Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Probíhá příprava na očkovací centrum v Národním domě
  • Knihovna může opět půjčovat knihy přes výdejní okno
  • Organizace žádají peníze na sociální projekty

Probíhá příprava na očkovací centrum v Národním domě

Nemocnice i magistrát Frýdku-Místku spolu ladí finální podobu velkokapacitního očkovacího centra. Vzniknout by mělo v Národním domě a naočkovat by mělo denně zhruba 600 až 700 lidí. Na ostré spuštění by mohlo být připraveno už ve druhé polovině března. Vše ale bude stále záležet na dostatku vakcín.

Očkování proti koronaviru se teď řadí mezi hlavní priority. Společně s plánem návratu žáků a studentů závěrečných i dalších ročníků do škol. V souvislosti s očkováním chce Frýdek-Místek usnadnit situaci veřejnosti a zřídit velkokapacitní očkovací centrum na jednom místě.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Očkovací centrum, my jsme měli dvě varianty. Halu Polárku a Národní dům, takže po dohodě s panem primátorem začínáme rozpracovávat detailně tu variantu Národního domu."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Protože jsme to vyhodnotili jak s hygieniky, s nemocnicí, tak i s krajským úřadem, kde se byl podívat i ředitel krajského úřadu do Národního domu, že ta budova, i to umístění i následné napojení na parkovací místa, případně na autobusové spoje, je celkem dobrá."

Nyní už se řeší kompletní vybavení očkovacího centra, přesné rozložení očkovacích stanovišť a způsob odbavování jednotlivých zájemců o očkování.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Už máme připravené nějaké projekty, co vlastně budeme muset pořídit, co máme zajištěno. Začínáme shánět i personál, protože přece jenom bude to očkovací centrum znamenat zaměstnání třiceti až čtyřiceti pracovníků, ať už to budou zdravotníci nebo nezdravotníci, protože ta administrativní činnost u očkování je velmi náročná, takže začínáme na tom pracovat."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěli jsme do toho zapojit takzvané zástěny, které znají občané například od voleb, nicméně ty tomu asi nevyhovují, takže budeme muset hledat jiné řešení. Je tam spousta technických problémů, které musíme zajistit, ale předpoklad je takový, že u nás v kraji by se měla ta městská očkovací centra otevřít na přelomu března a dubna."

Zatím se počítá minimálně se šesti očkovacími týmy, které by mohly za den naočkovat okolo 600 až 700 lidí. Je také možné, že centrum by mohlo fungovat dvanáct hodin denně po celý týden, i o víkendech.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že v druhé polovině března bude očkovací centrum připraveno a pakliže budou vakcíny, tak budeme moci začít očkovat."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Těch vakcín, které dostáváme, například pro Moravskoslezský kraj, není mnoho. My jich nemáme ani 12 tisíc na týden, takže to je opravdu velmi malá částka. Doufáme nicméně, že se to očkování zrychlí v dalších týdnech. Ten předpoklad je takový, že od března by se mělo otevřít velké očkovací centrum asi s největší pravděpodobností v Ostravě."

První velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě na Černé louce už je připraveno. Plánuje se tam naočkovat denně až 1800 lidí. Jeho provoz se má otestovat na členech integrovaného záchranného systému. Stále ale vše stojí na nedostatku vakcín.

---

Knihovna může opět půjčovat knihy přes výdejní okno

Knihovny opět rozjely půjčování knih přes výdejní okénko. Ve Frýdku-Místku zároveň rozšířili otevírací dobu a také otevřeli pobočky i dalších městských částech. Lidé si mohou knihy dopředu objednat elektronicky nebo telefonicky a pak osobě u okénka vyzvednout.

Pokračování nouzového stavu přineslo několik menších rozvolnění. Kromě návratu k běžnému fungování úřadů, se také mohlo spustit půjčování knih přes výdejní okénko.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Aktuálně to není úplně snadné, ono je sice fajn, že fungujeme přes výdejové okénko, ale konkrétně nám v dětském oddělení velmi chybí ten kontakt se třídami, který běžně máme, takže nám scházejí besedy a je to mnohem smutnější, než to bývalo, takže smutníme po čtenářích."

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "I přesto, že jsme vlastně celou dobu půjčovali nebo zajišťovali půjčování knih, ale pouze bezkontaktně, tak v této chvíli to znamená lepší služby pro čtenáře a samozřejmě komfortnější i pro knihovníky samotné. Čtenáři si mohou přijít k výdejnímu oknu, nemusí čekat někde za dveřmi. Tady si knihy mohou vyzvednout. Objednávají si je prostřednictvím našeho online katalogu pomocí služby získej."

