Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Olympiáda handicapovaných byla výjimečně v Beskydech
  • Protipovodňová opatření ochránila Frýdecko-Místecko
  • Pochod pro seniory je zpět, bude ve čtvrtek 26. září

Olympiáda handicapovaných byla výjimečně v Beskydech

Pořádání tradiční olympiády handicapovaných ve Frýdku-Místku bylo letos v ohrožení. Kvůli vytopení stadionu TJ Slezan museli organizátoři improvizovat. Nakonec se rozhodli akci uspořádat v komorním provedení v rekreačním středisku v Kunčicích pod Ondřejníkem.

27. ročník mezinárodní olympiády v lehké atletice pro handicapované se letos mimořádně a na poslední chvíli přesunul do Kunčic pod Ondřejníkem.

Jaromír Horký, rozhodčí: "Byl to nelehký úkol. Ještě ve středu jsme nevěděli, jestli soutěž se uskuteční nebo neuskuteční. Zasedal štáb a rozhodli jsme se, že když už máme poptané závodníky z celého okolí, i z Polska a Slovenska, že uskutečníme všechny tyto disciplíny v H-Resortu v Kunčicích pod Ondřejníkem. Protože jak víte, stadion byl vyplaven a museli jsme hledat náhradní řešení."

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Viděli jsme zklamání klientů i z okolních organizací, takže jsme zkusili tento nápad a zorganizovali jsme to právě tady na H-Resortu a udělali jsme dobře, protože prostředí je tady krásné a klienti si to užívají stejně tak hezky jako na stadionu TJ Slezan ve Frýdku-Místku."

Ubytovací resort poskytl klientům podmínky, protože jsou zde v průběhu olympiády ubytovaní. V improvizovaném prostředí se tak vytvořilo několik sportovišť i běžecká dráha, která byla výjimečně do kopce.

Jaromír Horký, rozhodčí: "Vynechali jsme hod míčkem, protože tady to nejde, vynechali jsme běh na 400 metrů, ale zvolili jsme hod medicinbalem, zvolili jsme skok z místa, zvolili jsme padesátimetrový běh, člunkový běh nebo štafetový běh družstev. No a na závěr bude to největší finále. A sice přetah lanem."

Anketa: 1.) "Včera jsme měli diskotéku, byla tam i disciplína, já jsem nemohla, bohužel, protože mám nohu po operaci, takže já jsem to jenom jako pomocná. Ale úžila jsem si to tady s ostatníma děckama." 2.) "Já jsem se také dobře bavila, i diskotéku jsem měla, teď budeme běhat, skákat a tak dál."

Stanislav Matula, DSS Moravský Svätý Ján: "Já jsem osobě s chlapci potřetí. A má to pozitivní dopad i pro ně, protože mají obrovskou motivaci, aby se hýbali, chodili a udržovali se v kondici a udělali perfektní výsledek. Mají z toho velké zážitky, že tady mohou přijít a být tady."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych moc poděkovat organizátorům, tedy Škole života za to, že uspořádala už 27. ročník této olympiády pro mentálně postiženou mládež. I přesto, že letos ty podmínky kvůli povodním neumožnily, aby se olympiáda konala ve Frýdku-Místku, tak zareagovali velmi rychle a olympiáda se mohla konat v Kunčicích pod Ondřejníkem. Sami vidíte, že účastníci této olympiády jsou velmi nadšení, mají radost, že se tady mohou těchto soutěží zúčastnit. A to je asi to nejdůležitější, že jim tady vykouzlíme úsměv na tváři. Město Frýdek-Místek tyto akce podporuje dlouhodobě. Jak tady tuto olympiádu, tak například ve středu se bude konat v Lidovém domě Havajský ples, který je také určený pro osoby se zdravotním postižením a mentálním postižením. a účastní se ho vždycky více než stovka účastníků z organizací jako je Žirafa, Škoda života, Náš svět z Pržna a dalších organizací."

