Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Antigenní testy neodhalily navýšení počtu nemocných
  • Příborskou ulici čeká od pátku do neděle opět uzavírka
  • Knihovna rozjela bezkontaktní půjčování knih

Antigenní testy neodhalily navýšení počtu nemocných

Sociální zařízení ve Frýdku-Místku už naplno rozjely antigenní testování. Naštěstí se nikde ve městě neprokázalo zvýšení počtu nemocných. Nové testy potvrdily pouze jednotky nových případů. Situace se pomalu začíná opět uklidňovat a postupně se vracejí do práce i zaměstnanci. Většina nakažených prodělala naštěstí mírný průběh nemoci.

Během minulého týdne dorazily do Frýdku-Místku nové testy na koronavirus. Dostaly je všechna sociální zařízení, které s nimi podle vládního nařízení musely otestovat jak klienty, tak zaměstnance. Výsledky naštěstí všechny příjemně potěšily.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Pohybujeme se teď okolo dvaceti pozitivních uživatelů za celý domov, což je super zpráva, protože fakt máme kapacitu okolo dvou set uživatelů. Takže vesměs mají slabý průběh, který bych přirovnal podzimní únavě."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Testování probíhalo pomocí antigenních testů, což má výhodu zejména v rychlosti určení pozitivity či negativity. Výsledek testů je znám totiž během 15 minut. Naštěstí výsledky testování neukázaly navýšení počtu pozitivních uživatelů ani zaměstnanců, a to ani v zařízeních města, ale ani v pobytových službách, které provozuje například Charita Frýdek-Místek. Celkem bylo otestováno 560 uživatelů a 450 zaměstnanců."

Domov pro seniory i Charita měly už nečekaný záchyt u klientů a zaměstnanců před několika týdny, testování tam v obou případech provedla hygiena, dalo se tak předpokládat, že rozjezd antigenních testů pouze potvrdí stav zachycený předchozím testováním.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "U nás ta situace je stále stejná. Máme zasaženo jedno oddělení v Oáze pokoje, jedno oddělení v Domově pokojného stáří, postupně se klienti i zaměstnanci uzdravují. Máme hotovou jednu vlnu testování, příští týden proběhne druhá vlna. S tím, že i u nás měly ty testy trošku zpoždění a v případě terénní pečovatelské služby, tak tam stále ještě čekáme, až ty testy přijdou."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem se všemi organizacemi v pravidelném kontaktu a situace je tedy ve všech zařízeních stabilizovaná. Nyní bude probíhat dle nařízení vlády testování s frekvencí jedenkrát za 5 dní. Věřím, že se situace nebude horšit, ale naopak dále zlepšovat."

Domov pro seniory měl v době velkého záchytu také výpadek před 20 zaměstnanců, většina už se ale postupně vrátila do práce, aktuálně zůstalo mimo 8 lidí.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Všichni už si myslíme, že fakt svítá světlo na konci tunelu, i to antigenní testování, ne každý to úplně přijal jako dobře, spíš už ale jenom tím, že pořád se bavíme o té ponurosti, o nějaké potřebě testování, o nějakých opatřeních, už to trvá dost dlouho, zároveň jsou to dobrá opatření, myslím si, že my jsme je měli natavené celou dobu."

Domov nic nepodceňuje, přesto se v této nelehké době snaží vyjít řadě klientů a jejich příbuzným vstříc. I když všude platí zákaz vycházení a návštěv, vymysleli tady nedávno speciální potkávací místnost.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Je oddělena plexisklem, je tam komunikační zařízení, které opravdu zajištuje to oddělení těch rodin nebo rodinných příslušníků a přátel od toho uživatele. Je v provozu, takže standardně se může každý přihlásit a zaregistrovat a potkat se se svým blízkým. My jsme to omezili akorát pro ty pozitivní, ať teď opravdu dodržujeme čistou zónu, versus covid zónu, takže toto je jediné omezení."

Všichni uživatelé mohou využít pro spojení s rodinou také videohovory, které jim domov zajistil díky tabletům. Obě služby fungují naplno a jsou velmi oblíbené.

---

Příborskou ulici čeká od pátku do neděle opět uzavírka

Řidiče projíždějící Frýdkem-Místkem čeká opět další dopravní omezení. V pátek odpoledne bude opět až do konce víkendu uzavřen hlavní tah na Příbor. Stavbaři se totiž potřebují opět posunout ve výstavbě mostu, který je součástí obchvatu. Připravena je objízdná trasa, u které se opět očekává delší zdržení, dopravu budou ale pomáhat řídit i policisté.

Měsíc uplynul jako voda a hlavní tah na Příbor čeká už dopředu avizovaná druhá uzavírka. Přemostění nad ulicí Příborská už stojí, beton nad podpůrnou konstrukcí zatuhl a stavbaři se opět potřebují ve výstavbě obchvatu města zase posunout o kousek dál.

Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic: "Plánovaná uzavírka Příborské ulice mezi 20. a 22. listopadem navazuje na podobné dopravní opatření, které proběhlo zhruba před měsícem. Od pátku do neděle tohoto týdne bude provedena demontáž bednění i podpěrné konstrukce mostu. Následně dojde k přesunu betonových svodidel a také bude upraveno provizorní dopravní značení. Nová podjezdová výška se zvýší o 70 centimetrů. Tedy ze 4 metrů 10 centimetrů na 4,80 m."

