Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Unikátní basketbalová hala ve Frýdku-Místku už stojí, otevřít by se mohla během několika měsíců
  • Nemocnice Frýdek-Místek nákazu zvládla, situace se postupně uklidňuje i v celém okrese
  • Děti nemusejí mít talent, důležité je, že mají chuť tvořit. Příměstský tábor Mozaika ve Frýdku-Místku děti velmi bavil

Unikátní basketbalová hala ve Frýdku-Místku už stojí, otevřít by se mohla během několika měsíců

Už brzy se ve Frýdku-Místku otevře úplně nová basketbalová hala. V Česku půjde navíc o unikát, protože se staví po vzoru japonských tělocvičen u základních škol. Magistrát na její výstavbu přispěl částkou 17 milionů korun.

Hrubá stavba nové basketbalové haly za pátou základní školou už stojí. O její výstavbu se ve městě zasadil předseda klubu Basketpoint Zdeněk Navrátil, město tak dalo zelenou projektu partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Jsme ve fázi, kdy hala měla být dokončená, měly v ní děti už hrát, ale nastalá situace, kterou všichni znají, to neumožnila. Sníme si o tom, že bychom do konce října mohli uvést halu do provozu."

Miroslav Sněhota, sádrokartonové konstrukce: "Děláme tady stropy, podhledy, bude to Era design. No a říkám, nějaké zkušenosti s tím máme, dělali jsme například halu v Třinci."

Předseda klubu nedávno s průběhem stavby seznámil na tříhodinovém workshopu také zastupitele města.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Informoval nás o svých záměrech, co kde bude, to znamená, jaké je kde zázemí, čím ta hala bude zajímavá, čím bude prostě netypická a jedinečná."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Má plnohodnotná dvě basketbalová hřiště, to znamená ten prostor, který je bezbariérový v rozměru 45 x necelých 34 metrů umožňuje v podstatě provozování jakéhokoliv sportu. Kopírovala se architektura tělocvičen v základních školách v Japonsku a věřím, že to bude velmi užitečné řešení."

Stavba má vyjít na zhruba 71 milionů korun. Město na ni přispělo částkou 17 milionů, stejnou měrou se podílel i kraj a dalších 30 milionů se podařilo klubu získat z ministerstva školství.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "64 milionů v této chvíli je zajištěno z veřejných prostředků, zbytek peněz hradím já."

Zdeněk Navrátil na celou realizaci osobně dohlížel a se stavebními firmami jednal doslova o každé položené cihle. Zároveň dokázal, že kvalitní sportovní hala nemusí stát stamiliony a projekt dal veřejně k dispozici Národní sportovní agentuře i ministerstvu školství.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Kdokoliv, kdo má zájem třeba z neziskových organizací a územně správních celků zájem něco podobného realizovat, postavit a provozovat, tak se na mě může kdykoliv obrátit, veškerá autorská práva jsou plně k dispozici."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Neustále slýcháváme, že je tady málo toho sportovního zázemí. Takže když tady vznikne hala, ve které budou dva kurty, nebo ve které budou dvě hřiště, tak je to fantazie."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Těším se na to, že nejen děti a rodiče, kteří jsou samozřejmě jejich přirození podporovatelé najdou zálibu v dětském a mládežnickém sportu. To, co jsem zažil s dětmi na trénincích ve školách, hlavně v Japonsku, částečně v Americe, bych chtěl, ať zažijí děti i u nás ve Frýdku-Místku."

Basketpoint vychovává v současnosti na 300 aktivně sportujících dětí v mládežnických týmech a skoro 200 dětí v předškolním věku.

---

Nemocnice Frýdek-Místek nákazu zvládla, situace se postupně uklidňuje i v celém okrese

Před měsícem měla Nemocnice Frýdek-Místek skoro tři desítky nakažených. Situaci ale zvládla na výbornou a nákaza v zařízení téměř odezněla. V běžném režimu dál zůstávají mimořádná opatření, nově si můžete u vstupu pořídit ochranné pomůcky a nemocnice nabízí testování i samoplátcům.