Závodníci na olympiádě pravidelně bojují o sady medailí a nejlepší družstvo si odváží i putovní pohár

---

Protipovodňová opatření ochránila Frýdecko-Místecko

Letošní povodně byly podle některých horší než v roce 1997. Obce na Frýdecko-Místecku podél toku řeky Ostravice se ale shodují, že byly na velkou vodu velmi dobře připraveny. Pomohla hlavně protipovodňová opatření, která se realizovala v průběhu předchozích let.

Během katastrofálních povodní vypadly za 4 dny v Povodí Odry extrémní srážky i přes 500 mm. Povodňové vlny se tak pohybovaly mezi stoletými až pětisetletými vodami.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Letošní povodně musím říct, že z mého pohledu byly horší než v roce 1997. V roce 1997 jsem velel bezpečnostní radě okresu, která řešila povodně, na které jsme nebyly s prizmatem dnešní doby vůbec připraveni. Nebyly ani mobilní telefony, to spojení bylo tristní. Dneska už je to úplně o něčem jiném. A myslím si, že Frýdek-Místek z toho vyšel velmi dobře. Ve srovnání s jinými městy je to až neuvěřitelné."

Úhrn srážek byl přibližně stejný jako při povodních v roce 1997.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten stav té hladiny řeky Ostravice byl stejný jako v roce 1997, ale v roce 1997 byly Šance otevřeny a upouštěly, protože tam byl stav takový, že byla hladina vody 8 cm před korunou hráze a ještě se tam sesouval svah na bočním zálivu a hrozilo přelití Šancí. V tom případě by došlo asi ke katastrofě v Ostravici. A proto jsme evakuovali 8 tisíc lidí."

Obce na řece Ostravici se shodují, že výrazně pomohla průběžně vybudovaná protipovodňová opatření.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnešní stav byl takový, že Šance neupouštěly skoro vůbec nic, jenom to minimální množství. Byly na to připraveny. Já bych chtěl tady z tohoto místa poděkovat Povodí Odry, které se zasloužilo o to, že v roce 2015 až 2018 provedli zásadní rekonstrukci. Odtěžili ten nebezpečný svah, zvýšili korunu hráze a udělali tam ještě takový jeden bezpečnostní retenční prostor."

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: "U nás převážně to byly zatopené sklepy, ale spadly i nějaké mosty, cesty a některé lokality jsou odříznuté. Takže lidé se nemohou odtamtud dostat auty."

David Novák (Nezávislí za Sviadnov), starosta obce Sviadnov: "Zaplať pán Bůh, došlo k tomu, že se přepojila část Morávky do řeky Žermanice a tím se pomohlo Ostravici a voda začala klesat." - Takže všeobecně hodnotíte i ta protipovodňová opatření, která byla už za celou dobu udělaná, že měla smysl? - "Jednoznačně. Já jsem velmi rád, že Povodí Odry přistoupilo v podstatě od roku 1997 nebo od roku 2000 až 2002 k tomu, že z břehů odstranilo náletovou, břehy se upravovaly a protipovodňová opatření fungují."

Petr Baďura (Pro Paskov a Oprechtice), starosta obce Paskov: "Určitě jsme zaznamenaly vysoké toky v Ostravici i v Olešné. Nicméně díky tomu, že se podařilo regulovat odtok z přehrad a že máme vystavěnou protipovodňovou hráz a na ní cyklostezku kolem Ostravice, tak ty následky nejsou z titulu těch dvou řek skoro bych řekl vůbec ne tragické. Pár zatopených sklepů, zahrad a tak dále."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Bez přehrad by ve Frýdku-Místku místo 770 m/s odborným odhadem protékalo 1 300 m/s a v Ostravě by nastala katastrofa, protože by v kulminaci neprotékalo naměřených 930 m/s, ale kolem 1 450 m/s a místo průtoků 50letých by byly průtoky 500leté. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a pro názornost na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Oni byli naprosto dobře připraveni. Udělali taková opatření, která pomohla k tomu, aby ty následky byly co nejmenší. Nejen ve Frýdku-Místku, ale po toku řeky Ostravice, až po Ostravu. Také je opravená Morávka, to je sice menší přehrada, ale také důležitá. Takže v tom systému si myslím, že Povodí Odry udělaly kus práce a zaplať pán bůh za to, protože jiná města to štěstí neměla."

