Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • ADRA pořádala příměstský tábor pro děti s autismem
  • Hledají se další místa pro rozšíření slunících lavic
  • Více než 20 let pomáhá canisterapiemi potřebným

ADRA pořádala příměstský tábor pro děti s autismem

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek uspořádala historicky první příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. Pro děti byl od pondělí do pátku připraven bohatý program. Od různých tematických aktivit, až po výlety. Zázemí našli ve Faunaparku.

Starat se o děti s poruchou autistického spektra rozhodně není jednoduché. ADRA Frýdek-Místek postupně rozvíjí projekty, které těmto dětem i jejich rodičům pomáhají.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My jsme nesmírně rádi, že jsme s podporou města, magistrátu Frýdek-Místek, mohli uspořádat první příměstský tábor pro naše děti s autismem, které tady na území města jsou. My s nimi dlouhodobě pracujeme s těmi dětmi."

16 dětí bylo rozděleno do dvou skupin podle věku. Výhodou některé dny bylo, že na jedno dítě byl jeden dobrovolník.

Petr Adamus. zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "O ty skupiny se starají naši skvělí dobrovolníci, kterým jsme nesmírně vděčni, protože je to náročná práce. Oni si to vyzkoušeli už za ty dva dny, že je to nesmírně fyzicky i psychicky náročné a jsme také vděčni našim vedoucím, kteří vedou ty aktivity."

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Já už to dělám dva roky a přivedl mě sem Petr Adamus, který je můj profesor na vysoké škole a já už jsem delší dobu chtěla začít pomáhat, protože jsem měla hodně volného času. Přišlo mi, že ty děti to potřebují, aby se jim někdo věnoval."

Barbora Kawuloková, dobrovolnice: "Já dělám dobrovolnici asi rok a půl už a začala jsem to dělat, protože mám ráda děti a vždycky jsem se jim chtěla nějakým způsobem věnovat a ráda dělám věci pro ostatní, takže to byl ten důvod."

Jak složitá pro vás ta práce konkrétně s těmito dětmi je?

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Oni mě právě spíš naplňují tou energií. Někdy je to složitější, třeba spíš teď na tom táboře, jelikož jsme s nimi 8 hodin, tak je to složitější, ale když jinak máme s nimi kroužky, hodinu a půl, tak je to spíš, že nás oni nabijí tou energií."

Romana Lhoťanová, táborová vedoucí: "Dneska jsme si vybrali téma indiánské vesnice. Začali jsme tvořit indiánské čelenky, pak jsme postupovali, že jsme začali vyrábět náramky i oblečení."

Jako správní indiáni střílely děti také na bizony a připravena byla i překážková dráha. Zázemí pro denní akce poskytl Faunapark, ale děti absolvovaly také několik výletů. Na přehradu Baška i na Ostravici a Sepetnou.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek s dobrovolnickou organizací ADRA spolupracuje dlouhodobě. Na jejich program volnočasových aktivit pro děti s poruchou autistického spektra město přispívá finančně. Na tomto táboře je krásně vidět, že ADRA ten projekt dále rozvijí, protože nebýt tady toho programu, tak pro rodiče těch dětí by bylo velmi těžké a nereálné ty děti na nějaký tábor vypravit."

ADRA pro děti s autismem pravidelně pořádá také řadu kroužků. Výtvarný, sportovní a další.

---

Hledají se další místa pro rozšíření slunících lavic

Slunící lavice na Olešné sklízí velký úspěch. Frýdek-Místek proto hledá místa, kam by se daly umístit další. Jedna z priorit je, aby byly u vody, tím pádem se nabízí lokalita kolem řeky Ostravice. Stejně tak mohou lidé ještě posílat podněty, co na lavici vylepšit.

První prototyp slunící lavice vlastnoručně vyrobili dva architekti. Od 10. června je umístěna na Olešné, lidé si ji mohli vyzkoušet a případně dát vědět, co na ní vylepšit.

Anketa: "Nenahážou tu lidi binec a budou k sobě ohleduplní a každý si k sobě uklidí. Když máte mokré plavky, tak to uschne. Vyzkoušíme. Ano, je tu krásně, souhlas. Jo, líbí. Kolik jich tu bude?"

Zdeněk Liška, architekt studia KLAR: "My jsme vyrobili prototyp z desek, které byly určeny spíš jako šrot na podpal. To znamená že na tom jsme si vyzkoušeli ty sedací úhly, ať víme, jestli je to pohodlné, co je ještě potřeba na tom upravit. Má to symbolizovat takovou lodičku na nábřeží. Ten tvar z toho vychází a je to z dřevěných prken, což je transformovaná taková lodní paluba."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme na tom prototypu zjistili, jestli odpovídají nebo neodpovídají ty sklony tak, jak jsme si představovali a zjistili jsme, že by bylo dobré provézt pár úprav náklonu těch lavic, tak aby se tam dalo lépe ležet a lépe i využívat úplně tu horní plochu. Aby tam měli ti lidé více možností, jak to využít to lehátko."

