Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Rozšíření centrálního hřbitova je hotové
  • V Beskydech se loni ubytovalo na 460 tisíc turistů

Rozšíření centrálního hřbitova je hotové

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku už je hotové. Ještě je potřeba vyřídit kolaudaci a pak bude možné prostory plnohodnotně využívat. Hřbitov se rozšířil o více než 20 tisíc metrů čtverečních a nabídne několik tisíc nových míst včetně nových schránek v kolumbáriích.

Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku nabídne letos nová místa k pohřbívání. Jeho rozšíření je už totiž hotové.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme na území bývalých skleníků, kde jsme začali budovat další část, další etapu frýdeckého hřbitova. Začalo to bouráním komínů, který jsme tady před asi zhruba rokem a půl, byla tady demolice. Pak následovalo odstranění těch skleníků a celková revitalizace. To, co máte možnost vidět, tak to už je po ukončení všech prací."

Rozšíření se připravovalo od roku 2017 a práce samotné byly zahájeny na podzim roku 2020. To nejdůležitější se zvládlo do konce roku 2022.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je tady vybudováno asi 1 100 urnových míst, je tady 678 schránek kolumbárií, které jsou tady za mnou v různé velikosti. Pro dvě nebo pro 4 urny. Je tady asi 400 klasických hrobů, včetně dvouhrobů. Pak tady bude asi 400 epitafů. Takže je to poměrně rozsáhlé nové pohřebiště."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takové ty nejzajímavější prvky, které tady byly udělány, je přemístění božích muk, které byly předtím před branou. Ty jsou za mnou. Pak tady bylo vysázeno zhruba 70 stromů, dále tady byly vysázeny keře, celková úprava zeleně. A je tady vybudováno i kolumbárium, které bylo v požadavcích občanů. Celkově se zvýšil počet hrobových míst o 2 tisíce."

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Ta stavba rozšíření hřbitova je asi historicky největší jednotlivou zakázkou technických služeb. Trvala nám více než 2 roky a myslím, že jsme se na ní taky hodně naučili."

Město připravuje podmínky, za kterých si mohou zájemci místa pořídit.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak si mohou potom tady koupit krycí žulové desky a nechat si tam vyrýt jméno toho, kdo tam bude uschován. Ještě dodám, že v rámci těch prací bylo ještě zřízeno sociální zařízení pro návštěvníky, což je také plus. Plus další zázemí pro pracovníky Technických služeb. Celkový náklad byl 62 milionů, které tady realizovaly technické služby. Já jím tímto děkuji, prokázaly tady dobrou práci a schopnosti."

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to samozřejmě nové pohřebiště, moderní pohřebiště. V tom smyslu, že jsou tady moderní prvky, nějaké ochranné prvky, jsou tady kamery. Bude pod dohledem městské policie. Takže to bude bezpečné místo."

V těchto dnech by mělo dojít ke kolaudaci a od února má být možné před hřbitovem i parkovat.

---

V Beskydech se loni ubytovalo na 460 tisíc turistů

Turisté se v roce 2022 opět vrátili do Beskyd. Po covidové pauze se ubytovalo v regionu téměř 460 tisíc turistů. Turismus navíc přinesl do regionu 1,3 miliardy korun. O možnostech, jak přilákat další turisty, se debatovalo na fóru cestovního ruchu Beskydy-Valaško. A rozdávalo se i několik ocenění.

Zástupci obcí, hoteliérů a poskytovatelů různých služeb se sešli v Ostravici na devátém ročníku Fóra cestovního ruchu Beskydy-Valašsko.

Monika Konvičná, ředitelka destinační společnosti Beskydy-Valašsko: "Spolupráce na všech úrovních je důležitá. Ukázali jsme výsledky našich činností, ohlédli jsme se za rokem 2022 a ukázali jsme to, co budeme řešit v tomto roce."

Jiří Novotný (Nezávislý), starosta Trojanovic: "Já myslím, že je dobré se scházet. Je dobré si vyměňovat názory. A je dobré neustále akcentovat to, že cestovní ruch je jedna ze součástí udržitelnosti fungování menších obcí, ale i menších měst. Protože pokud lidé jsou schopni někam dovézt peníze, tak si udrží služby i pro ty místní občany a pro ty rezidenty. A to si možná často neuvědomujeme."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celkově došlo k tomu, že se setkali aktéři území, kteří do budoucna mají vliv na cestovní ruch v Beskydech a diskutovalo se nad tím, jak celkově tu situaci v cestovním ruchu z zlepšit. Jak přitáhnout více zahraničních turistů a jak je tady ubytovat, aby nám tady zůstali co nejdéle."

Monika Konvičná, ředitelka destinační společnosti Beskydy-Valašsko: "Ten důvod, kdy dnes návštěvník přijíždí do destinace, není jenom o tom, že potřebuje hotel, potřebuje televizi, ale dneska jedou za zážitky. A ty zážitky společně s našimi partnery se snažíme tvořit."

Ze statistik vyplývá, že se pomalu prodlužuje pobyt turistů v Beskydech. Ti zde stráví průměrně 3,9 dne.

Miroslav Konvičný, člen správní rady destinační společnosti Beskydy-Valašsko: "My víme, že teďka v tuto chvíli přenocovalo v těch zařízeních přes 450 tisíc ubytovaných. Jsme jedna z mála turistických oblastí v České republice, která oproti roku 2019, který bereme jako základ, která roste. To znamená, daří se nám sem turisty lákat."

Na konferenci se také pravidelně předávají ceny cestovního ruchu. Ty letos získaly Umělecké vyhlídky a Ulička Františka Palackého v Hodslavicích, Vánoční jarmark pro dobrou věc Hukvaldy a Řemeslný pivovar Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Pavla Adamcová (Nezávislí), starostka Hodslavic: "Myslím si, že to bude hodně velký přínos pro Hodslavice, možná i pro vznik nových pracovních míst, pokud se nám podaří udržet ten zájem turistů."

Tereza Bartulcová, Spolek nezávislých vesnických žen Hukvaldy: "Takže jsme se připravily, jsme vyfikly, máme svoje zástěry, věděly jsme, že jsme ocenění."

Helena Kubešová, Spolek nezávislých vesnických žen Hukvaldy: "Je to určité zadostiučinění za práci, kterou děláme. Máme radost, že se ten náš projekt líbí. Že to, co děláme, tak má smysl a že jsou i jiní lidé, nejenom z naší obce, kteří to vnímají a kteří ocenili naši práci."

Martin Chalupa, zakladatel Pivovaru Ogar: "Máme z toho samozřejmě radost. Náš pivovar působí především v Beskydech a v celém Moravskoslezském kraji. Nezasahujeme nikam dále. Snažíme se být opravdu regionální a dělat to kolem komína, tak jak se to dělalo dříve. Takže pro nás je to velká cena."

Návštěvníci v Beskydech loni utratili přes 1,3 miliardy korun. Skokanem statistik se stala hlavně cykloturistika.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry