Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Významné osobnosti převzaly cenu města
  • Studenti uklidili břehy řeky Ostravice
  • Jednorázové jízdné v MHD zdraží z 10 na 20 korun

Významné osobnosti převzaly cenu města

Záchrana lidských životů, výchova a vzdělávání, dramatické i výtvarné umění. To jsou oblasti, ve kterých získalo pět významných osobností Cenu města Frýdek-Místek za rok 2020. Slavnostní předáván proběhlo na frýdeckém zámku.

Umělecké hudební vystoupení zahájilo v úterý po 16. hodině předávání Cen statutárního města Frýdek-Místek za rok 2020. V rytířském sále frýdeckého zámku se sešla pětice významných osobností se svými nejbližšími, která postupně od zástupců vedení města převzala ceny města.

Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "No bylo to pěkné. Akorát, když člověk musel být v té masce. Lepší je v dýchacím hasičském přístroji."

Ludmila Deutscherová, bývalá starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Jsem hodně, hodně ráda, že to vyšlo. Děkuji moc všem, kteří ať už mě navrhli, ať už to schválili a všechno, že se to povedlo. Čtyřlístku zůstanu věrná."

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "No tak mrzí mě, že tady nejsou právě ti, kteří byli u toho mého začátku. Což byla paní Šterevová, paní Tkačíková. Když je to jenom s omezeným množstvím našich blízkých a přítel. Ale určitě by z toho měly radost a velmi mi to přály. Tak si toho vážím a jsem ráda za to, že nakonec tady stojím."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Bylo to velice krásné. Moc děkuji všem, že si ten čas udělali, ale samozřejmě největší zásluhu, že jsem dostala Cenu města, tak má celá organizace Podané ruce. A to jim budu tlumočit hned, jak s kolegy budu. A samozřejmě i má rodina, která mě drží celou dobu a pomáhá mi. Bez té rodiny by to nešlo, takže i manžela tu mám a moc jsem za to ráda, že mě ta rodina neopustila, když jsem tak pracovně vytížená. Děkuji."

Milan Oboda, umělecký řezbář: "Partyja je v náladě, všichni jsou spokojení, o dárkách ani nemluvím, to je úplně drauf, to je přes. A tak jako, moje představy jsou tak, že se mi bude aj dobře spát. A ještě předtím dobře pojím, ať jsme stateční a silní. A co dodat? No."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já jsem velice rád, že se to předání cen uskutečnilo. Byly to v uvozovkách sice ceny za rok 2020, ale ty objektivní okolnosti bránily předání. My jsme velice dlouho zvažovali, jakou formou ceny předat. Tak, aby to předání bylo slavnostní. Tak, jak si ti ocenění zaslouží a myslím, že se nám to povedlo."

Každý z oceněných má za sebou obrovský kus prospěšné práce. Vladimír Dužík je 52 let členem sboru dobrovolných hasičů. A i ve svých 66 letech patří mezi aktivní členy a základní stavební kámen jednotky. Ludmila Deutscherová působí už 47 let v dnešním divadle Čtyřlístek, kde hraje hlavně pohádky pro děti. Anna Nováková vlastnoručně a velmi úhledně psala kroniku města, kde zaznamenávala každou zajímavou událost. Helena Fejkusová se aktivně věnuje canisterapii, pomáhá nemocným a školí své další následovníky. A Milan Oboda je proslulý umělecký řezbář, jehož díla jsou zastoupena ve sbírkách řady institucí, muzeí a galerií.

---

Studenti uklidili břehy řeky Ostravice

S pytli na odpadky prošli břehy řeky Ostravice ve Frýdku-Místku od mostu k mostu. Netradiční úklidová četa byla tentokrát složená ze studentů různých škol ve městě a pomohli jim také senioři. Úklid proběhl na základě ankety, ve které občané žádali o větší čistotu města.

