Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Toníček se narodil na trávě před nemocnicí
  • Město chce dále rozvíjet sociální služby
  • Radní pomůžou primátorovi v oblasti školství

Toníček se narodil na trávě před nemocnicí

Tak moc chtěl na svět, že nenechal maminku přijít ani do nemocnice. Malý Toníček se narodil v noci venku před Nemocnicí ve Frýdku-Místku. Odrodil ho doslova náhodou kolemjdoucí ošetřovatel. Porod proběhl bez komplikací, chlapeček je zdravý a rodina i zdravotníci budou mít na co vzpomínat.

Tohle je Toníček, těsně po porodu měřil 49 centimetrů a vážil 3,4 kila. Na svět přišel krátce před půlnocí v sobotu 13. března na netradičním místě. Na trávě těsně za branou zadního vjezdu do Nemocnice ve Frýdku-Místku za pomoci ošetřovatele Miroslava.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Vracel jsem se z odběrového místa, šel jsem kolem recepce a všiml jsem si, že recepční běží s vozíčkem směrem ven, tady k zadní bráně. Koukl jsem, co se děje, jak tady běžela všiml jsem si tady v dáli, že tady leží nějaká postava."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Pacienti z interního urgentního příjmu vycházeli ven, tak přiběhli a říkali, že někdo vlastně leží venku, vůbec jsme nevěděli v tu chvíli, kdo tam leží, tak jsem tam vlastně vyběhla s vozíčkem s tím, že toho pacienta buďto naložíme nebo zjistíme, jaká tam bude situace, jenže když jsem přiběhla k té paní, tak už jsem viděla, že už to byl rozběhlý porod."

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Jsem se s kolegyní domluvil, ať jde zavolat pomoc, porodní tým a další složky, někoho z urgentu, s ležákem, že bychom maminku převezli rychle na porodní box."

Porod byl neuvěřitelně rychlý, trval jen několik málo minut a než přiběhl porodní tým na místo, které je zhruba 250 metrů od vchodu do nemocnice, dítě už bylo na světě.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Zatímco, než oni doběhli, tak jsme s maminkou za pomoci tatínka, tak jsme porod jako tady uskutečnili. Narodil se vlastně tady Toníček, jo, maminka byla šikovná, porod byl rychlý jo a dopadlo to dobře na to všecko v jakých podmínkách jsme to odrodili."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Paní jsme s pomocí tatínka, kdy pan ošetřovatel držel miminko a já s tatínkem jsem paní pomohli si přejít z té země na tu postel a pak už jela na to porodní."

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Bylo to štěstí, spontánní jo, podal jsem ruku, popřál jsem mamince, s tatínkem jsem se objal, jako bylo to nádherné, jako nesetkal jsem se s takovým silným okamžikem. Bylo to fakt silné, dojemné."

Porod byl pro Miroslava náročný, ale zvládl ho na výbornou.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Mám tři děti, jo, ale vždycky jsem byl jako opora u té matky, člověk ji drží za ruku a vždycky ten porod odvádí porodník, porodní bába, lékař, takže to byla úplně premiéra."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Je to fakt jako pěkné a říkala jsem, že je i dobře, že ten porod proběhl tak rychle že miminko bylo v pořádku a je zdravé už doma a jsem říkala, ať jim dělá jenom radost."

Podobná událost se odehrála loni v létě v Třinci, maminka tam na parkovišti před nemocnicí porodila dceru přímo do náruče tatínkovi.

---

Město chce dále rozvíjet sociální služby

Další rozvoj sociálních služeb i podpora očkování seniorů proti koronaviru. To jsou první představy nového náměstka pro sociální oblast a zdravotnictví Igora Jurička. Ten má na starosti mimo jiné i oblast IT, kde vidí také další prostor pro vylepšování.

Dalším členem nově utvořeného týmu ve vedení města je člen České pirátské strany Igor Juriček. Vystudoval anglickou filologii v Ostravě a marketing ve Zlíně. Po studiích se vrátil do Frýdku-Místku a patnáct let se věnoval překladatelství z angličtiny a němčiny, poté se rozhodl vstoupit do komunální politiky.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jako lokální patriot, který vždycky Frýdek-Místek viděl jako dobré místo k životu, jsme se i s kolegou Vargou už kolem roku 2017 chtěli zapojit do komunální politiky a postupně to vykrystalizovalo u nás tak, že jsme v roce 2018 do komunálních voleb vyrazili pod pirátkou vlajkou."

Loni byl jmenován předsedou kontrolního výboru a nově přešel do pozice náměstka, který dostal do gesce sociální oblast, zdravotnictví, digitalizaci a participaci.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem se během posledního týdne seznámil s odbory, které spadají do mých gescí a musím říct, že odbor sociálních služeb je dobře nastaven, tam je mým úkolem se zaměřit se na další rozvoj, a hlavně zajistit financování."

Piráti se v poslední době na celostátní úrovni stávají terčem řady dezinformací, které je bohužel velmi poškozují a řada nejen starších lidí si často vůbec neuvědomuje, že zprávy, které se k nim dostávají a oni je následně posílají dál, jsou nepravdivé.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych tímto ubezpečit seniory, že město nadále zůstává vstřícné k seniorům tak, jak doteď bylo a budeme pracovat na dalším rozvoji služeb pro seniory."

