Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Travnaté chodníky na hřbitově zpevní dlaždice
  • Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let
  • Den Země bude 26. 4. v Sadech Bedřicha Smetany

Travnaté chodníky na hřbitově zpevní dlaždice

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku byl založen v roce 1894. V některých částech jsou přístupové cesty k hrobům travnaté. V době špatného počasí tak bývají rozbahněné a těžce přístupné. Zejména v období Dušiček a obecně v zimě se na nich projevuje podmáčení terénu, které až znemožňuje přístup k jednotlivým hrobovým místům.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to stará bolest, kdy se po každé zimě rozbahní ty přístupové chodníčky k hrobovým místům. Takže jsme to naplánovali na tento rok. Uděláme to, nebo respektive technické služby to začnou dělat ještě v dubnu. A myslím si, že to pomůže celkovému zkvalitňování hřbitova, do kterého jsme teď nainvestovali přes 60 milionů do té nové části. Takže budeme teď ještě dodělávat některé staré bolesti."

Travnaté chodníčky projdou zpevněním v urnovém háji ve skupinách E a F ve starší části hřbitova. Úprava se bude týkat plochy o rozloze zhruba 300 metrů čtverečních.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na ty chodníčky budou dány zatravňovací dlaždice a budeme tam ještě opravovat z části zeleň a vyměníme tisy za túje. Tak, aby se odclonila část jednoho areálu, který sousedí s novým hřbitovem. A aby túje udělaly takovou přirozenou zelenou stěnu. A bylo tam takové bych řekl lepší prostředí, když tam člověk vejde. Tak tam potom ta čistá zeleň vytvoří takovou pěknou kulisu."

Zkraje loňského roku město otevřelo novou část hřbitova. Šlo o významnou a rozsáhlou investici, kdy se stávající část ústředního pohřebiště rozšířila o více než 20 tisíc metrů čtverečních.

---

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

25 klientů aktuálně pravidelně navštěvuje Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku. Od září mají přibýt další tři. O službu je dlouhodobě velký zájem.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Staráme se, poskytujeme opravdu širokou škálu aktivizačních činností. Posilujeme sebevědomí klientů, což je strašně důležité. Velkou nedílnou, takovým naším posláním, je posilovat i radost ze života, klientů. Protože opravdu mnohdy to nemají jednoduché, mají ztížené podmínky, ztížené celkové vnímání životních situací. Takže i tu radost ze života posilujeme. A snažíme se pro ně tou širokou škálou pestrých činností, jako je kultura, sport, různé aktivizační činnosti, pravidelné návštěvy Relax centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde každou středu s nimi jezdíme auty plavat. Oni tam mají možnost nějakým způsobem relaxovat a tím způsobem i navodit tu životní spokojenost."

Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Hlavně bych vám chtěl říct jednu věc. Naše Škola života byla založena v roce 1991. Letos budeme slavit 33 let od jejího založení. A během té doby jsme měli několik změn. Hlavní změnou byla změna našeho názvu a změna organizace, kdy jsme založili obecně prospěšnou společnost. A já jako jeden ze zakladatelů mohu říct, že za dobu, kdy jsme touto obecně prospěšnou společností, že jsme udělali kus práce. A ta práce se daří a je vidět ve výsledcích."

Jaroslav Kmošťák, rodič jedné z klientek: "My jsme se poznali na letní olympiádě, protože Lucinka, dcera, ta už chodila do jiného spolku. No a tam mě to zaujalo, protože to bylo perfektně zorganizované, tak jsme se seznámili s panem Kuboňem. Tak jsme tam nějak sondovali, ty akce, kulturní, sportovní a prostě jsme řekli, tak to se nám líbí a Lucince samozřejmě také. Takže je nadšená a my taky."

Anketa klienti: 1.) "Líbí se mi tady moc. Jsem tady fakt spokojená. A fakt se mi tady líbí." – Co teď zrovna děláte? – "Teď jsme dělali takové věnečky. Moc se mi tady líbí. Ráda i sportuju, plavu, aj lyžuju, na běžkách také. Mám ráda sport."

