Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Modernizovaná zastávka v centru F-M už je hotová
  • Opravený Žermanický přivaděč ochrání i Frýdek-Místek
  • i letos se hledá recept na nejlepší sváteční vánočku

Modernizovaná zastávka v centru F-M už je hotová

Staré autobusové stanoviště v centru Frýdku-Místku prošlo modernizací. Stará nevzhledná konstrukce se zmenšila a dostala moderní podobu. Instalován byl také unikátní autobusový záliv z prefabrikovaného betonu. Práce trvaly přes tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun.

Ocelová konstrukce autobusové zastávky Politických obětí ve Frýdku-Místku prošla významnou modernizací.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to původně zastávka z osmdesátých let, která byla třikrát větší. To znamená, dvě třetiny jsme zkrátili. Samozřejmě se zachoval ten celkový design. S tím, že místo původní nějaké výdřevy, jsou tam nově skla."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastávka je hotová podle našich představ. Myslím si, že to místo se úplně proměnilo. Je z toho úplně jiný pocit. Máme hodně pozitivních reakcí. Takže kvitujeme, že se to lidem líbí. Ty negativní reakce se zaměřují na to, že ta zastávka je málo chráněná proti nepřízni počasí. Já jenom řeknu, že tvarově je úplně stejná, je to repase. Došlo ke zkrácení celého zastřešení a myslím si, že to plní tu funkci, kterou má. Čekárny, které jsou úplně celé zakryté, z bezpečnostních důvodů nepreferujeme. A jde opravdu o krátkodobé stání. To znamená, že občan přijde, a je to na odjezd autobusu. Není to čekárna v pravém slova smyslu, jako jsou na autobusových nádražích."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším cílem je ve veřejném prostoru dělat i drobné úpravy. Protože na detailu záleží. A detail tvoří celek. A jednou z těchto drobností a detailů je úprava torza po bývalém autobusovém stanovišti. Myslím si, že se povedla ve všech ohledech. Je vzdušná, kryje i nástup do autobusu, je nově osvětlená. Je tam zastínění proti větru a dešti z toho parku, které je prosklené. Takže je to takové čisté a krásné řešení."

Anketa: 1.) "Perfektní, perfektní, moc se mi to tady líbí." – Co nejvíc se vám líbí? – "Že si tady mohu sednout, je tady hodně místa. Včera jsem byla na druhé straně a tam to bylo úplně plné."

Anketa: 2.) "Je to tady perfektní. Tak jenom, aby to bylo furt tak udržované, aby lidé byli čistotní, aby tady nedělali bordel."

Anketa: 3.) "No je to hezké." – Co se vám na tom konkrétně líbí? – "Je i ta střecha delší. Nebude tady pršet asi."

V délce třiceti metrů byla také opravena příjezdová plocha pro autobusy.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "My jsme tady poprvé na území Frýdku-Místku použili úplně novou technologii. Koupili jsme prefabrikáty továrně vyrobené, které jsme tady instalovali. Slibujeme si od toho, že ta životnost a kvalita bude podstatně vyšší než ta klasická betonáž na místě. Součástí té zastávky bude i světelná informační tabule. My jako technické služby jsme pro město dělali jenom technickou přípravu. Ocelový rámek s přívodem elektřiny. Ale tu tabuli jako takovou bude instalovat ČSAD."

Práce trvaly necelé tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun. Což bylo dokonce o více než milion korun levnější, než kdyby se rekonstruovala celá zastávka v původním rozsahu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další střípek do řešení té dopravní situace ve městě, protože tady v rámci Místku byla tři místa, kde se nasedalo. A lidé se ptají, kde je autobusové stanoviště. Dnes již víme, že autobusové stanoviště vedle soudu je v území nikoho. A bylo to nesprávné rozhodnutí. A našim cílem je udělat jeden dopravní uzel ve Frýdku, který bude u nádraží, kde vznikne dopravní terminál, kde se budou centralizovat autobusy a vlaky. A ve Frýdku to autobusové stanoviště plní zastávky u Polikliniky a na Anenské a Ostravské, kde jsou ty hlavní tahy. A toto bude doplňková zastávka, která bude obsluhovat potom centrum. Tady Národní dům, knihovnu, Kino Vlast a tyto přilehlé prostory, pokud by někdo chtěl využít dopravu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dojde i k propojení na Slezskou a na další oblasti, které se dnes musí komplikovaně přecházet k tomu novému autobusovému nádraží. Což chceme tím změnit a definitivně dát nový obraz a podobu těm nádražím, které tady ve městě jsou."

Současné Autobusové nádraží Frýdek-Místek pak bude zřejmě časem zrušeno. To se ale rozhodne pravděpodobně ještě v horizontu následujících let.