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "V souladu s vládním usnesením umožňujeme výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okno. Při předání výpůjček se doporučuje používat respirátor a pro vracení vypůjčených dokumentů preferujeme využití bilbioboxu. Věříme, že se situace zlepší a v dohledné době se vrátíme k obvyklému provozu."

Kdo si neví rady s objednáváním přes online rezervační systém, může do knihovny napsat email s požadavkem na knihy nebo přímo zatelefonovat. Knihovnice pak knihy nachystají pro domluvený čas vyzvednutí.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Ano, čtenáři se ozývají více než předtím. My jsme sice předtím fungovali bezkontaktně, takže nějaké knihy jsme půjčovali i takto, ale aktuálně je to samozřejmě lepší a lidi tím, že si můžou přijít, se ozývají častěji."

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Kromě toho, že můžeme půjčovat nebo jsme rozšířili ty služby o provozní dobu, máme teda delší provozní dobu, půjčujeme dvakrát týdně do 17:00 hodin, dvakrát týdně do 15:00 hodin, tak jsme také mohli otevřít i malé pobočky. Takže čtenáři v Lískovci, ve Skalici a v Chlebovicích si jedenkrát týdně mohou vyzvednout své objednané výpůjčky i v těchto malých pobočkách."

Během pandemie zavedla knihovna také službu donášky knih až do domu.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Je to právě proto, že spousta čtenářů bohužel vůbec nemá šanci k nám přijít, takže jsme ochotni za nimi docházet nebo dojíždět, to záleží na situaci a jsou to spíše starší čtenáři nebo nepohybliví."

Lidé hodně využívají i půjčování elektronických knih a knihovna navíc nově uzavřela smlouvu o s národní knihovnou.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Studenti, pedagogové a odborná veřejnost může prostřednictvím naší knihovny využít služby národní digitální knihovny v Praze, to je taková novinka. Jinak se snažíme pokračovat ve své práci. Zavádíme nové technologie do knihovny, takže Frýdecká knihovna se postupně vybavuje RF ID technologií a pokračuje také rekonstrukce knihovny, kde už máme ten vedlejší objekt vlastně dostavěný v hrubé stavbě, zastřešený a pokračují další práce."

Další podrobnosti o aktuální situaci najdete na internetových stránkách Knihovny FM.

---

Organizace žádají peníze na sociální projekty

Tradičně ve Frýdku-Místku pokračuje řada projektů na podporu a rozvoj sociálních aktivit. Magistrát na ně pravidelně vypisuje dotační programy a řada organizací si tak může o peníze zažádat. Letos by měly dostat dohromady 772 tisíc korun. Schvalovat rozdělení peněz bude březnové zastupitelstvo.

Pomáhají v domovech pro seniory. Pokud jim to vládní nařízení dovolí, tak chodí navštěvovat seniory přímo domů. Osamělým v karanténě například roznáší nákupy. Taková je práce dobrovolníků.

Petr Adamus, zástupce vedoucího ADRA Frýdek-Místek: "Musím říct, že pořád dobrovolníků je málo, že bychom potřebovali pořád ochotné lidi, kteří budou ochotni chodit do těch organizací a samozřejmě jakýmkoliv jiným způsobem v této složité době přiložit teda ruku k dílu a být užitečným člověkem."

Dobrovolnictví se nevěnuje jenom ADRA Frýdek-Místek, ale i řada dalších organizací, které pravidelně žádají město o dotace z programu Podpora a rozvoj ostatních aktivit navazujících na sociální služby. Letos by na ně mělo být vyčleněno už 772 tisíc korun.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Největší podíl získá ADRA, a to 272 tisíc korun, jedná se o stejnou částku jako v loňském roce. Částka je určená na dva projekty týkající se dobrovolnictví, jak v domácnostech seniorů a osob se zdravotním postižením, tak také v zařízeních sociálních služeb. Tedy například v Hospici, v domovech seniorů, v dětském domově."

Petr Adamus, zástupce vedoucího ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že nám naši dobrovolníci zůstávají věrní a že i v této době vlastně nám pomáhají zvládat tu náročnou situaci. Jsme samozřejmě rádi za to, že nás výrazným způsobem i město podporuje."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dobrovolníků si velmi vážím a velice jim děkuji, protože ve svém volném čase a bez nároku na odměnu, navštěvují často nemocné a často osamělé osoby. A právě i v této koronavirové době, bychom bez dobrovolníků některé situace zvládali jen velmi obtížně. Z tohoto programu dále připadne částka 100 tisíc korun spolku Podané ruce, a to na Canisterapii a jako v minulých letech podpoříme i Kafiru a to na podpoření pracovního uplatnění osob se zrakovým postižením."

