Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců
  • Sociální zařízení nákazu Covid-19 zvládly
  • Na varhany v Chlebovicích se vybralo přes 545 tisíc

Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců

Frýdek-Místek chce jít příkladem, a proto spustil pravidelné testování úředníků. Hned první den odhalily antigenní testy dva pozitivní pracovníky. Magistrát proto preventivně rozhodl o uzavření jednoho z odborů. Testování zaměstnanců bude nově probíhat vždy jednou týdně.

Školící místnost přímo v budově Magistrátu ve Frýdku-Místku se proměnila v malé testovací stanoviště. Dvě zdravotní sestry tady postupně odebírají vzorky pro test na koronavirus.

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Děláme to metodou antigenní testy, kdy vlastně se dá roztok do takové gumové zkumavky, kde se potom dá ten odebraný vzorek, promne se to v ruce, dá se to na takovou speciální destičku, kde se nám ukáže výsledek. Máme ho většinou do těch čtvrt hodiny. Když je jedna čárka, tak je pacient negativní, když je zbarvený na dvou čárkách, tak je pozitivní."

Testování zavedl magistrát z preventivních důvodů, zároveň tím reagoval na aktuální vládní debaty o možném testování ve firmách.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme 400 zaměstnanců přibližně a chceme jít příkladem, protože abychom nad tím Covidem nějakých způsobem zvítězili, tak musíme testovat osoby, které ani netuší, že jsou nemocné a například během toho dnešního dopoledne, co mám informace, tak z 65 osob byly dvě pozitivní."

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Obě dvě pracovnice šly domů a budou v karanténě, budou se hlásit u svého asi závodního lékaře, který nařídí asi dle hygieny další léčbu."

V návaznosti na dvě nakažené zaměstnankyně vydal magistrát s okamžitou platností nařízení o uzavření odboru správy obecního majetku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že počet nemocných na odboru správy obecního majetku se celkem rapidně zvyšuje, tak tajemník magistrátu musel přijmout opatření, aby celý tento odbor nějakým způsobem uzavřel, protože už není provozuschopný."

Testování bude probíhat pravidelně každý týden. V úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý zaměstnanec se dobrovolně přihlásí, já jsem si tím testováním prošel taky včetně mých náměstků, naštěstí jsme všichni negativní, není to nic bolestivého, spíš to tak trochu šimrá vzadu v nose. Musím se přiznat, byla to moje premiéra, zvládl jsem ji, opravdu není to nijak bolestivé a chceme jít příkladem všem ostatním."

Kromě úředníků magistrátu se budou pravidelně testovat i zaměstnanci Technických služeb.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl poděkovat Nemocnici ve Frýdku-Místku, která pro nás to testování zajišťuje. Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve Frýdku-Místku je spousta různých organizací, které toto testování umožňují, například technické služby mají jiného smluvního partnera. Bylo by vhodné, kdyby všichni velcí zaměstnavatelé, kteří mají více zaměstnanců, vyslyšeli tato volání nejenom vlády, ale prostě nás všech. Testujme ty zaměstnance, abychom odhalili nemocné a brzy nad tím Covidem vyhráli."

Podobně začaly testovat zaměstnance už i některé další radnice v kraji.

---

Sociální zařízení nákazu Covid-19 zvládly

Nákaza Covid-19 se nevyhnula ani sociálním zařízením ve Frýdku-Místku. Naštěstí se s ní všechny pobytové domy popraly na výbornou. Výrazně pomohli dobrovolníci, kteří zastupovali zaměstnance v karanténě a nyní už všichni spoléhají na očkování, kterým si prošli uživatelé i pracovníci.

Nákaza koronavirem udělala během ledna pořádný rozruch v Domově Přístav ve Frýdku-Místku.

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Během tří týdnů se nám nakazilo 25 uživatelů a 20 pracovníků, což bylo docela organizačně náročné, protože to byla většina pracovníků."

V domově panoval přísný režim, pečovatelé nosili ochranné obleky a nakažení klientu museli být v izolaci na pokojích.

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Pouze u dvou případů muselo dojít k hospitalizaci, ale oba dva uživatelé se nám ve zdraví vrátili, za což jsme teda rádi."

Podobná situace panovala i v Domově se zvláštním režimem Beskyd, kde měli nakažené klienty i zaměstnance na konci minulého roku. S nemocí se ale v zařízeních vypořádali na výbornou.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V obou těchto zařízeních pomohli dobrovolníci vyškolení Českých červeným křížem a také dobrovolníci ADRY. Všem těmto osobám chci velmi poděkovat. Bez nich by se situace zvládala opravdu mnohem složitěji."

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Měli jsme pracovníky z jiných služeb Armády spásy, to znamená tady z prevence bezdomovectví Frýdek-Místek, měli jsme i zapůjčený personál zdravotní z Kunčiček, to znamená z domova Přístav Kunčičky Ostrava. Pracovali tady i duchovní Armády spásy, bývali pracovníci Armády spásy, takže nějak takovou tou pomocí jsme to zvládli tu situaci."

Nákaza se tak během pandemického roku postupně dostala do téměř všech sociálních zařízení.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Situaci s Covidem jsme nějakým způsobem ustáli, teď neevidujeme žádné nakažené uživatele a co se týče zaměstnanců, tak teď dobíhají na nemocenské ještě dva."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nechci to zakřiknout, ale aktuálně se v pobytových sociálních zařízeních nákaza Covid udržuje na velmi nízkých číslech. Věřím, že je to i důsledek očkování, kdy první dávku dostali jak uživatelé, tak zaměstnanci a nyní probíhá očkování druhou dávkou."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Máme za sebou už druhé kolo očkování, zapojilo se do něj vlastně skoro 70 procent personálu z přímé obslužné péče. Uživatelé měli i zájem, tam evidujeme nějaký pětaosmdesáti procentní zájem, takže teď čekáme na doběh účinnosti té vakcíny."

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Vzhledem k tomu, že většina uživatelů prošla Covidem v současné době, tak bylo naočkováno pouze 7 uživatelů, kteří neprošli touhle nemocí a 7 pracovníků, kteří neprošli. Zbytek bude očkován až po devadesáti dnech od nákazy."

Nemoc teď bohužel výrazně ohrožuje převážně mladší ročníky ve společnosti. Svůj podíl na tom mají rychle se šířící mutace koronaviru.

---

Na varhany v Chlebovicích se vybralo přes 545 tisíc

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Chlebovicích dostane nové varhany. Vyjdou na více než 3 miliony korun. Peníze na obnovu získává farnost postupně z darů. Významná finanční pomoc přišla také díky sbírce Daruj FM, ve které se během loňského roku vybralo i s příspěvkem města Frýdek-Místek přes 545 tisíc korun.

Stále oblíbenější sbírka Daruj FM ukázala i v loňském nelehkém roce velkou sílu. Představitelé Frýdku-Místku mohli po jejím vyhodnocení předat farnosti v Chlebovicích zatím největší vybranou částku, přes 545 tisíc korun.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Jsme za to hodně vděční, že takovou sbírku jsme obdrželi a chci všem poděkovat za ty dary."

Vybíralo se na nové varhany zdejšího kostela svatého Cyrila a Metoděje. Ve sbírce je pravidlem, že město přidá vždy dvojnásobek vybrané částky od veřejnosti. Maximálně však 200 tisíc korun. Lidé tak poslali téměř 350 tisíc.

Libor Janečka, člen osadního výboru Chlebovic: "Princip je takový, že má po nás něco zůstat a tím, že vloni jsme si připomněli 700 let od obnovení vesnice, která byla vypálena v neklidné době po prohrané bitvě Přemysla Otakara II. na Moravském poli, tak 1320 olomoucký biskup založil zde na tomto místě nebo obnovil ves Nemašchleb a to bylo takovým vodítkem pro tu úvahu pořídit nové varhany jako památku na tuto událost."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další projekt z programu Daruj FM skončil úspěšně, vybrali jsme přes půl milionu na opravu varhan v kostele v Chlebovicích, přispěli nejen občané z Chlebovic, ale také ze širokého okolí. Varhany budou za několik let tady hrát, budou se muset vyrábět nové. Není to jen tak umístit takový nástroj do kostela, takže na tom budou tady spolupracovat s panem farářem, který bude mít kostel i nadále ve správě."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta částka dokazuje opravdu, že lidé ve Frýdku-Místku mají zájem o památky, záleží jim na nich a aktuálně lze přispívat opět v projektu Daruj FM, a to na kostel ve Skalici, kde se rekonstruuje věž v kostele svatého Martina a věřím, že zde bude tato částka obdobná."

Výroba varhan bude nyní rozdělena do několika etap podle dostupných finančních prostředků a hotovo by mělo být v roce 2023.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Teď se bude zadávat právě i ta výroba těch jednotlivých částí těch varhan a věříme, že tady s tou pomocí všech těch, kteří na to ty prostředky dávají, tak že to potom v tom roce 2023 všechno dokončíme, takže moc děkuji."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Varhany jsou srdcem každého kostela a já jsem velmi rád, že se podařilo vybrat finanční částku na jejich obnovu a už teď se těším, až zde nové varhany budou a ještě více se těším, až si je budu moci poslechnout."