Důležitá proto bude komunikace na všech úrovních, ať už mezi vedením města nebo také směrem k seniorům i dalším občanům, zkrátka aby lidé všeobecně věděli, co se v jejich městě děje.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že jsme postavili kvalitní tým, který bude schopen dobře spolupracovat ku prospěchu celého města."

Jedním z důležitých bodů je také aktuální podpora očkování, město postupně pomáhá seniorům nad 70 let s registrací.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Velkou prioritou pro mě je určitě spolupráce s nemocnicí na tom, abychom zajistili hladký průběh očkování v očkovacím centru v našem městě, protože pokud opravdu přijdou všechny ty vakcíny, jak slibuje ministr Blatný, tak je důležité zajistit hladký chod očkování, ať nám vakcíny neleží ve skladu."

Kromě sociální a zdravotní oblasti, chce náměstek zajistit i rozvoj digitalizace.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týče odboru IT, tak tam je opravdu velký prostor pro rozvoj, ať už to je vybavení hardwarem, rekonstrukce veškerých sítí v budovách statutárního města Frýdku-Místku, plus nákup potřebného softwaru. Další rozvoj webových stránek města plus, když jsem mluvil s vedoucím IT, tak jsme se shodli, že máme spoustu podobných nápadů, které bychom dále mohli rozvíjet."

V kompetencích nového náměstka jsou také protidrogové aktivity a prevence.

---

Radní pomůžou primátorovi v oblasti školství

Aktuální možnosti výuky ve školách, zdravý životní styl i sport. Také ale vytvoření dlouhodobé koncepce rozvoje školství ve městě. Takové jsou priority dvou nových členů rady města Frýdku-Místku, kteří budou pomáhat v oblasti školství.

Oblast školství, mládeže, tělovýchovy a sportu má nově v kompetenci primátor Frýdku-Místku Petr Korč. Stejně tak oblast výchovy a vzdělávání. V rámci nové koalice se proto strany mezi sebou dohodly, že v radě města zasednou také dva zkušení pedagogové, kteří budou primátorovi s těmito oblastmi pomáhat.

Tomáš Pyško, nový radní Frýdku-Místku: "Byli jsme osloveni panem primátorem, abychom mu na tomto poli, které má v gesci on, abychom mu na tomto poli radili, činili kroky v nejlepší možné víře."

Zbyněk Šostý, nový radní Frýdku-Místku: "Z mé osobní strany dostal ten příslib, že budu v uvozovkách jeho poradce ve věcech školství a dalo by se říct i té gesce sportu."

Zbyněk Šostý už řadu let působí jako ředitel Základní školy Petra Bezruče, která je známá pod názvem Pod Sovou. Tomáš Pyško se ve školství pohybuje také už několik desítek let.

Zbyněk Šostý, nový radní Frýdku-Místku: "Protože se jedná už o období, které vlastně mi umožnilo poznat nejen tu školu, ale v podstatě celé to školství v tomto městě, nejen základní, ale i střední a předškolní, tak to byl jeden z důvodů, proč vlastně má maličkost s souhlasila s tím, že pomůžu našemu hnutí v rámci vlastně už tvorby volebního programu a v té nové situaci i panu primátorovi."

Tomáš Pyško, nový radní Frýdku-Místku: "Kdybych mohl například v tomto okamžiku uvést co mě a mé kolegy nejvíce trápí, tak je asi současný stav, který se týká například distanční výuky, který se týká zdravého životního stylu našich dětí, nemožnosti sportování. Ať nemožnosti sportování v oddílech, kde jsou organizováni, hlavně onoho neorganizovaného sportu, který je v tomto okamžiku velmi omezen opatřeními, které všichni chápeme a víme, že je musíme dodržovat."

Cílem bude také připravit dlouhodobou koncepci dalšího rozvoje školství.

Zbyněk Šostý, nový radní Frýdku-Místku: "Cíl pro mě číslo jedna je právě navázat kontakty se všemi kolegy a kolegyněmi v těchto funkcích a vlastně tvořit s nimi, kam by vlastně ta koncepce toho školství v dalším období měla jít. A nebavme se o jednom roce, ale bavme se o období 2021 plus mínus ještě dalších 5 let."

Tomáš Pyško, nový radní Frýdku-Místku: "V tomto okamžiku asi bych nerad sliboval kroky, které bych pak nebyl schopen dosáhnout, ale rád bych udělal to, co mě v tomto okamžiku nejvíce trápí. Čili veřejné zdraví našich dětí. Sport, dostat je opravdu ven, když to bude možné, umožnit jim to, abychom se netrápili posléze s těmi následky situace, která v tomto okamžiku je. Vnímám to jako pedagog, vnímám to jako prarodič, vnímám to z pozice informací, které mám dnes a denně od svých kolegů, od rodičů svých dětí."

Společně především chtějí také navázat na to, co už v těchto oblastech velmi dobře funguje a zároveň zajistit jejich případný další rozvoj nebo alespoň připravit co půjde do budoucna.

---Mohlo by Vás také zajímat