S heslem „Mosty spojují nejen břehy“ se podél řeky Ostravice ve Frýdku-Místku sešli studenti čtyř zdejších středních škol a také zástupci Centra aktivních seniorů. Společně se pak pustili do úklidu různých odpadků.

Pavel Carbal, pedagog Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Komunitní akce velmi vítáme a že si myslím, že to vytvoří pouto té mládeže ke svému městu a taky, že jim nebude lhostejná ta starost o životní prostředí."

Petr Solich, ředitel Střední školy řemesel Frýdek-Místek: "Akce je úplně super, protože já jsem rád, že s těmi školami můžeme spolupracovat. Hlavně s paní ředitelkou Malouškovou, kde jsme na jednom areálu, na jednom působišti. Tuto akci oceňuji, protože to spojuje školství jako takové. No a zároveň děláme něco pro město. Tím, že budeme čistit tu řeku Ostravici."

Ilja Maloušková, ředitelka SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Ten vztah se musí učit pomaličku, protože ne všichni jsou vedeni takhle, aby se k té společnosti a k té ekologii chovali. Ve škole je nutno o tom hovořit a takové praktické části, jako třeba dneska, to je taky velmi důležité, aby byly přímo v terénu a aby si to ohmataly. Že ten odpad patří opravdu někde jinde, a ne do přírody anebo na nějaké veřejné prostranství."

Akce vzešla ze vzdělávacího programu Varianty organizace Člověk v tísni, do kterého se zapojila Střední, základní a mateřská škola Frýdek-Místek. Součástí něj je projekt Active Citizens, ten má za cíl rozvíjet aktivní občanství pomocí různých komunitních projektů.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Od toho března do současnosti jsme realizovali několik etap v tomto programu. A to od poznávání sebe samých, přes poznávání potřeb spolužáků, poznávání potřeb všech žáků školy, až po poznání potřeb komunity. Vymysleli jsme anketu, která měla pět oblastí."

Péče o čistotu a kvalitu životního prostředí, péče o zlepšování kulturních aktivit, dále sportovních aktivit, setkávání a získávání povědomí o osobách se speciálními potřebami.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Tuto anketu jsme realizovali mezi občany města Frýdku-Místku, vrátilo se nám 235 anketních lístků a jednoznačně největší zastoupení měla oblast číslo jedna. A to je oblast potřeb pro životní prostředí a čistotu ve městě."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Já jsem převzal záštitu nad akcí, která měla říct, co občanům chybí a když jsem ji převzal a vyšlo z toho opravdu, že bychom se měli projít kolem řeky a uklidit, tak jsem tady dneska opravdu i s rukavicemi a chtěl bych alespoň chvíli se té akce zúčastnit předtím dalším programem, který budu mít. A jsem rád, že se takové akce konají a věřím, že nejsou poslední."

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Náš projekt se jmenuje Mosty spojují nejen břehy, to znamená, že nejen ty břehy jsou důležité, ale důležité je právě to spojování těch lidí. Tak, aby aktivní občanství, které je jedním z pilířů demokracie se doopravdy v České republice začalo více a více rozvíjet."

Do projektu se aktivně zapojily také technické služby, které poskytly pytle, ochranné rukavice a zajistily svoz nasbíraného odpadu. Přispěla i nedaleká automobilka, která věnovala drobné dárky pro účastníky.

---

Jednorázové jízdné v MHD zdraží z 10 na 20 korun

Cestující ve frýdecko-místecké MHD si připlatí za jednorázové jízdenky dvojnásob. Zdražení přichází po více než deseti letech, kdy byla místní MHD cenově beze změn. Dotovaná jízdenka, kterou využívají obyvatelé města za 1 korunu na rok dál zůstává.