Nové varhany vyjdou na více než 3 miliony korun. Farnost tak pořádá dál ještě svoji vlastní sbírku a požádala také o bezúročnou půjčku, kterou poskytne ostravsko-opavské biskupství.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
25. února 2021, 16:45

Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců

Frýdek-Místek chce jít příkladem, a proto spustil pravidelné testování úředníků. Hned první den odhalily antigenní testy dva pozitivní pracovníky. Magistrát proto preventivně rozhodl o uzavření jednoho z odborů. Testování zaměstnanců bude nově probíhat vždy jednou týdně.

Školící místnost přímo v budově Magistrátu ve Frýdku-Místku se proměnila v malé testovací stanoviště. Dvě zdravotní sestry tady postupně odebírají vzorky pro test na koronavirus.

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Děláme to metodou antigenní testy, kdy vlastně se dá roztok do takové gumové zkumavky, kde se potom dá ten odebraný vzorek, promne se to v ruce, dá se to na takovou speciální destičku, kde se nám ukáže výsledek. Máme ho většinou do těch čtvrt hodiny. Když je jedna čárka, tak je pacient negativní, když je zbarvený na dvou čárkách, tak je pozitivní."

Testování zavedl magistrát z preventivních důvodů, zároveň tím reagoval na aktuální vládní debaty o možném testování ve firmách.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme 400 zaměstnanců přibližně a chceme jít příkladem, protože abychom nad tím Covidem nějakých způsobem zvítězili, tak musíme testovat osoby, které ani netuší, že jsou nemocné a například během toho dnešního dopoledne, co mám informace, tak z 65 osob byly dvě pozitivní."

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Obě dvě pracovnice šly domů a budou v karanténě, budou se hlásit u svého asi závodního lékaře, který nařídí asi dle hygieny další léčbu."

V návaznosti na dvě nakažené zaměstnankyně vydal magistrát s okamžitou platností nařízení o uzavření odboru správy obecního majetku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že počet nemocných na odboru správy obecního majetku se celkem rapidně zvyšuje, tak tajemník magistrátu musel přijmout opatření, aby celý tento odbor nějakým způsobem uzavřel, protože už není provozuschopný."

Testování bude probíhat pravidelně každý týden. V úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý zaměstnanec se dobrovolně přihlásí, já jsem si tím testováním prošel taky včetně mých náměstků, naštěstí jsme všichni negativní, není to nic bolestivého, spíš to tak trochu šimrá vzadu v nose. Musím se přiznat, byla to moje premiéra, zvládl jsem ji, opravdu není to nijak bolestivé a chceme jít příkladem všem ostatním."

Kromě úředníků magistrátu se budou pravidelně testovat i zaměstnanci Technických služeb.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl poděkovat Nemocnici ve Frýdku-Místku, která pro nás to testování zajišťuje. Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve Frýdku-Místku je spousta různých organizací, které toto testování umožňují, například technické služby mají jiného smluvního partnera. Bylo by vhodné, kdyby všichni velcí zaměstnavatelé, kteří mají více zaměstnanců, vyslyšeli tato volání nejenom vlády, ale prostě nás všech. Testujme ty zaměstnance, abychom odhalili nemocné a brzy nad tím Covidem vyhráli."

Podobně začaly testovat zaměstnance už i některé další radnice v kraji.

---

Sociální zařízení nákazu Covid-19 zvládly

Nákaza Covid-19 se nevyhnula ani sociálním zařízením ve Frýdku-Místku. Naštěstí se s ní všechny pobytové domy popraly na výbornou. Výrazně pomohli dobrovolníci, kteří zastupovali zaměstnance v karanténě a nyní už všichni spoléhají na očkování, kterým si prošli uživatelé i pracovníci.

Nákaza koronavirem udělala během ledna pořádný rozruch v Domově Přístav ve Frýdku-Místku.

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Během tří týdnů se nám nakazilo 25 uživatelů a 20 pracovníků, což bylo docela organizačně náročné, protože to byla většina pracovníků."

V domově panoval přísný režim, pečovatelé nosili ochranné obleky a nakažení klientu museli být v izolaci na pokojích.

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Pouze u dvou případů muselo dojít k hospitalizaci, ale oba dva uživatelé se nám ve zdraví vrátili, za což jsme teda rádi."

Podobná situace panovala i v Domově se zvláštním režimem Beskyd, kde měli nakažené klienty i zaměstnance na konci minulého roku. S nemocí se ale v zařízeních vypořádali na výbornou.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V obou těchto zařízeních pomohli dobrovolníci vyškolení Českých červeným křížem a také dobrovolníci ADRY. Všem těmto osobám chci velmi poděkovat. Bez nich by se situace zvládala opravdu mnohem složitěji."

