Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Začala rekonstrukce zbrojnice dobrovolných hasičů
  • Názory a touhy tesá už desetiletí do dřeva
  • Letiště Místek Bahno zažije setkání modelů letadel

Začala rekonstrukce zbrojnice dobrovolných hasičů

Začala kompletní rekonstrukce hasičské zbrojnice v ulici Střelniční ve Frýdku-Místku. Budova se zvětší, zateplí, získá nové rozvody i potřebnou vzduchotechniku. Dobrovolní hasiči zůstali samozřejmě dál plně akceschopní. Přesunuli se do Nemocnice ve Frýdku-Místku a část je na střední požární škole.

První velká oprava po 24 letech. Budova hasičské zbrojnice ve Střelniční ulici už potřebovala rekonstrukci jako sůl.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V současné době probíhají bourací práce uvnitř objektu. Jedná se o veškeré nenosné konstrukce, jako jsou omítky, příčky, podlahy. A poté bude následovat montáž ocelového ztužení, které nám umožní odbourat celý obvodový plášť a některé nosné konstrukce z vně i uvnitř toho objektu."

Hlavní stanice dobrovolných hasičů v současnosti přesídlila do areálu Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Je to součinnost třech, čtyřech členů z našeho sboru, kteří jezdili po městě a hledali vhodný areál. No a našli jsme areál tady v nemocnici, kde se nám líbily dva prostory. A tak jsme oslovili magistrát města, že jsme tady něco našli, zda by se s tím nedalo něco udělat."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byly s tím spojeny určité organizační problémy, aby se to připravilo tak, ať je sbor dobrovolných hasičů plně akceschopný. Vyšla nám nemocnice vstříc, čímž jí za město děkuji."

Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Nemocnice nám tady přizpůsobila prostory, natáhla elektřinu a veškeré potřebné věci, které jsme potřebovali, tak nám vyšli vstříc."

Většina techniky a vybavení je v provizorní hasičárně v nemocnici. Část přemístili do požární školy.

Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Z původních pěti vozidel, které jsme měli ve staré hasičárně, zůstaly nám tady dvě prvosledová vozidla, se kterými vyjíždíme na dané události a část je tady v nemocnici. Část jsme přestěhovaní na požární škole u řeky v Místku. Co se týče této hasičárny, tak platí stejná pravidla, která platila na staré hasičárně, výjezdy do pěti minut a vyjíždí stabilní služba 1 + 3."

V Budově na Střelniční se rozšíří garáž, která bude vybavena příslušnou vzduchotechnikou potřebnou k odsávání. Větší bude sklad technických prostředků, postaví se nové zázemí zásahové jednotky a modernizace se dočkají veškeré rozvody energií a tepla. Hasiči budou mít více možností parkování uvnitř i před budovou.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Jakmile bude veškeré to založení a provedení opěrných zdí, tak je možné přistoupit k samotné výstavbě veškerých těch přístaveb, které jsou kolem garáže samotné hasičské zbrojnice, protože ona se bude rozšiřovat, jak zepředu, tak z boku. Zároveň se bude prohlubovat stávající podlaha tak, aby do té garáže bylo možné umístit hasičské vozy, které jsou dneska delší, větší, výkonnější."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doufejme, že se celkové rekonstrukce nedotkne problém s navyšováním cen materiálu, který je skokový. Popřípadě, nějaký nedostatek materiálu, který může tu stavbu ohrozit."

Rekonstrukce vyjde na 61 milionů korun bez DPH a hotová by měla být do konce příštího roku.

---

Názory a touhy tesá už desetiletí do dřeva

Z jediného kusu dřeva dokáže vyčarovat obličej, hudební nástroj nebo třeba rostlinu. Umělecká díla tvoří už dlouhá desetiletí. Významný rodák z Frýdku-Místku, František Oboda, získá jako jeden z pětice osobností cenu města za rok 2020.

Letos oslavil 80 let, přesto je stále pln životního elánu. Aktuálně tráví Milan Oboda většinu svého času na jednom z okrajů hukvaldské obory. Z více než sto let starých dřevěných trámů tady postavil nádhernou roubenku. Zřídil si tady i malou dílnu, kde stále občas tvoří. Umění si zamiloval už jako malý kluk.

Milan Oboda, umělecký řezbář: "Já jsem si vždycky rád kreslil. Když byl přede mnou nějaký čistý papír a tak dál. Ale to bylo zas, jenom nějaký pták anebo plot se zahrádkou a tak."

Tesat do dřeva unikátní díla začal v minulosti díky kvalitnímu nářadí, které mu vozil bratr z Rakouska.