---

Opravený Žermanický přivaděč ochrání i Frýdek-Místek

Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.

Už v roce 2019 provedlo Povodí Odry opravu části Žermanického přivaděče. Šlo o zhruba dvoukilometrový úsek u obce Vyšní Lhoty.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Za zhruba 115 milionů korun jsme opravili hlavně dno, které jevilo známky vysokých průsaků, kdy voda nám ze čtyřiceti procent utíkala mimo ten Žermanický přivaděč. V současné době jsme dokončili druhou etapu modernizace Žermanického přivaděče. Zde se nacházíme právě na té druhé části, kde jsme modernizovali hlavně hráze."

Právě Žermanický přivaděč je významným protipovodňovým opatřením Frýdku-Místku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rekonstrukce přivaděče vody z řeky Morávky do Žermanické přehrady přes Lučinu je pro nás jedním z posledních kroků, které ochraňují město. Protože si všichni pamatujeme děsivé povodně z devadesátých let, kdy opravdu hrozilo protržení hráze Šance, která prošla kompletní rekonstrukcí."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Žermanický přivaděč má několik účelů. Například v době povodní je schopen odvést část vody řeky Morávky, a tak ji odlehčit. Proto říkáme, že je to významné protipovodňové opatření. Protože Žermanickým přivaděčem, nyní po modernizaci, je možné převést až 50 kubíků vody za sekundu. V minulosti to bylo jenom 15. Dalším účelem tohoto přivaděče je převádět vodu z Morávky do vodního díla Žermanice. A tím převádět i čistější a chladnější vodu právě do Žermanické přehrady, která je využívána také rekreačně."

Přivaděč se budoval v letech 1953 až 1958. Po více než šedesáti letech provozu tak bylo potřeba celé umělé koryto modernizovat. Druhá etapa stála 165 milionů korun a hradila ji dotace z ministerstva zemědělství. Kromě Povodí Odry realizuje svá opatření, která mají pomoci minimalizovat riziko povodní, také město Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme digitální protipovodňovou mapu. Zpracovali jsme adaptační strategii, která reaguje na změny klimatu, čili se snažíme dělat ta opatření, která pracují s vodou v krajině. Teď revitalizujeme tůně ve Frýdeckém lese. Všechny další investice pamatují na to, že mají s vodou nakládat šetrně, aby byla odváděna a zároveň zůstala v tom místě. Neodtekla někde nějakým rychlým kanálem. A právě pak by vznikaly ty lokální rychlé povodně, což ve Frýdku-Místku hrozí, protože i řeka Ostravice, i řeka Morávka jsou řeky blízko pod horami. A když je velký přísun vody, tak se ta hladina zvedne rychle."

Povodí Odry má unikátní vodohospodářskou soustavu, která zajišťuje, že všechna vodní díla mezi sebou spolupracují. Jak v období sucha, tak i v době rizika povodní.

---

I letos se hledá recept na nejlepší sváteční vánočku

Frýdek-Místek vyhlásil třetí ročník soutěže o nejlepší sváteční vánočku. I letos se tak mohou přihlásit profesionální i amatérští kuchaři nebo i různé týmy. Do hodnocení se opět zapojí veřejnost na Adventním městečku a nejlepší recept město po vyhlášení také zveřejní.

Frýdek-Místek vyhlásil další ročník kulinářské soutěže o nejvoňavější, nejchutnější a nejkrásnější sváteční vánočku. Do soutěže se mohou přihlásit amatéři i profesionálové. Pekaři, cukráři, dokonce i školní jídelny nebo týmy různých spolků, případně i firem. Registrace probíhá do 15. prosince přes email nebo telefonicky na čísle 777 921 763.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "S tím, že musí upéct dvě vánočky z jednoho kila mouky. S tím, že mouka a její hmotnost je jediné kritérium, které v té receptuře stanovujeme. Ty dvě vánočky pak musí do 19. prosince do 11:00 hodin odevzdat na živnostenský úřad."

Ten samý den pak proběhne od 15:00 hodin ochutnávka vánoček v Adventním městečku na náměstí svobody v Místku. Na hodnocení se bude podílet veřejnost.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "S tím, že jako kritéria hodnocení jsou vůně, chuť a vzhled. Hodnocení bude zároveň probíhat i v rámci odborné poroty, která přidělí také své hodnocení. Stejně jako občané. S tím, že vyhlášení potom bude 20. prosince před zahájením odpoledního programu v adventním městečku."