15 nemocných zdravotníků a 14 pacientů. Kompletně uzavřené oddělné následné péče a všichni v karanténě. Tak to vypadalo v Nemocnici Frýdek-Místek přesně před měsícem. V zařízení ale nákazu zvládli, nerozšířila se a postupně odezněla.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: "Nyní už se situace uklidnila, zůstává už pouze jeden zaměstnanec pozitivní plus čtyři v karanténě. Většina zaměstnanců měla bezpříznakový průběh."

Že se situace aktuálně postupně uklidňuje také v celém okrese potvrzují i hygienici.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "Nedošlo k žádnému nárůstu počtu pozitivně nakažených osob, objevují se nám ojedinělé případy nijak nesouvisející se stávajícími clustery, které byly dříve zmiňovány. Průběh nemocí je většinou lehký nebo bez příznaků."

Věra Starmannová, vrchní sestra, Centrální urgentní příjem: "Ochranné režimy pořád trvají. Nadále musíme nosit respirátory, dezinfekce rukou, bez těch se neobejdeme a oddělení vyčleněná u nás, kde jsou pozitivní pacienti, což znamená budova u nás T, ve které máme tyto prostory vyčleněny, tak tam mají ochranné pomůcky, že to jsou overaly, štíty, rukavice, boty."

Podobně jako ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních dál platí také hygienická nařízení pro pacienty, kteří do nemocnice přicházejí.

Věra Starmannová, vrchní sestra, Centrální urgentní příjem: "Pro nemocnici existuje jeden vstup, je určený jeden výstup, máme zde triážní místo, kde jsou pracovníci 24 hodin a jejich první otázka je „Kam jdete?“. Vyptávají pacientů, zkontrolují, jestli mají roušky, pokud nemají, tak jim ukážou, že si mohou roušku koupit."

U vstupu je nově umístěný rouškomat, který nabízí jednorázové ústenky, pláště i rukavice. Platit se dá hotově i kartou.

Věra Starmannová, vrchní sestra, Centrální urgentní příjem: "Samozřejmě nezbytná je dezinfekce rukou a vypsání čestného prohlášení, zda nebyl v kontaktu s osobou, která je v karanténě nebo je Covid pozitivní a nebo zda se u něj neprojevují příznaky Covidu."

V plném vytížení je v nemocnici denně také odběrové místo, kam se jezdí testovat klienti objednaní praktickým lékařem. Nemocnice ale začala nabízet také testy pro zájemce i bez lékařského doporučení.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: "Samoplátci se musí předem objednat na uvedené telefoní číslo, které máme na webových i facebookových stránkách, odběry stojí 1750 korun plus 200 korun potvrzení a odběry se provádí každý všední den od 7 do 8."

Nejčastěji tohoto testování využívají lidé právě pro cesty do zahraničí.

---

Děti nemusejí mít talent, důležité je, že mají chuť tvořit. Příměstský tábor Mozaika ve Frýdku-Místku děti velmi bavil

Děti nemusejí mít talent, důležité je, že mají chuť tvořit. To je heslo kreativního a velmi oblíbeného příměstského tábora Mozaika, na kterém si děti letos vyzkoušely různé techniky převážně textilní tvorby, ale i výrobu drobných šperků nebo dekorativních bytových doplňků.

Vlastnoručně vyrobené obaly na knížky, batikovaná trička nebo třeba misky a kelímky s vlastním obrázkem. Nejen to si vyrobily děti na kreativním příměstském táboře Mozaika.

Anketa: 1.) "Nejvíc mě asi bavilo takové zrcátko, co máme ještě v keramice, ale taky jsme ještě dělali takový portrét, to mě taky bavilo a šití." 2.) "Vyrobila jsem třeba takový deníček s provázkem nebo takový kelímek, kde se mění různě obličeje. Líbí se mi to tady, je to tady super." 3.) "Mě se nejvíc líbila tady ta peněženka, co jsme dělali a je to tu strašně hodně zajímavé, hlavně jak tu vyrábíme."

