Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Tři dopravní stavby ve městě postupně finišují
  • Studenti natočili krátký dokument o Frýdku-Místku
  • Technické služby uspořádaly Den otevřených dveří

Tři dopravní stavby ve městě postupně finišují

Projet autem přes Frýdek-Místek není v poslední době vůbec jednoduché. Kromě výstavby obchvatu byly v posledních měsících v plném proudu práce na třech důležitých dopravních úsecích. Dvě stavby už jsou hotové a třetí finišuje.

Křižovatka u nákupního centra na Slezské už je kompletně opravená. Dopravní situace tady byla v minulosti dlouhodobě komplikovaná a docházelo zde k častým dopravním nehodám.

Anketa: "Ty semafory byly tak špatně seštelované, že tady byly věčně bouračky, tak doufám, že teď to bude lepší a těch bouraček bude míň."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "I Policie České republiky dlouhodobě upozorňovala na to, že je křižovatka nehodová. Dopravní značení a světelná signalizace byla více než 20 let stará, tím pádem zastaralá a my jsme se rozhodli křižovatku zmodernizovat."

Anketa: "I přejít přes přechod měli chodci velký problém, protože některé ty auta nám nechtěly dávat ani přednost, protože vstoupíte na přechod a hned je červená. Někteří lidé chodí pomaleji, takže to nemohli vůbec stíhat."

Modernizace křižovatky má zajistit plynulejší a bezpečnější provoz, kterému budou pomáhat nové semafory se směrovými šipkami a videodetektory.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Křižovatka prošla celkovou rekonstrukcí, byly tam vyměněny všechny kabeláže, návěstí, vyjma jednoho sloupu, tak i stožáry. Byla vyměněna i světelná signalizační zařízení, to znamená stávající žárovky byly nahrazeny LED diodovou technologií. Ona ta křižovatka byla už tehdy dynamicky řízená. To samozřejmě zůstane zachováno, ale byly tam nově instalovány i videodetektory, takže je možné snímat chodce, případně motocyklisty."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Zvýšenou bezpečnost přinese změna plných signálů na směrové. To znamená, že levé jízdní pruhy budou určeny jen pro odbočení a automobily při zeleném signálu nebudou muset dávat přednost vozidlům v protisměru."

Oprava vyšla město na pět milionů korun, z toho 3,6 milionu hradí evropská dotace.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Pokud to všechno bude fungovat, jakože jsme přesvědčeni, že ano, tak k oficiálnímu předání toho díla dojde ve středu 27. října."

Urychlit se nakonec podařilo i opravu Koloredovského mostu, kterou měla na starosti Správa silnic Moravskoslezského kraje. Tam se opravovaly kovové konstrukce ve spodní části mostu a čistily se žlaby, které odvádějí vodu. Most už je plně průjezdný. Dokončují se také práce na sjezdu z estakády směrem k hale Polárka.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Rekonstrukce spočívá ve výměně mostního svršku včetně hydroizolace, dále projekt počítá se sanací opěr, křídel a poškozených povrchů nosné konstrukce. Před dokončením budou osazeny nové zádržné systémy, takzvaná svodidla. Celková cena oprav jižních i severních ramp ve Frýdku-Místku vychází na 49 milionů korun."

Tady by měly práce skončit v listopadu.

---

Studenti natočili krátký dokument o Frýdku-Místku

Šestice mladých talentů z Frýdku-Místku se zapojila do celostátní filmové soutěže. Čtyři měsíce natáčeli na mobilní telefon krátký dokument na téma Moje město. Na filmovém festivalu FEBIOFEST a ním pak vybojovali před porotou krásné druhé místo.

začátek dokumentu: "Frýdek-Místek – Město s pestrou minulostí tu stojí už přes 750 let. Nachází se zde v podhůří Beskyd na soutoku řek Ostravice a Morávky. Vzniklo spojením slezského města Frýdku a moravského Místku. Některé úseky řeky Ostravice tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Slezska."

Pětiminutový dokument o Frýdku-Místku natočili žáci 9.E ze Základní školy Osmička. Přihlásili se totiž do celorepublikové soutěže I TY JSI FILMAŘEM.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Celé to vzniklo tím, že nás paní učitelka oslovila, abychom se přihlásili do té soutěže a já jsem na to kývl, protože se tím amatérsky zabývám."

Honza si vzal do týmu další čtyři spolužáky a pustili se do práce.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Rozhodli jsme se to pojmout formou, že by to měl být takový dokument o městě. Že by to mělo být takové představení pro turisty, kteří tady přijedou do našeho města."

Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Mojí úlohou byl dabing a scénář."

Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Byla to právě doba, kdy jsme byli všichni zavření doma, nemohli jsme do školy a probíhalo to celé distančně, takže jsme to měli ještě ztížené tím, že jsme se nemohli vídat. Museli jsme všechno řešit přes meetingy, ještě s paní učitelkou."

Na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu FEBIOFEST v Praze, pak zaznamenal snímek natočený pouze na mobilní telefon velký úspěch.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Na soutěži to proběhlo velice dobře, jsem moc spokojený, bylo to druhé místo, takže bych chtěl poděkovat všem, kteří tomu nějak přispěli, hlavně mému dědovi, který mi pomáhal cestovat, se dopravovat na ta místa. A potom ještě všem členům týmu."

I samotní autoři, v té době ještě žáci, se při natáčení dozvěděli o Frýdku-Místku hodně zajímavostí.

Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Spoustu věcí, jednak o našich památkách i o nových místech, která jsem si dřív tak neuvědomoval tolik, že tady jsou."

Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Hodně místa, krásná. Třeba v Hájku tady, tam je to moc krásné, tam jsem byla teda jednou v životě, ještě, až po tom filmu. Taky o soustě nových památek jsem se dozvěděla. Historii rozhodně zajímavou. Myslím, že Frýdek-Místek je krásné město."

Tvůrce osobně ocenil i primátor Frýdku-Místku.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jako primátor jsem velmi rád, že mezi mladými občany jsou takoví šikovní lidé, jako je Jan Bujnošek a jeho přátelé, kteří vytvořili jako studenti film, který se v mnohém vyrovná produktům profesionálních agentur, které propagují město. A cítím, že takové tvůrčí činy je třeba ocenit. Proto jsme se na vedení dohodli, že to poděkování nebude jenom formální, ale dostanou i finanční dar, za který si třeba mohou pořídit třeba novou techniku, kterou budou pokračovat v tom, co je baví a natočí třeba ještě zajímavější film o městě."

Honza Bujnošek potvrdil, že by se chtěl filmové tvorbě dál věnovat a o Frýdku-Místku ještě něco natočit.

---

Technické služby uspořádaly Den otevřených dveří

116 návštěvníků se přišlo v sobotu podívat do areálu Technických služeb ve Frýdku-Místku. Pořádal se tam totiž Den otevřených dveří. Děti měly největší radost z techniky, kterou si mohly vyzkoušet a dospělí se zase dozvěděli, jak velký je rozhas prací, které technické služby ve městě zajišťují.

Sobota, 9. hodin ráno. Začíná první ze šesti prohlídek po areálu Technických služeb ve Frýdku-Místku. Prohlídkový okruh trvá něco přes hodinu a návštěvníci se dozví spousty zajímavých informací.

Anketa: 1.) "To veřejné osvětlení bylo zajímavé a ty křižovatky mě zaujaly. A nevěděl jsem třeba o tom, že město je snímané kamerami na SPZ. To jsem nevěděl. A jinak super, hlavně kvůli dětem, že. Děti mají radost z toho, že vidí tady čisticí vůz a nevím co všechno, že." 2.) "Všechno zajímavé, líbilo se mi to, spousta informací, takže pěkné." 3.) "Pěkné, děti si to užívají, tak je to hezké, že si mohou vyzkoušet různé stroje."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Prohlídka samotná začíná v prostorách, kde představujeme provoz komunikace. To znamená veškerou tu údržbu těch místních komunikací. Od asfaltování, přes dláždění, přes zimní údržbu, čištění města, dopravní značení. Pak představujeme provoz technická správa, kde je to o údržbě městského mobiliáře, parkovišť."

Kromě venkovní ukázky techniky projdou návštěvníci také jednotlivé dílny nebo třeba sklady.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Něco si taky řekneme o pohřební službě, kterou provozujeme. No a v závěru tedy provoz zeleň, kde je to taky velice zajímavé z hlediska té techniky. Z hlediska toho, kolik těch ploch zajišťujeme. No a na veřejném osvětlení, to je to finále, kde na dispečinku děti mohou vidět takové to hlavní gró, jak to tady ve městě funguje, jak je to zajištěno z centrálního místa."

Cílem je seznámit veřejnost se všemi činnosti, které mají technické služby na starosti.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "To znamená, jak tím slovním výkladem, tak samozřejmě i tou názornou ukázkou. Ať už technikou, případně prostory tady na dispečinku veřejného osvětlení. Protože je to mnohdy řada zajímavých věcí. Určitě si řada občanů neuvědomuje, co všechno realizujeme a zajišťujeme a co máme ve správě."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že v našich společnostech probíhají Dny otevřených dveří, jako probíhá dneska v Technických službách. A dnes jsem si to i já užil jako tatínek. A myslím si, že nejenom děti, ale i občané, když uvidí, jaký je rozsah činností města, co všechno dělá, tak poté bude lepší ta komunikace a budou lépe chápat to, co se ve městě děje a jakým způsobem chceme ty problémy řešit."

V pořadí čtvrtý ročník Dne otevřených dveří Technických služeb si ve Frýdku-Místku nenechalo ujít celkem 116 návštěvníků. Ti na závěr dostali i tašku s drobnými dárkovými předměty.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat