Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Daruj F-M vybralo na lavice v kostele přes 412 tisíc
  • Parkování je možné platit mobilem i online
  • Muzeum Beskyd zve na 11. Beskydské trienále řezbářů

Daruj F-M vybralo na lavice v kostele přes 412 tisíc

Více než 412 tisíc korun. To je částka, která se vybrala v rámci programu Daruj F-M na pořízení nových lavic v kostele svatého Jana Křtitele ve Frýdku. Farnost díky nim sjednotila lavice v kostele a zároveň zvýšila i kapacitu. Zástupci města nyní farnosti oficiálně předávali sbírkový šek.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Frýdku-Místku už má nainstalovány nově vyrobené lavice, na které přispěla také veřejnost formou městské sbírky Daruj F-M.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Já za sebe jsem vděčný každému dárci, protože vždycky, když se někdo umí podělit, tak to potěší nejenom toho, kdo je obdarovaný, ale myslím si, že i z pohledu církve, že dovedeme si vzájemně pomáhat. A to je moc velký úspěch, takže za to jsem vděčný."

Výroba vyšla na zhruba 1,1 milionu korun, lidé do sbírky přispěli přes 212 tisíc a dalších 200 tisíc doplatilo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek podporuje projekty, které zároveň mají velkou odezvu mezi veřejností. A tomuto slouží i projekt Daruj F-M. Nové lavice v kostele sv. Jana Křtitele, na které jsme nyní předali více než 400 tisíc korun, jsou toho krásným příkladem. A já věřím, že to není poslední spolupráce mezi městem a církvemi obecně."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další z projektů Daruj F-M, a to je pořízení nových lavic do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku se podařil. Lavice už jsou na místě, takže ti, kteří přijdou na mši, tak už sedí na nových lavicích. Podařilo se je získat faře ve Frýdku-Místku z chráněné dílny. Dohromady celá investice byla přes jeden milion a z Daruj F-M se podařilo vybrat něco přes 400 tisíc. My jsme rádi za všechny příspěvky, které občané poslali a děkujeme i faře, že zkulturnila další památku, která ve městě je."

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "Ty nové lavice jsou úplně jiné, protože tady bylo asi čtyři nebo pět druhů lavic, takže za prvé designově, interiérově je to krásné, hezké a čisté. Další praktická věc, v kostele se kleká, stojí, sedí a v těch starých lavicích to vrzalo a prostě ty zvuky, pazvuky byly různé, i v rámci bohoslužby. Takže najednou je ticho. Opět taková deviza. Byly vyrobeny v chráněné dílně svatého Alexandra v Ostravě-Kunčičkách, takže opět další deviza. Pomáhali ti, kteří jsou na okraji společnosti."

Díky novým lavicím se zvýšila i kapacita kostela z přibližně 115 na 160 míst.

František Boldy, administrátor farnosti Frýdek: "V kostele je horkovzdušné vytápění, takže v těch lavicích jsou takové průduchy a každý, kdo v zimě přijde a pokud nám plyn pustí, tak budeme topit a bude příjemně teploučko v těchto lavicích a v celém kostele."

Veřejně prospěšné projekty se mohou hlásit na magistrátu o zařazení do programu Daruj F-M. Poté je posuzuje rada města. Aktuálně v programu stále běží sbírka na pomoc Ukrajině.

---

Parkování je možné platit mobilem i online

Řidiči už mohou parkovné ve Frýdku-Místku platit kartou, mobilem i online. Město zprovoznilo mobilní aplikaci, díky které má být parkování snadnější. Každý řidič musí ale znát registrační značku vozu, která se zadává do aplikace i do parkovacího automatu.

Zámecké náměstí a 8. pěší pluk ve Frýdku-Místku jsou první místa, kam byly nainstalovány nové parkovací automaty. Umožňují nový a moderní způsob platby za parkování.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Především se tam zadává registrační značka vozidla, takže kontrola pro případně městkou policii je potom jednodušší. Výhledově počítáme s tím, že se nebudou muset tisknout parkovací lístky, takže i na tom bude nějaká úspora."