Anketa klienti: 2.) "Líbí se mi tu dobře, rád tady chodím a teď jsem taky dělal z toho." – Máš tady hodně kamarádů? – "Jo." – Jak se bavíte? – "Dobře." – Co třeba spolu děláte? Jaké sporty? – "Člobrdo a běháme."

Anketa klienti: 3.) "Super, děláme šití. Já mám ráda sport, tanec, uklízím každý den. A je to super. Se mi tady líbí."

Škola života chce do budoucna rozšířit své služby i nabídku činností.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je dobře, že na území města Frýdku-Místku máme tak významného poskytovatele sociálních služeb, jako je právě Handicap centrum Škola života, která působí ve Frýdku-Místku od roku 1991. Je to zařízení, které je určeno pro osoby s mentálním postižením. A jeho cílem je adaptovat lidi s tímto postižením poté do společnosti. A dodám, že od 1. 1. 2025 dojde k transformaci ze sociální služby denní stacionář na sociální službu centrum denních služeb."

Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Jsem velmi rád, že město Frýdek-Místek a vedení města Frýdku-Místku stojí o to, aby v našem městě byla zařízení, která jsou na vysoké úrovni. A já můžu potvrdit, že obě dvě zařízení, která jsou v našem městě, to znamená Žirafa a naše zařízení, jsou na vysoké úrovni. A klienti, kteří navštěvují tato zařízení mají určitě vynikající možnosti se uplatnit. A mají také možnost si vybrat. Podle kamarádů, podle toho, kde to mají blíž a podobě. Čili to není konkurence, ale vzájemná spolupráce by měla fungovat. Kdy bychom se mohli navštěvovat, předávat si zkušenosti a takovým způsobem nadále spolupracovat."

Budova, kde centrum působí, aktuálně řeší s městem možnost výměny oken. Dále by si tady do budoucna přáli možnost přechodu do větších prostor, například se zahradou.

---

Den Země bude 26. 4. v Sadech Bedřicha Smetany

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Den Země připadá na pondělí 22. dubna. Řada měst ho postupně slaví kolem tohoto data. Ve Frýdku-Místu letos oslavy připadnou na pátek.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Den Země je výchovně vzdělávací a osvětová akce, kterou pořádá statutární město Frýdek-Místek ve spolupráci s příspěvkovou organizací Středisko volného času Klíč. Den Země se uskuteční 26. dubna v Sadech Bedřicha Smetany v Místku. Letošní ročník je zaměřen na svět zvířat. To znamená, že je připraven opravdu pestrý program."

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Malí návštěvníci se mohou těšit na spoustu novinek. Například se dozví, jak probíhá klasický výcvik psů prostřednictvím kynologického klubu. A zároveň mohou zjistit, jak se psi cvičí pro takzvanou canisterapii. Přidají se k nám i Neposedné tlapky a velkým lákadlem určitě bude výroba hnízd pro jiřičky, které si děti budou moci odnést. Všechny bychom chtěli pozvat na plno her, soutěží a informací o zvířatech, jejich ochraně a jejich společném životu s námi."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nebudou chybět jízdy na ponících, sokolnické vystoupení, dále ukázky canisterapie. Jsou tam připraveny také hry a soutěže s problematikou a se zaměřením na poznávání zvířat. Pro děti bude připraven skákací hrad. Takže opravdu bohatý program. A je samozřejmě třeba také říct, že je to dopoledne hlavně pro školy a odpoledne je zaměřeno na veřejnost. Ale veřejnost může přijít klidně i také dopoledne."

Den Země má každoročně různá témata. Tradičně se ale na akci představují organizace spojené s ekologií. A vždy se na akci učí o správném třídění odpadů, topení nebo právě o péči o přírodu a zvířata.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Loňský ročník byl zaměřen na ekologickou domácnost. Takže ukázky toho, jak fungují jednotlivé zdroje vytápění, letošní ročník bude zaměřen na svět zvířat, takže ukázat dětem a veřejnosti, jak zvířata pomáhají. A seznámit se s problematikou."