Jednorázové jízdenky v hodnotě deset korun za jednu jízdu využívá ve Frýdku-Místku přibližně 20 procent všech cestujících. Jde o doplňkovou službu, kterou využívají především nepravidelní návštěvníci města nebo obyvatelé, kteří si nechtějí nebo nemohou zakoupit zvýhodněné časové jízdné. Od 12. prosince čeká tyto cestující dvojnásobné zdražení.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Já bych chtěl hlavně zdůraznit, že zdražujeme pouze základní jednoduché jízdné. Z deseti korun na dvacet korun. Tohle jízdné využívá minimum pasažérů, cestujících. Jsou to většinou přespolní nebo lidé, kteří používají autobus jednou za čas, za půl roku například."

Dlouhodobé časové jízdné, které využívá dalších 80 procent obyvatel Frýdku-Místku a těch, kteří na něj mají nárok, se úprava cen nedotkne.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme měli v koalici shodu, že chceme zachovat to dotované jízdné, ten roční kupón za jednu korunu. Což je to, čemu se u nás ve Frýdku-Místku říkalo MHD zdarma. Ale ta MHD zdarma samozřejmě není. Ta nás stojí 137 milionů korun ročně. Což je třeba 8 procent rozpočtu města. A ta cena už je neudržitelná."

Město by mělo díky zvýšení ceny základního jízdného uspořit ročně zhruba 5 až 7 milionů korun.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba říct, že jízdné ve Frýdku-Místku se nezdražovalo 12 let. A i tehdy se zdražovalo ze sedmi korun na 10. Není to složitá matematika. Toto jízdné takto nevychází a cena 20 korun je cena, kterou mají za základní tarif, za tuto jednoduchou jízdenku i obce a města v okolí, v kraji, ale i v republice."

Dalším důvodem ke zdražení je v poslední době neustále rostoucí cena pohonných hmot.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Většina autobusů ve Frýdku-Místku jezdí na CNG a víme, sledujeme nárůst cen. CNG je nyní až 350 procent. Ono se to asi vrátí na třeba 200 procent zdražení v příštím roce, ale my na to prostě musíme reagovat."

Případné zdražování cen jízdného je ožehavým tématem i v řadě dalších měst v Moravskoslezském kraji. Frýdek-Místek byl první, který to už oficiálně oznámil.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
18. listopadu 2021, 16:40

Významné osobnosti převzaly cenu města

Záchrana lidských životů, výchova a vzdělávání, dramatické i výtvarné umění. To jsou oblasti, ve kterých získalo pět významných osobností Cenu města Frýdek-Místek za rok 2020. Slavnostní předáván proběhlo na frýdeckém zámku.

Umělecké hudební vystoupení zahájilo v úterý po 16. hodině předávání Cen statutárního města Frýdek-Místek za rok 2020. V rytířském sále frýdeckého zámku se sešla pětice významných osobností se svými nejbližšími, která postupně od zástupců vedení města převzala ceny města.

Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "No bylo to pěkné. Akorát, když člověk musel být v té masce. Lepší je v dýchacím hasičském přístroji."

Ludmila Deutscherová, bývalá starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Jsem hodně, hodně ráda, že to vyšlo. Děkuji moc všem, kteří ať už mě navrhli, ať už to schválili a všechno, že se to povedlo. Čtyřlístku zůstanu věrná."

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "No tak mrzí mě, že tady nejsou právě ti, kteří byli u toho mého začátku. Což byla paní Šterevová, paní Tkačíková. Když je to jenom s omezeným množstvím našich blízkých a přítel. Ale určitě by z toho měly radost a velmi mi to přály. Tak si toho vážím a jsem ráda za to, že nakonec tady stojím."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Bylo to velice krásné. Moc děkuji všem, že si ten čas udělali, ale samozřejmě největší zásluhu, že jsem dostala Cenu města, tak má celá organizace Podané ruce. A to jim budu tlumočit hned, jak s kolegy budu. A samozřejmě i má rodina, která mě drží celou dobu a pomáhá mi. Bez té rodiny by to nešlo, takže i manžela tu mám a moc jsem za to ráda, že mě ta rodina neopustila, když jsem tak pracovně vytížená. Děkuji."