Velkou výhodou je také nová parkovací aplikace, ke které se řidiči dostanou snadno z chytrého mobilního telefonu. Zadají do ní potřebné údaje a jsou schopni přímo z telefonu zaplatit.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to aplikace brněnské firmy Tikiti. Ta aplikace je velice intuitivní. Buď si načtete QR kódem stránku, kde se vám objeví ta aplikace. A zadáváte oblast, dobu parkování, registrační značku, přijde vám potvrzení o zaplacení. Můžete v té aplikaci se také trvale zaregistrovat, to znamená, že vám chodí jednak upozornění, že doba parkování se blíží ke svému konci. Můžete tam trvale zadat několik registračních značek vozidel a máte tam i historii nákupů v té aplikaci. To znamená, pokud byste si potřebovali vytisknout nějaký doklad, že jste měsíc někde parkovali, tak je to samozřejmě možné."

Nové parkovací automaty umožňují také platby kartou. A pokud se zaregistrujete do parkovací aplikace, můžete prodlužovat dobu parkování klidně na dálku.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Nejvíce si slibujeme od té nové aplikace, protože ta je velice jednoduchá. Když si někdo tu stránku té aplikace uloží do mobilu, tak ani nemusí chodit k žádnému automatu. Já mám osobní zkušenost, že jsem to používal asi podruhé nebo potřetí tady na frýdeckém náměstí. A než jsem z parkovacího místa vyšel z náměstí, tak jsem měl zaplaceno. I včetně toho, že mě došlo potvrzení, takže myslím si, že pro někoho, kdo tady jezdí pravidelně je ta aplikace ideální."

Město je od října rozděleno do tří parkovacích zón s různým ceníkem pro parkování. A celý parkovací systém se ještě postupně vylaďuje.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Ve Frýdku-Místku funguje nový systém parkování od října ve zkušebním režimu. Momentálně sbíráme připomínky občanů. Snažíme se ten systém vylepšit. Až na jaře by tedy měl jet v ostrém provozu se zapracovanými připomínkami občanů."

Aktuálně město zároveň zadalo pořízení Studie proveditelnosti rezidentního parkování na sídlišti Slezská.

---

Muzeum Beskyd zve na 11. Beskydské trienále řezbářů

Muzeum Beskyd zve na výstavu prací desítek řezbářů z Česka, Slovenska i Polska. Koná se tam totiž jedenácté Beskydské trienále řezbářů. K vidění jsou detailní práce profesionálů i začátečníků. Nejmladším vystavujícím je dokonce žák základní školy.

Nádherná lesní zvířátka, valaši a jejich ovečky nebo například do detailu propracované modely aut, vláčků a mnoho dalšího. Vše je vyrobené ze dřeva a k vidění v Muzeu Beskyd.

Anketa: 1.) "Mě se nejvíc líbila ta zvířata. To mají propracované a hezké věci tady jsou." 2.) "Zatím je to pěkné, nejvíce se mi líbila asi liška, zezačátku těch zvířat. Jinak ještě jsme to sice celé neprošli, ale je to zatím můj favorit.¨"

Kateřina Janásová, kurátorka Muzeum Beskyd: "Jedná se o trienále řezbářů. Už je to 11. ročník. První ročník se konal v roce 1993 a úspěšně zde proběhlo těch 10 ročníků. Na této výstavě v pěti výstavních prostorách vystavuje 35 řezbářů z nichž jsou dvě ženy. Řezbáři jsou různého věku, nejen už kmeti, ale i žák základní školy. Jsou tady díla s náboženským podtextem, jako jsou různé betlémy, postavy nebo plastiky svatých. Reliéfy svatých, ale pak jsou tady třeba trpaslíci, různé krojované postavy."

Trienále probíhá jednou za tři roky. Nejde o soutěžní přehlídku a představují se tady jak profesionálové, tak nadšenci nebo dokonce úplní začátečníci, kteří ale dokáží svým dílem uchvátit.

Kateřina Janásová, kurátorka Muzeum Beskyd: "Beskydy jsou neodmyslitelně spjaty se dřevem a spousta lidí se v době svého volna nebo i potom profesionálně, se začala věnovat té řezbě, ať už jsou to plastiky, různé reliéfy. A chtělo to podpořit a představit ty lidi, kteří se tím zabývají. Každý ten řezbář by měl dát buďto tři jednotlivá díla anebo dva soubory. Ale velice často se stává, že těch děl je víc."

11. Beskydské trienále řezbářů můžete v Muzeu Beskyd navštívit do 6. listopadu.

---Mohlo by Vás také zajímat