Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Mladí baseballisté mají za sebou skvělou sezónu
  • Potok Skaličník ve Skalici dostane nové přemostění
  • Sběr listí začal letos kvůli počasí později

Mladí baseballisté mají za sebou skvělou sezónu

Tři hráči získali s českou reprezentací první místo na mistrovství Evropy. Celý klub mladých pak vybojoval druhé místo na mistrovství České republiky. Mladí baseballisté BK Klasik Frýdek-Místek mají za sebou výbornou sezónu. Jejich úspěchy ocenilo také vedení města.

Zlaté medaile z Mistrovství Evropy v baseballu do 15 let. To byly ty nejcennější trofeje, se kterými se přišli právoplatně pochlubit mladí hráči BK Klasik Frýdek-Místek vedení města. Primátor a jeho dva náměstci přijali dvojici hráčů, trenéra a prezidenta klubu. Úspěchů nasbírali hráči mnohem víc.

Jan Kozel, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Tuto sezónu jsem měl kategorii reprezentace, kdy jsem se dostal do reprezentace U15. A první velký turnaj letošní sezóny bylo mistrovství Evropy, kde jsme skončili první jako Česká republika. A potom jsme za klub Frýdek-Místek na Mistrovství České republiky do 15 let skončili druzí v Praze."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Letošní rok byl hodně pestrý. Jak turnaj na Mistrovství Evropy, tak Mistrovství České republiky, kde jsme se umístili na druhém místě. Na Evropě jsme skončili první, takže letošní rok byl úspěšný."

Reprezentační medaile přivezli do Frýdku-Místku tři hráči. Jan Kozel byl na mistrovství Evropy dokonce vyhlášen nejlepším nadhazovačem turnaje. Vedení klubu poděkovalo městu za podporu a také za před čtyřmi lety vybudované hřiště, které začalo přinášet úspěchy.

Ondřej Gongol, prezident BK Klasik Frýdek-Místek: "Pořád se v něm cítíme jako v novém. Koronavirus nám trochu ubral na síle. Trošku to poznamenalo základnu. Nicméně jsme se přes to dostali a dorostla nám ta generace, která už nese plody toho krásného areálu a jsme schopni dosáhnout největších úspěchů v historii klubu na mládežnické úrovni. To znamená vicemistři republiky v kategorii do 15 let. Plus vychovali jsme 3 reprezentanty v patnáctiletých, kteří vyhráli s reprezentačním týmem republiky mistrovství Evropy. Takže za nás nejlepší rok v té mládežnické kategorii, který jsme měli."

Jan Kozel, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Příští sezónu asi budu hrát za kategorii U18 a za muže a kdyžtak v kategorii do 18 let je další reprezentace. Takže můžu opět reprezentovat Českou republiku."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Dál mě čeká trénování v klubu. Příští rok možná zkouška na reprezentaci do 18 let. Jinak zápasy 18 a mužů."

Klub představil městu také určitý náhled plánů do budoucna. Hřiště má podle něj obrovský potenciál, mohly se zde například pořádat i velké turnaje.

Ondřej Gongol, prezident BK Klasik Frýdek-Místek: "Vize máme, chceme samozřejmě využívat dál potenciál toho areálu a přilákat pro baseball další nadšence a posouvat tu laťku výš. Aby kluci vozili medaile z republiky pravidelně a abychom šlapali těm nejlepším týmům na paty a aby hlavně ty naše kluky, kteří se pro baseball nadchnou, aby je to bavilo. A aby si z toho odnesli i do normálního života."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Všestranné zaměření tam je, takže mi dává jak koordinaci, tak rychlost, obezřetnost."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Mě jako primátora samozřejmě těší každý úspěch mladého sportovce. Našim hlavním mottem je podpora mládežnického sportu. Čili výchova a podpora mladých lidí, aby našli cestu ke sportu. A pak když uspějí v těch profesionálních soutěžích, je to jenom plus, ke kterému my jako město chceme přispívat. Obecně jsem rád, že jsme se mohli potkat. Škoda, vzhledem k situaci, že jsme se nesešli v tom širším počtu se všemi hráči. Nicméně jsem rád, že jsme se potkali a obecně chci říct, že podpora toho mládežnického sportu pro nás zůstává stále prioritou. A pokud bude schválen rozpočet tak, jak je předložen, tak těch peněz, které půjdou do podpory zejména toho mládežnického sportu, bude ještě o něco malinko více, než bylo v loňském roce."

Finanční podpora by pak šla plošně do všech sportů.