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Vyrábíme, používáme různé techniky. Letos Mozaika je věnována především textilním technikám, takže už jsme vyzkoušeli batiku, ebru, voskovou batiku, šili jsme, máme i výrobu bambulí a střapců za námi."

Původně byl tábor pouze pro 12 dětí, ale pro velký zájem organizátoři téměř zdvojnásobili jeho kapacitu na 22.

Anketa: 4.) "Já maluju auta, budeme je dávat na misku a jinak se mi tady nejvíce líbilo.., mě se tady líbilo všechno." 5.) "My budeme dělat jakoby misku a teď si kreslíme různé věci, obrázky, které pak nakreslíme na tu misku, já kreslím auta a kytaru."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Děti si vyrábějí různé výrobky, které si na konci toho týdne odnesou domů, dneska třeba děláme různé motivy na misky, máme speciální fixy, které vlastně vydrží na tom porcelánu, takže děti si dělají prvně návrhy."

Všechno, co děti během příměstského tábory vytvoří, předvedou na jeho konci na výstavě rodičům.

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Pro nás není podmínka talent, pro nás je podmínka, že dítě chce a má chuť tvořit. Tady se vytvořila velice dobrá skupinka dětí, které jsou velmi tvůrčí, nápadité a pracují s takovou chutí a v takovém klidu, že kolikrát si říkáme, že vlastně ani není možné, že tady tolik těch dětí máme."

Kromě pětidenních příměstských táborů mohly děti navštívit ve středisku volného času i jednodenní akce, jako například taneční workshop.

Anketa: 6.) "Jsem tady dneska poprvé a naučila jsem se tady tancovat." 7.) "Chodím sem ráda a učím se tady tancovat." 8.) "Naučila jsem se taneček nový, který je z vývrtky."

Linda Hořáková, pedagog volného času: "Je to akce taneční skupiny Dance 4 Fun, děti tu máme dneska od 4 do 7 let, takže to máme jako tematicky spíš do pohádky, ale jelikož děti nevydrží celé tři hodiny tancovat, tak to máme proložené i nějakou výtvarkou, hrama, svačinkou."

Děti tak během prázdnin nemusely sedět doma, z akcí si odnesly plno zážitků, poznaly nové kamarády a naučily se i samostatnosti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
24. srpna 2020, 16:30

Unikátní basketbalová hala ve Frýdku-Místku už stojí, otevřít by se mohla během několika měsíců

Už brzy se ve Frýdku-Místku otevře úplně nová basketbalová hala. V Česku půjde navíc o unikát, protože se staví po vzoru japonských tělocvičen u základních škol. Magistrát na její výstavbu přispěl částkou 17 milionů korun.

Hrubá stavba nové basketbalové haly za pátou základní školou už stojí. O její výstavbu se ve městě zasadil předseda klubu Basketpoint Zdeněk Navrátil, město tak dalo zelenou projektu partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Jsme ve fázi, kdy hala měla být dokončená, měly v ní děti už hrát, ale nastalá situace, kterou všichni znají, to neumožnila. Sníme si o tom, že bychom do konce října mohli uvést halu do provozu."

Miroslav Sněhota, sádrokartonové konstrukce: "Děláme tady stropy, podhledy, bude to Era design. No a říkám, nějaké zkušenosti s tím máme, dělali jsme například halu v Třinci."

Předseda klubu nedávno s průběhem stavby seznámil na tříhodinovém workshopu také zastupitele města.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Informoval nás o svých záměrech, co kde bude, to znamená, jaké je kde zázemí, čím ta hala bude zajímavá, čím bude prostě netypická a jedinečná."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Má plnohodnotná dvě basketbalová hřiště, to znamená ten prostor, který je bezbariérový v rozměru 45 x necelých 34 metrů umožňuje v podstatě provozování jakéhokoliv sportu. Kopírovala se architektura tělocvičen v základních školách v Japonsku a věřím, že to bude velmi užitečné řešení."

Stavba má vyjít na zhruba 71 milionů korun. Město na ni přispělo částkou 17 milionů, stejnou měrou se podílel i kraj a dalších 30 milionů se podařilo klubu získat z ministerstva školství.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "64 milionů v této chvíli je zajištěno z veřejných prostředků, zbytek peněz hradím já."

