Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Adventní městečko se má otevřít 5. prosince
  • Akademie Podnikej F-M radila, jak vyzdobit výlohu
  • Bývalý hotel Centrum by se měl směnit nebo prodat

Adventní městečko se má otevřít 5. prosince

Vánoční výzdoba ve Frýdku-Místku pomalu finišuje s přípravami. V pondělí se budou instalovat na obě náměstí vánoční stromy. A v neděli 5. prosince by se mělo otevřít Adventní městečko. Kvůli vládním opatřením je zatím pouze zrušeno hromadné rozsvícení vánočního stromu a kulturní program.

Technické služby začaly ve Frýdku-Místku instalovat vánoční výzdobu už v poslední dekádě měsíce října.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Zase standardně ulice, které zdobíme, ty nejzdobnější budou určitě obě náměstí, bude tam stejně jako v loňském roce nasvícená kašna. Magistrát, budou znovu tři andělé, které jsou tady myslím už tři sezóny. Takže ve stejných místech, jako v loňském roce. To znamená v parku Komenského, před zámkem a u autobusového stanoviště."

V pondělí 29. listopadu, pak přijedou na náměstí vánoční stromy.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Stromy máme letos z města, obě jsou z ulice Lískovecké, zatímco na Místeckém náměstí bude smrk pichlavý, zhruba 12 metrů vysoký, tak na Zámeckém náměstí bude douglaska, asi 8 až 9 metrů vysoká. V pondělí standardně bude osazování a pak úterý až pátek bude zdobení, jak světelnými efekty, tak i těmi ozdobami. Letos jsme nakoupili 100 baněk, které by měly ten strom na místeckém náměstí částečně zase zkrášlit."

Zároveň začaly přípravy na Adventní městečko. Stánkaři by podle současného plánu měli otevřít své přístřešky na Mikulášskou neděli 5. prosince.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Snahou města je zachovat co nejvíce tradic v předvánočním čase. V čase adventním, a proto jsme se rozhodli, že adventní trhy zachováme. Zachováme i vánoční atmosféru na náměstí s betlémem, s dětskou poštou. Ale na základě té situace, která je nepříznivá, tak pouze zrušíme doprovodný hudební program, čili velkou scénu. Ale ta atmosféra, za kterou všichni do města před Vánoci chodíme, bude zachována."

Pokud by byl kulturní program zachován, město by muselo dodržet počty povolených lidí na jednom místě a také kontrolovat vládní opatření.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Nemuseli jsme vyžadovat a kontrolovat to, jestli někdo je nebo není očkovaný, protože nechceme, aby se společnost rozdělovala, ale abychom si všichni společně užili předvánoční čas."

Kvůli tomu nebude ani oficiální rozsvícení vánočního stromu.

---

Akademie Podnikej F-M radila, jak vyzdobit výlohu

Do nové akademie Podnikej F-M už se přihlásilo přes 7 desítek obchodníků. Postupně mohou zdarma absolvovat workshopy, kde jim odborníci poradí, jak na reklamu nebo online marketing. V posledním workshopu jim poradili, jak správně vyzdobit výlohu.

Rodina Martina Kafky provozuje Zámeckou cukrárnu na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku od roku 1992. Tehdy ji pořídili jeho prarodiče. Dnes ji má na starost jejich vnuk. Velkou výhodou pro něj bylo, že se dostal příležitost se zapojit do nového projektu města akademie Podnikej F-M.

Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Oslovilo nás to, protože tam byly zajímavé věci typu jak na reklamu na facebooku nebo na výzdobu výloh a takové podobné věci. Takže jsme to teda zkusili a tím vznikl tady tenhle krásný výtvor."

Akademie pro drobné obchodníky bude probíhat formou online workshopů a také formou reálných setkání.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Probíhá až do 11. ledna, podnikatelé se mohou hlásit průběžně. Čekají na ně semináře na témata, jako je online marketing, facebooková reklama, grafika v canvě nebo třeba workshop k vánoční výzdobě, který již proběhl."

Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Jedna věc je, že mi pomohli udělat výzdobu, se kterou já jsem si vůbec nevěděl rady. Neměl jsem žádnou inspiraci k tomu, co bych tady vytvořil. Slečny to vyzdobily do vánočního stylu, takže máme baňky pěkné. Udělaly tady rukou krasopis, což jako koukám, že to je zdůraznit, protože kresba rukou je za mě super."