---

Potok Skaličník ve Skalici dostane nové přemostění

Ve Skalici u Frýdku-Místku se musí postavit nové přemostění přes potok Skaličník. V jednom místě je totiž potřeba zajistit příjezd těžké techniky k domům, kde se má ještě budovat kanalizace. Současné dlouhodobé provizorní přemostění totiž není dostačující.

O drobném zádrhelu v případě pokračující výstavby kanalizace ve Skalici u Frýdku-Místku jsme vám říkali už v létě. Týká se provizorního přemostění přes potok Skaličník. V místě stojí už několik let a zároveň zajišťuje jedinou oficiální příjezdovou cestu k několika domům, kde se má ještě budovat kanalizace.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je to obrovská komplikace ten mostek, lépe řečeno propustek není v dobrém stavu. Je to takové dlouhodobé provizorium a ty propustky celkově nejsou v dobrém stavu. A uvažovali jsme o tom, že v rámci výstavby kanalizace ještě uděláme nějaké statické opatření, abychom dosáhli nosnosti toho propustku tak, aby udržel tu těžkou techniku, která tam musí vjet do toho území."

To se bohužel podle původních představ a na základě vyjádření statika nepodařilo. Provizorní zajištění by tak bylo zbytečné. Město proto rozhodlo, že se postaví plnohodnotný nový most. Rada na něj už uvolnila finanční prostředky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Budeme vyhlašovat v nejbližší době výběrové řízení na zhotovitele té mostní konstrukce. Tak, aby to bylo už nastálo a aby se mohla udělat zbývající část kanalizace v tom území."

Pro několik zdejších obyvatel může výstavba nového mostu znamenat komplikaci, protože se pravděpodobně nedostanou autem ke svým domům.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Chceme to udělat co nejrychleji. Pro obyvatele to znamená dobrou zprávu v tom, že tam už bude konečně vyřešena ta situace po dlouhých letech. Špatná zpráva je v tom, že budou mít určitá omezení. A to víceméně musíme najít společně s osadním výborem nějakou náhradní trasu. Tak, aby ti lidé tam mohli dojet v případě nouze. Protože minimálně 3 měsíce tam nebude moci vjet žádné auto. Takže kromě samozřejmě hasičů a záchranky, to nějakým způsobem pořešíme, ale ostatní tam zřejmě normální trvalý vjezd mít nebudou. Anebo najdeme nějaké řešení. Společně, že se pokusíme najít nějakou náhradní trasu."

Město předpokládá, že co nevidět by mohl být vybrán zhotovitel a následně, pokud to dovolí počasí, tak by začala samotná stavba.

---

Sběr listí začal letos kvůli počasí později

Podzimní úklid ve Frýdku-Místku je opět v plném proudu. Zaměstnanci technických služeb sbírají popadané listí. Práce začaly tradičně na hřbitovech před památkou zesnulých. Nyní už se uklízí v ulicích města. V plánu je s úklidem skončit do 10. prosince.

Traktorové sekačky opět brázdí ulice Frýdku-Místku. Tentokrát ale nesekají trávu, nýbrž sbírají velké množství popadaného listí ze stromů. V tomto období probíhá tradiční podzimní úklid města.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Naši zaměstnanci Provozu zeleň zahájili sběr listí v poslední dekádě měsíce října. Víceméně jsme zahájili na veřejných pohřebištích přípravu v rámci památky zesnulých. S tím, že letos ten spad listí je zpožděný, i klimatickým podmínkám. Tak prakticky od 1. listopadu jsme vjeli do ulic města. Zahájili jsme práce v místecké části na Rivieře, Staré Rivieře, v Janáčkově parku, pokračujeme pak PodPuklí a budeme postupně přecházet do frýdecké části."

Kde to nejde za pomoci techniky, jsou pracovníci připraveni vyhrabat listí ručně. Úklid mají na starosti zhruba tři desítky zaměstnanců.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ty práce by měly být podle harmonogramu ukončeny někdy kolem 10. prosince. Jedeme klasicky traktorovými sekačkami, které máme k dispozici. Trošičku jsme limitováni nemocností, ale samozřejmě i klimatickými podmínkami, které zatím přejí. Takže já věřím, že to do toho 10. prosince zvládneme."

Množství sesbíraného listí je rok od roku jiné a nedá se přesně odhadnout.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Záleží, jestli to listí je suché nebo zda je mokré. Odváží se prakticky každý den tady z toho našeho areálu několik vozidel, protože to máme v zásobníku, který pak nakládáme na nákladní vozidla a odvážíme na Frýdeckou skládku na kompostárnu do Bruzovic."

Přesný časový harmonogram prací a informace o tom, kde přesně a který den se budou pracovníci technických služeb zrovna nacházet, je k dispozici na webových stránkách města.

---Mohlo by Vás také zajímat