Definitivní slovo v rozdělení peněz pro všechny dobrovolnické organizace bude mít březnové zastupitelstvo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
22. února 2021, 16:30

Probíhá příprava na očkovací centrum v Národním domě

Nemocnice i magistrát Frýdku-Místku spolu ladí finální podobu velkokapacitního očkovacího centra. Vzniknout by mělo v Národním domě a naočkovat by mělo denně zhruba 600 až 700 lidí. Na ostré spuštění by mohlo být připraveno už ve druhé polovině března. Vše ale bude stále záležet na dostatku vakcín.

Očkování proti koronaviru se teď řadí mezi hlavní priority. Společně s plánem návratu žáků a studentů závěrečných i dalších ročníků do škol. V souvislosti s očkováním chce Frýdek-Místek usnadnit situaci veřejnosti a zřídit velkokapacitní očkovací centrum na jednom místě.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Očkovací centrum, my jsme měli dvě varianty. Halu Polárku a Národní dům, takže po dohodě s panem primátorem začínáme rozpracovávat detailně tu variantu Národního domu."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Protože jsme to vyhodnotili jak s hygieniky, s nemocnicí, tak i s krajským úřadem, kde se byl podívat i ředitel krajského úřadu do Národního domu, že ta budova, i to umístění i následné napojení na parkovací místa, případně na autobusové spoje, je celkem dobrá."

Nyní už se řeší kompletní vybavení očkovacího centra, přesné rozložení očkovacích stanovišť a způsob odbavování jednotlivých zájemců o očkování.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Už máme připravené nějaké projekty, co vlastně budeme muset pořídit, co máme zajištěno. Začínáme shánět i personál, protože přece jenom bude to očkovací centrum znamenat zaměstnání třiceti až čtyřiceti pracovníků, ať už to budou zdravotníci nebo nezdravotníci, protože ta administrativní činnost u očkování je velmi náročná, takže začínáme na tom pracovat."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěli jsme do toho zapojit takzvané zástěny, které znají občané například od voleb, nicméně ty tomu asi nevyhovují, takže budeme muset hledat jiné řešení. Je tam spousta technických problémů, které musíme zajistit, ale předpoklad je takový, že u nás v kraji by se měla ta městská očkovací centra otevřít na přelomu března a dubna."

Zatím se počítá minimálně se šesti očkovacími týmy, které by mohly za den naočkovat okolo 600 až 700 lidí. Je také možné, že centrum by mohlo fungovat dvanáct hodin denně po celý týden, i o víkendech.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že v druhé polovině března bude očkovací centrum připraveno a pakliže budou vakcíny, tak budeme moci začít očkovat."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Těch vakcín, které dostáváme, například pro Moravskoslezský kraj, není mnoho. My jich nemáme ani 12 tisíc na týden, takže to je opravdu velmi malá částka. Doufáme nicméně, že se to očkování zrychlí v dalších týdnech. Ten předpoklad je takový, že od března by se mělo otevřít velké očkovací centrum asi s největší pravděpodobností v Ostravě."

První velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě na Černé louce už je připraveno. Plánuje se tam naočkovat denně až 1800 lidí. Jeho provoz se má otestovat na členech integrovaného záchranného systému. Stále ale vše stojí na nedostatku vakcín.

---

Knihovna může opět půjčovat knihy přes výdejní okno

Knihovny opět rozjely půjčování knih přes výdejní okénko. Ve Frýdku-Místku zároveň rozšířili otevírací dobu a také otevřeli pobočky i dalších městských částech. Lidé si mohou knihy dopředu objednat elektronicky nebo telefonicky a pak osobě u okénka vyzvednout.

Pokračování nouzového stavu přineslo několik menších rozvolnění. Kromě návratu k běžnému fungování úřadů, se také mohlo spustit půjčování knih přes výdejní okénko.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Aktuálně to není úplně snadné, ono je sice fajn, že fungujeme přes výdejové okénko, ale konkrétně nám v dětském oddělení velmi chybí ten kontakt se třídami, který běžně máme, takže nám scházejí besedy a je to mnohem smutnější, než to bývalo, takže smutníme po čtenářích."

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "I přesto, že jsme vlastně celou dobu půjčovali nebo zajišťovali půjčování knih, ale pouze bezkontaktně, tak v této chvíli to znamená lepší služby pro čtenáře a samozřejmě komfortnější i pro knihovníky samotné. Čtenáři si mohou přijít k výdejnímu oknu, nemusí čekat někde za dveřmi. Tady si knihy mohou vyzvednout. Objednávají si je prostřednictvím našeho online katalogu pomocí služby získej."

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: "V souladu s vládním usnesením umožňujeme výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okno. Při předání výpůjček se doporučuje používat respirátor a pro vracení vypůjčených dokumentů preferujeme využití bilbioboxu. Věříme, že se situace zlepší a v dohledné době se vrátíme k obvyklému provozu."

