Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Darovaný strom je na počest příbuzného
  • Online veletrh středních škol je v kurzu i letos
  • ADRA letos opět přijímá dárky pro osamělé lidi

Darovaný strom je na počest příbuzného

Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu. Na obou náměstích ve Frýdku-Místku už stojí také dva darované stromy. Jeden přijel z Hukvald a druhý z Řepišť. Další malé vánoční stromečky pak nazdobily děti ze základních a mateřských škol přímo před magistrátem.

Statný 14 metrů vysoký smrk rostl 46 let u chaty na Hukvaldech. Frýdku-Místku ho věnoval pan Jan Jach z Markvartovic, strom zasadil jeho strýc, který bohužel loni zemřel na covid.

Jan Jach, dárce vánočního stromu: "Byl hospitalizován na konci roku 2020 na banální úraz. V nemocnici dostal covid a ochrnul, stal se imobilním a jeho přáním bylo, že ten strom je možné darovat. A že udělá aspoň tu radost, když už ten příběh je takový smutný. Takže aspoň udělá radost v této ponuré době takové divné, rozsvítí alespoň úsměv na tváři, hlavně dětem a lidem, kteří se přijdou podívat."

Naložení stromu, jeho upevnění a přeprava z Hukvald na místecké náměstí zabrala hodinu a půl. Na náměstí byl strom upevněn ve dva metry hlubokém otvoru. Stromek na Zámecké náměstí pak přijel z Řepišť.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Po instalaci prakticky bude zapotřebí 2 až 3 dny, aby stromky byly nazdobeny. Na místeckém náměstí se budou podílet zhruba 4 lidé ty 3 dny, dvě montážní plošiny. Budou instalovat zhruba 1 500 metrů světelného řetězu s nějakými 15 000 LED žárovičkami. Plus budou ještě doplněny nějaké další světelné prvky, které jsou proměnlivé a barevné. Tak, aby to tvořilo jakýsi celek."

Vánoční výzdoba letos zůstane stejná, jako v předešlých letech. Novinkou jsou ale malé vánoční stromečky před magistrátem, které nazdobily děti z mateřských a základních škol. Ozdoby si také samy vyrobily.

Adriana Krellová, pedagog MŠ Pohádka: "Řetězec, který byl vyrobený z těstovin, nabarvený barvou, namotaný na provázku. Další výzboba tam byla z korálků, jsou to dřevěné korálky, bílé barvy a hnědé, na konci je rolnička, které děti navlékaly na drátek, to jsme potom navěsili."

Vratislav Matěj, ředitel ZŠ a MŠ Naděje: "Konkrétně jsou to výtvory rukodělné, zalaminátované, aby to vydrželo to počasí, které to má mít."

Na náměstí Svobody pak proběhne v neděli 27. listopadu v 16:45 slavnostní rozsvícení vánočního stromu a zahájení adventního programu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Bude spousta atrakcí pro děti. Zvířátka, pošta, všechno, na co jsou lidé zvyklí. A věřím, že i ten program, který připravovala Kultura F-M, bude odpovídat tradicím a bude krásně prokreslovat tu vánoční atmosféru ztišení, hledání a očekávání příchodu."

Adventní kulturní program je pak naplánován téměř na každý den až do konce roku.

---

Online veletrh středních škol je v kurzu i letos

Letos opět probíhá Online veletrh středních škol. Školy díky němu využívají všechny možné cesty, jak snadno zprostředkovat informace o studiu deváťákům nebo jejich rodičům. K osobním setkáním na veletrzích, dnech otevřených dveřích tak přidaly do portfolia prezentací právě i online prostředí.

Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola, Frýdek-Místek se letos zapojila také do Online veletrhu středních škol.

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ, Frýdek-Místek: "Máme to tak jako tradičně pěkně naorganizováno tak, že v konkrétních jednotlivých časech prezentují obory naši vyučující, včetně našich žáků. A během toho dne od 10:00 až do 18:00 hodin se vždycky každý obor prezentuje dvakrát. Takže je to myslím i fajn, pro ty uchazeče a pro ty rodiče z našeho rozvrhu, který máme na webových stránkách si nakombinovat to, kdy se připojí, o co mají zájem."

Čestmír Suchoň, učitel odborných předmětů: "Zájem je o všechny obory. Já tady zastupuji obor strojírenství, který mám na starosti jako odborný učitel. A zájem ze základní školy je dostatečný, dostatečně velký. Ale bychom rádi, kdyby byl větší, samozřejmě."