Z dalších organizací se představí například Faunapark, debrujáři i Muzeum Beskyd. A tradičně nebudou chybět ani oblíbení hasiči a pásmo divadelních scének.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
22. dubna 2024, 16:30

Travnaté chodníky na hřbitově zpevní dlaždice

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku byl založen v roce 1894. V některých částech jsou přístupové cesty k hrobům travnaté. V době špatného počasí tak bývají rozbahněné a těžce přístupné. Zejména v období Dušiček a obecně v zimě se na nich projevuje podmáčení terénu, které až znemožňuje přístup k jednotlivým hrobovým místům.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to stará bolest, kdy se po každé zimě rozbahní ty přístupové chodníčky k hrobovým místům. Takže jsme to naplánovali na tento rok. Uděláme to, nebo respektive technické služby to začnou dělat ještě v dubnu. A myslím si, že to pomůže celkovému zkvalitňování hřbitova, do kterého jsme teď nainvestovali přes 60 milionů do té nové části. Takže budeme teď ještě dodělávat některé staré bolesti."

Travnaté chodníčky projdou zpevněním v urnovém háji ve skupinách E a F ve starší části hřbitova. Úprava se bude týkat plochy o rozloze zhruba 300 metrů čtverečních.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na ty chodníčky budou dány zatravňovací dlaždice a budeme tam ještě opravovat z části zeleň a vyměníme tisy za túje. Tak, aby se odclonila část jednoho areálu, který sousedí s novým hřbitovem. A aby túje udělaly takovou přirozenou zelenou stěnu. A bylo tam takové bych řekl lepší prostředí, když tam člověk vejde. Tak tam potom ta čistá zeleň vytvoří takovou pěknou kulisu."

Zkraje loňského roku město otevřelo novou část hřbitova. Šlo o významnou a rozsáhlou investici, kdy se stávající část ústředního pohřebiště rozšířila o více než 20 tisíc metrů čtverečních.

---

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

25 klientů aktuálně pravidelně navštěvuje Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku. Od září mají přibýt další tři. O službu je dlouhodobě velký zájem.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Staráme se, poskytujeme opravdu širokou škálu aktivizačních činností. Posilujeme sebevědomí klientů, což je strašně důležité. Velkou nedílnou, takovým naším posláním, je posilovat i radost ze života, klientů. Protože opravdu mnohdy to nemají jednoduché, mají ztížené podmínky, ztížené celkové vnímání životních situací. Takže i tu radost ze života posilujeme. A snažíme se pro ně tou širokou škálou pestrých činností, jako je kultura, sport, různé aktivizační činnosti, pravidelné návštěvy Relax centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde každou středu s nimi jezdíme auty plavat. Oni tam mají možnost nějakým způsobem relaxovat a tím způsobem i navodit tu životní spokojenost."

Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Hlavně bych vám chtěl říct jednu věc. Naše Škola života byla založena v roce 1991. Letos budeme slavit 33 let od jejího založení. A během té doby jsme měli několik změn. Hlavní změnou byla změna našeho názvu a změna organizace, kdy jsme založili obecně prospěšnou společnost. A já jako jeden ze zakladatelů mohu říct, že za dobu, kdy jsme touto obecně prospěšnou společností, že jsme udělali kus práce. A ta práce se daří a je vidět ve výsledcích."

Jaroslav Kmošťák, rodič jedné z klientek: "My jsme se poznali na letní olympiádě, protože Lucinka, dcera, ta už chodila do jiného spolku. No a tam mě to zaujalo, protože to bylo perfektně zorganizované, tak jsme se seznámili s panem Kuboňem. Tak jsme tam nějak sondovali, ty akce, kulturní, sportovní a prostě jsme řekli, tak to se nám líbí a Lucince samozřejmě také. Takže je nadšená a my taky."

Anketa klienti: 1.) "Líbí se mi tady moc. Jsem tady fakt spokojená. A fakt se mi tady líbí." – Co teď zrovna děláte? – "Teď jsme dělali takové věnečky. Moc se mi tady líbí. Ráda i sportuju, plavu, aj lyžuju, na běžkách také. Mám ráda sport."