Zdeněk Navrátil na celou realizaci osobně dohlížel a se stavebními firmami jednal doslova o každé položené cihle. Zároveň dokázal, že kvalitní sportovní hala nemusí stát stamiliony a projekt dal veřejně k dispozici Národní sportovní agentuře i ministerstvu školství.

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Kdokoliv, kdo má zájem třeba z neziskových organizací a územně správních celků zájem něco podobného realizovat, postavit a provozovat, tak se na mě může kdykoliv obrátit, veškerá autorská práva jsou plně k dispozici."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Neustále slýcháváme, že je tady málo toho sportovního zázemí. Takže když tady vznikne hala, ve které budou dva kurty, nebo ve které budou dvě hřiště, tak je to fantazie."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Těším se na to, že nejen děti a rodiče, kteří jsou samozřejmě jejich přirození podporovatelé najdou zálibu v dětském a mládežnickém sportu. To, co jsem zažil s dětmi na trénincích ve školách, hlavně v Japonsku, částečně v Americe, bych chtěl, ať zažijí děti i u nás ve Frýdku-Místku."

Basketpoint vychovává v současnosti na 300 aktivně sportujících dětí v mládežnických týmech a skoro 200 dětí v předškolním věku.

---

Nemocnice Frýdek-Místek nákazu zvládla, situace se postupně uklidňuje i v celém okrese

Před měsícem měla Nemocnice Frýdek-Místek skoro tři desítky nakažených. Situaci ale zvládla na výbornou a nákaza v zařízení téměř odezněla. V běžném režimu dál zůstávají mimořádná opatření, nově si můžete u vstupu pořídit ochranné pomůcky a nemocnice nabízí testování i samoplátcům.

15 nemocných zdravotníků a 14 pacientů. Kompletně uzavřené oddělné následné péče a všichni v karanténě. Tak to vypadalo v Nemocnici Frýdek-Místek přesně před měsícem. V zařízení ale nákazu zvládli, nerozšířila se a postupně odezněla.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: "Nyní už se situace uklidnila, zůstává už pouze jeden zaměstnanec pozitivní plus čtyři v karanténě. Většina zaměstnanců měla bezpříznakový průběh."

Že se situace aktuálně postupně uklidňuje také v celém okrese potvrzují i hygienici.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "Nedošlo k žádnému nárůstu počtu pozitivně nakažených osob, objevují se nám ojedinělé případy nijak nesouvisející se stávajícími clustery, které byly dříve zmiňovány. Průběh nemocí je většinou lehký nebo bez příznaků."

Věra Starmannová, vrchní sestra, Centrální urgentní příjem: "Ochranné režimy pořád trvají. Nadále musíme nosit respirátory, dezinfekce rukou, bez těch se neobejdeme a oddělení vyčleněná u nás, kde jsou pozitivní pacienti, což znamená budova u nás T, ve které máme tyto prostory vyčleněny, tak tam mají ochranné pomůcky, že to jsou overaly, štíty, rukavice, boty."

Podobně jako ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních dál platí také hygienická nařízení pro pacienty, kteří do nemocnice přicházejí.

Věra Starmannová, vrchní sestra, Centrální urgentní příjem: "Pro nemocnici existuje jeden vstup, je určený jeden výstup, máme zde triážní místo, kde jsou pracovníci 24 hodin a jejich první otázka je „Kam jdete?“. Vyptávají pacientů, zkontrolují, jestli mají roušky, pokud nemají, tak jim ukážou, že si mohou roušku koupit."

U vstupu je nově umístěný rouškomat, který nabízí jednorázové ústenky, pláště i rukavice. Platit se dá hotově i kartou.

Věra Starmannová, vrchní sestra, Centrální urgentní příjem: "Samozřejmě nezbytná je dezinfekce rukou a vypsání čestného prohlášení, zda nebyl v kontaktu s osobou, která je v karanténě nebo je Covid pozitivní a nebo zda se u něj neprojevují příznaky Covidu."