Milan Oboda, umělecký řezbář: "Partyja je v náladě, všichni jsou spokojení, o dárkách ani nemluvím, to je úplně drauf, to je přes. A tak jako, moje představy jsou tak, že se mi bude aj dobře spát. A ještě předtím dobře pojím, ať jsme stateční a silní. A co dodat? No."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já jsem velice rád, že se to předání cen uskutečnilo. Byly to v uvozovkách sice ceny za rok 2020, ale ty objektivní okolnosti bránily předání. My jsme velice dlouho zvažovali, jakou formou ceny předat. Tak, aby to předání bylo slavnostní. Tak, jak si ti ocenění zaslouží a myslím, že se nám to povedlo."

Každý z oceněných má za sebou obrovský kus prospěšné práce. Vladimír Dužík je 52 let členem sboru dobrovolných hasičů. A i ve svých 66 letech patří mezi aktivní členy a základní stavební kámen jednotky. Ludmila Deutscherová působí už 47 let v dnešním divadle Čtyřlístek, kde hraje hlavně pohádky pro děti. Anna Nováková vlastnoručně a velmi úhledně psala kroniku města, kde zaznamenávala každou zajímavou událost. Helena Fejkusová se aktivně věnuje canisterapii, pomáhá nemocným a školí své další následovníky. A Milan Oboda je proslulý umělecký řezbář, jehož díla jsou zastoupena ve sbírkách řady institucí, muzeí a galerií.

---

Studenti uklidili břehy řeky Ostravice

S pytli na odpadky prošli břehy řeky Ostravice ve Frýdku-Místku od mostu k mostu. Netradiční úklidová četa byla tentokrát složená ze studentů různých škol ve městě a pomohli jim také senioři. Úklid proběhl na základě ankety, ve které občané žádali o větší čistotu města.

S heslem „Mosty spojují nejen břehy“ se podél řeky Ostravice ve Frýdku-Místku sešli studenti čtyř zdejších středních škol a také zástupci Centra aktivních seniorů. Společně se pak pustili do úklidu různých odpadků.

Pavel Carbal, pedagog Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Komunitní akce velmi vítáme a že si myslím, že to vytvoří pouto té mládeže ke svému městu a taky, že jim nebude lhostejná ta starost o životní prostředí."

Petr Solich, ředitel Střední školy řemesel Frýdek-Místek: "Akce je úplně super, protože já jsem rád, že s těmi školami můžeme spolupracovat. Hlavně s paní ředitelkou Malouškovou, kde jsme na jednom areálu, na jednom působišti. Tuto akci oceňuji, protože to spojuje školství jako takové. No a zároveň děláme něco pro město. Tím, že budeme čistit tu řeku Ostravici."

Ilja Maloušková, ředitelka SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Ten vztah se musí učit pomaličku, protože ne všichni jsou vedeni takhle, aby se k té společnosti a k té ekologii chovali. Ve škole je nutno o tom hovořit a takové praktické části, jako třeba dneska, to je taky velmi důležité, aby byly přímo v terénu a aby si to ohmataly. Že ten odpad patří opravdu někde jinde, a ne do přírody anebo na nějaké veřejné prostranství."

Akce vzešla ze vzdělávacího programu Varianty organizace Člověk v tísni, do kterého se zapojila Střední, základní a mateřská škola Frýdek-Místek. Součástí něj je projekt Active Citizens, ten má za cíl rozvíjet aktivní občanství pomocí různých komunitních projektů.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Od toho března do současnosti jsme realizovali několik etap v tomto programu. A to od poznávání sebe samých, přes poznávání potřeb spolužáků, poznávání potřeb všech žáků školy, až po poznání potřeb komunity. Vymysleli jsme anketu, která měla pět oblastí."