K tlumení mnohem větší katastrofy přispělo i dalších 38 malých vodních nádrží, které Povodí Odry spravuje.

---

Pochod pro seniory je zpět, bude ve čtvrtek 26. září

Město obnovilo oblíbenou akci Pochod pro seniory. Výprava letos půjde z Lískovce do Sedliště akce proběhne ve čtvrtek 26. září od 10. hodin.

Pochody pro seniory se ve Frýdku-Místku pořádaly od roku 2013. Vždy se chodilo kolem přehrady Olešná. Poslední z pochodů se konal před pandemií covidu. Město se ale nyní rozhodlo akci opět uspořádat s novým plánem vycházky.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Po covidu se bohužel nepovedlo Pochod pro seniory obnovit. A proto mě těší, že jsem vyslyšel naše seniory a Pochod pro seniory se bude opět konat, a to 26. září na tradičním místě v Hájku, kdy půjdeme z Hájku do Sedlišť."

Cílem akce je, aby senioři udělali dobrý čin pro zdravý životní styl a také, aby se setkali se svými vrstevníky, případně navázali nové přátelské vztahy.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Registrace účastníků začne již v 9:00 hodin a společně vyrazíme v 10:00. Všichni účastníci dostanou na startu malé občerstvení a v cíli je bude čekat milé překvapení. Snažíme se, aby naši senioři stárli opravdu aktivně a zdravě a pochod pro seniory je jednou z těchto aktivit. Určitě nejde o žádné závody, ale o to, aby se senioři potkali, prošli se a společně se pobavili, popřípadě navázali nová přátelství. Společně s dalšími kolegy z vedení města se na vás budeme těšit."

Akce se bude konat za každého počasí. Pro účastníky bude zajištěn pitný režim i rezervace míst na cílovém posezení v Lašské Jizbě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
23. září 2024, 16:30

Olympiáda handicapovaných byla výjimečně v Beskydech

Pořádání tradiční olympiády handicapovaných ve Frýdku-Místku bylo letos v ohrožení. Kvůli vytopení stadionu TJ Slezan museli organizátoři improvizovat. Nakonec se rozhodli akci uspořádat v komorním provedení v rekreačním středisku v Kunčicích pod Ondřejníkem.

27. ročník mezinárodní olympiády v lehké atletice pro handicapované se letos mimořádně a na poslední chvíli přesunul do Kunčic pod Ondřejníkem.

Jaromír Horký, rozhodčí: "Byl to nelehký úkol. Ještě ve středu jsme nevěděli, jestli soutěž se uskuteční nebo neuskuteční. Zasedal štáb a rozhodli jsme se, že když už máme poptané závodníky z celého okolí, i z Polska a Slovenska, že uskutečníme všechny tyto disciplíny v H-Resortu v Kunčicích pod Ondřejníkem. Protože jak víte, stadion byl vyplaven a museli jsme hledat náhradní řešení."

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Viděli jsme zklamání klientů i z okolních organizací, takže jsme zkusili tento nápad a zorganizovali jsme to právě tady na H-Resortu a udělali jsme dobře, protože prostředí je tady krásné a klienti si to užívají stejně tak hezky jako na stadionu TJ Slezan ve Frýdku-Místku."

Ubytovací resort poskytl klientům podmínky, protože jsou zde v průběhu olympiády ubytovaní. V improvizovaném prostředí se tak vytvořilo několik sportovišť i běžecká dráha, která byla výjimečně do kopce.

Jaromír Horký, rozhodčí: "Vynechali jsme hod míčkem, protože tady to nejde, vynechali jsme běh na 400 metrů, ale zvolili jsme hod medicinbalem, zvolili jsme skok z místa, zvolili jsme padesátimetrový běh, člunkový běh nebo štafetový běh družstev. No a na závěr bude to největší finále. A sice přetah lanem."