Aktuálně už je vyprojektována ostrá verze z oceli, která byla zadána do výroby zámečníkovi.

Zdeněk Liška, architekt studia KLAR: "Ať tam je prostor krytý zevnitř. Ať tam nezanechávají lidé odpadky. Ale zároveň máme vypozorováno to, že lidé tento prostor pod tou lavicí využívali pro uschování svých věcí. Takže jsme v té další verzi vymysleli prostor, který bude uzamykatelný. S myšlenkou toho, že ten člověk, který to bude chtít používat, tak si na vrátnici na Olešné zapůjčí klíče."

Zároveň se hledají další místa ve městě, kam by se lavice mohly umístit.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Zatím jenom u řeky, protože jsme říkali na Olešnou a k Ostravici. To bereme jako hlavní místa pro rekreaci ve městě. Takže zatím máme tyto, pokud někoho napadnou nějaké další, klidně, ať nám řekne. Dáme lidem možnost říct, jestli jo. Ty jsou fajn nebo tam to nemá cenu. Snažili jsme se hlavně u řeky vybrat dobrá místa, aby se člověk mohl dívat na řeku a mohl tam fajně relaxovat."

Jen na Olešné by v budoucnu mohlo být takových lavic až 12.

---

Více než 20 let pomáhá canisterapiemi potřebným

Ceny města Frýdek-Místek za rok 2020 získá pět významných osobností. Jednou z nich je paní Helena Fejkusová, která se už přes 20 let věnuje canisterapii a vybudovala organizaci Podané ruce. Ta už díky canisterapii a osobní asistenci pomohla tisícům lidí.

Kynologie je její vášní. Díky ní se dostala ke canisterapii, kterou si následně zamilovala. Za dvou dlouholetou práci tak byla navržena na Cenu města Frýdku-Místku, která byla následně schválena.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Bylo to velké překvapení. Ta informace mě zastihla v autě, tak jsem nestačila moc reagovat a hned mě proběhlo hlavou, které z kolegyň to mají na svědomí a myslela jsem si, že to je třeba žert nebo že to je nějaká chybka."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek, tak jako celá řada jiných měst, chce pravidelně oceňovat práci a činnost výjimečných osobností. Mezi tyto osobnosti určitě patří paní Helena Fejkusová. Žena, která na zelené louce vybudovala organizaci, která pomáhá."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Je to strašně zavazující, je to krásné, je to v první chvíli moc hezký pocit, který mnou projel a říkala jsem si, že někdy, když mám tu únavu nebo ne úplně skvělou náladu nebo ne úplně všechno se daří, takže to se tímto oceněním úplně smyje a tím, že si lidé té práce váží, takže bylo to skvělé."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Já si toho jejího přínosu vážím tím víc, že to byla opravdu občanská iniciativa a ten projekt vznikl přirozeně zespoda. Nebyl to nějaký administrativní zásah, ale díky jejímu nasazení a její práci Podané ruce už mnoho let pomáhají v různých oblastech a je to občan města, který si tu cenu zcela jistě zaslouží."

Podané ruce se věnují s dobrovolníky už 21 let canisterapii a 20 let osobní asistenci.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Na canisterapii nedám dopustit a jsem ráda, že už máme i akreditované kurzy a že můžeme ty informace a vlastně i ty zkušenosti předávat dál budoucím canisterapeutům po celé České republice. No a osobní asistence, to je zaměstnání a vlastně poslání."

Osobní asistenti za tu dobu pomohli několika tisícům lidí, kteří si díky přímé obslužné péči mohli v rámci možností lépe užívat života. Podané ruce pomáhají všeobecně potřebným napříč všemi věkovými kategoriemi.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Naši klienti jsou děti od jednoho roku věku. Letos jsem například v Prostějově byla popřát 101leté klientce, a to se o ni staráme, to je taková zajímavost. To se o ni staráme od jejích 100 let. Ve 100 letech rodina usoudila, že už opravdu i oni jsou hodně unavení a že by bylo fajn, kdyby nějaká sociální služba nebo konkrétně Podané ruce pomohly."

Další osobnosti, které získaly cenu města, vám představíme postupně v dalších zpravodajských relacích.

---Mohlo by Vás také zajímat