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Měli jsme pracovníky z jiných služeb Armády spásy, to znamená tady z prevence bezdomovectví Frýdek-Místek, měli jsme i zapůjčený personál zdravotní z Kunčiček, to znamená z domova Přístav Kunčičky Ostrava. Pracovali tady i duchovní Armády spásy, bývali pracovníci Armády spásy, takže nějak takovou tou pomocí jsme to zvládli tu situaci."

Nákaza se tak během pandemického roku postupně dostala do téměř všech sociálních zařízení.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Situaci s Covidem jsme nějakým způsobem ustáli, teď neevidujeme žádné nakažené uživatele a co se týče zaměstnanců, tak teď dobíhají na nemocenské ještě dva."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nechci to zakřiknout, ale aktuálně se v pobytových sociálních zařízeních nákaza Covid udržuje na velmi nízkých číslech. Věřím, že je to i důsledek očkování, kdy první dávku dostali jak uživatelé, tak zaměstnanci a nyní probíhá očkování druhou dávkou."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Máme za sebou už druhé kolo očkování, zapojilo se do něj vlastně skoro 70 procent personálu z přímé obslužné péče. Uživatelé měli i zájem, tam evidujeme nějaký pětaosmdesáti procentní zájem, takže teď čekáme na doběh účinnosti té vakcíny."

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Vzhledem k tomu, že většina uživatelů prošla Covidem v současné době, tak bylo naočkováno pouze 7 uživatelů, kteří neprošli touhle nemocí a 7 pracovníků, kteří neprošli. Zbytek bude očkován až po devadesáti dnech od nákazy."

Nemoc teď bohužel výrazně ohrožuje převážně mladší ročníky ve společnosti. Svůj podíl na tom mají rychle se šířící mutace koronaviru.

---

Na varhany v Chlebovicích se vybralo přes 545 tisíc

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Chlebovicích dostane nové varhany. Vyjdou na více než 3 miliony korun. Peníze na obnovu získává farnost postupně z darů. Významná finanční pomoc přišla také díky sbírce Daruj FM, ve které se během loňského roku vybralo i s příspěvkem města Frýdek-Místek přes 545 tisíc korun.

Stále oblíbenější sbírka Daruj FM ukázala i v loňském nelehkém roce velkou sílu. Představitelé Frýdku-Místku mohli po jejím vyhodnocení předat farnosti v Chlebovicích zatím největší vybranou částku, přes 545 tisíc korun.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Jsme za to hodně vděční, že takovou sbírku jsme obdrželi a chci všem poděkovat za ty dary."

Vybíralo se na nové varhany zdejšího kostela svatého Cyrila a Metoděje. Ve sbírce je pravidlem, že město přidá vždy dvojnásobek vybrané částky od veřejnosti. Maximálně však 200 tisíc korun. Lidé tak poslali téměř 350 tisíc.

Libor Janečka, člen osadního výboru Chlebovic: "Princip je takový, že má po nás něco zůstat a tím, že vloni jsme si připomněli 700 let od obnovení vesnice, která byla vypálena v neklidné době po prohrané bitvě Přemysla Otakara II. na Moravském poli, tak 1320 olomoucký biskup založil zde na tomto místě nebo obnovil ves Nemašchleb a to bylo takovým vodítkem pro tu úvahu pořídit nové varhany jako památku na tuto událost."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další projekt z programu Daruj FM skončil úspěšně, vybrali jsme přes půl milionu na opravu varhan v kostele v Chlebovicích, přispěli nejen občané z Chlebovic, ale také ze širokého okolí. Varhany budou za několik let tady hrát, budou se muset vyrábět nové. Není to jen tak umístit takový nástroj do kostela, takže na tom budou tady spolupracovat s panem farářem, který bude mít kostel i nadále ve správě."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta částka dokazuje opravdu, že lidé ve Frýdku-Místku mají zájem o památky, záleží jim na nich a aktuálně lze přispívat opět v projektu Daruj FM, a to na kostel ve Skalici, kde se rekonstruuje věž v kostele svatého Martina a věřím, že zde bude tato částka obdobná."

Výroba varhan bude nyní rozdělena do několika etap podle dostupných finančních prostředků a hotovo by mělo být v roce 2023.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Teď se bude zadávat právě i ta výroba těch jednotlivých částí těch varhan a věříme, že tady s tou pomocí všech těch, kteří na to ty prostředky dávají, tak že to potom v tom roce 2023 všechno dokončíme, takže moc děkuji."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Varhany jsou srdcem každého kostela a já jsem velmi rád, že se podařilo vybrat finanční částku na jejich obnovu a už teď se těším, až zde nové varhany budou a ještě více se těším, až si je budu moci poslechnout."

Nové varhany vyjdou na více než 3 miliony korun. Farnost tak pořádá dál ještě svoji vlastní sbírku a požádala také o bezúročnou půjčku, kterou poskytne ostravsko-opavské biskupství.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-25-02-2021-16-46