Anketa: 1.) "Včera jsme měli diskotéku, byla tam i disciplína, já jsem nemohla, bohužel, protože mám nohu po operaci, takže já jsem to jenom jako pomocná. Ale úžila jsem si to tady s ostatníma děckama." 2.) "Já jsem se také dobře bavila, i diskotéku jsem měla, teď budeme běhat, skákat a tak dál."

Stanislav Matula, DSS Moravský Svätý Ján: "Já jsem osobě s chlapci potřetí. A má to pozitivní dopad i pro ně, protože mají obrovskou motivaci, aby se hýbali, chodili a udržovali se v kondici a udělali perfektní výsledek. Mají z toho velké zážitky, že tady mohou přijít a být tady."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych moc poděkovat organizátorům, tedy Škole života za to, že uspořádala už 27. ročník této olympiády pro mentálně postiženou mládež. I přesto, že letos ty podmínky kvůli povodním neumožnily, aby se olympiáda konala ve Frýdku-Místku, tak zareagovali velmi rychle a olympiáda se mohla konat v Kunčicích pod Ondřejníkem. Sami vidíte, že účastníci této olympiády jsou velmi nadšení, mají radost, že se tady mohou těchto soutěží zúčastnit. A to je asi to nejdůležitější, že jim tady vykouzlíme úsměv na tváři. Město Frýdek-Místek tyto akce podporuje dlouhodobě. Jak tady tuto olympiádu, tak například ve středu se bude konat v Lidovém domě Havajský ples, který je také určený pro osoby se zdravotním postižením a mentálním postižením. a účastní se ho vždycky více než stovka účastníků z organizací jako je Žirafa, Škoda života, Náš svět z Pržna a dalších organizací."

Závodníci na olympiádě pravidelně bojují o sady medailí a nejlepší družstvo si odváží i putovní pohár

---

Protipovodňová opatření ochránila Frýdecko-Místecko

Letošní povodně byly podle některých horší než v roce 1997. Obce na Frýdecko-Místecku podél toku řeky Ostravice se ale shodují, že byly na velkou vodu velmi dobře připraveny. Pomohla hlavně protipovodňová opatření, která se realizovala v průběhu předchozích let.

Během katastrofálních povodní vypadly za 4 dny v Povodí Odry extrémní srážky i přes 500 mm. Povodňové vlny se tak pohybovaly mezi stoletými až pětisetletými vodami.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Letošní povodně musím říct, že z mého pohledu byly horší než v roce 1997. V roce 1997 jsem velel bezpečnostní radě okresu, která řešila povodně, na které jsme nebyly s prizmatem dnešní doby vůbec připraveni. Nebyly ani mobilní telefony, to spojení bylo tristní. Dneska už je to úplně o něčem jiném. A myslím si, že Frýdek-Místek z toho vyšel velmi dobře. Ve srovnání s jinými městy je to až neuvěřitelné."

Úhrn srážek byl přibližně stejný jako při povodních v roce 1997.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten stav té hladiny řeky Ostravice byl stejný jako v roce 1997, ale v roce 1997 byly Šance otevřeny a upouštěly, protože tam byl stav takový, že byla hladina vody 8 cm před korunou hráze a ještě se tam sesouval svah na bočním zálivu a hrozilo přelití Šancí. V tom případě by došlo asi ke katastrofě v Ostravici. A proto jsme evakuovali 8 tisíc lidí."

Obce na řece Ostravici se shodují, že výrazně pomohla průběžně vybudovaná protipovodňová opatření.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnešní stav byl takový, že Šance neupouštěly skoro vůbec nic, jenom to minimální množství. Byly na to připraveny. Já bych chtěl tady z tohoto místa poděkovat Povodí Odry, které se zasloužilo o to, že v roce 2015 až 2018 provedli zásadní rekonstrukci. Odtěžili ten nebezpečný svah, zvýšili korunu hráze a udělali tam ještě takový jeden bezpečnostní retenční prostor."