Milan Oboda, umělecký řezbář: "Ty dláta opravdu nebyly k sehnání, ty profilové a tak, jak jste to viděli na tom tablu. Takže já jsem měl opravdu štěstí, že jsem měl toho brášku ve Vídni a vždycky, jak přijel, tak alespoň těch pět dlát jsem měl takových šikovných, zrovna co jsem potřeboval na tu svoji představu."

Velmi blízko měl vždycky ke zvířatům, která ho provází nejen jako inspirace, ale také v životě.

Milan Oboda, umělecký řezbář: "Začalo to koňmi třeba a opravdu vyjádřit v řezbě takové zvíře čtyřnohé, jeho vznešenost v jeho figuře. A to, jak se dovede pohybovat, tak takový moment dostat první na to dřevo tužkou a poté jít do hloubky a dát tomu trochu toho života, aby to nebyla koza, ale fakt kůň."

Milan Oboda je jednou z pěti osobností, která získá cenu města za rok 2020. Za totalitního režimu byl ukázkou vzdoru, a i proto je uznáván nejen lidmi ve svém regionu

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Člověk, umělec, osobnost, který je velmi rázovitým příkladem člověka, který nemění svoje názory, i když se kolem mění režimy a je pevný ve svých morálních postojích, jak nyní, tak i před rokem 89 a myslím, že mnoho generací občanů města už zná jeho práci. Zejména práci řezbářskou."

Milan Oboda, umělecký řezbář: "Každá pomoc potěší a já to beru tak, že proč ne? A to, co člověk získá, tak je jako z nebe dar, tak to extra zapůsobí."

Dnes si řezbář užívá klid a přírodu na okraji hukvaldské obory. Nejčastěji pracuje s lipovým dřevem, které je měkčí, ale zvládne práci i s tvrdým. Ideální na řezbu je podle něj hruška, třešeň a hlavně ořech.

Milan Oboda, umělecký řezbář: "Rok ubíhá za rokem a všeho přibývá, ale dá se říct, že bylo období, kdy byl větší zájem lidí mít doma něco podobného, co byly motivy různé."

Zbývající dvojici osobností, které získají cenu města, vám představíme v dalších zpravodajských relacích.

---

Letiště Místek Bahno zažije setkání modelů letadel

Letiště ve Frýdku-Místku Bahně zažije o nadcházejícím víkendu setkání obřích modelů letadel. Jde o největší modelářskou akci na severní Moravě. Návštěvníci se mohou těšit na vynikající ukázky pilotáže více než osmdesátky modelářů, kteří přivezou přes stovku modelů.

Milovníci létání a modelářství mají vždy jednou ročně ve Frýdku-Místku šanci zažít unikátní podívanou. Na Letiště Bahno se totiž o víkendu sjedou modeláři z Česka, Slovenska i Polska, aby předvedli své obří modely letadel v akci.

Petr Řehák, Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek: "Pořádáme na svém letišti už 21. ročník setkání modelů letadel. Je to vlastně největší modelářské setkání na severu Moravy a možná i na celé Moravě. Bývá účastno většinou až 100 modelů, většinou těch obřích rozměrů, kdy to jsou stroje kolem rozpětí kolem tří metrů."

V programu vystoupí i letecká skupina, která předvede letecké souboje z první světové války za doprovodu pyrotechnických efektů a odborného komentáře.

Petr Řehák, Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek: "Rovněž vystoupí skupina recesistů, což je Výzkumný ústav valašského letectva, který se předvádí s malými stroji, kterých bývá ve vzduchu patnáct až dvacet, takovou bitvu o pálenicu slivovice v Poličné. Dále tady míváme velmi úspěšné české maketáře. Jsou to obyčejně vítězové evropských pohárů a dokonce i mistrovství světa v kategorii F4C, což jsou makety letadel."

K vidění budou také krásné stroje Československých letadel. Mezi největší modely bude určitě patřit Z 37 čmelák.

Petr Řehák, Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek: "Budou tady dokonce dva. Jeden bude mít rozpětí 3,5 metru a druhý má rozpětí 4 metry. Pak tady bude skupina větroňářů, kteří předvádějí makety velkých větroňů. To znamená, že větroň je vyvlečen pomocí aerovleku motorovým modelem. Předvede samotný ten vlek toho větroně a nad plochou je pak odpojen z té vlečné šňůry a využívá termických proudů k vlastnímu létání. Velice pěkné vystoupení mívá pan Vičánek a pan Berg, kteří předvádějí Zlíny Z 143. Předvádějí nádhernou akrobatickou sestavu na hudební doprovod."

Stejně tak se mohou návštěvníci těšit i na model Hornetu poháněný skutečným turbínovým motorem, který dokáže letěl až rychlostí až 300 kilometrů za hodinu. Setkání modelů letadel proběhne tuto sobotu a neděli každý den od 9:30.

---Mohlo by Vás také zajímat