Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • V nemocnici F-M fronty na antigenní testy nejsou
  • Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání
  • Stromový betlém opět oživil město

V nemocnici F-M fronty na antigenní testy nejsou

Nechceme přes Vánoce ohrozit starší příbuzné. Říkají převážně lidé, kteří se chodí dobrovolně zdarma testovat antigenními testy. Nemocnice ve Frýdku-Místku zájem zvládá, ale zajistit testování kvůli výpadku personálu pro ně nebylo jednoduché. Opět jim totiž přibývají počty nakažených zdravotníků i nových pacientů.

Nemocnice ve Frýdku-Místku zřídila testovací místo v nevyužitých prostorách pavilonu R. Fronty se tady netvoří, protože zájemci o antigenní testování se hlásí dopředu online a ihned po příchodu jdou na řadu. Jak sami říkají, testují se převážně proto, že nechtějí ohrozit své příbuzné.

Anketa: 1.) "Z důvodů toho, že se blíží Vánoce a budu dá se říct se svými prarodiči a se staršími lidmi, tak ať je nějak neohrozím, taky samozřejmě mám doma malé děti, tak pro vlastní dobrý pocit." 2.) "Abych se otestovala, abych mohla jít za rodinou na svátky, abych se nebála, že je ohrozím, protože chodím do práce běžně." 3.) "Pro jistotu jsem přišel, jestli náhodou nejsem a bez problémů." 2.) "Dobře, jsem negativní, takže jsem šťastná."

Petra Skotnicová, farmaceutická laborantka: "Dneska konkrétně je tady přes 50 lidí, kteří tady přijdou, je to objednáno v intervalu asi co 10 minut nebo co čtvrt hodiny. Náročné to je, tak je v tom horko, ale lidé jsou celkem příjemní, takže je to v pohodě."

V případě, že antigenní testy zachytí pozitivního pacienta, tak je sestry automaticky posílají na plnohodnotný PCR test.

Petra Skotnicová, farmaceutická laborantka: "Zatím to vypadá, že máme jednoho pozitivního momentálně, ale za ten den to bývá většinou tak 5 až 6 lidí pozitivních."

Zájem o testování je ale mezi veřejností poměrně velký.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: "Máme 64 pozic každý den, to testování je daleko pracnější, než testování u klasického PCR a jsme plní. Myslím si, že poslední volný termín je už opravdu v novém roce, že už do konce roku jsme úplně plní."

Test je zdarma a lidé ho mohou absolvovat jednou za 5 dní. Negativní výsledek pak slouží pouze jako potvrzení například pro návštěvu domova seniorů. Vláda ale vyjednala, že je možné s ním nově vycestovat i na Slovensko.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: "To potvrzení je v současné době pouze informace pro ně, že jsou v tom okamžiku odběru, a ne ještě ve sto procentech negativní nebo pozitivní, podle toho, jak jim ten test vyjde, protože ten test nemá takovou senzitivitu jako test PCR. Myslím si, že to bylo spuštěno velmi předčasně. A i ta výtěžnost z toho není taková, jak si myslím, že by bylo potřeba. Stojí nás to další personál, takže jsme opravdu na hraně."

Aktuální situace totiž vzhledem k rostoucím počtům nakažených není dobrá a komplikuje běžný provoz v nemocnici.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: "Už poslední týden nebo 10 dní se zvyšuje počet hospitalizovaných pacientů a jsou ve vážnějším stavu. Máme teda i více ventilovaných pacientů. My jsme museli otevřít další Covidovou stanici, ukončili jsme elektivní péči, máme velký problém s personálem, protože roste nám počet i nemocného personálu. Současně kritické je i to, že skončila povinnost pracovní pro studenty, takže odešli z nemocnice a teď vlastně tu práci, kterou zastali a oni byli vesměs velmi šikovní, tak musíme řešit vlastními silami a těch moc není."

V případě, že by se našel někdo, kdo by nemocnici rád pomohl jako dobrovolník, může se určitě stále ozvat.

---

Děti si vlastnoručně vyráběly vánoční přání

Jen dva týdny měly děti možnost opět navštěvovat kroužky a kurzy ve střediscích volného času. Velká většina toho využila a všichni se na společnou tvorbu nesmírně těšili. Malé slečny si ve středisku Klíč ve Frýdku-Místku dokonce velmi zručně vyrobily vánoční přáníčka.

Pečlivé soustředění a velké odhodlání si na Vánoce vlastnoručně vyrobit něco krásného, provázely jedním z kroužků malé slečny. Ty byly rády, že se mohly opět sejít a ve Středisku volného času Klíč tvořit vánoční přání.