Anketa klienti: 2.) "Líbí se mi tu dobře, rád tady chodím a teď jsem taky dělal z toho." – Máš tady hodně kamarádů? – "Jo." – Jak se bavíte? – "Dobře." – Co třeba spolu děláte? Jaké sporty? – "Člobrdo a běháme."

Anketa klienti: 3.) "Super, děláme šití. Já mám ráda sport, tanec, uklízím každý den. A je to super. Se mi tady líbí."

Škola života chce do budoucna rozšířit své služby i nabídku činností.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je dobře, že na území města Frýdku-Místku máme tak významného poskytovatele sociálních služeb, jako je právě Handicap centrum Škola života, která působí ve Frýdku-Místku od roku 1991. Je to zařízení, které je určeno pro osoby s mentálním postižením. A jeho cílem je adaptovat lidi s tímto postižením poté do společnosti. A dodám, že od 1. 1. 2025 dojde k transformaci ze sociální služby denní stacionář na sociální službu centrum denních služeb."

Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Jsem velmi rád, že město Frýdek-Místek a vedení města Frýdku-Místku stojí o to, aby v našem městě byla zařízení, která jsou na vysoké úrovni. A já můžu potvrdit, že obě dvě zařízení, která jsou v našem městě, to znamená Žirafa a naše zařízení, jsou na vysoké úrovni. A klienti, kteří navštěvují tato zařízení mají určitě vynikající možnosti se uplatnit. A mají také možnost si vybrat. Podle kamarádů, podle toho, kde to mají blíž a podobě. Čili to není konkurence, ale vzájemná spolupráce by měla fungovat. Kdy bychom se mohli navštěvovat, předávat si zkušenosti a takovým způsobem nadále spolupracovat."

Budova, kde centrum působí, aktuálně řeší s městem možnost výměny oken. Dále by si tady do budoucna přáli možnost přechodu do větších prostor, například se zahradou.

---

Den Země bude 26. 4. v Sadech Bedřicha Smetany

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Den Země připadá na pondělí 22. dubna. Řada měst ho postupně slaví kolem tohoto data. Ve Frýdku-Místu letos oslavy připadnou na pátek.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Den Země je výchovně vzdělávací a osvětová akce, kterou pořádá statutární město Frýdek-Místek ve spolupráci s příspěvkovou organizací Středisko volného času Klíč. Den Země se uskuteční 26. dubna v Sadech Bedřicha Smetany v Místku. Letošní ročník je zaměřen na svět zvířat. To znamená, že je připraven opravdu pestrý program."

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Malí návštěvníci se mohou těšit na spoustu novinek. Například se dozví, jak probíhá klasický výcvik psů prostřednictvím kynologického klubu. A zároveň mohou zjistit, jak se psi cvičí pro takzvanou canisterapii. Přidají se k nám i Neposedné tlapky a velkým lákadlem určitě bude výroba hnízd pro jiřičky, které si děti budou moci odnést. Všechny bychom chtěli pozvat na plno her, soutěží a informací o zvířatech, jejich ochraně a jejich společném životu s námi."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nebudou chybět jízdy na ponících, sokolnické vystoupení, dále ukázky canisterapie. Jsou tam připraveny také hry a soutěže s problematikou a se zaměřením na poznávání zvířat. Pro děti bude připraven skákací hrad. Takže opravdu bohatý program. A je samozřejmě třeba také říct, že je to dopoledne hlavně pro školy a odpoledne je zaměřeno na veřejnost. Ale veřejnost může přijít klidně i také dopoledne."

Den Země má každoročně různá témata. Tradičně se ale na akci představují organizace spojené s ekologií. A vždy se na akci učí o správném třídění odpadů, topení nebo právě o péči o přírodu a zvířata.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Loňský ročník byl zaměřen na ekologickou domácnost. Takže ukázky toho, jak fungují jednotlivé zdroje vytápění, letošní ročník bude zaměřen na svět zvířat, takže ukázat dětem a veřejnosti, jak zvířata pomáhají. A seznámit se s problematikou."

Z dalších organizací se představí například Faunapark, debrujáři i Muzeum Beskyd. A tradičně nebudou chybět ani oblíbení hasiči a pásmo divadelních scének.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-22-04-2024-16-34