V plném vytížení je v nemocnici denně také odběrové místo, kam se jezdí testovat klienti objednaní praktickým lékařem. Nemocnice ale začala nabízet také testy pro zájemce i bez lékařského doporučení.

Jana Březinová, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: "Samoplátci se musí předem objednat na uvedené telefoní číslo, které máme na webových i facebookových stránkách, odběry stojí 1750 korun plus 200 korun potvrzení a odběry se provádí každý všední den od 7 do 8."

Nejčastěji tohoto testování využívají lidé právě pro cesty do zahraničí.

---

Děti nemusejí mít talent, důležité je, že mají chuť tvořit. Příměstský tábor Mozaika ve Frýdku-Místku děti velmi bavil

Děti nemusejí mít talent, důležité je, že mají chuť tvořit. To je heslo kreativního a velmi oblíbeného příměstského tábora Mozaika, na kterém si děti letos vyzkoušely různé techniky převážně textilní tvorby, ale i výrobu drobných šperků nebo dekorativních bytových doplňků.

Vlastnoručně vyrobené obaly na knížky, batikovaná trička nebo třeba misky a kelímky s vlastním obrázkem. Nejen to si vyrobily děti na kreativním příměstském táboře Mozaika.

Anketa: 1.) "Nejvíc mě asi bavilo takové zrcátko, co máme ještě v keramice, ale taky jsme ještě dělali takový portrét, to mě taky bavilo a šití." 2.) "Vyrobila jsem třeba takový deníček s provázkem nebo takový kelímek, kde se mění různě obličeje. Líbí se mi to tady, je to tady super." 3.) "Mě se nejvíc líbila tady ta peněženka, co jsme dělali a je to tu strašně hodně zajímavé, hlavně jak tu vyrábíme."

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Vyrábíme, používáme různé techniky. Letos Mozaika je věnována především textilním technikám, takže už jsme vyzkoušeli batiku, ebru, voskovou batiku, šili jsme, máme i výrobu bambulí a střapců za námi."

Původně byl tábor pouze pro 12 dětí, ale pro velký zájem organizátoři téměř zdvojnásobili jeho kapacitu na 22.

Anketa: 4.) "Já maluju auta, budeme je dávat na misku a jinak se mi tady nejvíce líbilo.., mě se tady líbilo všechno." 5.) "My budeme dělat jakoby misku a teď si kreslíme různé věci, obrázky, které pak nakreslíme na tu misku, já kreslím auta a kytaru."

Marie Kopidolová, pedagog volného času: "Děti si vyrábějí různé výrobky, které si na konci toho týdne odnesou domů, dneska třeba děláme různé motivy na misky, máme speciální fixy, které vlastně vydrží na tom porcelánu, takže děti si dělají prvně návrhy."

Všechno, co děti během příměstského tábory vytvoří, předvedou na jeho konci na výstavě rodičům.

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Pro nás není podmínka talent, pro nás je podmínka, že dítě chce a má chuť tvořit. Tady se vytvořila velice dobrá skupinka dětí, které jsou velmi tvůrčí, nápadité a pracují s takovou chutí a v takovém klidu, že kolikrát si říkáme, že vlastně ani není možné, že tady tolik těch dětí máme."

Kromě pětidenních příměstských táborů mohly děti navštívit ve středisku volného času i jednodenní akce, jako například taneční workshop.

Anketa: 6.) "Jsem tady dneska poprvé a naučila jsem se tady tancovat." 7.) "Chodím sem ráda a učím se tady tancovat." 8.) "Naučila jsem se taneček nový, který je z vývrtky."

Linda Hořáková, pedagog volného času: "Je to akce taneční skupiny Dance 4 Fun, děti tu máme dneska od 4 do 7 let, takže to máme jako tematicky spíš do pohádky, ale jelikož děti nevydrží celé tři hodiny tancovat, tak to máme proložené i nějakou výtvarkou, hrama, svačinkou."

Děti tak během prázdnin nemusely sedět doma, z akcí si odnesly plno zážitků, poznaly nové kamarády a naučily se i samostatnosti.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-24-08-2020-16-34