Anketa: 1.) "Vyrábím baňku na přáníčko, líbí se mi tady, že to je otevřené." 2.) "Je to dobré, že můžeme zase chodit tady a vyrábím taky baňku na přáníčko." 3.) "Napíšu tam Veselé Vánoce a vyrábím zrovna baňku, která bude na přáníčko."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Dnešní kroužek se jmenuje šperkování a vyrábíme vánoční šperk, který si děti momentálně pečou z hmoty FIMO a ještě k tomu si dodělávají vánoční přání, které je tvořeno z krajky a z různých knoflíků a třpytek."

Vlastnoručně vyrobený dárek určitě udělá velkou radost každému, kdo ho případně dostane. Středisko volného času dostalo po rozvolnění pouze dva týdny na to, aby zájemce o kroužky opět přivítalo, většina se hned zaplnila. Letošní Vánoce jsou totiž kvůli pandemii ošizené o řadu skvělých každoročních akcí.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Děláme, co můžeme, alespoň teď v tom krátkém čase a děti chodí, za což jsme strašně rádi. Nejsou vlastně adventní dílny letos na náměstích, tím pádem se snažíme tu vánoční tvorbu vynahradit v těch kroužcích."

Děti, které stihly přijít, než se v pátek po 18. prosinci opět uzavřelo, musely dodržovat všechna hygienická nařízení v podobě nošení roušek i dezinfekce.

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Základní pravidla jsou takové, že je 10 dětí na jednoho lektora, dneska teda přišlo 6 dětí, jinak základní pravidla hygienické samozřejmě dodržování, každý se musí vydezinfikovat, musíme dodržovat aj omezený počet lidí na budovu, tím pádem rodiče čekají venku na děti z kroužku."

Ve středisku volného času doufají, že nezůstanou opět dlouho zavření a budou moci snad už brzy přivítat děti v novém a snad mnohem lepším roce, než pro ně byl ten letošní.

---

Stromový betlém opět oživil město

Vánoční atmosféru vykouzlil v Sadech Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku opět po roce unikátní betlém. Je totiž instalovaný v miniaturách do kulatiny staré lípy. Obdivovat ho můžete až do konce roku v altánu mezi starým autobusovým nádražím a řekou Ostravicí. Kultura F-M chystá i další akce.

Už třetím rokem mají lidé přes Vánoce při návštěvě Sadů Bedřicha Smetany možnost ojedinělé podívané. V altánu mohou nahlédnout do miniatur unikátního stromového betlému.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Jde o velmi netradiční betlém, protože zde nejsou umístěny jenom jesličky v takové té klasické podobě s pannou Marií a s Josefem, ale vlastně jedná se o instalaci do kulatiny staré lípy, takže stromový betlém."

Instalován byl už na začátku prosince a nejlepší atmosféru má večer, kdy se celý rozsvítí a krásně ožije.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Jedná se o jakési malé pokojíčky a kolemjdoucí mohou spatřit nejenom vlastně zmiňované jesličky, ale také třeba štědrovečerní večeři, prodej kaprů na ulici, anděly a tak dále."

Autorem betlému je frýdecko-místecký výtvarník Oldřich Morys, který při tvorbě myslel i na ty nejmenší, všechny scénky jsou totiž vytvořeny tak, aby byly jednoduše pochopitelné.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Celý betlém bude ke zhlédnutí do začátku ledna příštího roku, takže všechny srdečně zveme k prohlídce."

Kultura F-M letos rozhodně nemá jednoduché období. Řada akcí byla zrušena, proto se hledaly alternativy jako například online přenosy vystoupení a podobně. Poslední adventní neděli připravili pilotní díl pořadu pro děti Vánoční čtení do ouška, který byl ke zhlédnutí na YouTube a dostalo se i na další projekty.

Rostislav Hekera, ředitel Kultury F-M: "Děláme to ve spolupráci s městskou knihovnou, doufáme, že to nebude pouze pilotní díl, že se nám to rozjede. Máme nějaké témata, nápady, určitě budou dál. Aktuálně tvoříme virtuální výstavu, když už nemůžou tedy oni za námi, tak my musíme za nimi. Bude to tematická výstava ke 120letům vlastně založení Národního domu, kdy se můžou nechat překvapit i nějakou dobovou hudbou a možná uvidí i něco, co na vlastní oči standardně vidět nemůžou. V tomhle stylu bychom chtěli připravit i ples pro Frýdek-Místek."

Podrobnosti o všech plánovaných akcích najdete na webu Kultury F-M.

---Mohlo by Vás také zajímat