Kdo si neví rady s objednáváním přes online rezervační systém, může do knihovny napsat email s požadavkem na knihy nebo přímo zatelefonovat. Knihovnice pak knihy nachystají pro domluvený čas vyzvednutí.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Ano, čtenáři se ozývají více než předtím. My jsme sice předtím fungovali bezkontaktně, takže nějaké knihy jsme půjčovali i takto, ale aktuálně je to samozřejmě lepší a lidi tím, že si můžou přijít, se ozývají častěji."

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Kromě toho, že můžeme půjčovat nebo jsme rozšířili ty služby o provozní dobu, máme teda delší provozní dobu, půjčujeme dvakrát týdně do 17:00 hodin, dvakrát týdně do 15:00 hodin, tak jsme také mohli otevřít i malé pobočky. Takže čtenáři v Lískovci, ve Skalici a v Chlebovicích si jedenkrát týdně mohou vyzvednout své objednané výpůjčky i v těchto malých pobočkách."

Během pandemie zavedla knihovna také službu donášky knih až do domu.

Zuzana Skotnicová, knihovnice: "Je to právě proto, že spousta čtenářů bohužel vůbec nemá šanci k nám přijít, takže jsme ochotni za nimi docházet nebo dojíždět, to záleží na situaci a jsou to spíše starší čtenáři nebo nepohybliví."

Lidé hodně využívají i půjčování elektronických knih a knihovna navíc nově uzavřela smlouvu o s národní knihovnou.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Studenti, pedagogové a odborná veřejnost může prostřednictvím naší knihovny využít služby národní digitální knihovny v Praze, to je taková novinka. Jinak se snažíme pokračovat ve své práci. Zavádíme nové technologie do knihovny, takže Frýdecká knihovna se postupně vybavuje RF ID technologií a pokračuje také rekonstrukce knihovny, kde už máme ten vedlejší objekt vlastně dostavěný v hrubé stavbě, zastřešený a pokračují další práce."

Další podrobnosti o aktuální situaci najdete na internetových stránkách Knihovny FM.

---

Organizace žádají peníze na sociální projekty

Tradičně ve Frýdku-Místku pokračuje řada projektů na podporu a rozvoj sociálních aktivit. Magistrát na ně pravidelně vypisuje dotační programy a řada organizací si tak může o peníze zažádat. Letos by měly dostat dohromady 772 tisíc korun. Schvalovat rozdělení peněz bude březnové zastupitelstvo.

Pomáhají v domovech pro seniory. Pokud jim to vládní nařízení dovolí, tak chodí navštěvovat seniory přímo domů. Osamělým v karanténě například roznáší nákupy. Taková je práce dobrovolníků.

Petr Adamus, zástupce vedoucího ADRA Frýdek-Místek: "Musím říct, že pořád dobrovolníků je málo, že bychom potřebovali pořád ochotné lidi, kteří budou ochotni chodit do těch organizací a samozřejmě jakýmkoliv jiným způsobem v této složité době přiložit teda ruku k dílu a být užitečným člověkem."

Dobrovolnictví se nevěnuje jenom ADRA Frýdek-Místek, ale i řada dalších organizací, které pravidelně žádají město o dotace z programu Podpora a rozvoj ostatních aktivit navazujících na sociální služby. Letos by na ně mělo být vyčleněno už 772 tisíc korun.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Největší podíl získá ADRA, a to 272 tisíc korun, jedná se o stejnou částku jako v loňském roce. Částka je určená na dva projekty týkající se dobrovolnictví, jak v domácnostech seniorů a osob se zdravotním postižením, tak také v zařízeních sociálních služeb. Tedy například v Hospici, v domovech seniorů, v dětském domově."

Petr Adamus, zástupce vedoucího ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že nám naši dobrovolníci zůstávají věrní a že i v této době vlastně nám pomáhají zvládat tu náročnou situaci. Jsme samozřejmě rádi za to, že nás výrazným způsobem i město podporuje."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dobrovolníků si velmi vážím a velice jim děkuji, protože ve svém volném čase a bez nároku na odměnu, navštěvují často nemocné a často osamělé osoby. A právě i v této koronavirové době, bychom bez dobrovolníků některé situace zvládali jen velmi obtížně. Z tohoto programu dále připadne částka 100 tisíc korun spolku Podané ruce, a to na Canisterapii a jako v minulých letech podpoříme i Kafiru a to na podpoření pracovního uplatnění osob se zrakovým postižením."

Definitivní slovo v rozdělení peněz pro všechny dobrovolnické organizace bude mít březnové zastupitelstvo.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-22-02-2021-16-34