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: "U nás převážně to byly zatopené sklepy, ale spadly i nějaké mosty, cesty a některé lokality jsou odříznuté. Takže lidé se nemohou odtamtud dostat auty."

David Novák (Nezávislí za Sviadnov), starosta obce Sviadnov: "Zaplať pán Bůh, došlo k tomu, že se přepojila část Morávky do řeky Žermanice a tím se pomohlo Ostravici a voda začala klesat." - Takže všeobecně hodnotíte i ta protipovodňová opatření, která byla už za celou dobu udělaná, že měla smysl? - "Jednoznačně. Já jsem velmi rád, že Povodí Odry přistoupilo v podstatě od roku 1997 nebo od roku 2000 až 2002 k tomu, že z břehů odstranilo náletovou, břehy se upravovaly a protipovodňová opatření fungují."

Petr Baďura (Pro Paskov a Oprechtice), starosta obce Paskov: "Určitě jsme zaznamenaly vysoké toky v Ostravici i v Olešné. Nicméně díky tomu, že se podařilo regulovat odtok z přehrad a že máme vystavěnou protipovodňovou hráz a na ní cyklostezku kolem Ostravice, tak ty následky nejsou z titulu těch dvou řek skoro bych řekl vůbec ne tragické. Pár zatopených sklepů, zahrad a tak dále."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Bez přehrad by ve Frýdku-Místku místo 770 m/s odborným odhadem protékalo 1 300 m/s a v Ostravě by nastala katastrofa, protože by v kulminaci neprotékalo naměřených 930 m/s, ale kolem 1 450 m/s a místo průtoků 50letých by byly průtoky 500leté. Voda v centru Ostravy by dosahovala až po nádraží Ostrava střed a pro názornost na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem 2 metrů."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Oni byli naprosto dobře připraveni. Udělali taková opatření, která pomohla k tomu, aby ty následky byly co nejmenší. Nejen ve Frýdku-Místku, ale po toku řeky Ostravice, až po Ostravu. Také je opravená Morávka, to je sice menší přehrada, ale také důležitá. Takže v tom systému si myslím, že Povodí Odry udělaly kus práce a zaplať pán bůh za to, protože jiná města to štěstí neměla."

K tlumení mnohem větší katastrofy přispělo i dalších 38 malých vodních nádrží, které Povodí Odry spravuje.

---

Pochod pro seniory je zpět, bude ve čtvrtek 26. září

Město obnovilo oblíbenou akci Pochod pro seniory. Výprava letos půjde z Lískovce do Sedliště akce proběhne ve čtvrtek 26. září od 10. hodin.

Pochody pro seniory se ve Frýdku-Místku pořádaly od roku 2013. Vždy se chodilo kolem přehrady Olešná. Poslední z pochodů se konal před pandemií covidu. Město se ale nyní rozhodlo akci opět uspořádat s novým plánem vycházky.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Po covidu se bohužel nepovedlo Pochod pro seniory obnovit. A proto mě těší, že jsem vyslyšel naše seniory a Pochod pro seniory se bude opět konat, a to 26. září na tradičním místě v Hájku, kdy půjdeme z Hájku do Sedlišť."

Cílem akce je, aby senioři udělali dobrý čin pro zdravý životní styl a také, aby se setkali se svými vrstevníky, případně navázali nové přátelské vztahy.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Registrace účastníků začne již v 9:00 hodin a společně vyrazíme v 10:00. Všichni účastníci dostanou na startu malé občerstvení a v cíli je bude čekat milé překvapení. Snažíme se, aby naši senioři stárli opravdu aktivně a zdravě a pochod pro seniory je jednou z těchto aktivit. Určitě nejde o žádné závody, ale o to, aby se senioři potkali, prošli se a společně se pobavili, popřípadě navázali nová přátelství. Společně s dalšími kolegy z vedení města se na vás budeme těšit."

Akce se bude konat za každého počasí. Pro účastníky bude zajištěn pitný režim i rezervace míst na cílovém posezení v Lašské Jizbě.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-23-09-2024-16-34