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ, Frýdek-Místek: "Nabízíme obory technické a ekonomické. Vyjmenuju to podle abecedy už to i umím. Takže je to obor Ekonomické lyceum, informační technologie, obor strojírenství, technické lyceum, technické zařízení budov, obchodní akademie nám tam z toho vypadla, a ještě obor veřejnosprávní činnost."

Čestmír Suchoň, učitel odborných předmětů: "Rodiče se většinou ptají na to, co se na daném oboru učí, jaké předměty, ptají se na mimoškolní aktivity, ptají se na projekty, na kterých studenti pracují, ptají se na výjezdy do zahraničí."

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ, Frýdek-Místek: "Právě v minulém týdnu jsme vstoupili do velmi intenzivní spolupráce s fakultou strojní. Zřejmě se staneme fakultní školou fakulty strojní na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě. A uděláme něco proto, abychom měli skutečně dvě naplněné třídy z oboru strojírenství."

Škola má 785 studentů a její velkou výhodou je právě nejen rozmanitost oborů, ale také jejich propojení s praktickými činnostmi.

Anketa: 1.) "Já studuju technické zařízení budov a největší výhody jsou možnosti, které tato škola dává. Je jich hodně, jako třeba studentský start-up a různé výlety. Je toho fakt hodně, navíc se toho naučím. V praxi se hodí umět kovat třeba. To jsou fajn věci." - Ale nejenom kovárna, ale i spousta moderní technologie, že? - Ta je tady taky, máme tady různé CNC stroje, máme tady lasery, 3D tiskárny a hodně se na nich naučíme, to je fajn. Jsem rád, že takovou možnost máme a jsem rád, že jsem si vybral tuto školu." 2.) "Jsem v druháku a jako největší výhodu, že se zorientuju v tom, o co v té stavařině celkově jde, obecně, i třeba v té strojařině to probíráme, takže i v tom se zorientuju. A mě to takhle baví, je to něco jiného, i pro ty holky. Moc tu holek nemáme, ale mě to takhle baví."

Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ, Frýdek-Místek: "Není to záležitost jenom technických oborů. Strojírenství, informačních technologií. Ale už se to stává skutečně i běžnou součástí oborů obchodní akademie. My jsme teď v tuto chvíli velmi, velmi rádi, téměř šťastni, že se nám tady podařilo rozjet v rámci jednoho projektu skutečně reálnou studentskou firmu."

Škola už má za sebou účast na veletrhu vzdělávání a také dva dny otevřených dveří. Další dny otevřených dveří chystá ještě na 7. ledna a 4. února příštího roku.

---

ADRA letos opět přijímá dárky pro osamělé lidi

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek si opět připomíná lidskou laskavost. I letos připravilo akci Dárek pro druhé, prostřednictvím které vybírá od veřejnosti různé dárky pro osamělé lidi. Ty mohou lidé nosit do dobrovolnického centra nejpozději do 5. prosince.

ADRA Frýdek-Místek chce i letos na Vánoce potěšit osamělé lidi. Zapojuje proto tradičně veřejnost do akce Dárek pro druhé.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že už šestým rokem, podotýkám šestým, protože to letí jako voda, můžeme pomáhat lidem, kteří nikoho nemají. A v čase vánočním je nečeká žádný dárek, žádná návštěva rodiny. Tak jsme poprosili občany města Frýdku-Místku, jestli by nám nepomohli jim připomenout, že jsme tady kolem nich my lidé, kteří s nimi cítíme a chceme jim pomoct."

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Akci Dárek pro druhé jsme rozjeli u světového dne laskavosti, který připadá na 13. listopadu. Sběr dárků bude do 5. prosince a tímto chceme poprosit veřejnost, aby se zapojila a rozdávala vánoční náladu těm potřebným. Přinést mohou například svíčky, deky, vděčným dárkem jsou ponožky nebo jenom namalované přání, či dopis."

V loňském roce obdarovala takto ADRA na 600 osamělých lidí.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Vzhledem k tomu, že ty dárky byly jenom symbolické, tak jsme se rozhodli vytypovat ty potřebnější, takže jsme zmenšili počet těch, kterým to budeme dávat a budeme se snažit jim dát něco hodnotnějšího. My jsme rádi, že v tom čase vánočním můžeme pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují."

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Potom, co se ukončí sběr dárků, tak my tady v Adře budeme dárky třídit a rozdávat právě v zařízeních, kde působí naši dobrovolníci celoročně."

Kdo se chce do akce zapojit a udělat radost osamělým lidem, může dárky přinést do dobrovolnického centra na Radniční ulici každý den v otevírací době ADRA obchodu. Nejlépe nezabalené a nezalepené, aby se daly dobře roztřídit.

---Mohlo by Vás také zajímat