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek se rozhodlo uspořádat workshop k výlohám hlavně proto, že jsme chtěli podpořit vizuální stránku obchodů. Protože malé obchody potřebují konkurovat těm velkým, které třeba mají mnohem více prostředků na marketing. Ale právě malá pěkná výloha, která je hezky vytvořená, je tam třeba rukou napsaný nějaký pěkný nápis, může toho zákazníka zaujmout a může to být přidaná hodnota pro toho zákazníka. Jako nějaký zážitek."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době máme přihlášených 73 obchodníků a podnikatelů. Rádi bychom, aby platforma Podnikej F-M sloužila nejenom ke vzdělávání, ale také aby se obchodníci propojili mezi sebou a se zástupci města. Takže se mohou podělit o své podnikatelské zkušenosti na setkáních a potom se propojit i v rámci budoucí spolupráce. Učit se navzájem od sebe."

Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Bylo tam spousty zajímavých věcí, o kterých jsme se mohli bavit hned na prvním workshopu, který byl. To bylo dejme tomu tady o náměstí místeckém, frýdeckém, jaké jsou plusy, mínusy a dozvěděli jsme se tam plno nových informací, které jsou potřeba. Samozřejmě jsme mohli i nějaké informace přispět do toho kolektivu."

Cukrárna od loňského dubna funguje na bázi pultového prodeje a neumožňuje posezení. Nechtějí tady totiž nikoho diskriminovat, a proto potřebují pomoc s tím, jak správně zacílit na zákazníky.

Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Nechceme rozdělovat lidi na očkované a neočkované. Tedy nemáme posezení ani pro neočkované, ani pro očkované. To znamená, všechno sebou, pro všechny zákazníky stejný servis. Takže jsme chtěli vědět pořádně, jak na reklamu, jelikož s tím trošku bojujeme. Takže tady tyto věci mě zajímají a chtěl jsem se o nich dozvědět víc."

Podrobnosti o akademii najdete na webu

---

Bývalý hotel Centrum by se měl směnit nebo prodat

Pracovní skupina k bývalému hotelu Centrum ve Frýdku-Místku před několika týdny ukončila činnost. Nyní už bude záležitosti kolem hotelu řešit majetková komise města. Ta je také složena ze zástupců všech politických klubů. Na město už přišla také druhá oficiální nabídka na směnu hotelu za jiné nemovitosti.

Budova bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku je stále velmi diskutovaným tématem. Několik měsíců se jejím osudem zabývala pracovní skupina složená ze zástupců všech politických klubů.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Pracovní skupina k hotelu Centrum opravdu byla ukončena. Bylo to na základě rozhodnutí vedení města. Já musím konstatovat, že mě osobně to mrzí, protože já si myslím, že ta pracovní skupina nebyla zbytečná."

Rozhodně tím ale další jednání o osudu hotelu nekončí.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Ta hlavní úloha, hlavní tíha, je dneska na správě obecního majetku. Na město byla doručena druhá nabídka, takže v podstatě se teďka precizuje text případné směnné smlouvy s druhým zájemcem. Protože tak, jak v tom prvním případě, tak i v tom druhém případě se jedná o nabídku na směnu nemovitosti."

I na základě výstupů předchozí pracovní skupiny město později schválilo záměr hotel směnit nebo prodat.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Pracovní skupina se usnesla na třech takových základních podmínkách, co se týká hotelu Centrum. A to je doba realizace, doba rekonstrukce. Je to v podstatě základní požadavek na to, aby nebyl ten hotel Centrum užívaný jako ubytovna a tady tyto základní požadavky v podstatě potom přejala i rada města do svého usnesení, kterým vyhlásila záměr směny nebo prodeje hotelu."

K podobnému závěru dospěla i majetková komise města. Členové se ve většině usnesli, že preferují prodej areálu bývalého hotelu formou licitace.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já předpokládám, že radě a potažmo zastupitelstvu budou předloženy všechny nabídky, které dojdou. S těmi návrhy smluv, pokud se nám podaří shodnout na obsahu smlouvy, který byl akceptován oběma stranami a dále tam bude i samozřejmě interpretováno to stanovisko majetkové komise o tom, že doporučuje prodej licitací."

Nový majitel by se musel pravděpodobně zavázat, že část hotelu se musí zachovat, opravit a nesmí se v ní provozovat obchod s chudobou, ani žádná herna.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Chtěl bych sdělit, že prozatím nebylo rozhodnuto o prodeji ani o směně hotelu Centrum. Čili celý ten hotel včetně těch přilehlých pozemků zůstává nadále v majetku města. Já jsem se setkal s těmi informacemi, že už je to rozhodnuto, ale skutečně chci informovat veřejnost, že tomu tak zatím není."

Vedení města věří, že současná rozhodnutí přispějí ke kultivaci celého území v okolí bývalého hotelu a řeky Ostravice. V územním plánu chce město trvat na výstavbě chybějících bytů a přeměně celého území do městské čtvrti s kvalitní infrastrukturou bez velkých obchodních center.

---Mohlo by Vás také zajímat