo i akce, které nejsou tak populistické a aby se staralo o svůj majetek a staralo se o občany, kteří tu pomoc potřebují."

Celkové náklady na rekonstrukci vyšly město na 44 milion korun. Budova penzionu prošla také částečným zateplením za 8,5 milionu. Z toho 3,2 milionu hradila evropská dotace.

---

Očkovací centrum se přestěhovalo do nemocnice

Nové očkovací centrum v Nemocnici Frýdek-Místek už plně funguje. Je snadno dostupné a zvládne naočkovat až 500 lidí denně. Zatím odbavuje zhruba 100 klientů. Ale předpokládá se, že s očkováním třetí dávky jich bude více.

Do konce září fungovalo velkokapacitní očkovací centrum ve Frýdku-Místku v Národním domě. Poté bylo během pár dnů přestěhováno do úplně nových prostor.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsme tedy ve vlastních prostorech, kdy jsme udělali rekonstrukci za zhruba 3 miliony korun. Kdy jsme využili prostory tohoto pavilonu. Tady byly dřív sociální pracovnice a jedna ambulance. Ty jsme změnili na očkovací centrum."

Karolína Tichavská, zdravotnice: "Když člověk tady přijde, tak si vezme lísteček zepředu. My ho vyvolávacím systémem vyvoláme, uděláme s ním veškerou administrativu, pak pokračuje do očkovací místnosti nebo k lékař pokud chce."

Anketa: "Já jsem tady už potřetí na tu posilňující dávku. Tedy poprvé první, druhou a teď tu posilňující dávky. A je to OK. Nedělá mi to žádné problémy. Ale já to potřebuji hlavně proto, že děti mám v cizině víte, tak sem tam za nimi cestuji ještě. Takže je to nutné no."

Nové očkovací centrum najdou pacienti velmi snadno. Je totiž v budově hned vedle hlavního vchodu do nemocnice ve Frýdku-Místku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Kapacita centra v nemocnici je maximálně 500 až 600 klientů za den. Máme tady 5 administrativních pozic, 3 až 4 očkovací pozice a klienti mají možnost se zeptat, jak lékaře, který je tady přímo v očkovacím centru, tak samozřejmě čekat i těch 20 minut po očkování. Očkujeme třemi vakcínami, Pfizerem, Modernou, Johnsonem. Aplikujeme třetí dávky, a to tak, že klienti se buď mohou registrovat přes registrační systém, který funguje stejně, jako když se očkovali před těmi šesti nebo osmi měsíci. Ale samozřejmě můžou přijít i bez registrace a naočkujeme je. Výjimkou jsou děti, kde ta registrace je samozřejmě lepší, protože musejí přijít s rodiči a děti očkujeme ve středy."

Aktuálně se tady nechá naočkovat denně zhruba 100 lidí. S třetí dávkou se ale očekává opětovný nárůst klientů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Což bylo vidět teď v pátek, kdy bylo 120 klientů. Před víkendem se asi nechali naočkovat, aby ty reakce v případě, že by nějaké byly, tak aby to zvládli přes víkend. Ale počítáme s tím, jak budou postupně narůstat ty intervaly osmiměsíční, které původně byly deklarované, protože dneska už se mohou očkovat klienti po šesti měsících. Tak samozřejmě ta čísla porostou."

Až činnost očkovacího centra skončí, jednoduše se předělá na nové ambulance.

---

ADRA může využívat prostory Centra aktivních seniorů

Dobrovolnické centrum ADRA dostalo možnost využívat nové prostory pro aktivity s autistickými dětmi. Po dohodě s magistrátem může provozovat výtvarný a sportovní kroužek v budově Centra aktivních seniorů. Ve městě žije 120 rodin s autistickými dětmi a zájem o služby Adry je obrovský.

V přízemí Centra aktivních seniorů začala po 16. hodině sportovní aktivita dětí s autismem. O patro výš si zase malují nebo hrají. Rodiče si mezitím mohou v klidu oddychnout.

Anketa: 1) Jsme strašně rády s maminkami, že můžeme využívat služby Adry, momentálně se tyto služby konají v Místku v krásném prostředí, které je dětmi využívané, takže jsme za to strašně moc rádi všichni rodiče. Děti se těší a je to super." 2.) "Já jsem rád, že to tady funguje, protože dcera potřebuje mít svůj režim. Takže jsem rád, že se ADRA přihlásila a město poskytlo prostory, kde se mají děti možnost scházet a mají nějaké aktivity." 3.) "Samozřejmě všichni rodiče tady z Frýdecko-Místecka jsou velmi vděční, včetně mě, protože doteď nebylo pro naše děti žádné vyžití po škole, o prázdninách a tak, a je to úplně perfektní."

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My jsme nesmírně rádi a jsme vděčni, že jsme se mohli přestěhovat z těch provizorních prostor, do těchto nádherných prostor. Jsme rádi, že město přišlo s tou nabídkou, využili jsme ji a teď můžete být svědky toho, jak dneska poprvé tady naše aktivity se rozbíhají."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V rámci spolupráce s dobrovolnickou organizací ADRA jsme došli k tomu, že ADRA hledá prostory , kde by mohla přes zimní období mít sportovní kroužek pro autistické děti. Po úvaze jsme nabídli, že by mohli využít prostory Centra aktivních seniorů. Slovo dalo slovo, všechno klaplo a tak se tady dneska scházíme na prvním odpoledni, kdy ten program pro autistické děti pořádá. Jsme velmi rádi, máme z toho obrovskou radost. Centrum aktivních seniorů tak získává další rozměr fungování."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Centrum aktivních seniorů je nádherné místo uprostřed města a našim cílem společným je, aby bylo využito maximálně. Tedy chceme veškeré aktivity, které mohou naše seniory zajímat, chceme na toto místo dostat. A zároveň budeme rádi, za každý podnět, za každý nápad, který by mohl činnost tohoto centra rozšířit a obohatit život ve městě a u seniorů."

Zájem o aktivity Adry v oblasti pomoci autistickým dětem je obrovský.


Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Neděláme jenom sportovní a výtvarné aktivity, ale děláme i rodičovské skupiny. Snažíme se rodičům pomáhat. Posílat dobrovolníky do rodin. Snažíme se o rodiny pečovat kompletně. Te zájem je velký, volají nám rodiče, pravda kapacitně zatím v této chvíli nejsme schopni pokrýt celou tu poptávku."

Ve Frýdku-Místku žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchou autistického spektra.

---Mohlo by Vás také zajímat