Vítězný recept se může těšit na ocenění a také na to, že bude zveřejněn na Facebooku a internetových stránkách města Frýdek-Místek. Do loňského ročníku soutěže se přihlásili 4 profesionální pekaři a 5 amatérů a veřejnost i porota se shodla stejně na tom, čí vánočka byla nejlepší. Tak uvidíme, jak tomu bude letos.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
23. listopadu 2023, 16:40

Modernizovaná zastávka v centru F-M už je hotová

Staré autobusové stanoviště v centru Frýdku-Místku prošlo modernizací. Stará nevzhledná konstrukce se zmenšila a dostala moderní podobu. Instalován byl také unikátní autobusový záliv z prefabrikovaného betonu. Práce trvaly přes tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun.

Ocelová konstrukce autobusové zastávky Politických obětí ve Frýdku-Místku prošla významnou modernizací.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to původně zastávka z osmdesátých let, která byla třikrát větší. To znamená, dvě třetiny jsme zkrátili. Samozřejmě se zachoval ten celkový design. S tím, že místo původní nějaké výdřevy, jsou tam nově skla."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastávka je hotová podle našich představ. Myslím si, že to místo se úplně proměnilo. Je z toho úplně jiný pocit. Máme hodně pozitivních reakcí. Takže kvitujeme, že se to lidem líbí. Ty negativní reakce se zaměřují na to, že ta zastávka je málo chráněná proti nepřízni počasí. Já jenom řeknu, že tvarově je úplně stejná, je to repase. Došlo ke zkrácení celého zastřešení a myslím si, že to plní tu funkci, kterou má. Čekárny, které jsou úplně celé zakryté, z bezpečnostních důvodů nepreferujeme. A jde opravdu o krátkodobé stání. To znamená, že občan přijde, a je to na odjezd autobusu. Není to čekárna v pravém slova smyslu, jako jsou na autobusových nádražích."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším cílem je ve veřejném prostoru dělat i drobné úpravy. Protože na detailu záleží. A detail tvoří celek. A jednou z těchto drobností a detailů je úprava torza po bývalém autobusovém stanovišti. Myslím si, že se povedla ve všech ohledech. Je vzdušná, kryje i nástup do autobusu, je nově osvětlená. Je tam zastínění proti větru a dešti z toho parku, které je prosklené. Takže je to takové čisté a krásné řešení."

Anketa: 1.) "Perfektní, perfektní, moc se mi to tady líbí." – Co nejvíc se vám líbí? – "Že si tady mohu sednout, je tady hodně místa. Včera jsem byla na druhé straně a tam to bylo úplně plné."

Anketa: 2.) "Je to tady perfektní. Tak jenom, aby to bylo furt tak udržované, aby lidé byli čistotní, aby tady nedělali bordel."

Anketa: 3.) "No je to hezké." – Co se vám na tom konkrétně líbí? – "Je i ta střecha delší. Nebude tady pršet asi."

V délce třiceti metrů byla také opravena příjezdová plocha pro autobusy.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "My jsme tady poprvé na území Frýdku-Místku použili úplně novou technologii. Koupili jsme prefabrikáty továrně vyrobené, které jsme tady instalovali. Slibujeme si od toho, že ta životnost a kvalita bude podstatně vyšší než ta klasická betonáž na místě. Součástí té zastávky bude i světelná informační tabule. My jako technické služby jsme pro město dělali jenom technickou přípravu. Ocelový rámek s přívodem elektřiny. Ale tu tabuli jako takovou bude instalovat ČSAD."

Práce trvaly necelé tři měsíce a vyšly na zhruba 4 miliony korun. Což bylo dokonce o více než milion korun levnější, než kdyby se rekonstruovala celá zastávka v původním rozsahu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další střípek do řešení té dopravní situace ve městě, protože tady v rámci Místku byla tři místa, kde se nasedalo. A lidé se ptají, kde je autobusové stanoviště. Dnes již víme, že autobusové stanoviště vedle soudu je v území nikoho. A bylo to nesprávné rozhodnutí. A našim cílem je udělat jeden dopravní uzel ve Frýdku, který bude u nádraží, kde vznikne dopravní terminál, kde se budou centralizovat autobusy a vlaky. A ve Frýdku to autobusové stanoviště plní zastávky u Polikliniky a na Anenské a Ostravské, kde jsou ty hlavní tahy. A toto bude doplňková zastávka, která bude obsluhovat potom centrum. Tady Národní dům, knihovnu, Kino Vlast a tyto přilehlé prostory, pokud by někdo chtěl využít dopravu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dojde i k propojení na Slezskou a na další oblasti, které se dnes musí komplikovaně přecházet k tomu novému autobusovému nádraží. Což chceme tím změnit a definitivně dát nový obraz a podobu těm nádražím, které tady ve městě jsou."

Současné Autobusové nádraží Frýdek-Místek pak bude zřejmě časem zrušeno. To se ale rozhodne pravděpodobně ještě v horizontu následujících let.

---

Opravený Žermanický přivaděč ochrání i Frýdek-Místek

Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.