Kompletní uzavírka pro veškerou dopravu začne v pátek v 18 hodin a skončí v neděli ve 24 hodin.

Objízdné trasy, které stanovil Moravskoslezský kraj, budou stejné jako minulý měsíc. Byly rozděleny na tři úseky, podle směru, ze kterého budou vozidla přijíždět. Od Ostravy jednosměrně na ulici 17. listopadu a zpátky na Příborskou. Z Frýdlantu a od Těšína pak obousměrně po Beskydské, Pod Puklí, Palkovické a Kvapilově. Na provoz budou opět dohlížet policisté.

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Policisté budou na vyznačených stanovištích provádět zvýšený dohled na bezpečný a plynulý průjezd uvedených tras. Žádáme řidiče, aby respektovali pokyny policistů řídících provoz, také přechodnou úpravu provozu, dopravní značení a především dbali zvýšené opatrnosti a byli ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu."

Před měsícem způsobila uzavírka poměrně velké dopravní komplikace, dá se proto očekávat, že podobná situace se může opakovat.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Sledoval jsem to, na Kvapilové ulici před odbočkou na Palkovickou se tvořily docela dlouhé kolony, samozřejmě lidé se snažili to objíždět různými způsoby a hlavně večer, ten pátek, to byla ta situace taková náročná, protože ti lidé se dostali do míst, kde obvykle nejezdili. Zrovna ten večer i pršelo, takže byla ta viditelnost taková horší, takže proto i na té Kvapilové ulici byly ty kolony poměrně dlouhé."

Řidiči by tak při průjezdu měli raději počítat s možným zpožděním a obecně zachovat klidnou hlavu a pevné nervy.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doporučení je tady tomuto místu se vyhnout, i těm objízdným trasám se vyhnout a pokud možno vůbec tudy neprojíždět a pak už pokud tady musíte projíždět, tak se teda vybavte trpělivostí, protože dá se říct, že ta cesta průjezdná je, ale v určitých špičkách to bude velmi náročné."

Stavba obchvatu Frýdku-Místku dál probíhá podle plánu a bez komplikací. První etapa by měla být hotová na začátku roku 2022 a druhá pak o půl roku později.

---

Knihovna rozjela bezkontaktní půjčování knih

Potřebujete literaturu ke studiu? Nemáte co číst nebo si chcete vyzvednout rezervaci? Knihovna FM vám to teď nově ráda umožní, ale pouze bezkontaktně. Stačí dát dopředu po telefonu nebo e-mailem vědět, co byste si chtěli půjčit a domluvit se, kdy si můžete pro knihy osobně přijít.

22. října se z vládního nařízení uzavřely kompletně všechny knihovny, a to prozatím do odvolání. Vypůjčit si knihy doposud nebylo možné.

Alena Kovalova, vedoucí Ústřední knihovny Frýdek: "My to zvládáme vcelku dobře, my sice máme zavřeno, ale máme teď spoustu práce s čipováním knih. Ale spíš nás mrzí, že čtenáři asi mají problém, zvláště ti, kteří prostě studují a nemají k dispozici literaturu. Ti, kteří čtou beletrii, taky jim to určitě chybí."

Od pondělí 16. listopadu ale svitlo čtenářům na lepší časy. Rozvolnění knihovnám umožní nový protiepidemický systém PES, ve kterém knihovny spadají na stupeň 5. To znamená bezkontaktní výdej a vrácení výpůjček.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny FM: "Zájemci si mohou knihy vybrat v našem katalogu a poté svůj požadavek zaslat e-mailem. V případě, že čtenář nemá přístup ke katalogu nebo potřebuje poradit, může si vybrat publikace za pomoci knihovnice telefonicky. Vybrané knihy pak vyhledáme, načteme do čtenářského konta a zabalíme."

Alena Kovalova, vedoucí Ústřední knihovny Frýdek: "V roušce, v rukavicích bychom to měli zabalit a předat tedy čtenáři bezkontaktně, on by si měl zazvonit, odstoupit a mezi námi by měl být dvoumetrový rozestup."

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny FM: "Vyzvednout si je pak čtenáři mohou v pracovních dnech od 8:00 do 15:00 hodin a v úterý do 17:30, ale vždy jen po předchozí domluvě. Protože je nutno zajistit bezkontaktnost, bude balíček s knihami předán před vstupem do knihovny, a to za dodržení potřebného rozestupu a dalších opatření."

Lidé budou moci vrátit knihy vhozením do biblioboxů ve Frýdku, či v Místku a nebo si počkat na znovuotevření knihovny.

Alena Kovalova, vedoucí Ústřední knihovny Frýdek: "Volají nám, jestli jsme, v jakém režimu, kdy budeme, chtějí pořád po nás nějaké výhledy, ale my bohužel nejsme schopni to odhadnout, asi nikdo teď v tuto chvíli."

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny FM: "Věříme, že se situace zlepší a v dohledné době se vrátíme k obvyklému provozu."

Podrobnější informace o aktuální možnosti výpůjčky i přístup ke katalogu najdete na webu www.knihovnafm.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry