Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Po Frýdku-Místku a jeho okolí jezdí vánoční autobus
  • Dobrovolníci mají za sebou náročný rok
  • Zástupci magistrátu se stali Ježíškovými vnoučaty

Po Frýdku-Místku a jeho okolí jezdí vánoční autobus

40 metrů světelných řetězů, svítící kometa a vánoční výzdoba. Tak málo stačí k radosti, kterou přináší lidem při pohledu vánoční autobus ve Frýdku-Místku. Ulice města i okolí brázdí už několik týdnů a všichni z něj mají velkou radost.

Skoro jako nazdobený vánoční stromeček. Tak vypadá autobus městské hromadné dopravy ve Frýdku-Místku, který brázdí nejen ulice města každý den.

Anketa: 1.) "Je to strašně krásné, že ty Vánoce jsou takhle v celém městě, líbí se mi to." 2.) "Podle mě to dělá hodně dobrý dojem a je to moc pěkné." 3.) "Město to určitě jako oživí, prostě je to takové příjemnější, když ten člověk uvidí ten autobus, takhle jako vánočně."

S nápadem nazdobit takto autobus přišel řidič David Hájek, okoukal ho totiž v Praze, kde loni poprvé vyjela nazdobená vánoční tramvaj.

David Hájek, řidič MHD Frýdek-Místek: "Letos mají dvě, i autobus a já jsem si říkal, nazdobíme to i u nás, sice nemáme tramvaj, máme autobusy jenom, že jo, otázka, jak to bude vypadat. Tak jsme vlastně to realizovali se školou 4. základní, kde nám děti udělaly takovou vesničku, vločky, to jsme tam nechali nalepit, dali jsme ty svíčky. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli to bude svítit, jo, co to bude dělat, tak jsme to zapojili, rozsvítilo se to. Úspěch to u těch cestujících mělo, jo, každý si to fotil, jezdili na konečnou, jo, tam se u toho fotografovali, točili se."

Loni jezdil autobus jen chvíli před Vánocemi a letos už se na něj lidé ptali v listopadu, proto v dopravním podniku neváhali a dva čtyřicetimetrové světelné řetězy, svítící kometu a vánoční výzdobu připravili mnohem dřív.

David Hájek, řidič MHD Frýdek-Místek: "Podle kolegů, co s tím vlastně oni jezdí, já to letos nemám, tak jsem se ptal jaké to je? Jo, ptají se na to, chválí to, pěkné to je. Manažer marketingu pan Birkáš mi řekl, že mu píšou z dětských domovů, z domovů seniorů, že to jezdí pod jejími okny, že se jim to líbí a my jsme to vlastně udělali pro ty lidi, jo, v rámci teď té doby Covidové, kdy teď vidíte trhy tady nejsou, není tu nic, takže ať mají alespoň zpestření v té dopravě."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mě se ten nápad toho řidiče velice líbí, protože si pamatuju, jak moje děti byly nadšené, když tady byl Coca Cola náklaďák, takže já to cením, je to taková věc, která zpříjemní náladu všem, když uvidí prostě osvícený autobus v ulicích a udělá nám z toho běžného dne trochu nevšední."

MHD Frýdek-Místek zajišťuje společnost 3ČSAD, která uvažuje, že podobný autobus by mohla díky tomuto úspěchu vypravovat i jinde.

---

Dobrovolníci mají za sebou náročný rok

Pomáhají druhým bez nároku na odměnu. Docházejí za seniory, nemocnými dospělými i dětmi. V letošním roce prokázali dobrovolníci neuvěřitelné nasazení, za které si zaslouží poděkování. Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek jich má už pod sebou na čtyři stovky a stále by uvítala další zájemce, kteří by chtěli pomáhat.

Veškerý svůj čas, energii, vědomosti a dovednosti věnují ve prospěch ostatních lidí. Tak pomáhají dobrovolníci. Letos během pandemie koronaviru je jejich nasazení obzvláště důležité, najdeme je navíc ve všech věkových kategoriích.

Veronika Masařová, dobrovolnice: "Dobré ráno, moje jméno je Veronika, je asi 6 hodin ráno a já vyrážím do Domova pokojného stáří ve Frýdku-Místku pomáhat."

Matyáš Crhák, dobrovolník: "Jsem Matyáš a už pět let se věnuji dobrovolnictví v Hospici ve Frýdku-Místku. Kvůli nedostatku personálu jsem začal pomáhat i v domově pro seniory, kde jsem nápomocný jak personálu, tak uživatelům."

Přihlásili se sami nebo na výzvu Moravskoslezského kraje Bosmepartyja, který zapojil i dobrovolníky spadající pod dobrovolnickou organizaci ADRA.

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků ADRA F-M: "Oslovujeme veřejnost, aby pomohla tady v této situaci, takže v tuto chvíli pracujeme asi se 42 dobrovolníky, které jsme takto zapojili do různých zařízení, které potřebovaly pomoct."

Petr Adamus, zástupce vedoucího ADRA Frýdek-Místek: "Musím říct, že pořád dobrovolníků je málo, že bychom potřebovali pořád ochotné lidi, kteří budou ochotni chodit do těch organizací a samozřejmě jakýmkoliv jiným způsobem v této složité době přiložit teda ruku k dílu a být užitečným člověkem."

V době pandemie pomáhali na všech frontách

ADRA Frýdek-Místek má pod sebou v celém okrese běžně na čtyři stovky dobrovolníků z toho v samotném městě jich je 150. Letošní rok pro ně byl velmi specifický. V první vlně nemohli nikoho navštěvovat a většina tak přešla na moderní formy komunikace.

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků ADRA F-M: "Hodně si se svými, jak my jim říkáme, parťáky, telefonují nebo jsou to videohovory, u některých to jsou třeba sociální sítě, zprávy přes Messenger nebo přes WhatsApp a nebo to jsou i ty klasické dopisy."

V aktuální druhé vlně pandemie začali právě pomáhat v nemocnicích a domovech pro seniory.

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků ADRA F-M: "Jsou to takové ty pomocné ruce, takže pomáhají třeba s roznosem stravy, s tříděním prádla a s dalšími věcmi, které jsou schopni zvládnout."

Veronika Masařová, dobrovolnice: "Jedna naše paní klientka si rozbaluje dáreček od svojí neteře a my jsme před chviličkou převlékli postel na sváteční povlečení."

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků ADRA F-M: "Na jaře to bylo hodně o nakupování seniorům. Nákupy běží i v této době, i když úplně minimálně, ale specializujeme se na lidi, kteří jsou v karanténě."

ADRA i město Frýdek-Místek děkují za nasazení

5. prosince byl Mezinárodní den dobrovolníků, ve Frýdku-Místku jim proto každoročně před Vánoci vždycky poděkují za odvedenou práci, letos bohužel převážně na dálku.

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků ADRA F-M: "Pro nás je to právě příležitost, abychom všem našim dobrovolníkům, všem lidem, kteří takto nezištně pomáhají, mohli poděkovat. Takže milí dobrovolníci, děkujeme vám."

Petr Adamus, zástupce vedoucího ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že nám naši dobrovolníci zůstávají věrní a že i v této době vlastně nám pomáhají zvládat tu náročnou situaci. Jsme samozřejmě rádi za to, že nás výrazným způsobem i město podporuje."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat všem z Adry, všem dobrovolníkům, všem zaměstnancům, všem, kteří přiložili ruku k dílu a pomáhají. Pomoc a dobrovolnická práce je velmi potřebná, obzvlášť v tomto roce jsme všichni zažili, že situace není lehká a chtěl bych opravdu poděkovat všem, kdo nasadili svoje srdce, kdo obětovali svůj volný a pomáhali ostatním. Moc vám všem děkuji."

Pokud máte zájem stát se dobrovolníkem, stačí kontaktovat organizaci ADRA nebo další podobné organizace, jako je Charita a podobně.

---

Zástupci magistrátu se stali Ježíškovými vnoučaty

Ježíškova vnoučata mají každoročně všude velký úspěch. Projekt plní přání seniorům, kteří přišli o vlastní rodinu a většinou už nikoho nemají. Letos se do projektu zapojili i zástupci vedení města a přinesli tak vánoční radost do Domova seniorů ve Frýdku-Místku.

Doslova svatou trojici vytvořili náměstci primátora Frýdku-Místku při návštěvě domova seniorů. Proměnili se totiž v Ježíškova vnoučata a rozhodli se obdarovat seniory dárky, o které si klienti napsali do stejnojmenného projektu Ježíškova vnoučata.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalo by se říct, že se již stalo tradicí, že jsem se opět stal Ježíškovým vnoučetem. Mohl jsem potěšit pana Zdeňka, který je uživatelem domova pro seniory ve Frýdku-Místku. Ten si přál k Vánocům holící strojek a já jsem rád, že jsem mu toto přání mohl splnit."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to každoroční akce, už jsem byl i v loňském roce a je to opravdu vánoční čas a je třeba našim seniorům tu situaci třeba v domově důchodců nějakým způsobem zpříjemnit, takže oni vždycky mají nějaký seznam přání, který by si přáli, že by chtěli dostat."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ježíškova vnoučata jsme letos předávali ve více členech než minule, už opakovaně jsme se rozhodli obdarovat nějakého z klientů domova pro seniory na ulici 28. října. Dárek si mohli vybrat sami, myslím si, že je jejich věc, co dostali. Jsme rádi, že tady tu možnost máme a určitě budeme takto pomáhat i nadále."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V letošním roce jsem měl kosmetické balíčky pro pány, byli jsme v domově důchodců a předali jsme je daným seniorům a já doufám, že jim to právě zpříjemní ten jejich život a uvědomí si, že jsou tady kolem další lidé, kteří o nich vědí."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mě velmi těší, že projekt Českého rozhlasu je takto oblíbený a to jak mezi uživateli domovů pro seniory, ale také mezi veřejností, která tímto plní tisíce přání seniorům. Chtěl bych poděkovat všem Ježíškovým vnoučatům, kteří takto myslí na seniory a zvlášť v tomto roce, který je z důvodů koronaviru pro ně velmi složitý."

Letos jde už o čtvrtý ročník tohoto projektu a jen v uplynulých třech letech se dárcům napříč celým Českem podařilo splnit na 52 tisíc přání osamělým seniorům.

---Mohlo by Vás také zajímat