Už v roce 2019 provedlo Povodí Odry opravu části Žermanického přivaděče. Šlo o zhruba dvoukilometrový úsek u obce Vyšní Lhoty.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Za zhruba 115 milionů korun jsme opravili hlavně dno, které jevilo známky vysokých průsaků, kdy voda nám ze čtyřiceti procent utíkala mimo ten Žermanický přivaděč. V současné době jsme dokončili druhou etapu modernizace Žermanického přivaděče. Zde se nacházíme právě na té druhé části, kde jsme modernizovali hlavně hráze."

Právě Žermanický přivaděč je významným protipovodňovým opatřením Frýdku-Místku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rekonstrukce přivaděče vody z řeky Morávky do Žermanické přehrady přes Lučinu je pro nás jedním z posledních kroků, které ochraňují město. Protože si všichni pamatujeme děsivé povodně z devadesátých let, kdy opravdu hrozilo protržení hráze Šance, která prošla kompletní rekonstrukcí."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Žermanický přivaděč má několik účelů. Například v době povodní je schopen odvést část vody řeky Morávky, a tak ji odlehčit. Proto říkáme, že je to významné protipovodňové opatření. Protože Žermanickým přivaděčem, nyní po modernizaci, je možné převést až 50 kubíků vody za sekundu. V minulosti to bylo jenom 15. Dalším účelem tohoto přivaděče je převádět vodu z Morávky do vodního díla Žermanice. A tím převádět i čistější a chladnější vodu právě do Žermanické přehrady, která je využívána také rekreačně."

Přivaděč se budoval v letech 1953 až 1958. Po více než šedesáti letech provozu tak bylo potřeba celé umělé koryto modernizovat. Druhá etapa stála 165 milionů korun a hradila ji dotace z ministerstva zemědělství. Kromě Povodí Odry realizuje svá opatření, která mají pomoci minimalizovat riziko povodní, také město Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme digitální protipovodňovou mapu. Zpracovali jsme adaptační strategii, která reaguje na změny klimatu, čili se snažíme dělat ta opatření, která pracují s vodou v krajině. Teď revitalizujeme tůně ve Frýdeckém lese. Všechny další investice pamatují na to, že mají s vodou nakládat šetrně, aby byla odváděna a zároveň zůstala v tom místě. Neodtekla někde nějakým rychlým kanálem. A právě pak by vznikaly ty lokální rychlé povodně, což ve Frýdku-Místku hrozí, protože i řeka Ostravice, i řeka Morávka jsou řeky blízko pod horami. A když je velký přísun vody, tak se ta hladina zvedne rychle."

Povodí Odry má unikátní vodohospodářskou soustavu, která zajišťuje, že všechna vodní díla mezi sebou spolupracují. Jak v období sucha, tak i v době rizika povodní.

---

I letos se hledá recept na nejlepší sváteční vánočku

Frýdek-Místek vyhlásil třetí ročník soutěže o nejlepší sváteční vánočku. I letos se tak mohou přihlásit profesionální i amatérští kuchaři nebo i různé týmy. Do hodnocení se opět zapojí veřejnost na Adventním městečku a nejlepší recept město po vyhlášení také zveřejní.

Frýdek-Místek vyhlásil další ročník kulinářské soutěže o nejvoňavější, nejchutnější a nejkrásnější sváteční vánočku. Do soutěže se mohou přihlásit amatéři i profesionálové. Pekaři, cukráři, dokonce i školní jídelny nebo týmy různých spolků, případně i firem. Registrace probíhá do 15. prosince přes email nebo telefonicky na čísle 777 921 763.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "S tím, že musí upéct dvě vánočky z jednoho kila mouky. S tím, že mouka a její hmotnost je jediné kritérium, které v té receptuře stanovujeme. Ty dvě vánočky pak musí do 19. prosince do 11:00 hodin odevzdat na živnostenský úřad."

Ten samý den pak proběhne od 15:00 hodin ochutnávka vánoček v Adventním městečku na náměstí svobody v Místku. Na hodnocení se bude podílet veřejnost.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "S tím, že jako kritéria hodnocení jsou vůně, chuť a vzhled. Hodnocení bude zároveň probíhat i v rámci odborné poroty, která přidělí také své hodnocení. Stejně jako občané. S tím, že vyhlášení potom bude 20. prosince před zahájením odpoledního programu v adventním městečku."

Vítězný recept se může těšit na ocenění a také na to, že bude zveřejněn na Facebooku a internetových stránkách města Frýdek-Místek. Do loňského ročníku soutěže se přihlásili 4 profesionální pekaři a 5 amatérů a veřejnost i porota se shodla stejně na tom, čí vánočka byla nejlepší. Tak uvidíme, jak tomu bude letos.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-23-11-2023-16-43