Péče o čistotu a kvalitu životního prostředí, péče o zlepšování kulturních aktivit, dále sportovních aktivit, setkávání a získávání povědomí o osobách se speciálními potřebami.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Tuto anketu jsme realizovali mezi občany města Frýdku-Místku, vrátilo se nám 235 anketních lístků a jednoznačně největší zastoupení měla oblast číslo jedna. A to je oblast potřeb pro životní prostředí a čistotu ve městě."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Já jsem převzal záštitu nad akcí, která měla říct, co občanům chybí a když jsem ji převzal a vyšlo z toho opravdu, že bychom se měli projít kolem řeky a uklidit, tak jsem tady dneska opravdu i s rukavicemi a chtěl bych alespoň chvíli se té akce zúčastnit předtím dalším programem, který budu mít. A jsem rád, že se takové akce konají a věřím, že nejsou poslední."

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Náš projekt se jmenuje Mosty spojují nejen břehy, to znamená, že nejen ty břehy jsou důležité, ale důležité je právě to spojování těch lidí. Tak, aby aktivní občanství, které je jedním z pilířů demokracie se doopravdy v České republice začalo více a více rozvíjet."

Do projektu se aktivně zapojily také technické služby, které poskytly pytle, ochranné rukavice a zajistily svoz nasbíraného odpadu. Přispěla i nedaleká automobilka, která věnovala drobné dárky pro účastníky.

---

Jednorázové jízdné v MHD zdraží z 10 na 20 korun

Cestující ve frýdecko-místecké MHD si připlatí za jednorázové jízdenky dvojnásob. Zdražení přichází po více než deseti letech, kdy byla místní MHD cenově beze změn. Dotovaná jízdenka, kterou využívají obyvatelé města za 1 korunu na rok dál zůstává.

Jednorázové jízdenky v hodnotě deset korun za jednu jízdu využívá ve Frýdku-Místku přibližně 20 procent všech cestujících. Jde o doplňkovou službu, kterou využívají především nepravidelní návštěvníci města nebo obyvatelé, kteří si nechtějí nebo nemohou zakoupit zvýhodněné časové jízdné. Od 12. prosince čeká tyto cestující dvojnásobné zdražení.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Já bych chtěl hlavně zdůraznit, že zdražujeme pouze základní jednoduché jízdné. Z deseti korun na dvacet korun. Tohle jízdné využívá minimum pasažérů, cestujících. Jsou to většinou přespolní nebo lidé, kteří používají autobus jednou za čas, za půl roku například."

Dlouhodobé časové jízdné, které využívá dalších 80 procent obyvatel Frýdku-Místku a těch, kteří na něj mají nárok, se úprava cen nedotkne.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme měli v koalici shodu, že chceme zachovat to dotované jízdné, ten roční kupón za jednu korunu. Což je to, čemu se u nás ve Frýdku-Místku říkalo MHD zdarma. Ale ta MHD zdarma samozřejmě není. Ta nás stojí 137 milionů korun ročně. Což je třeba 8 procent rozpočtu města. A ta cena už je neudržitelná."

Město by mělo díky zvýšení ceny základního jízdného uspořit ročně zhruba 5 až 7 milionů korun.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba říct, že jízdné ve Frýdku-Místku se nezdražovalo 12 let. A i tehdy se zdražovalo ze sedmi korun na 10. Není to složitá matematika. Toto jízdné takto nevychází a cena 20 korun je cena, kterou mají za základní tarif, za tuto jednoduchou jízdenku i obce a města v okolí, v kraji, ale i v republice."

Dalším důvodem ke zdražení je v poslední době neustále rostoucí cena pohonných hmot.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Většina autobusů ve Frýdku-Místku jezdí na CNG a víme, sledujeme nárůst cen. CNG je nyní až 350 procent. Ono se to asi vrátí na třeba 200 procent zdražení v příštím roce, ale my na to prostě musíme reagovat."

Případné zdražování cen jízdného je ožehavým tématem i v řadě dalších měst v Moravskoslezském kraji. Frýdek-Místek byl první, který to už oficiálně oznámil.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-18-11-2021-16-44